Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #731  
Vechi 10.03.2015, 23:37:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Iluminatule, eu am grija sa nu fiu amagit. Nu cred pe nimeni ci doar ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu (asa au facut crestinii din Berea, care nu l-au crezut nici chiar pe marele apostol Pavel - iar sfantul apostol i-a laudat pentru aceasta - Fapte 17:11). Lucrurile stau cu totul altfel cu locuitorii tarii noastre. Nu cunosc Sfanta Scriptura si sunt foarte usor de amagit. Crestinii trebuie sa cunoasca invataturile si fagaduintele lui Hristos (de la care le vine si numele) care se gasesc numai si numai in Biblie.

Crestini care nu cunosc invataturile lui Christos ... suna cam aiurea.
Oare?
Oare chiar ai tu grijă să nu fi amăgit?

Și cum ai tu grijă să nu fi amăgit? Cu rugăciune? Și hindușii se roagă. La 33 de milioane de zei. Se mântuiesc? Nu... Ție milă de ei? Ooo ! Că mi-aș da și viața pentru măcar 3 hinduși care să devină creștini. Ortodocși mă refer.

Dar spui că te rogi la Hristos? Nu, frățior, îți garantez cu jurământ pe însăși viața mea dacă trebuie, că tu nu te rogi la Hristos, ci te rogi la dracu. La hristos, cu h mic, adică dracu-hristos, hristos-demonul, ceartă-i Dumnezeu să-i certe ! Lor te rogi. Care au luat chip de înger de lumină și aduc "duhu" peste penticostali, aduc predestinația peste calviniști, etc...

Ți-am mai spus că nu oricine îmi spune: "Doamne Doamne", intră în Împărăția Cerurilor. Ci cel ce face voia Tatălui. Care-i voia Tatălui? Crezi sau nu, voia Tatălui e să fi ortodox. ORTODOX, înțelegi? Adică creștin fără erezie. Singurii creștini mai sunt ortodocșii. Restul erezii care mai de care mai colorate ! Și mai însiropate cu arome, ca pe prăjituri, numai bune de mâncat, așa dulci și frumoase sunt ! Aranjate, parfumate, ca o "pocăită" ce merge joi seara la "adunare". Scumpa de ea, dacă ar știi unde merge...

Dar Ortodoxia? E acră. E amară ! Ca pelinul și oțetul ! E chin și suferință. Metanii, post, tăierea voii, rugăciune cu orele, acatiste, paraclise, catisme, slujbe, Liturghie, haine negre, de doliu pentru omenirea tot mai depărtată de Hristos, tăierea voii, ascultarea de preot, de duhovnic, e Golgota, Ortodoxia, asta e, Golgota ! Că nu poți să învii cu Hristos, dacă nu te răstignești cu Hristos ! Fuste lungi, nu până la genunchi, ca "pocăitele" de duminică, poate adesea cu lacrimi în ochi, femeile din Ortodoxie plâng. Plâng în hohote, când nu le vede nimeni mai ales, plâng de aspră și amară suferință. Pentru că asta-i viața asta, numai plâns. Aduna-te per total, e prea puțin zâmbet, și râset poate deloc. Hristos nu a râs. Dar spune că a plâns, în 3 locuri. Nu cu zâmbetul plin și larg pe chipul lor, "pocăitele", care merg la "casa Domnului", de parcă casa Domnului nu e peste tot pământul și nu întâmplător Biserica, unde preoții și creștinii slujesc Domnului, e doar în anumite locuri. Ortodoxia nu se machiază, e mama care plânge după oile pierdute, că știe că nu are motive să se bucure, când diavolul seceră fără milă capete după capete, unu după altu. Ortodoxia nu se parfumează, că știe că nu vrea să atragă, nu obligă, nu impune, nu manipulează, nu hipnotizează, nu! Ortodoxia e Hristos ! Tainica chemare la poarta inimii: deschide-mi, sunt Eu, Hristos! Asta-i Ortodoxia! Blândă, suavă, tăcută, gingașă, atentă, zâmbitoare, strivită de iubirea pentru aproapele, și plină de răni pe suflet și lacrimi, pentru toți. Cea mai iubitoare mamă din câte a existat vreodată și vor exista, așa e Ortodoxia ! Ce nume ! Ce bucurie a limbii să pronunți acest cuvânt: Ortodoxia ! Ce mângâiere, ce odihnă ! Ce viață și ce bucurie ! La pronunțarea numelui ortodox, parcă vezi miile de sfinți, cum îți zâmbesc tainic și îți spun, prin cuvintele Domnului: răbdare, răbdare cu putere și har de la Domnul, căci "cel ce va răbda până în sfârșit, acela se va mântui." (Matei 10, 22) Amin.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #732  
Vechi 10.03.2015, 23:53:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
1. Eu cred in revenirea Domnului Iisus Hristos si invierea mortilor pentru a mosteni viata vesnica. Moartea nu este o problema, de vreme ce avem nadejdea invierii, data de Domnul Iisus Hristos.

2. Cine ti-a spus ca in viata de apoi (dupa inviere) nu vom mai citi? Te incurca rau cititul si studiatul. Domnul Iisus si Sfintii Apostoli au repetat de zeci de ori "ESTE SCRIS". Na, ca si ei se ocupau cu cititul (altfel, de unde stiau ca "este scris").

Esti cumva adeptul sloganului inchizitorial "crede si nu cerceta"?
Da, bine, dar vezi ia aminte, că sunt două tipuri de învieri: una spre slavă și alta spre osândă. Că de înviat, vor învia toți. Fie că vor sau nu vor. Zeci de miliarde de oameni, câți au locuit pe pământ, câți Dumnezeu le-a dat șansa de a redobândi starea primordială a lui Adam, mai ales de după Hristos, toți vor învia. Iar iadul lor, va începe din momentul când vor învia. Îi va arde dragostea cea mare a lui Dumnezeu. Îi va arde, că nu erau obișnuiți cu ea, nu au dorito, nu au plăcuto. Nu au iubit pe oamenii cei mici, de lângă ei, din viața aceasta, în care era Hristos, care căutau prin gunoaie, prin tomberoanele de pe stradă, o bucată de pâine, să-și sature pântecele, ros de ulcer și alte boli. Hristos care le întindea mâna prin cerșetorul de la ușa Bisericii. Acea iubire îi va arde, pentru că nu o cunosc și nu pot trăi veșnic cu ea. Nu se pot umple de ea, pentru că de aici, de pe pământul căzut, nu au dorito, nu au plâns după ea, nu au dato și altora, necondiționat și nepărtinitor, fără să aștepte nimic în schimb, doar pentru bucuria care o vede și o simte, la cel care primește.

În Rai, nu mai citește nimeni. Cititul e aici, pe pământ, ca să-L descoperi pe Dumnezeu. Din Biblie, din scrierile Sfinților Părinți. Dar în Împărăția Cerurilor, nu mai citești. Crede-mă, nu mai ai nevoie. :) Când Îl vezi pe Dumnezeu, când stai cu El de vorbă, când respiri slava Lui, și iubirea Lui, te poartă prin tot Universul și mii de taine și necunoscute ascunse și mistere în toate galaxiile și în toate milimetrele de pământ, pe care noi nu le cunoaștem și nu le știm, cu toată știința și avansarea, atunci nu vei mai avea de citit. Râsetele de bucurie, de odihnă, de uimire, a trupului înviat, care, transfigurat, trece prin materie, ca Hristos, la ucenici, prin porțile casei încuiate, și dialogurile cu miile de sfinți, și ooo, împreuna slăvire a Domnului Dumnezeu, din Psalmi, din Liturghiile care se slujesc încă de aici de pe pământ cu îngerii, dar care acolo, față către față cu toți... ce fior... Imensitatea evenimentului, care nu se mai termină, bucuria "care nimeni, niciodată nu o va lua de la noi", cum spune Biblia, de a fi cu Hristos ! De a sluji Sfintei Treimi... Doamne ! Oare să mă lași pe mine să îți slujesc? Doamne, când eu nu sunt vrednic să respir, dar mai să intru în Biserică, duminica la Liturghie, să privesc Sfântul Tău Iconostas, și Sfințiți Tăi Slujitori preaînfrumusețați de slava Ta, nu o să fiu vreodată vrednic să privesc un fir de iarbă, Doamne ! Ai milă și mântuiește-mă, ai milă de mine, ai milă Doamne, și lasă-mă ca să-ți slujesc Ție veșnic... Doamne, în cel mai mic colțișor de Rai, posibil, din câte există, Doamne, tu cercetezi inimile și rărunchii și știu că știi ticăloșia mea, faptele mele stricate, cu care te supăr, mândria mea cu care, împreună cu dracii, sunt vrednic să sufăr, vezi cât sunt de pătimaș și de îndărătnic, de mic și de rău, tu vindecă-mă, Dumnezeule a lui Avraam, Isaac și Iacob, Hristoase, preadulce, ajută-mă să reușesc, să biruiesc, să mă mântuiesc. Pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și a tuturor Sfinților Tăi, Amin.

Iar la "PRECUM ESTE SCRIS", se referă în Noul Testament, la citate și trimiteri la Vechiul Testament.
Iar "crede și nu cerceta", nu este în Biblie, deci nu e creștinesc, fiindcă nu e ortodox.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 11.03.2015 at 02:12:30.
Reply With Quote
  #733  
Vechi 11.03.2015, 09:40:22
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Igor (sau Daniel?), chill a little ca prea esti sigur de tot; prea sti cine se mantuieste si cine nu. Hindusii fac parte din neamuri si se judeca dupa alte considerente decat ortodocsii, asa ca nu zi tu ca nu se mantuiesc ca poate o vor face inaintea ta.

Dupa postarea ortodoxie=suferinta nici nu ma mir ca unii fug de ortodoxie; si eu s face-o daca te-as baga in seama si as crede ce debitezi. De ce ortodoxia inseamna taierea voii cand Dumnezeu ne-a creat liberi; e ca si cum ai zice "esti liber in acesti 2 mp;mai departe nu este nimic ca esti inchis".
Asa afirmatii sigure faci Igor, e parca ai fi fost in vizita in Rai si sti deja cum e acolo; sti ca nu se citeste (si daca oamenii vor putea citit in Rai cete faci?), sti si care este Voia Tatalui...de parca ti-ar fi vorbit El insusi. Mai, mai... zau, chill si ia ceva pastile, ca exagerezi omule.
Oricat ai crede ca sti cine se mantuieste s cin nu, tot nu o sa sti lucrul acesta. Nu esti Dumnezeu, nu sti cum judeca Dumnezeu si n-o sa afi decat la Judecata, atunci cand aflam toti.
Smintesti Igor, smintesti ...
De la discutia desre icoane s-a ajuns la afirmatii despre mantuire si descrierea ortodoxiei ca fiind suferinta...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #734  
Vechi 11.03.2015, 10:49:03
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Igor (sau Daniel?), chill a little ca prea esti sigur de tot; prea sti cine se mantuieste si cine nu. Hindusii fac parte din neamuri si se judeca dupa alte considerente decat ortodocsii, asa ca nu zi tu ca nu se mantuiesc ca poate o vor face inaintea ta.

Dupa postarea ortodoxie=suferinta nici nu ma mir ca unii fug de ortodoxie; si eu s face-o daca te-as baga in seama si as crede ce debitezi. De ce ortodoxia inseamna taierea voii cand Dumnezeu ne-a creat liberi; e ca si cum ai zice "esti liber in acesti 2 mp;mai departe nu este nimic ca esti inchis".
Asa afirmatii sigure faci Igor, e parca ai fi fost in vizita in Rai si sti deja cum e acolo; sti ca nu se citeste (si daca oamenii vor putea citit in Rai cete faci?), sti si care este Voia Tatalui...de parca ti-ar fi vorbit El insusi. Mai, mai... zau, chill si ia ceva pastile, ca exagerezi omule.
Oricat ai crede ca sti cine se mantuieste s cin nu, tot nu o sa sti lucrul acesta. Nu esti Dumnezeu, nu sti cum judeca Dumnezeu si n-o sa afi decat la Judecata, atunci cand aflam toti.
Smintesti Igor, smintesti ...
De la discutia desre icoane s-a ajuns la afirmatii despre mantuire si descrierea ortodoxiei ca fiind suferinta...
Chestia asta e tipic slava, mai exact ruseasca si sarba. Sunt eu filo-rus, din motive politice, dar credinta lor prea ardenta si fanatica, asa-numitul "suflet rus in credinta", imi produce scarba. La fel cum imi produce scarba lipsa de respect pentru ce este viu, fiind vazuta Creatia si insisi oamenii doar ca resurse economice si eventual militare, tipica Occidentului.
Devize precum "ortodoxia e suferinta" suna a masochism. Astfel incit sa indeparteze oamenii de credinta, Necuratul prezentind, prin slujitorii sai, intreaga credinta crestina ca un masochism bolnav. Evident, urmatorul pas ar fi "veniti la mINE, in Iad, nu vedeti ca ortodoxia crestina produce si propune suferinta?" (intentionat am scris mINE, in opozitie cu "Mine", cum ar fi vorbi Dumnezeu despre Sine, te-ai prins tu).
Reply With Quote
  #735  
Vechi 12.03.2015, 00:15:44
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Iartă-mă "barsaumas", dacă te-am smintit, și Corinușa la fel, iertați-mă, sunt doar un om care suferă mult, pentru nebunia tot mai mare în care văd că se scaldă lumea. Pentru că îmi pasă. Și mă doare cumplit. Așa văd eu lucrurile. Nu putem gândi la fel și nu putem simți la fel. Și desigur, nu putem fi toți de acord, pentru că nu putem mulțumi pe toți.

Sunt român, nu rus, dar politica, țările, timpurile, toate trec ca apa de râu, și oamenii sunt tot mai departe de Dumnezeu.
Astăzi se produce "reeducarea de la Pitești", pe plan mondial, dar soft, foarte soft. Iar asta-i cea mai periculoasă.
Iartă-mă din nou, frate. Ai grijă de tine,nu sta în prejudecăți, în aparențe, ci aleargă pe virtuți, fă comerț cu virtuțile, cum spunea Sfântul Ioan de Kronstadt.

Roagă-te cât de mult poți.

Cât mai mult posibil.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #736  
Vechi 12.03.2015, 01:32:00
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Chestia asta e tipic slava, mai exact ruseasca si sarba. Sunt eu filo-rus, din motive politice, dar credinta lor prea ardenta si fanatica, asa-numitul "suflet rus in credinta", imi produce scarba. La fel cum imi produce scarba lipsa de respect pentru ce este viu, fiind vazuta Creatia si insisi oamenii doar ca resurse economice si eventual militare, tipica Occidentului.
Devize precum "ortodoxia e suferinta" suna a masochism. Astfel incit sa indeparteze oamenii de credinta, Necuratul prezentind, prin slujitorii sai, intreaga credinta crestina ca un masochism bolnav. Evident, urmatorul pas ar fi "veniti la mINE, in Iad, nu vedeti ca ortodoxia crestina produce si propune suferinta?" (intentionat am scris mINE, in opozitie cu "Mine", cum ar fi vorbi Dumnezeu despre Sine, te-ai prins tu).
Sună a masochism, dar nu este.
Masochismul este o boală cu etiologie inconștientă. Nu este o asumare liberă și conștientă, ci o supunere obținută prin constrângere internă, percepută ca misterioasă și implacabilă. Masochistul alege durerea pentru că trebuie, nu pentru că vrea. El vede în durere o necesitate imperioasă, nu o valoare demnă de a fi cultivată peren.
Suferința creștină este calea tămăduirii și salvării omului. Biserica este bolniță. În bolnițe oamenii nu se distrează, nu cultivă plăceri, ci suferă pentru a se înzdrăveni. Pentru a trăi.
Suferința asumată și cultivată liber de către omul creștin este răsplătită, ici-colo, cu momente de sănătate - bucuria duhovnicească. Simpla bucurie neîntinată de vreun gând străin. În astfel de clipe, fulguiri ale Vieții în oameni, creștinul capătă dovada că efortul lui de a se lecui în mod dureros de patimi, de moarte, are sens și șansă de rodire. Mângâierea harului îmbărbătează și încununează suferințele deja asumate. Învinsul devine, treptat, învingător.

Când fugim de suferința jertfelnică, individul egoist din sămânța persoanei noastre își afirmă rezistența. Nu pe sufletul cel dăruit cu viață de Dumnezeu îl doare jertfa, ci pe omul vechi, pe individul căzut din comuniunea cu Viața.
Mintea noastră lumească, pervertită la toate relele, suferă când i se iau dulcețurile. Uitînd că după plăcere, urmează durere. Sau resemnîndu-se, prea ușor, cu aceasta.
Acest cerc vicios continuu al omului trupesc, plăcere-durere, este nimbul morții asupra noastră. Semnul și cununa deșertăciunii. El poate fi străbătut și depășit numai prin saltul eroic, cu adevărat bărbătesc, al asumării suferinței izbăvitoare. Scopul ascezei creștine este transfigurarea unei ființe care suferă pentru vanitatea ei lezată, într-o persoană, într-o conștiință vie care tânjește după bucurie și Viață.

Biserica ajută pe om să se elibereze din văicăreala putrejunii pentru a înainta și dura în bucuria Vieții. Acum, prin ocean de tristețe și picături de bucurie dăruite de Doctor, apoi prin nesfârșita pace și bucurie a celor vii în Hristos.

Dumnezeu să ne țină și să ne mângâie inimile!

Last edited by Ioan_Cezar; 12.03.2015 at 01:41:49.
Reply With Quote
  #737  
Vechi 12.03.2015, 08:35:25
vasilescu65 vasilescu65 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2014
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Suferința creștină este calea tămăduirii și salvării omului.
Cum sa nu fie lumea plina de atei, cand le prezinti un astfel de crestinism? In plus, o astfel de afirmatie este o insulta adusa lui Hristos. Suferinta si jertfa lui au fost incomplete, pentru mantuirea noastra?

De suferinta avem parte pentru ca traim in lumea aceasta, plina de necaz si suferinta. " In lume veti avea necazuri; dar indrazniti, Eu am biruit lumea"(Ioan 16:33).
Dar, nu suferim pentru a fi mantuiti. Mantuirea este capatata prin credinta in jertfa mantuitoare a Domnului Iisus Hristos.

"Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, incat a dat pe Fiul Lui, pentru ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica" (Ioan 3:16)

Mantuirea prin suferinta este amagirea diavolului ca sa ratezi mantuirea.

Dumnezeu ne spune:
"Bucurati-va in nadejde" (Romani 12:12)
"Tot asa si voi, bucurati-va si bucurati-va impreuna cu mine" (Filipeni 2:18)
"Bucurati-va totdeuna in Domnul; iarasi zic bucurati-va"(Filipeni 4:4)
"Bucurati-va intotdeauna" (1 Tesaloniceni 5:16)

Crestinismul este caracterizat de increderea in Dumnezeu si bucuria pentru ceea ce El a facut pentru noi si a fagaduit ca va mai face.

Last edited by vasilescu65; 12.03.2015 at 08:39:46.
Reply With Quote
  #738  
Vechi 12.03.2015, 09:16:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Toate la vremea lor, prietene.
Și fiecare să vorbească întemeiat în experiența proprie, mai întâi.
Reply With Quote
  #739  
Vechi 12.03.2015, 10:56:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilescu65 Vezi mesajul
Suferinta si jertfa lui au fost incomplete, pentru mantuirea noastra?
În primul rând, "lui" se scrie "Lui", atunci când vorbești de Dumnezeu.
Apoi, dacă El s-a jertfit, tu ai impresia că tre' s-o huzurești?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #740  
Vechi 12.03.2015, 11:07:35
vasileghircuta vasileghircuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În primul rând, "lui" se scrie "Lui", atunci când vorbești de Dumnezeu.
Apoi, dacă El s-a jertfit, tu ai impresia că tre' s-o huzurești?
Gafa strică treaba
Reply With Quote
Răspunde