Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2010, 15:37:00
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Zaharia a spus:
"Chiar daca iti pui CIP sau nu, este cum este dar daca nu vei pune seriozitate in datele tale personale". Se pare ca pentru tine este mult mai important sa-mi postez cartea de identitate pe internet, decat sa scriu importiva inrobirii omenirii. Evident, nu pot pune pentru ca sunt si eu la randul meu o persoana publica, o perisoana cu dreptul la anonimat pe forum, cum sunt sute de forumisti care nu-si pun niciun fel de date publice. Este important ca discutam ceea ce trebuie, nu cum spui, ca trebuie sa-mi pun datele.
Era in egipt un parinte si i-a venit un ucenic. Dupa cativa ani, timp in care ucenicul sau i-a slujit cu desavarsire, s-a ivit sa vina cineva in vizita la ei. Si l-a intrebat pe AVVA de ce nu i se adreseaza ucenicului pe nume? Si avva, lacrimand, i-a spus ca nu stie cum il cheama, pentru ca ei s-au ingrijit de mantuire si de buna vietuire, nu de date personale. Daca Ortodoxia ar fi un mediu in care am face conferinte cu auto-biografii si date din buletin, nu ar mai fi vreme sa vorbim despre cele necesare mantuirii. Si eu daca incep sa vorbesc despre cine sunt si ce activitate am, s-ar face zeci de topice, si tot nu am termina. Eu nu sunt interesat de identitatea ta. Nici acum nu am fost interesat sa intru pe profilul tau sa vad cine esti. Vad ca scrie Zaharia, si atat ma intereseaza; ca pe viitor, cand imi scrie cineva ceva, sa stiu ca este Zaharia sau altcineva. E sunt Adelin pentru tine si asta nu conteaza prea mult. Sa vorbim despre cele necesare sufletelor noastre, nu despre cele vremelnice. Eu daca mor maine, ti-a folosit ca m-ai cunoscut? Nici mie! Dar mi-ar folosi daca as dobandi ceva folositor de la tine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2010, 15:39:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Eu cred ca cea mai mare ispita o sa fie cand cei dragi ii vor trage in jos pe cei care nu vor sa primeasca cipul. Adica sa nu vrei sa primesti cipul ,dar sa iti vezi copiii, sotia, sotul, parintii, fratii suferind de foame sau alte lipsuri si sa ai de ales intre dragostea pt. Dumnezeu si dragostea pt. cei dragi.
Sau sa nu primesti cipul si sa vezi cu durere ca o fiinta draga tie a acceptat cipul si sa stii ca nu mai poate fi salvata.
Nu va alintati si nu va inginati cu ispititorul pt. ca cel ce face asemenea de el are parte . Sa aveti vesnic in minte si in inima martirajul Sf. Martiri Brincoveni si sa nu uitati ca Matei(as) ,cel mai mic fiu al domnitorului avea putin peste 12 ani la jertfire . Conform poruncii voievodului sfetnicul Ianache si-a pus primul capul pe butuc ca sa incurajeze pe cei tineri iar Voda a stat alaturi de fiecare fiu al sau , tot pt. intarire, ajungind ultimul . Ceea ce a simtit el, voda , vazindu-si fii retezati de pagin (satana) numai el ne va putea spune cind in trecerea cea de 6 zile prin rai il vom intilni. Dar Preacurata i-a asteptat pe toti (caci in ziua Ei era) ca sa le duca sufletele curate de mucenici inaintea celui pe care L-au cautat de fapt. Ce a simtit doamna Marica stiind ce se intimpla cu copii si sotul ei la Istambul ... iarasi nu vom putea sti decit cind ne vom intilni cu ei ! Modele de lupta avem, in traditie lupta tare este des intilnita ... dar istoria consemneaza si multi lapsi. Acestia vor fi aceia carora Hristos le va spune : ,,... plecati de la mine blestematilor in vocul cel vesnic pt. ca nu va cunosc "
Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere ca la vremea socotita sa putem marturisi drept.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2010, 15:40:32
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
eu as pune o intrebare.Daca nu iti pui cip,dar o persoana care are chip iti da de mancare,e pacat sa primesti de la ea,ea avand cip...?
Dar daca acei oameni care vor avea cip, vor voi sa dea de mancare la oameni care nu au cip, nu vor putea sa faca asta, pt ca nu vor fi lasati.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2010, 15:42:45
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Dar daca acei oameni care vor avea cip, vor voi sa dea de mancare la oameni care nu au cip, nu vor putea sa faca asta, pt ca nu vor fi lasati.
Exact! Cum am spus, vor gandi altii pentru ei, adica aceia care vor sta in fata computerului si vor da comenzi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2010, 15:44:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Zaharia a spus:
"Chiar daca iti pui CIP sau nu, este cum este dar daca nu vei pune seriozitate in datele tale personale". Se pare ca pentru tine este mult mai important sa-mi postez cartea de identitate pe internet, decat sa scriu importiva inrobirii omenirii. Evident, nu pot pune pentru ca sunt si eu la randul meu o persoana publica, o perisoana cu dreptul la anonimat pe forum, cum sunt sute de forumisti care nu-si pun niciun fel de date publice. Este important ca discutam ceea ce trebuie, nu cum spui, ca trebuie sa-mi pun datele.
Era in egipt un parinte si i-a venit un ucenic. Dupa cativa ani, timp in care ucenicul sau i-a slujit cu desavarsire, s-a ivit sa vina cineva in vizita la ei. Si l-a intrebat pe AVVA de ce nu i se adreseaza ucenicului pe nume? Si avva, lacrimand, i-a spus ca nu stie cum il cheama, pentru ca ei s-au ingrijit de mantuire si de buna vietuire, nu de date personale. Daca Ortodoxia ar fi un mediu in care am face conferinte cu auto-biografii si date din buletin, nu ar mai fi vreme sa vorbim despre cele necesare mantuirii. Si eu daca incep sa vorbesc despre cine sunt si ce activitate am, s-ar face zeci de topice, si tot nu am termina. Eu nu sunt interesat de identitatea ta. Nici acum nu am fost interesat sa intru pe profilul tau sa vad cine esti. Vad ca scrie Zaharia, si atat ma intereseaza; ca pe viitor, cand imi scrie cineva ceva, sa stiu ca este Zaharia sau altcineva. E sunt Adelin pentru tine si asta nu conteaza prea mult. Sa vorbim despre cele necesare sufletelor noastre, nu despre cele vremelnice. Eu daca mor maine, ti-a folosit ca m-ai cunoscut? Nici mie! Dar mi-ar folosi daca as dobandi ceva folositor de la tine.
Frate, eu am vorbit de soson iar tu de galos. Cam seamana ... dar nu sunt deloc la fel ! Pt. aceasta considera ca nici nu am discutat amindoi, fa-ti treburile tale dupa cum crezi de cuviinta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2010, 15:49:20
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu va alintati si nu va inginati cu ispititorul pt. ca cel ce face asemenea de el are parte . Sa aveti vesnic in minte si in inima martirajul Sf. Martiri Brincoveni si sa nu uitati ca Matei(as) ,cel mai mic fiu al domnitorului avea putin peste 12 ani la jertfire . Conform poruncii voievodului sfetnicul Ianache si-a pus primul capul pe butuc ca sa incurajeze pe cei tineri iar Voda a stat alaturi de fiecare fiu al sau , tot pt. intarire, ajungind ultimul . Ceea ce a simtit el, voda , vazindu-si fii retezati de pagin (satana) numai el ne va putea spune cind in trecerea cea de 6 zile prin rai il vom intilni. Dar Preacurata i-a asteptat pe toti (caci in ziua Ei era) ca sa le duca sufletele curate de mucenici inaintea celui pe care L-au cautat de fapt. Ce a simtit doamna Marica stiind ce se intimpla cu copii si sotul ei la Istambul ... iarasi nu vom putea sti decit cind ne vom intilni cu ei ! Modele de lupta avem, in traditie lupta tare este des intilnita ... dar istoria consemneaza si multi lapsi. Acestia vor fi aceia carora Hristos le va spune : ,,... plecati de la mine blestematilor in vocul cel vesnic pt. ca nu va cunosc "
Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere ca la vremea socotita sa putem marturisi drept.
Eu consider ca nu sunt vrednic sa rebd mucenicia. Tu esti mai puternic decat mine. Insa, constientizez ca nu trebuie sa primesc cipul nici prin lege, nici in lege, nici dupa lege. Chiar daca mananc frunze uscate sa ma hranesc, totusi, raman liber in cuget, pot sa gandesc singur, nu sa gandeasca altcineva pentru mine; pot sa ma conduc singur, nu sa ma coordoneze electronic. Dumnezeu m-a facut liber, nu mi-a pus nici lanț nici catusi, ci m-a lasat sa aleg. Legaturile vin abia dupa moarte, cand pentru faptele tale vei avea rasplata sau osanda. Asadar, nu neg ca as pleca muceniceste capul sub sabie, ci spun ca raman asa cum sunt; insa, stai fara grija, nu vor mai fi sabii de taiat, ci vor avea ei destule metode sa te faca sa te compromiti singur. Pentru ca asta este voia lui Antihrist, ca nu dupa aceea sa arati cu degetul spre el la judecata si sa zici ca el este vinovat ca tu nu ai stiut ce faci. Si de aceea ma ingrijorez si mai mult.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2010, 15:52:40
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

"Ce veti/vom face voi/noi cand vor veni acele vremuri de pribegie?"

Si eu m-am framantat multa vreme legat de problema asta. Si mai sunt momente cand imi mai vin ganduri de astea. Dar cred ca asta e necredinta. Daca ne facem prea multe griji in privinta asta, cred ca nu avem deplina incredere in Dumnezeu ca ne va putea ajuta in acele momente. Mi-e greu sa cred ca Dumnezeu care e Creatorul tuturor si Atotputernic nu ne va ajuta, cand va vedea ca noi pt El ne jertfim, ca sa fim cu El, sa ajungem la El. Un parinte asa spunea, ca daca ne facem prea multe griji, unde vom sta, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, in vremurile acelea grele, nu avem credinta deplina in Dumnezeu. La Dumnezeu, grijile astea ca ce vom face, sunt nimica toata. Chiar atat de necredinciosi sa fim, sa nu credem ca Dumnezeu ne va ajuta? Cred ca asta e o mare ofensa adusa lui Dumnezeu. Cred ca mai degraba sa ne preocupam de suflet, sa ne rugam la Dumnezeu, sa ne dea putere de Sus, sa-L marturisim chiar si cu pretul vietii noastre. De murit oricum vom muri, de asta suntem siguri, dar sa murim cu Hristos si in Hristos, ca daca nu, degeaba am trait. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2010, 15:54:04
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Frate, eu am vorbit de soson iar tu de galos. Cam seamana ... dar nu sunt deloc la fel ! Pt. aceasta considera ca nici nu am discutat amindoi, fa-ti treburile tale dupa cum crezi de cuviinta !
Iarta-ma daca te-am suparat pentru ca nu mi-am trecut datele in profil. Se stie clar: sunt Ortodox, sunt Român, sunt tânăr, etc. In plus, cand m-am inregistrat pe forum, acum ceva vreme... am scris undeva, pe un topic, cine sunt, de unde vin si unde merg. Nu cred ca sunt nici logo-ul forumului, nici mascota topicului pentru a scrie oriunde cine este userul Adelin. Nu mi-am mai trecut datele in profil pentru ca asa am gasit de cuviinta sa decid. Este mai bine sa adun din sfaturile voastre, decat sa va spun unde stau si ce numar am la CNP. Ma multumesc doar sa citesc ce-mi scrieti si sa va multumesc, pentru ca eu chiar sunt stresat foarte mult de problema aceasta pe baza careia am deschis acest topic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2010, 15:57:58
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Un parinte asa spunea, ca daca ne facem prea multe griji, unde vom sta, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, in vremurile acelea grele, nu avem credinta deplina in Dumnezeu.
Foarte bine ai spus. Ma uit la pasarile care nu pleca iarna din Romania in "tarile calde". Ele nu si-au adunat hrana pentru tot restul iernii, nu au strans in hambare, nu au semanat si nici nu au cules. Totusi, este cineva care le hraneste. Dumnezeu!!! Deci, daca pe ele, pe care le-a facut cu cuvantul le hraneste, cu mult mai mult se va ingriji de omul cel drept, pe care cu mainile Sale l-a zidit si i-a dat viata vesnica in suflet, pe care sa o dobandeasca prin osteneala trupului.
Foarte frumos ai gandit problema.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2010, 16:00:28
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Eu consider ca nu sunt vrednic sa rebd mucenicia. Tu esti mai puternic decat mine. Insa, constientizez ca nu trebuie sa primesc cipul nici prin lege, nici in lege, nici dupa lege. Chiar daca mananc frunze uscate sa ma hranesc, totusi, raman liber in cuget, pot sa gandesc singur, nu sa gandeasca altcineva pentru mine; pot sa ma conduc singur, nu sa ma coordoneze electronic. Dumnezeu m-a facut liber, nu mi-a pus nici lanț nici catusi, ci m-a lasat sa aleg. Legaturile vin abia dupa moarte, cand pentru faptele tale vei avea rasplata sau osanda. Asadar, nu neg ca as pleca muceniceste capul sub sabie, ci spun ca raman asa cum sunt; insa, stai fara grija, nu vor mai fi sabii de taiat, ci vor avea ei destule metode sa te faca sa te compromiti singur. Pentru ca asta este voia lui Antihrist, ca nu dupa aceea sa arati cu degetul spre el la judecata si sa zici ca el este vinovat ca tu nu ai stiut ce faci. Si de aceea ma ingrijorez si mai mult.
Trebuie sa intelegem ca TOT CE FACEM BUN, ABSOLUT TOT, facem NUMAI CU AJUTORUL LUI DUMNEZEU. "Fara Mine nu puteti face nimic bun", spune Mantuitorul. Inclusiv si mucenicia, daca va fi nevoie, o vom face tot cu ajutorul lui Dumnezeu. Toti mucenicii care au marturturisit, au facut-o cu puterea lui Dumnezeu. Daca nu i-ar fi ajutat Dumnezeu, sigur s-ar fi lepadat. Una din marile mele patimi este increderea in propiile mele puteri, care vine din mandrie. Sa nu ne incredem in noi, crezand ca prin propriile noastre puteri vom putea primi mucenicia, pt ca sigur vom cadea. Parintele Amfilohie de la Diaconesti spunea foarte frumos: "Omul cu vointa, Dumnezeu cu putinta". Deci noi numai sa voim sa fim cu El, si Dumnezeu ne va ajuta. Inca ceva, chiar daca va fi greu material si trupesc, unde vom sta si adaposti, cu ce ne vom imbraca, ce vom manca, cred ca bucuriile duhovnicesti ale oamenilor care vor trai asa vor fi "mai dulci decat mierea". Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 04.02.2013 23:08:31
Cand va veni vremea, ce vei alege ? eodor nastasa Generalitati 25 21.05.2012 12:56:20
Ce simte omul cand face rau? ladyanda Generalitati 16 08.12.2010 08:37:20
Sa nu ucizi. Dar cand va veni pecetea? colaps Generalitati 56 04.08.2010 21:15:10
Cand se face cununia religioasa si alte detalii sophia Nunta 2 29.06.2009 11:26:56