Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.05.2010, 21:39:20
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Am descoperit cateva melodii dintr-un gen muzical pe care eu nu l-am ascultat pana acum, ce-mi plac foarte mult, imi dau senzatia de foarte multa viteza si le ascult de fiecare data cand am chef.
Modul de ascultare repetitiv al unor melodii sau al unui gen muzical e considerat patima sau viciu?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.05.2010, 22:23:34
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
[...]

Pe cand in lume muzica, in cea mai mare parte, se reduce la divertisment, in Biserica, ea a fost si va ramane asemenea unui "medicament".
Nu sunt convins ca ascultarea muzicii religioase ar fi medicament. Am probat cu mine treaba asta: pe moment imi creeaza o stare emotionala, iar cand se termina cantarea, imi trece, la fel cum mi se intimpla si cu celelalte genuri muzicale.
Insa am observat ca unii sunt convinsi ca linistea este cea mai buna "muzica", ceea ce mi-a adus aminte de o intimplare din pateric in care se discuta despre liniste si tacere.
A-ti putea renunta sa mai ascultati orice fel de muzica, fie ea laica sau religioasa in favoarea linistii ?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.05.2010, 22:27:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Da. Si eu apreciez foarte mult linistea. Mai ales ca muzica de orice fel imi schimba dispozitia foarte usor, la un moment dat devine enervant :D
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.05.2010, 18:04:15
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

imi plac unele melodii ca sa zic care se dau in biserica, cand ma duc duminica sau la orice slujba. foarte frumoase!
si am mai ascultat si cateva melodii frumoase apartinand bisericii adventiste si mi-au placut doar 2,3 :) dragute.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 24.05.2010, 22:16:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
A-ti putea renunta sa mai ascultati orice fel de muzica, fie ea laica sau religioasa in favoarea linistii ?
Cred ca e nevoie de o anumita asezare duhovniceasca Stefane, pentru a "asculta" linistea. Scria pe undeva Laurentiu ca frumosul nu se cunoaste ci se recunoaste.
Cred ca asa e si cu dorinta aceasta de a "asculta" linistea... Numai unul ce o are deja sadita in inima o poate dori. Pentru ca e foarte greu sa nu te "murdaresti" de duhul lumii din jurul tau..

Nu cunosc sentimentul( este doar o parere), dar cred ca numai cel caruia ii "canta" inima se poate dispersa cu usurinta de "zgomotul" lumii. Unuia ca acesta ii este egal daca e in pustie sau la un concert. "muzica" interioara ramane neschimbata.

Last edited by eduardd; 25.05.2010 at 08:24:20.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.06.2010, 12:22:57
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Lightbulb Muzica

Sfantul Ioan de Kronstadt ne da o idee foarte frumoasa care ne poate ajuta sa alegem:

“Nu te lasa vrajit de armonia sunetelor scoase de instrumente si de voci omenesti, ci cauta sa descoperi efectul acestora asupra sufletului sau, cu alte cuvinte, care este spiritul lor. Daca acea muzica iti aduce in suflet o stare de liniste, de intelepciune, de sfintenie, ascult-o, nutreste-ti sufletul cu ea. Iar daca prin ea iti patrund in suflet patimi, nu o mai asculta, tine-te deoparte de trupul si de spiritul acelei muzici.”
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.06.2010, 15:34:13
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudor2012 Vezi mesajul
Poate am pus topicul unde nu trebuia dar..

de ce sa ascultam numai muzica psaltica sau ce tine de biserica? Majoritatea celor de pe forumul asta li se pare nepotrivit sa asculti muzica.. sa zic .. din afara bisricii. dar si in timpul cand traia Iisus Hristos tot muzica se canta si la ospetele de atunci si nu le-o bagat nimeni de vina. Chiar Mantuitorul a participat la o astfel de nunta si no cerut "DJ-ului" sa schimbe stilul de muzica. No cerut sa se cante la nunta muzica psaltica. si in plus ce o facut? o inmultit vinul, le-o binecuvantat cheful asa ca de ce sa ascultam numai muzica psaltica? De ce nu pot sa ascult un Haggard sau un Dream Theater daca ma pasioneaza?
Muzica e arta mea preferata, apoi urmeaza literatura. Eu nu as putea sa renunt la a mai asculta muzica "lumeasca" deoarece si aceea izvoraste din sufletul unui om si are ca menire purificarea sufletului ascultatorului(catharsis). Eu de foarte multe ori regasesc frumusetea divina in arta. Mi se pare bigotism sa-ti arzi CD-urile si cartile numai pentru ca ai devenit crestin si asa iti cere religia. Daca asculti muzica psaltica dar in sinea ta ai merge la un concert, atunci n-ai facut nimic. Tu singur trebuie sa ajungi in stadiul acela in care sa iti fie hrana spirituala doar muzica psaltica.

P.S.: Trebuie totusi sa dispui si de un simt critic cand alegi ce muzica sa asculti. Exista genuri muzicale care iti distrag atentia de la suflet si te transforma intr-un ignorant abrutizat, un cumparator ideal si obedient...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.06.2010, 17:21:30
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Intreaga natura are muzica ei: prin fosnetul padurii, prin adierea vantului, prin picurii de ploaie si sunetul tunetelor, prin ciripitul si glasciorul fiecarei paserele in parte, prin chiar sunetul rotirii pamantului in jurul axei, ne spunea la Dogmatica Pr.Prof.Conf.Dr.Nicolae Mosoiu. Daca am iesi in natura sa ascultam fiecare muzica in parte, vom participa la o intreaga somfonie, la adevarate concerte! Nu stiu cine si daca ati vazut filmul „AUGUST RUSH” cu acel geniu de copil ce auzea si in sunetul trenului, si sunetul lantului, si in bataia mingii de baschet, vedea muzica, ba chiar si in sunetul curentului electric de pe stalpii de inalta tensiune! Si in finalul filmului este concertul propriei sale creatii, din sunetele mentionate. FENOMENAL!

Acum, fiecare se raporteaza la muzica in functie de cum se raporteaza el la Creatorul muzicii! Unii dintre noi ascultam f.mult muzica CLASICA, o muzica ce te patrunde si te duce pe culmile linistii si te farmeca. Unii ascultam muzica usoara, altii populara, altii rock - sub diferitele ei forme!

Despre muzica poti spune ca si in zicala populara: Spune-mi cu cine te imprietenesti sa iti spun cine esti! Sau cum zicea adeseori Pr.Teofil, ce faci te face! Tot asa se poate spune si despre muzica: muzica te caracterizeaza, face parte din tine, din inima ta din sufletul tau! Ceea ce ai in inima aceea canta glasul tau si asculta urechea ta!

Nu poti judeca un om ca lui ii place o muzica si tie alta! Fiecare simte ce ii place si il odihneste! Fiecare dintre noi am crescut cu un gen de muzica sau diferite genuri! La un moment dat incepusem sa ascult si eu muzica pop, dance s.m.a, sa devin si eu ca ceilalti... sa ma port si eu ca ei, dar un coleg mi-a spus sincer: de ce te prefaci? nu vezi ca nu iti iese? De atunci sunt eu asa cum m-a lasat Dumnezeu!

Muzica mea preferata este muzica ce ma odihneste si nu ma tulbura: muzica byzantina (psaltica) si muzica clasica, si selectiv cea populara, cea frumoasa, asa cum canta Lucretia Ciobanu, laudand natura, deci slavirea lui Dumnezeu!
Principiul meu in muzica este „Slavirea lui Dumnezeu”! Ascult muzica prin care eu am legatura cu Dumnezeu! Ascult muzica prin care eu ii aduc „jertfa de lauda”! Eu ascult muzica de rugaciune, care ma transpune din omenitate in divin! Ceea ce nici muzica clasica nu ti-o poate da!
De aceea muzica psaltica este pentru MINE, muzica de couminune cu Sf.Treime, cu Maica Domnului, cu Sfintii!

Sufletul omului simte si are nevoie de legatura sa cu Dumnezeu, de aceea el prin muzica rugaciunii el salta de bucurie! Pentru unii PRICESNELE devin puntea de legatura intre el si Dumnezeu! Si foarte bine ca asculta si canta si el, ca trece din starea de omenesc in starea de ceresc, caci „ingerii neincetat glas Iti canta”!

Fiecare dintre noi sa ne raportam mai mult la Dumnezeu prin muzica prin care o ascultam, sa vedem daca El este si are loc in muzica pe care o ascultam! Daca El are loc in muzica pe care o ascultam, inseamna ca o facem spre SLAVA SA impreuna cu ingerii, si vom fi asemenea lor! Amin!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 18.06.2010 at 17:24:56.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.07.2011, 01:58:47
culianul culianul is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
tudor 2012, nu are rost sa vii cu explicatii concrete si rationale, pentru ca tot satanista va ramane pt ei muzica rock.

Muzica clasica este de asemenea satanista? Intreb asta pt ca nu toate operele iti induc o stare de calm si pace, unele au un zbucium si creeaza trairi intense.(spre exemplu compozitiile lui rachmaninov)

Muzica metal s-a inspirat la greu din muzica clasica (bach, paganini, beethoven, rachmaninv). Deci evident ca evlavia le va spune sataniste. Desi eu cred ca nu le place unora si incearca sa o interzica tuturor. Nu vreau sa zic: ascultati cannibal corpse sau devil driver, dar un Joe Satriani (http://www.youtube.com/watch?v=IyfWNcBfoV0) un steve vai (http://www.youtube.com/watch?v=xJ7vyFnLvjw), paul gilbert nu sunt atat de ingrozitoare ca va baga in iad... dar ma rog... poate metalistul din mine vorbeste :P
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.07.2011, 01:06:50
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Lasa-l pe satriani si pe vai ca astia n-o sa-i inteleaga niciodata.
Eu o sa va fac pe plac si va dau niste metal adevarat: http://www.youtube.com/watch?v=WZgLi_jQyhY
Pariu ca o sa zica ca e satanist desi versurile sunt despre ridicarea la ceruri si razboiul din Irak si Afghanistan?
Nu ai cum sa-i convingi ca metalul nu e opera satanei asa cum ei mereu o sa vada in Stairway to Heaven mesaje ascune
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24
muzica jordaniel Muzica Bisericeasca 3 12.12.2008 20:53:05