Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.08.2015, 10:54:31
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Eu vorbeam de adoptia ptr românii din SUA, tu de cei din România. Basca ne întelegem, cum spuneam.
Dar e bine dacă vii cu niste tarife pentru RO, poate dai sperante mai multe celor de acolo.

PS. Uite ca să-ti faci o idee cum de e asa scump să adopti din străinătate :

Timeline and Travel Requirements: It takes approx. 3 months to obtain USCIS approval, complete a home study and prepare a dossier, and referral is 1–3 months from submission of dossier. A total of 2–3 trips are required. Parents travel to Romania after referral for 30 days of bonding with the child(ren). Court date is scheduled 1 month after bonding trip; both parents must travel for court. Post-court work takes 2–3 weeks. Parents can return to the U.S. and make a 3rd trip for this piece or stay in Romania after court. Only 1 parent must be present post-court.

Dacă tu ai impresia că biletele de avion se iau pe gratis, concediile fără plată, si altele, ai o problemă de perceptie.
Legislatia este aceeasi si pentru Romania si pentru strainatate iar adoptia este gratuita. Modul in care te-ai exprimat induce in eroare. Poate daca ai fi mentionat ca pe tine personal te-ar costa in jur de 35000$ cu infatisarile si concediile nu ne mai lungeam atat. Pentru cei ce citesc paginile asa fugitiv ca mine si nu cunosc detalii despre persoana care scrie, este facil sa ramana cu ideea ca o adoptie costa enorm. Si nu e asa, sunt costuri adiacente pe care ti le asumi tot asa cum iti asumi si costurile ce apar cand aduci propriul copil pe lume. Asta daca iti doresti cu ardoare un sufletel.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.08.2015, 11:24:52
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Serios? m-as mira să fie adevărat..

Trebuie sa verificati daca doriti certitudini. Si invit pe toti cei ce au timp si dragoste de oferit copiilor sa caute sa viziteze astfel de centre. Multi au impresia ca in céntrele de copii institutionalizati se traieste ca pe vremea comunista. Nu e asa, ei din punct de vedere material traiesc foarte bine acolo, au asistenta permanenta, mananca bine, sunt imbracati bine, participa la activitati educative, spectacole, tabere la mare si la munte, cursuri educative suplimentare...material, au poate uneori mai mult decat au restul copiilor in casele parintilor. Dar le lipseste afectiunea, atentia particulara, mediul familial.
Tocmai de aceea se incearca de vreo 10 ani desfiintarea centrelor mari de plasament si se incearca amplasarea copiilor in casute de tip familial unde locuiesc in numar mic cu parinti - asistenti maternali.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.08.2015, 12:26:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pentru oitza ratacita:

Legislatia nu este aceeasi pentru cei din tara si cei din afara. Fiindca romanii din strainatate sunt pusi in aceeasi oala cu strainii care vor sa adopte copii din alte tari.
Pentru cei care sunt in strainatate si vor sa adopte sunt niste taxe fixe.De ex. pentru Europa cam 20000-25000 Euro. La astea se adauga si cheltuielile tale personale (calatorie etc.).
Nu stiu exact de ce sunt asa sume mari. Intra traduceri de acte, posta si nu mai stiu ce.
Aici totul costa mult mai mult decat in tara. (Deocamdata.)
Si pentru toti banii astia iti da o poza a copilului si doua vorbe. Daca il vrei mergi mai departe, daca nu mai astepti, sau renunti. Nu stiu daca iti mai arata altul.
Si mai pot apare si alte probleme. Te trezesti ca nu mai vor sa-ti dea copilul, ca nu stiu ce. Si uite asa se traumatizeaza oamenii (si copii si parinti adoptatori).
Am uitat - trebuie sa dovedesti o anumita situatie materiala si nu stiu cat de bogat trebuie sa fii. Multe conditii.
Unor parinti naturali nu li se cere absolut nimic, nu-i verifica. Fac ce vor cu copiii. Nu mi se pare corect si cand vad cati copii sunt victime ale parintilor naturali, ma intreb de ce nu-i ia si pe ei cineva la control si sa-i opreasca de la facut copii daca nu le trebuie.

O intrebare - si daca se desfiinteaza centrele de plasament si ii da la casute din astea, mai sunt adoptabili copiii? Ca asa sunt multi copii luati de preoti sau manastiri si nu-i dau pentru adoptie. Ca cei de la Valea Plopului.

Pentru Ovidiu:

Nu. In tari vest-europene nu ai sanse sa adopti. Sunt prea putin copii fata de numarul de cupluri doritoare, sunt conditii drastice (mai ales varsta).
Ma intreb totusi cati copii adoptabili exista in tara la ora asta.
Si mi se pare ca esti foarte dur si nu ai dreptate. Exista parinti care stau in alta tara si le pot oferi copiilor multe despre traditia si limba tarii noastre.
Asa cum exista si situatia inversa in care parintii inchid usa in urma lor definitiv si nu mai au legatura cu tara si limba romana si nici pe copii nu-i mai lasa.
Deci nu este un criteriu.

Ei, sunt ciudatenii mari in tara cu adoptia.
Am auzit multe cazuri in care cuplurile nu pot adopta si atunci ajung sa faca tot felul de alte lucruri medicale (daca au bani) si tot fac copii. Cei care nu au bani raman fara copii. Si uite asa.

Conteaza numai banii si hartiile. Ce este in sufletul oamenilor nu intereseaza pe nimeni. Asta este adevarul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 26.08.2015 at 12:28:30.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.08.2015, 20:07:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Legislatia este aceeasi si pentru Romania si pentru strainatate iar adoptia este gratuita. Modul in care te-ai exprimat induce in eroare. Poate daca ai fi mentionat ca pe tine personal te-ar costa in jur de 35000$ cu infatisarile si concediile nu ne mai lungeam atat. Pentru cei ce citesc paginile asa fugitiv ca mine si nu cunosc detalii despre persoana care scrie, este facil sa ramana cu ideea ca o adoptie costa enorm. Si nu e asa, sunt costuri adiacente pe care ti le asumi tot asa cum iti asumi si costurile ce apar cand aduci propriul copil pe lume. Asta daca iti doresti cu ardoare un sufletel.
Nu stiu care este problema ta, ai dificultăti de întelegere sau ce??

1. legislatia de adoptie nu este aceeasi pentru RO si străinătate.
2. eu m-am exprimat corect, dacă tu nu esti în stare să citesti e problema ta.
3. nu pe mine personal mă costă asta, ci pe oricine ar vrea să adopte si domiciliaza in USA. (*mai citeste odată ce am scris)
4. nu trebuie să cunosti detalii despre persoana care scrie, ci doar să citesti corect ce se postează.
5. înainte de a mai scrie si alte aberatii, mai reflectează putin... si nu mai citi fugitiv, dacă tot insisti să-ti dai cu părerea.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.08.2015, 21:37:18
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Potrivit legii române nu sunt prevăzute niciun fel de taxe pentru a urma procedura de adopție internațională și nici pentru cea internă.
http://www.dasiasi.ro/procedura-adop...tl-164463.html
http://www.dasiasi.ro/procedura-adop...tl-164464.html

http://fundatiamereuaproape.ro/procedura-de-adoptie/

Acestea nu eu le-am scris. Succes in demersuri.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.08.2015, 21:46:30
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Ovidiu, 'frumoasă' concluzie "sa fii sănătos"... multumesc, asemenea si tie. :)
Mno, este părerea mea. Ți se pare normal ca un copil să fie adoptat la o vârstă când nu poate să decidă în ce țară să crească?
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.08.2015, 22:27:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu. In tari vest-europene nu ai sanse sa adopti. Sunt prea putin copii fata de numarul de cupluri doritoare, sunt conditii drastice (mai ales varsta).
Aha...și la noi de ce ar trebui să fie altfel? Când pleci îți asumi toate riscurile. Nu pleci și emiți numai pretenții.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mi se pare ca esti foarte dur si nu ai dreptate. Exista parinti care stau in alta tara si le pot oferi copiilor multe despre traditia si limba tarii noastre.
Unde? Cum? La TV sau din povești sau de prin cărți? Relizezi ce ai scris? Un copil crescut în altă țară foarte greu se va adapta în cazul în care ar avea ocazia să revină în țară. Sunt multe cazuri de români plecați prin străinătate când copiii lor erau mici și nu au mai revenit în țară. Motivul? Copilul/copiii lor nu s-au mai putut adapta la condițiile din țară (sitem școlar/trai/tradiții). Este chiar un film în acest sens. Am să-l postez dacă îl găsesc.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ei, sunt ciudatenii mari in tara cu adoptia.
Numai la noi, la alții nu vezi? Chiar tu ai afirmat că este greu să adopți un copil în străinătate.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 27.08.2015, 00:11:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ți se pare normal ca un copil să fie adoptat la o vârstă când nu poate să decidă în ce țară să crească?
Ce mai întrebare ! E ca si dilema cu nasii la botez. :)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 27.08.2015, 01:11:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Nu stiu care este problema ta, ai dificultăti de întelegere sau ce??

1. legislatia de adoptie nu este aceeasi pentru RO si străinătate.
2. eu m-am exprimat corect, dacă tu nu esti în stare să citesti e problema ta.
3. nu pe mine personal mă costă asta, ci pe oricine ar vrea să adopte si domiciliaza in USA. (*mai citeste odată ce am scris)
4. nu trebuie să cunosti detalii despre persoana care scrie, ci doar să citesti corect ce se postează.
5. înainte de a mai scrie si alte aberatii, mai reflectează putin... si nu mai citi fugitiv, dacă tot insisti să-ti dai cu părerea.

In legea romaneasca nu sunt taxele astea, sigur, te costa deplasarea in Romania, poate trebuie sa stai o perioada aici si sa castigi mult mai putin pentru ca s-ar putea sa fie mai ieftin decat plimbarile cu avionul.
Chiar si asa, o plimbare dus intors pentru 2 persoane e max. 2400 x 3 cat ai spus ca sunt necesare = 7200.
Concediile sunt de cateva zile, max. o luna si totusi sunt platite (daca in anul respectiv poti sa renunti la croaziera in Mediterana).
Dar daca iei neplatit o luna (x2) sa zicem ca poti sa mai pui 6000 daca esti printre fericitii si nu foarte multii americani care fac 3000$/luna.

Cu diverse si altele cu greu ajungi la jumatate din suma enuntata initial, ceruta de "profesionisti".

Pana la urma o nimica toata pana la urma fata de costurile de a creste un copil acolo pana la liceu si inclusiv care inseamna dupa unele estimari sume de cel putin 10x mai mari.

Acolo nu stiu care sunt conditiile de infiere dar iarasi, cred ca implica ceva bataie de cap daca vrei sa faci lucrurile personal.

Insa cred ca e mai americaneste sa reduci chestiunea la o suma de bani si altii sa-si bata capul cu detaliile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2015 at 01:21:04.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 27.08.2015, 01:51:57
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu ai înțeles. Cu ce mă încălzește pe mine că un părinte este român? Copilul nu va avea parte de țara (și tradițiile) în care s-a născut și unde normal ar trebui să trăiacă. Și nu mi se poare normal să nu poată opta pentru varinta aceasta din moment ce el este adoptat la o vârstă când nici nu poate decide. Eu, personal, nu aș accepta acest mod de adopție. Ai ales să trăiești în altă țară? Să fii sănătos, adoptă copii din țara în care locuiești. Nu se poate să adopți, să fii sănătos. Revino în țară și adoptă copii.
Sunt total de acord cu tine!
Daca pt romanii plecati in strainatate este prea scump sa adopte un copil,atunci sa se intoarca ca sunt copii pe alese in Romania.
Dar nah...nici asa,nici altcumva...

Caci de altfel $35,000 pt o adoptie nu-mi pare mult pt o familie americana,care detine o locuinta de $350,000 si o masina pe cap de membru de familie,cel putin de $25,000.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
Poate stie cineva... mister_nashoo Botezul 0 25.10.2006 21:31:53
Stie cineva? Laurentiu Generalitati 0 29.09.2006 14:07:52