Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 09.09.2010, 17:43:55
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mi-am dat seama ca urasc barbatul. Deci pana la urma inseamna ca-L urasc pe Dumnezeu care l-a creat.
Ti-ai dat seama ca de fapt nu vrei sau nu poti sa-ti asumi rolul de femeie si ca de fapt te urasti pe tine dar pentru ca e greu sa te urasti pe tine ai decis sa-ti gasesti un obiect pe care sa-ti versi ura: barbatul. Barbatul e vinovat ca tu esti asa cum esti...
Iar apropos de cadere si de barbatul fiinta cazuta, da-mi voie sa-ti reamintesc ca dinspre femeie a venit caderea, pe acolo s-a transmis.
Barbatul a fost anume creat in felul in care e de catre Dumnezeu. Crezi ca nu stia Dumnezeu ce face?

E multa suparare si suferinta in ce spui tu. Ai fost pe la un duhovnic?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 09.09.2010, 19:50:15
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Mai cititi si data in care se scrie ceva
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 10.09.2010, 10:10:00
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mai cititi si data in care se scrie ceva
Intr-un an de zile ai ajuns la concluzia ca barbatul e cea mai faina creatura?
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 10.09.2010, 17:04:02
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Dacă urăști bărbatul, urăști creația lui Dumnezeu! Asta nu îți spune nimic? Dacă urăști, ești incapabilă de iubire cât timp iubești. În ”iubirea” ta totul este dat peste cap și este mai mult sau mai puțin URĂ!!!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.11.2010, 20:08:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Și eu am avut problema asta și nu știu sigur dacă m-am lecuit:D
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.11.2010, 02:30:09
zsuleica zsuleica is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ti-ai dat seama ca de fapt nu vrei sau nu poti sa-ti asumi rolul de femeie si ca de fapt te urasti pe tine dar pentru ca e greu sa te urasti pe tine ai decis sa-ti gasesti un obiect pe care sa-ti versi ura: barbatul. Barbatul e vinovat ca tu esti asa cum esti...
Iar apropos de cadere si de barbatul fiinta cazuta, da-mi voie sa-ti reamintesc ca dinspre femeie a venit caderea, pe acolo s-a transmis.
Barbatul a fost anume creat in felul in care e de catre Dumnezeu. Crezi ca nu stia Dumnezeu ce face?

E multa suparare si suferinta in ce spui tu. Ai fost pe la un duhovnic?
prin femeie a intrat pacatul in lume si prin femeia a fost rascumparat. toate astea nu vad ce legatura au cu faptul ca ea a simtit sau mai simte ura pentru barbati... cel mai probabil nu uraste barbatul ca creatura, ci gramada de barbati care au ranit-o de-a lungul timpului. faptul ca un om este ranit de altul nu inseamna ca victima se gaseste vinovata. iar faptul ca ea simte o anume repulsie pentru cei care au ranit-o nu inseamna ca se uraste pe sine. ura sau repulsia fata de cel care te raneste e un sentiment natural pe care il au atat femeile cat si barbatii, ca daca nu ar fi asa nu ne-ar indemna Dumnezeu sa iertam si sa ne rugam pentru cel care ne provoaca suferinta.

Last edited by zsuleica; 15.11.2010 at 02:32:16.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.11.2010, 14:37:44
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Eu cred ca ai urat barbatul,fiindca nu poti sa nu-l iubesti,si asta te face sa suferi ,fiindca esti dependenta de el,ti-e indispensalbil tie FEMEIE.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.11.2010, 22:57:58
chefdejoaca chefdejoaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Mesaje: 15
Implicit

absolut abracadabrand acest topic, intr-adevar trebuie verficata/afisata varsta celui/celor care posteaza.
se vede imaturitatea in gandire chiar de la inceputul topicului.
din topic se vede clar "urasc barbatul", - acela, si nu "urasc barbatii" - aceia, in general.
probabil domnisoara in cauza, a avut o relatie neimpartasita de iubire, si hop pe forum, probabil cu speranta ca afla cum sa il aduca inapoi.
in afara de rugaciuni, duhovnic (sfaturi serioase )si cateva sfaturi (hilare de dreptul) nu ai ce sa gasesti aici.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.11.2010, 23:45:44
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Urasc femeia

Doamne ajuta ana

de mine ce sa mai spun ca pe mine femeia ma distrus
de fapt mai mulye
nu au fost sotiile mele dar ce gemeia a intrat in contact cu mine pur si simplu
ma distrus. Dar o fata crestina care e la manastire desi si ea mia gresit
ma facut sa fiu fericit si s aiubesc femeia. Ba chiar pot sa spun ca daca nu
exista imi parea rau.
Trenuie iertat si trebuie s ate gandesti ca pana la urma nu barbatul conteaza
cel mai mult.dumnezeu iar oamenii dupa
asa ca roagate sa nu mai ai ura pe barbati daca e asa
sau e valabil pt celelalte femei
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.11.2010, 00:57:48
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de chefdejoaca Vezi mesajul
absolut abracadabrand acest topic, intr-adevar trebuie verficata/afisata varsta celui/celor care posteaza.
se vede imaturitatea in gandire chiar de la inceputul topicului.
din topic se vede clar "urasc barbatul", - acela, si nu "urasc barbatii" - aceia, in general.
probabil domnisoara in cauza, a avut o relatie neimpartasita de iubire, si hop pe forum, probabil cu speranta ca afla cum sa il aduca inapoi.
in afara de rugaciuni, duhovnic (sfaturi serioase )si cateva sfaturi (hilare de dreptul) nu ai ce sa gasesti aici.
Pai hai sa incepem cu tine...glumesc,iarta-ma.Probabil ca ai ce sa gasesti daca vrei ,depinde cu ce ganduri esti aici
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si barbatul - ore munca romandragut Generalitati 91 10.06.2016 09:24:57
De ce urasc RELIGIA, dar il iubesc pe IISUS bob2909 Generalitati 1 28.08.2012 22:28:23
Nu il urasc, nu am nimic cu el ! mihele_m Intrebari utilizatori 2 26.05.2010 22:47:02