Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 14.03.2013, 11:34:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dezelgările la pește în săptămâna asta se practică de câțiva ani, nu știu dacă e o hotărâre sinodală sau ține de fiecare eparhie în parte.
Eu chiar mi-am pus întrebarea dacă mai demult era dezlegare la pește miercurea și vinerea înainte de postul mare. Se pare că nu, de ce acum sunt atâtea dezlegări Dumnezeu știe mai bine.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 14.03.2013, 11:38:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil ca să se apropie de post și cei cărora le este mai greu, și care altfel poate că n-ar posti. Oricum, fiecare este liber să postească la măsura sa, post mai ușor sau mai aspru, cu pește sau fără pește...

Pe de altă parte, tot în ultimii ani am văzut pomenindu-se tot mai mult despre felul în care se postește în prima săptămână din Postul Mare, cu mai multe zile de ajunare, deci mai aspru decât știam înainte.

Last edited by N.Priceputu; 14.03.2013 at 11:41:04.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 14.03.2013, 11:48:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Oricum, fiecare este liber să postească la măsura sa, post mai ușor sau mai aspru, cu pește sau fără pește...
Așa este, dar vezi că dezlegarea asta e de multe ori greșit interpretată, adică că e musai să mânânci. Oricum postul după măsura fiecăruia e cel mai potrivit, nimeni nu cred că cere să postești peste măsură. După cum și faptul că Dumnezeu nu ne dă mai mult decât putem duce. De un un pic de voință și credință e nevoie (cât un bob...).

Last edited by ovidiu b.; 14.03.2013 at 11:52:18.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 18.03.2013, 03:03:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Permiteti-mi va rog sa va scriu despre ultima mea "descoperire" culinara: bulgur.
Pentru cine nu stie: Bulgur e aidoma malaiului de porumb, care se umfla daca se toarna apa fiarta peste el, marindu-si volumul de cateva ori . In final bobul ajunge de marimea bobului de orez.
Se foloseste ca salata si se prepara adaugandu-i cubulete de legume (castraveti, rosii, un mar, masline, stafide, etc), alune prajite (in tigaie fara ulei), patrunjel taiat marunt si ulei si otet, sare si piper. Daca gasiti ulei de arahide, acesta ii va da un gust deosebit. Salata se face cat ai clipi din ochi si e f gustoasa si satioasa. Practic ingredientele le stabileste cel, care prepara salata, dupa gust.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 18.03.2013, 08:40:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Uite ca eu nu am mancat peste miercurea si vineri,deoarece calendarul meu nu specifica decat branza,lapte si oua.Nu-i bai,am mancat din alimentele care stiu ca-mi vor da de"furca"in post:branza de capra si prajitura de branza dulce :)

Post binecuvantat tuturor :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 16.03.2016, 13:58:14
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

A mai inceput un post. Sunt pregatit. De data asta il tin integral.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #317  
Vechi 16.03.2016, 14:11:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bravo. Vrei un măr? N-auzi ce zice? "Tu însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală,. 18. Ca să nu te arăți oamenilor că postești, ci Tatălui tău care este în ascuns"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #318  
Vechi 17.03.2016, 00:58:44
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steve Works Vezi mesajul
A mai inceput un post. Sunt pregatit. De data asta il tin integral.
Doamne ajută! Post cu folos!
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Bibliei romanesti Alustor Intrebari utilizatori 3 09.10.2012 15:48:27
Fototeca ortodoxiei romanesti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.02.2012 13:08:09
costume populare-traditii romanesti lore86 Generalitati 9 18.12.2011 12:22:37
Pastorale ale IPS Mitropoliti ai Bisericilor Ortodoxe Traditionale razvan.mn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 20.04.2010 21:14:32
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 20:26:26