Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2010, 21:08:51
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit DVS. CE CREDETI CA AR TREBUI SA FAC

Sunt departe de casa,abia mi-am revenit dupa niste cumplite probleme de viata,dupa o coma chiar,in urma 8 luni,am venit in tara in concediu in tara unde am 2 fii maturi si foarte cuminti si harnici,dar spre durerea mea cea marefiul meu cel mare....l-am gasit cam ratacit,pierdut intr-o stare profunda de depresie si foarte schimbat,l-am oprit imediat de la lucru si ca sa aibe o ocupatie am zis sa faca scoala de sofer pt a-si lua permisul .Nu stiu exact ce l-a adus in starea asta,initial am crezut ca problemele de la servici,dar analizand trecutul nostru cred ca acesta a pus amprenta asupra sanatati lui,ne-am pierdut toata familia,adica tatal lor,bunicii toti si am ramas....doar noi trei,el de mic copil a fost o fire mai rece si mai distanta,dar atunci cand il mangaiam si il pupam pe crestet ,devenea bland si accepta cu drag.Acum fratele lui mai mic ai vegheaza comportamentul de aproape si se comporta mai delicat cu el ca de obicei,pemine insa ma bate gandul sa revin in tara,dar din pacate ma opreste traiul tot mai greu de acolo,asa ca nu stiu ce decizie sa iau,desigur ca viata fiului meu e pe primul loc,dar fara bani cum pot sa-l ajut.de acceia va cer ajutorul dvs...si va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2010, 23:35:18
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
Sunt departe de casa,abia mi-am revenit dupa niste cumplite probleme de viata,dupa o coma chiar,in urma 8 luni,am venit in tara in concediu in tara unde am 2 fii maturi si foarte cuminti si harnici,dar spre durerea mea cea marefiul meu cel mare....l-am gasit cam ratacit,pierdut intr-o stare profunda de depresie si foarte schimbat,l-am oprit imediat de la lucru si ca sa aibe o ocupatie am zis sa faca scoala de sofer pt a-si lua permisul .Nu stiu exact ce l-a adus in starea asta,initial am crezut ca problemele de la servici,dar analizand trecutul nostru cred ca acesta a pus amprenta asupra sanatati lui,ne-am pierdut toata familia,adica tatal lor,bunicii toti si am ramas....doar noi trei,el de mic copil a fost o fire mai rece si mai distanta,dar atunci cand il mangaiam si il pupam pe crestet ,devenea bland si accepta cu drag.Acum fratele lui mai mic ai vegheaza comportamentul de aproape si se comporta mai delicat cu el ca de obicei,pemine insa ma bate gandul sa revin in tara,dar din pacate ma opreste traiul tot mai greu de acolo,asa ca nu stiu ce decizie sa iau,desigur ca viata fiului meu e pe primul loc,dar fara bani cum pot sa-l ajut.de acceia va cer ajutorul dvs...si va multumesc anticipat.
De ce nu incerci sa ii iei la tine si pe ei...sa ii gasesti ceva de munca? Ar fi o buna solutie...ca sa te intorci in Romania inseamna sa accepti sa nu ai job iar daca il ai inseamna sa muncesti cat mai mult pe bani cat mai putini si nu ti-ar ajunge banii sa traiti 3 persoane, si din cauza jobului tot nu ai fi langa el in momente grele...sau ai fi langa el si nu vei avea cum sa il ajuti daca necesita mai mult decat prezenta ta...
Oricum eu cred ca trebuie sa te gandesti bine caci sunt multe detalii de luat in seama, detalii pe care doar tu le cunosti: unde esti acum, ce job ai si cat castigi, cati ani au copii, fa comparatie intre ce traiesti acum si ce ai trai in Romania...etc
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2010, 00:24:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
dar fara bani cum pot sa-l ajut.
Oare nu putem să-i ajutăm pe copiii noștri decât cu bani ? Și dacă le dăm bani, gata, am rezolvat-o ?

Sf Familie nu a dus-o prea strălucit cu banii. Trăiau din ce mai câștiga atelierul de tâmplărie al lui Iosif. Numai că acesta era într-un sat prăpădit, numit "Nazaret", condiții vecine cu sărăcia. Dar nici prin cap nu le-a trecut să plece, să se despartă de Isus. Când nu au avut încotro, că Îl urmăreau nebunii regelui cu sabia să Îl taie, au plecat cu toții în Egipt, de unde s-au întors când pericolul trecuse. Prea mulți bani nu a văzut Isus de la ei, și totuși "copilul creștea în înțelepciune, în vârstă și în har", după cum este scris. Pesemne că sărutarea aceea pe frunte și mângâierea pe creștet conta mai mult decât 10 sicli de aur.

Cam ce credeți că ar face Sf Fecioară, dacă ar vedea cu ochi de mamă că fiul ei e trist și ar avea nevoie de ea ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2010, 00:35:51
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Sfatul lui Dumnezeu este cel mai bun!

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
Sunt departe de casa,abia mi-am revenit dupa niste cumplite probleme de viata,dupa o coma chiar,in urma 8 luni,am venit in tara in concediu in tara unde am 2 fii maturi si foarte cuminti si harnici,dar spre durerea mea cea marefiul meu cel mare....l-am gasit cam ratacit,pierdut intr-o stare profunda de depresie si foarte schimbat,l-am oprit imediat de la lucru si ca sa aibe o ocupatie am zis sa faca scoala de sofer pt a-si lua permisul .Nu stiu exact ce l-a adus in starea asta,initial am crezut ca problemele de la servici,dar analizand trecutul nostru cred ca acesta a pus amprenta asupra sanatati lui,ne-am pierdut toata familia,adica tatal lor,bunicii toti si am ramas....doar noi trei,el de mic copil a fost o fire mai rece si mai distanta,dar atunci cand il mangaiam si il pupam pe crestet ,devenea bland si accepta cu drag.Acum fratele lui mai mic ai vegheaza comportamentul de aproape si se comporta mai delicat cu el ca de obicei,pemine insa ma bate gandul sa revin in tara,dar din pacate ma opreste traiul tot mai greu de acolo,asa ca nu stiu ce decizie sa iau,desigur ca viata fiului meu e pe primul loc,dar fara bani cum pot sa-l ajut.de acceia va cer ajutorul dvs...si va multumesc anticipat.
buna NEYRA Eu cred in Dumnezeu. Cred ca EL te asculta si te va ajuta. Dute in camaruta ta, asa cum ne invata Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu), inchide usa dupa tine si roaga-te in secret lui Dumnezeu. Iti va raspunde, sunt sigura. Cand te afli la o asa zisa raspantie de drumuri si nu stii pe care strada sa apuci, Dumnezeu iti da pace in suflet daca te afli pe strada cea buna sau iti da neliniste daca e strada cea rea. Iti spun din experienta personala. Cere-i , intreaba-L, spunei ca nu esti in stare sa intelegi raspunsul Sau dar ca ai mare nevoie de EL, de sfatul sau.
"6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție. "
Sfatul lui Dumnezeu este cel mai bun! Este singurul care ti-ar da un sfat sincer. Toti oamenii sunt invidiosi, egoisti...pacatosi si oricat ar vrea sa raspunda sincer tot sunt manati de instinctele pacatoase. cu drag, Violeta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2010, 01:56:13
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
buna NEYRA Eu cred in Dumnezeu. Cred ca EL te asculta si te va ajuta. Dute in camaruta ta, asa cum ne invata Sfanta Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu), inchide usa dupa tine si roaga-te in secret lui Dumnezeu. Iti va raspunde, sunt sigura. Cand te afli la o asa zisa raspantie de drumuri si nu stii pe care strada sa apuci, Dumnezeu iti da pace in suflet daca te afli pe strada cea buna sau iti da neliniste daca e strada cea rea. Iti spun din experienta personala. Cere-i , intreaba-L, spunei ca nu esti in stare sa intelegi raspunsul Sau dar ca ai mare nevoie de EL, de sfatul sau.
"6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție. "
Sfatul lui Dumnezeu este cel mai bun! Este singurul care ti-ar da un sfat sincer. Toti oamenii sunt invidiosi, egoisti...pacatosi si oricat ar vrea sa raspunda sincer tot sunt manati de instinctele pacatoase. cu drag, Violeta
Asa este, ai dreptate, rugaciunea catre Tatal, Fiul si Duhul Sfant mai ales intr-un moment asa de greu ne poate ajuta mult. Am avut si eu rascruce de drumuri nu o data in viata mea, si de fiecare data cand m-am rugat pentru indrumare, ce decizie am luat in timp s-a dovedit sa fie o decizie buna, chiar daca pe moment ma gandeam cu ingrijorare daca totusi am ales bine ce am ales. Cand simti ca vrei ceva, si alegi pentru ceea ce vrei dar ceva iti spune ca ceva nu e in regula, atunci sa stii ca nu ai ales bine. Dar daca alegi ceva dupa rugaciune, si alegi cu impacare de sine, ca asa ar fii drept, atunci sa stii ca ai ales dupa voia Tatalui. Ca noi dorim multe, si cerem multe, dar sa nu uitam sa fie indeplinit dupa voia Tatalui nu dupa voia noastra, ca El stie mai bine cei mai bun pentru noi.
Tatal nostru ceresc indruma pe toti ce-i ce cer indrumare.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2010, 17:58:20
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit Multumesc atat de mult pt sfaturile dvs

imi este de real folos ,si ma ajuta sa extrag esenta in ceeia ce va urma sa decid,apreciez foarte mult parerile dvs,si va multumesc pentru efortul de a-mi raspunde,ideile sunt excelente,toate fara exceptie,nu stiu inca ce sa fac.....fii mei au fost aici si au stat cu mine ...8 luni,dar din cauza actelor nu am putut sa-i tin mai mult si aici legile sunt facute sa se bata cap in cap,cred ca sunt special facute numai pt Romani si Bulgari,adica nu ai decat doua posibilitati ori sa prestezi seviciu catre populatia tarii respective,si te faci patron cu alte cuvinte ,dar ai nevoie si de un mic capital,deci aceasta cade din start ca daca aveam bani acestia,prestam servicii catre populatia tarii mele,iar a doua varianta este ....sa devii student,varianta pe care am ales-o si eu,desi sunt la o varsta destul de inaintata,si numai de invatatura nu imi mai arde,si asa am obtinut dreptul de rezident pe viata.......si de lucru.Nu am uitat viata gre din tara,unde salariul meu era mai mic decat ....pensia mamei mele,si sarbatorile in care nu aveam..........absolut nimic ce pune pe masa,asta nu se poate uita vreo data,in RO a fost si este o continua lupta pentru supravietuire din pacate,ba mai mult birurile exagerate puse pe capul bietilor pensionari,a mamelor care se lupta sa-si creasca copii,a orfanilor si a bolnavilor cu diferite handicapuri carora nu le mai ajung bani nici pentru mancare dar mi-te pentru medicamente...iata ce ma tine departe de fii mei dragi,si viata se scurge atat de repede.............desigur ca daca n-ar fi existat Dumnezeu in viata mea,si daca nu as fi stat adesea de vorba cu EL in rugaciune,cred ca pieream de mult,singura mea alinare este la EL,inca o data va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati raspuns,BUNUL DUMNEZEU SA VA RASPLATEASCA,insutit si sa va binecuvanteze,pe dvs toti si pe toti cei dragi ai dvs.Doamne ajutane.AMIN.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2010, 01:46:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
,si asa am obtinut dreptul de rezident pe viata.......si de lucru..
Daca tu ai acest drept acum, prin tine si copii tai il vor avea direct, fara sa mai fie nevoie sa treaca prin ce ai trecut tu. Important este sa le gasesti un job daca sunt la varsta cand pot munci...
Oricum, sincer te sfatuiesc, tocmai pentru copii tai si pt ajutorul pe care tu il poti da lor, sa nu te intorci in RO...poti face asta doar cand ii vei vedea la casa lor, pe picioarele lor iar tie nu-ti mai ramane decat odihna batranetilor...si poate nici atunci :))) daca stau sa ma gandesc cum "se odihnesc" bietii nostri batrani in tara.

P.S Te rog sa citesti si mesajele private. Multumesc.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2010, 12:34:42
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
imi este de real folos ,si ma ajuta sa extrag esenta in ceeia ce va urma sa decid,apreciez foarte mult parerile dvs,si va multumesc pentru efortul de a-mi raspunde,ideile sunt excelente,toate fara exceptie,nu stiu inca ce sa fac.....fii mei au fost aici si au stat cu mine ...8 luni,dar din cauza actelor nu am putut sa-i tin mai mult si aici legile sunt facute sa se bata cap in cap,cred ca sunt special facute numai pt Romani si Bulgari,adica nu ai decat doua posibilitati ori sa prestezi seviciu catre populatia tarii respective,si te faci patron cu alte cuvinte ,dar ai nevoie si de un mic capital,deci aceasta cade din start ca daca aveam bani acestia,prestam servicii catre populatia tarii mele,iar a doua varianta este ....sa devii student,varianta pe care am ales-o si eu,desi sunt la o varsta destul de inaintata,si numai de invatatura nu imi mai arde,si asa am obtinut dreptul de rezident pe viata.......si de lucru.Nu am uitat viata gre din tara,unde salariul meu era mai mic decat ....pensia mamei mele,si sarbatorile in care nu aveam..........absolut nimic ce pune pe masa,asta nu se poate uita vreo data,in RO a fost si este o continua lupta pentru supravietuire din pacate,ba mai mult birurile exagerate puse pe capul bietilor pensionari,a mamelor care se lupta sa-si creasca copii,a orfanilor si a bolnavilor cu diferite handicapuri carora nu le mai ajung bani nici pentru mancare dar mi-te pentru medicamente...iata ce ma tine departe de fii mei dragi,si viata se scurge atat de repede.............desigur ca daca n-ar fi existat Dumnezeu in viata mea,si daca nu as fi stat adesea de vorba cu EL in rugaciune,cred ca pieream de mult,singura mea alinare este la EL,inca o data va multumesc pentru rabdarea cu care mi-ati raspuns,BUNUL DUMNEZEU SA VA RASPLATEASCA,insutit si sa va binecuvanteze,pe dvs toti si pe toti cei dragi ai dvs.Doamne ajutane.AMIN.
Dumnezeu sa fie cu tine si copiii tai, sa va dea putere sa treceti cu bine peste tristetea ce va incearca acum si sa va ajute sa fiti din nou impreuna si cu o viata mai buna. Nu-ti pierde speranta, si incearca sa inspiri aceasta speranta de viitor si la copiii tai, Dumnezeu sa aiba grija de ei si sa ti-i duca langa tine.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2010, 19:08:55
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit multumesc,mult ...

multumesc mult pt incurajare si compasiune,intr-adevar tristetea din sufletul meu,al nostru este tare profunda imi gasesc linistea dor in lacrimi si in rugacinii,si ma rog neincetat pt toti cei cre sufera,care se roaga ,care plang,ca BUNUL nostru DUMNEZEU sa se indure de noi toti si sa ne trimita mangaierea sufletelor noastre.Binecuvantati sa fiti toti cei care s-au ostenit sa-mi raspunda,multumesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invit crestinii la discutie cu un ateu UNNOOM Alte Religii 201 15.03.2013 23:40:35
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11