Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2012, 00:31:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos

Mâine, în Sfânta și Marea Miercuri, Biserica noastră o pomenește pe femeia păcătoasă care a uns cu mir Picioarele Mântuitorului, le-a spălat cu lacrimi și le-a șters cu părul ei, primind de la El iertarea tuturor păcatelor.
Tot în această sfântă și tristă zi liturgică, ne amintim de complotul celui mai cunoscut trădător din istorie împotriva Fiului lui Dumnezeu, Care venise în lume spre a Se jertfi pentru noi toți. În iubirea Sa infinită, Hristos Și-a sacrificat viața pentru toți oamenii, inclusiv pentru trădătorul Său, așa cum ne sugerează cuvintele din finalul troparului "Când slăviții ucenici...": "Cela Ce ești spre toți bun, Doamne, mărire Ție".
Întrucât la topic-ul "Cel mai josnic păcat și cea mai mare virtute" (din secțiunea "Morala creștină") mi-am exprimat câteva gânduri despre gravitatea și josnicia păcatului trădării, nu voi repeta aici ceea ce am afirmat pe acel thread.
În schimb, vă propun ca, în acest topic, să postăm gânduri personale, dar și cugetările părinților duhovnicești despre nelegiuirea lui Iuda și despre învățătura Bisericii cu privire la culpabilitatea acestui act al trădării (cel mai grav din istorie).
Iuda nu a fost predestinat să devină trădătorul lui Hristos! Despre "Tragedia lui Iuda", dar și despre modul în care poate fi învinsă ispita ce l-a biruit pe el aflăm dintr-o excepțională și realistă predică din volumul "Dăruind vei dobândi" al părintelui Nicolae Steinhardt.
Așa cum cei mai mulți dintre noi știm deja, părintele Steinhardt, chiar înainte de a deveni creștin, a preferat să fie condamnat la 13 ani de închisoare, decât să-și trădeze semenii devenind informator al Securității comuniste. Pentru că a refuzat să devină informator al unui regim demonic, a fost învrednicit de cel mai de preț dar - cel al Botezului - chiar în primele zile de detenție.

Iată, așadar, gândurile lui N. Steinhardt despre păcatul lui Iuda și despre modul corect în care apostolul ar fi trebuit să raționeze pentru a învinge cumplita ispită de a deveni trădător:
http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...edia-lui-iuda/

"Când slăviții ucenici la spălarea Cinei s-au luminat,
atunci Iuda cel rău credincios, cu iubirea de arginți bolnăvindu-se, s-a întunecat
și judecătorilor celor fărădelege pe Tine, Judecătorul Cel Drept, Te-a dat.
Vezi, iubitorule de avuții, pe cela ce pentru aceasta spânzurare și-a agonisit.
Fugi de sufletul nesățios, carele a îndrăznit unele ca acestea asupra Învățătorului!
Cela Ce ești spre toți bun, Doamne, mărire Ție!"
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2012, 00:40:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit IPS Bartolomeu Anania

"Iubitii mei fii sufletesti,
Din nefericire, Iuda nu e doar personajul unui anume moment istoric, ci si un personaj al istoriei de dupa el, multiplicat peste tot, la scara planetara, in ipostaza sarutarii care acopera tradarea.
Printre noi, cei ce beneficiem de civilizatie, de cultura, de progres stiintific, de libertate, de bunurile pamantului si de harurile cerului, printre noi se instaureaza, incetul cu incetul, un duh perfid care rastoarna valorile si perverteste limbajul. Anormalul devine normal, viciul devine virtute, minciuna devine adevar, furtul inteligent devine profesie onorabila, sodomia se cheama orientare comportamentala, cuvinte nobile precum prietenie, prieten, prietena se degradeaza in conotatii dubioase, pervertirea tineretului se intituleaza program de sanatate antiSIDA, destramarea familiei se numeste planificare familiala, crimele ingineriei genetice se fac in numele vindecarilor miraculoase, prostitutia se legitimeaza prin libertatea femeii de a face ce vrea cu propriul ei trup, proxenetismul se reclama de meditatia transcendentala, saracirea spiritului devine globalizare, invadarea unei tari se cheama razboi preventiv, terorismul isi reclama valente divine, infeudarea economica se numeste credit bancar, pomana politica devine act de caritate. Si multe altele.
Iuda se plimba nestingherit prin societate, prin istoria omenirii, dar si prin crestinatate. Isprava lui cea mai mare este aceea ca, dintr'o singura Biserica, a facut mai multe. Din mai multe a facut o puzderie. Si continua s'o faca, prin ceea ce ii este propriu: lacomie, invidie, orgoliu. Se adapteaza usor, si-a rafinat metodele. Lucreaza la lumina noptii si comunica prin unde hertiene. E un iscusit importator de religie, oferind-o concurential pe piata bunurilor de consum. Altfel, e un ecumenist convins. Cand nu lucreaza pe furis, te invita la dialog fratesc. Daca-l refuzi sau daca te aperi, te pomenesti intolerant, conservator, fundamentalist, retrograd.
Cunoaste bine Biblia, are studii universitare, vorbeste cateva limbi straine. El stie ca Iscarioteanul era unul din cei doisprezece care au ascultat si memorat invatatura lui Iisus. Daca ar fi avut curatie si talent, putea sa scrie o Evanghelie tot atat de bogata ca a lui Matei.
A scris-o postum, in cheia sarutarii perverse. Iuda e un excelent teolog, asa cum este si patronul sau din Qarantania, care Ii oferea lui Iisus citate din Scriptura.
Iuda e tot atat de zelos printre ai sai, de vreme ce instinctul dezbinarii il mobilizeaza peste tot, oriunde s'ar afla. Partenerul trebuie mai intai sedus, dominat si numai dupa aceea nimicit. Iuda isi abordeaza semenul cu gratia cobrei care, intalnind o vipera in jungla, o invita la un dans aerian, fascinant, ametitor, pe durata caruia isi calculeaza cu precizie secunda muscaturii mortale. Iuda e un maestru al crimei perfecte."

__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2012, 01:00:27
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"Iubitii mei fii sufletesti,
Din nefericire, Iuda nu e doar personajul unui anume moment istoric, ci si un personaj al istoriei de dupa el, multiplicat peste tot, la scara planetara, in ipostaza sarutarii care acopera tradarea.
Printre noi, cei ce beneficiem de civilizatie, de cultura, de progres stiintific, de libertate, de bunurile pamantului si de harurile cerului, printre noi se instaureaza, incetul cu incetul, un duh perfid care rastoarna valorile si perverteste limbajul. Anormalul devine normal, viciul devine virtute, minciuna devine adevar, furtul inteligent devine profesie onorabila, sodomia se cheama orientare comportamentala, cuvinte nobile precum prietenie, prieten, prietena se degradeaza in conotatii dubioase, pervertirea tineretului se intituleaza program de sanatate antiSIDA, destramarea familiei se numeste planificare familiala, crimele ingineriei genetice se fac in numele vindecarilor miraculoase, prostitutia se legitimeaza prin libertatea femeii de a face ce vrea cu propriul ei trup, proxenetismul se reclama de meditatia transcendentala, saracirea spiritului devine globalizare, invadarea unei tari se cheama razboi preventiv, terorismul isi reclama valente divine, infeudarea economica se numeste credit bancar, pomana politica devine act de caritate. Si multe altele.
Iuda se plimba nestingherit prin societate, prin istoria omenirii, dar si prin crestinatate. Isprava lui cea mai mare este aceea ca, dintr'o singura Biserica, a facut mai multe. Din mai multe a facut o puzderie. Si continua s'o faca, prin ceea ce ii este propriu: lacomie, invidie, orgoliu. Se adapteaza usor, si-a rafinat metodele. Lucreaza la lumina noptii si comunica prin unde hertiene. E un iscusit importator de religie, oferind-o concurential pe piata bunurilor de consum. Altfel, e un ecumenist convins. Cand nu lucreaza pe furis, te invita la dialog fratesc. Daca-l refuzi sau daca te aperi, te pomenesti intolerant, conservator, fundamentalist, retrograd.
Cunoaste bine Biblia, are studii universitare, vorbeste cateva limbi straine. El stie ca Iscarioteanul era unul din cei doisprezece care au ascultat si memorat invatatura lui Iisus. Daca ar fi avut curatie si talent, putea sa scrie o Evanghelie tot atat de bogata ca a lui Matei.
A scris-o postum, in cheia sarutarii perverse. Iuda e un excelent teolog, asa cum este si patronul sau din Qarantania, care Ii oferea lui Iisus citate din Scriptura.
Iuda e tot atat de zelos printre ai sai, de vreme ce instinctul dezbinarii il mobilizeaza peste tot, oriunde s'ar afla. Partenerul trebuie mai intai sedus, dominat si numai dupa aceea nimicit. Iuda isi abordeaza semenul cu gratia cobrei care, intalnind o vipera in jungla, o invita la un dans aerian, fascinant, ametitor, pe durata caruia isi calculeaza cu precizie secunda muscaturii mortale. Iuda e un maestru al crimei perfecte."


Acest portret al lui Iuda e un fragment din Pastorala de Pasti din 2005 a IPS Bartolomeu si poate fi ascultat aici rostit chiar de el in Catedrala din Cluj: http://www.youtube.com/watch?v=gzQixqTyZmY
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2012, 01:16:23
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=laurastifter;439501]În schimb, vă propun ca, în acest topic, să postăm gânduri personale, dar și cugetările părinților duhovnicești despre nelegiuirea lui Iuda și despre învățătura Bisericii cu privire la culpabilitatea acestui act al trădării (cel mai grav din istorie).QUOTE]







Cu sau fara tradarea lui Iuda, Hristos ar fi fost oricum prins si omorat, tocmai pentru ca El Insusi S-a lasat prins si omorat de vreme ce pentru asta S-a coborat din cer.

Are Sf. Teofan Zavoratul o omilie pentru Miercurea Mare, in care, printre altele, ne indeamna sa ne mutam gandul de la pacatul lui Iuda la serpii cuibariti in noi insine.

"Pe ziua de astazi – iata, printre altele, ce amintire amara: mai-marii iudeilor
s-au adunat in casa lui Caiafa si chibzuiau cum sa-L prinda prin viclenie pe Domnul Iisus si sa-L dea mortii. Atunci, nefiind rugat de nimeni, a venit la ei unul din cei doisprezece, Iuda Iscarioteanul, si a zis: “Ce voiti sa imi dati, si eu Il voi da pe El voua?” Ei i-au dat treizeci de arginti.

Cand am citit locul acesta din Scriptura, sufletul meu s-a umplut de nemultumire – si asupra mai-marilor iudei, si asupra lui Iuda.
Ce aveau in vedere acesti mai-mari, de au atras asupra lor si a poporului vina si pedeapsa pentru uciderea de Dumnezeu? Si cum a putut sa se hotarasca la asa o fapta Iuda, care intotdeauna era asa de apropiat de Domnul si asa limpede vazuse intiparita in El plinatatea Dumnezeirii?

Dupa aceea, gandul meu s-a mutat la caracterul tradarii lui Iuda; si in timp ce cugetam la lucrul acesta, din constiinta au inceput sa rasara una dupa alta propriile mele fapte, foarte asemanatoare cu fapta lui Iuda.

Cu cat ma gandeam mai mult, cu atat semanau mai tare. Atunci, in locul nemultumirii impotriva lui Iuda, a inceput sa renasca temerea pentru mine insumi, si glasul launtric mi-a grait: “Lasa-l tu pe Iuda, intoarce-ti mai degraba luarea-aminte asupra ta si ingrijeste-te sa scapi de soarta lui amara”.

Cu acest indemn, fratilor, ma infatisez si eu voua. Aveam de gand sa va infatisez cat de neagra este tradarea lui Iuda. Acum, insa, zic: sa-l lasam pe Iuda. Sa cercetam mai bine faptele noastre, ca sa curatim din viata noastra tot ce poarta vreo trasatura a caracterului lui Iuda – si prin aceasta sa scapam de pedeapsa cereasca ce a cazut asupra lui. “
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.04.2012, 01:45:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Conform Adevarului revelat in Sf. Scriptura eu am inteles ca nu Iuda L-a tradat pe Domnul Iisus, nu iudeii L-au dat pe mana romanilor, si nu romanii L-au rastignit. Greselile si pacatele mele L-au tintuit pe Domnul Iisus pe cruce. Iuda nu a fost decat un instrument in mana mea de pacatos, o unealta a nelegiuitului de mine.

Plata pacatului este moartea iar El S-a facut pacat pentru mine, luand totul asupra Sa si a murit astfel, strapuns de pacatul meu. Eu L-am sarutat, eu L-am vandut, eu L-am batjocorit si tot eu L-am strapuns in palme... Pe cand faceam toate acestea El ma privea de pe cruce, iubindu-ma: "Tata... iarta-l, caci nu stie ce face!"

Vai mie! zic, ce dragoste mi-a aratat Dumnezeu... El, Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, m-a iubit... pana la moarte. Si inca moarte de cruce.

Da, El a murit pentru ca eu sa traiesc, dupa cum este scris: "Domnul nostru (...) a fost dat din pricina faradelegilor noastre, si a inviat din pricina ca am fost socotiti neprihaniti." (Rom. 4:24,25)

De-acum mormantul este gol iar Cerul este plin. Da, Jertfa a fost primita. Aleluia!

Binecuvantat este Mielul de jertfa al lui Dumnezeu!

Last edited by ucenic; 11.04.2012 at 01:54:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.04.2012, 03:11:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Tradarea savarsita de Iuda este deosebit de grava, avand la baza pierderea credintei in Domnul. Izvorul ei nu sta insa numai in pierderea credintei, cum cred cativa comentatori, ci si in iubirea de arginti, aceasta cumplita desfigurare a caracterului omenesc. Evangheliile ne spun deci cu drept cuvant ca Iuda a vandut, pentru agonisire de castig urat, pe Cel fara de pret si ca pentru aceasta a dobandit el osanda cea vesnica.

Tradarea, ca si apostasia, este ca atare expresia celei mai infioratoare decadente morale si religioase. Iuda isi vinde fara necesitate invatatorul si primeste in schimb treizeci de arginti.
http://www.crestinortodox.ro/paste/p...uda-71076.html

Ce orbire! Unde l-a dus! Asa e iubirea de argint! Ii face pe oameni nebuni, prosti, obraznici, caini in loc de oameni; dar, mai bine spus, ii face mai rai decat cainii; din caini ii face demoni; Iuda s-a imprietenit cu diavolul, care-l pierdea, si a vandut pe Iisus, Care-i facea bine, ajungand el insusi diavol prin vointa. La astfel de oameni da nastere pofta nesatioasa de bani. Ii face nebuni, sariti din minti, ahtiati cu totul dupa castig; asa cum a ajuns si Iuda. Sfantul Ioan Gura de Aur
http://www.crestinortodox.ro/paste/s...ti-118351.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.04.2012, 03:30:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Un folositor cuvant am gasit la Sfantul Luca al Crimeei, Tradarea lui Iuda: Inima care s-a facut salas diavolului

Domnul nu a facut pe nimeni rau din fire. Oamenii nu se nasc rai. Raii sunt rai fiindca aleg de bunavoie calea raului. Ei ar putea sa fie buni, ar putea scapa de infricosatorul lor destin, daca ar vrea. Amintiti-va adevarul de temelie, cel mai insemnat dintre adevaruri: Dumnezeu nu trage pe nimeni la Sine cu de-a sila, prin frica si cutremur nu face pe nimeni sa I se supuna, ii place numai dragostea libera si curata. Supunerea din frica nu are nici un fel de valoare morala. Sa privim totusi mai adanc in inima lui Iuda, fiindca astfel vom putea afla o invatatura importanta si pentru noi insine.

Si Iuda, daca ar fi vrut, ar fi putut scapa de soarta infricosatoare a tradarii. El a umblat trei ani de zile impreuna cu ceilalti apostoli in urma Domnului Iisus Hristos; trei ani a ascultat dumnezeiestile Lui cuvinte si-a fost martor al marilor minuni facute de catre El.

Cate lucruri bune si mari n-a vazut el de la invatatorul sau! Cat de bland S-a purtat cu el Mantuitorul chiar si in acel ceas infricosator al Cinei celei de Taina, cand era gata deja, sa plece ca sa il dea pe Domnul in mana arhiereilor. Ar fi putut sa-L dea pe Iuda in vileag cu asprime si cu manie in fata tuturor – insa nu face asta, ci cu adanca intristare le spune ucenicilor ca unul dintre ei il va vinde, fara sa-i spuna macar pe nume.

El asteapta; nu se va stinge gandul tradarii in inima lui Iuda, nu se va pocai acesta pentru faradelegea pe care o planuia, nu se va lasa pagubas de hotararea vanzarii? Dar raul ajunsese in aceasta inima la o putere atat de uriasa incat acesta nici nu s-a rusinat sa intrebe impreuna cu ceilalti ucenici: Nu cumva sunt eu?

Domnul nu l-a dat nici atunci in vileag pe tradator inaintea tuturor ucenicilor, ci doar a rostit lin: Tu ai zis. Aceasta insemna: „Ai recunoscut singur ca Ma vei vinde”. Si i-a dat Sfanta Paine. Si dupa imbucatura a intrat atunci satana in el, spune Sfantul Apostol Ioan. Satana si-a facut salas in inima lui Iuda, la fel cum Duhul Sfant face salas al Sau din inimile oamenilor curati si drepti.
http://apologeticum.wordpress.com/20...as-diavolului/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.04.2012, 09:16:19
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Eu nu sunt iubitor de bani, nu sunt un tradator si nici un vanzator ca Iuda... dar daca la vremea hotarata de Domnul nu sunt gasit imbracat in Hristos, atunci nu sunt cu nimic mai bun decat Iuda.

Last edited by ucenic; 11.04.2012 at 09:26:11.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.04.2012, 14:59:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Suntem prizonieri indignării în fața mult comentatei trădări a lui Iuda, însă omitem și celelalte cauze care l-au condus pe Iscariotean pe drumul pierzării. Îndeobște cunoscută este aghirofilia sau iubirea de arginți, o patimă care a ajuns în zilele noastre o pandemie mondială.
Iuda Iscarioteanu a fost un politician calculat, manager (doar era economul apostolilor), un om pragmatic așa cum arată omul de succes postmodern. El a văzut în Domnul un ideal politic, economic și social, un lider pentru poporul iudeu și o promisiune de prosperitate pe cei din jurul Lui. Știm astăzi că a făcut parte din mișcarea zeloților, o grupare subversivă care avea ca țel eliberarea evreilor de sub jugul roman și renașterea regatului davidic sub conducerea unui mesia politic.
Iuda nu L-a înțeles pe Hristos, așa cum nu L-au înțeles nici alții mai aproape de zilele noastre și chiar contemporani cu noi, oameni care amestecă nefericit spiritualitatea cu politica, naționalismul cu creștinismul, civitas Dei cu civitas terrena. Spre deosebire de Simon (zelotul), Iuda nu s-a detașat de ispitele ideologiei sectare și de prejudecățile sale personale pentru a deveni un apostol veritabil, chemat să propovăduiască oicumenei o nouă creație și nu o altă doctrină (mai bună) de administrare a acestei lumi.
În capcana lui Iuda riscă să cadă mulți ortodocși zelotiști de astăzi care dau o importanță exagerată politicului, se revoltă împotriva conducătorilor veacului acestuia (un fel de romani ai zilelor noastre) și-L confundă pe Hristos cu liderul unei secte persecutate de toată lumea. Aceștia riscă să fie dezamăgiți de Hristos, precum Iscarioteanu, întrucât Domnul nu cheamă la lupta de guerilă împotriva păpușarilor politici, economici, mediatici ș.a, ai acestei lumi, ci la transfigurarea lumii cu păpușari cu tot.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 11.04.2012 at 15:05:55.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.04.2012, 15:26:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu nu sunt iubitor de bani, nu sunt un tradator si nici un vanzator ca Iuda... dar daca la vremea hotarata de Domnul nu sunt gasit imbracat in Hristos, atunci nu sunt cu nimic mai bun decat Iuda.
Din pacate, si adevarul trebuie spus, chiar daca supara pe cineva, in ortodoxie Apostazia (renuntarea la ortodoxie) este acelasi lucru cu tradarea. Din cate stiu eu e considerat cel mai mare pacat, la fel ca sinuciderea si alte pacate impotriva Duhului Sfant. Acest pacat nu il au cei ce s-au nascut in alt cult, deci nu s-au convertit de la ortodoxie (nu au acest pacat, le au pe celelalte).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradarea tarii este atunci cand o impovarezi cu datorii hydro314 Generalitati 10 13.06.2013 11:26:28
Formele mandriei dianaelena Pocainta 4 10.03.2011 21:34:38
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Pacatul mandriei sofiaiuga Generalitati 38 26.06.2009 20:54:32
Moartea-consecinta a pacatului? oni91 Din Vechiul Testament 60 03.11.2008 16:19:40