Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2012, 01:39:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Eu cred ca prin spovedanie asa cum trebuie se intelege marturisirea acelor greseli pentru care constiinta ne mustra, mai putin conteaza durata spovedaniei. In legatura cu cele 40 de Liturghii, nu cred ca exista rugaciune mai puternica decat Sfanta Liturghie, de aceea cred ca nu li se exagereaza importanta. Aceste 4o de Liturghii sunt tare folositoare si impreuna cu rugaciunile celor dragi si milostenia, ajuta mai mult decat credem sufletul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2012, 04:10:25
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Asta este invatatura catolica despre Purgatoriu. Ortodoxia nu are asa ceva. Si canonul nu are rol de penitenta si de a-i da satisfactie lui Dumnezeu. Talharul de pe cruce nu a mers in iad pentru canon.
Esti sigur? Catolicii zic ca sufletul se duc intr-un loc intre iad si rai(purgatoriu), eu am zis ca se duce in iad,nu undeva intre, iar asta ptr. o vreme pana il scoate Biserica, prin cele 40 de Liturghii, rugaciune si milsotenie.
***
"Cele mai importante slujbe pentru cei care mor sunt spovedania generala și Sfânta Împărtășanie, precum și împăcarea cu toți. Iar imediat după moarte se face 40 de zile Sfânta Liturghie și parastase cu dezlegări și milostenie la cei săraci, care ajută sufletul cel mai mult când trece vămile. Că Biserica, fiind mama noastră spirituală, se roagă acum pentru bietul suflet care-i fiul ei după dar din Botez, să treacă ușor atunci vămile văzduhului.

Ce se întâmplă până ce va trece sufletul vămile văzduhului? Atunci vede omul cât de folos îi era lui să fie mărturisit curat de păcate. Dacă nu ar fi lăsat Dumnezeu între El și noi taina Sfintei Spovedanii, nici un om nu s-ar mântui. Că zice Apostolul Iacov că: Toți multe greșim și nimeni nu-i fără păcat.

Dar între noi și Dumnezeu s-a lăsat taina Spovedaniei, care-i al doilea botez, cum zice preotul; ați auzit că zice la mărturisire: "De vreme ce cu al doilea botez te-ai botezat, după rânduiala Tainelor creștinești".

Acum vede sufletul cât de folos îi era, dacă era mărturisit, când trece vămile.

De aceea, vă rog să țineți minte: Cănd vezi că s-a îmbolnăvit în casă mama, sora, fratele, soția, nepotul, copilul, tata, fiica, nu aduce întâi doctorul; întâi adă preotul și-l spovedește curat de toate păcatele.

Omul trebuie să se spovedească obligatoriu de patru ori pe an toată viața, în cele patru posturi, cât trăiește el, dar mai cu seamă când vezi că s-a îmbolnăvit rău. Atunci cheamă preotul repede să-l spovedească. Nu cănd i s-a legat limba sau și-a pierdut conștiința; ci din vreme, când are mintea clară și ține minte. Și-i spune: tată, mamă, băiete, spune tot ce-ai făcut!

Pune-l să scrie pe un caiet, dacă știe, și să-și aducă aminte tot, că dacă ai reușit să faci o spovedanie bună, ai câștigat sufletul lui. Că ce spun sfinții Părinți? Chiar de a avut cineva păcate de moarte foarte grele, dacă a murit spovedit, îl scoate Biserica. El stă în iad numai până se curăță de păcat, pentru că spune Sfânta Evanghelie: Nimic necurat nu va intra în Împărăția cerurilor.

Ai auzit ce spune un sfânt?
El a văzut o mare de flăcări și din marea aceea ieșeau porumbei albi ca zăpada și zburau la cer. Și acolo era iadul și auzea țipete și vaiete. "Cum, Doamne, din foc ies porumbei?" s-a întrebat el. Porumbeii erau sufletele oamenilor drepți, care s-au curățit prin canon stând în iad și și-au plătit tot ce aveau de plătit. Pentru că Biserica intervine de pe pământ cel mai mult prin Sfânta Liturghie. Că jertfa și răscumpărarea noastră se face prin sângele lui Iisus Hristos. Cum zice și Apostolul: Sângele Lui ne curăță de orice păcat.

Creștinul, dacă a murit mărturisit și dacă, Doamne ferește, are păcate grele și nu și-a făcut canonul, el își face canonul dincolo, în iad. Dar din iad îl scoate Biserica prin Sfânta Liturghie, prin dezlegări și milostenie și tot la rai merge." (Parintele Cleopa)

Arhiepiscopul Antonie de Mihailov si Golansk spune ceva similar in cartea sa. (este vb despre "Calea rugaciunii launtrice.Manualul Ishiei" de Vladica Antonie Marturisitorul). Am incredere ca acesti doi mari parinti, unul roman celalat rus, au spus adevarul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.09.2012, 19:06:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu cred ca prin spovedanie asa cum trebuie se intelege marturisirea acelor greseli pentru care constiinta ne mustra, mai putin conteaza durata spovedaniei. In legatura cu cele 40 de Liturghii, nu cred ca exista rugaciune mai puternica decat Sfanta Liturghie, de aceea cred ca nu li se exagereaza importanta. Aceste 4o de Liturghii sunt tare folositoare si impreuna cu rugaciunile celor dragi si milostenia, ajuta mai mult decat credem sufletul.
Inca o data invatatura Bisericii nu se bazeaza pe parerile personale ale nimanui, ci pe invatatura lasata de Hristos sau revelata de catre Duhul Sfant.
Sunt pacate pentru care pe unii nu ii mustra constiinta. Cati dintre copii care isi incep viata sexuala la 14-15 ani au mustrari de constiinta? Cati considera ca ceea ce fac este un pacat.
Pacatele marturisite la Sfanta Spovedanie se iarta, dar doar in cazul in care exista si pocainta. Cele nemarturisite nu se iarta. Un om care nu a avut o relatia cu Biserica toata viata si a facut o spovedanie de 15 minute este imposibil sa fi marturisit toate pacatele savarsite.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.09.2012, 19:16:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Esti sigur? Catolicii zic ca sufletul se duc intr-un loc intre iad si rai(purgatoriu), eu am zis ca se duce in iad,nu undeva intre, iar asta ptr. o vreme pana il scoate Biserica, prin cele 40 de Liturghii, rugaciune si milsotenie.
***
"Cele mai importante slujbe pentru cei care mor sunt spovedania generala și Sfânta Împărtășanie, precum și împăcarea cu toți. Iar imediat după moarte se face 40 de zile Sfânta Liturghie și parastase cu dezlegări și milostenie la cei săraci, care ajută sufletul cel mai mult când trece vămile. Că Biserica, fiind mama noastră spirituală, se roagă acum pentru bietul suflet care-i fiul ei după dar din Botez, să treacă ușor atunci vămile văzduhului.

Ce se întâmplă până ce va trece sufletul vămile văzduhului? Atunci vede omul cât de folos îi era lui să fie mărturisit curat de păcate. Dacă nu ar fi lăsat Dumnezeu între El și noi taina Sfintei Spovedanii, nici un om nu s-ar mântui. Că zice Apostolul Iacov că: Toți multe greșim și nimeni nu-i fără păcat.

Dar între noi și Dumnezeu s-a lăsat taina Spovedaniei, care-i al doilea botez, cum zice preotul; ați auzit că zice la mărturisire: "De vreme ce cu al doilea botez te-ai botezat, după rânduiala Tainelor creștinești".

Acum vede sufletul cât de folos îi era, dacă era mărturisit, când trece vămile.

De aceea, vă rog să țineți minte: Cănd vezi că s-a îmbolnăvit în casă mama, sora, fratele, soția, nepotul, copilul, tata, fiica, nu aduce întâi doctorul; întâi adă preotul și-l spovedește curat de toate păcatele.

Omul trebuie să se spovedească obligatoriu de patru ori pe an toată viața, în cele patru posturi, cât trăiește el, dar mai cu seamă când vezi că s-a îmbolnăvit rău. Atunci cheamă preotul repede să-l spovedească. Nu cănd i s-a legat limba sau și-a pierdut conștiința; ci din vreme, când are mintea clară și ține minte. Și-i spune: tată, mamă, băiete, spune tot ce-ai făcut!

Pune-l să scrie pe un caiet, dacă știe, și să-și aducă aminte tot, că dacă ai reușit să faci o spovedanie bună, ai câștigat sufletul lui. Că ce spun sfinții Părinți? Chiar de a avut cineva păcate de moarte foarte grele, dacă a murit spovedit, îl scoate Biserica. El stă în iad numai până se curăță de păcat, pentru că spune Sfânta Evanghelie: Nimic necurat nu va intra în Împărăția cerurilor.

Ai auzit ce spune un sfânt?
El a văzut o mare de flăcări și din marea aceea ieșeau porumbei albi ca zăpada și zburau la cer. Și acolo era iadul și auzea țipete și vaiete. "Cum, Doamne, din foc ies porumbei?" s-a întrebat el. Porumbeii erau sufletele oamenilor drepți, care s-au curățit prin canon stând în iad și și-au plătit tot ce aveau de plătit. Pentru că Biserica intervine de pe pământ cel mai mult prin Sfânta Liturghie. Că jertfa și răscumpărarea noastră se face prin sângele lui Iisus Hristos. Cum zice și Apostolul: Sângele Lui ne curăță de orice păcat.

Creștinul, dacă a murit mărturisit și dacă, Doamne ferește, are păcate grele și nu și-a făcut canonul, el își face canonul dincolo, în iad. Dar din iad îl scoate Biserica prin Sfânta Liturghie, prin dezlegări și milostenie și tot la rai merge." (Parintele Cleopa)

Arhiepiscopul Antonie de Mihailov si Golansk spune ceva similar in cartea sa. (este vb despre "Calea rugaciunii launtrice.Manualul Ishiei" de Vladica Antonie Marturisitorul). Am incredere ca acesti doi mari parinti, unul roman celalat rus, au spus adevarul.
Am mai spus asta si stiu ca de multe ori deranjez prin acesta afirmatie: tot respectul pentru parintele Cleopa si sfaturile sale duhovniceti. Dar parintele Cleopa nu are rol de normator al invataturii Bisericii. Parintele Cleopa mai are si alte invataturi care nu se regasesc nicaieri in invataturile Bisericii (vezi invatatura despre situatia copiilor avortati).Nici o invatatura a Bisericii nu spune asa ceva.
Cum se curateste cineva in Iad de pacate? In nici un fel. Biserica ne invata intr-adevar ca omul poate fi eliberat din chinurile Iadului doar prin rugaciunile Bisericii si prin milostenie. Daca cineva ar sta in Iad pana s-ar curati de pacate, s-ar presupune ca acesta se curateste prin suferinta. Adica prin propriile puteri (pentru ca suferinta i se aplica lui). Fals. In plus invatatura ortodoxa neaga faptul ca omul ar merge la chinurile vesnice pentru a-i da satisfactie lui Dumnezeu. Ori daca aceste chinuri l-ar elibera pe om, tocmai asta ar presupune ca Dumnezeu si-ar gasi satisfactia (in sensul de dreptate) in chinuirea pacatosilor.

Ps: Invatatura catolica nu este gresita pentru ca au inventat un nou loc "fizic". Nu in asta consta greseala. Adica, problema s-ar rezolva daca i-am baga pe pacatosii respectivi in Iad si nu in Purgatoriu si sa iasa de acolo? NU. In nici un caz.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 12.09.2012 at 19:21:03.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.09.2012, 21:24:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa o ierte pe mama dvs! Ea si-a incheiat socotelile pe acest pamant.
Dumneavoastra nu va ramane decat sa va rugati cu multa credinta pentru sufletul ei, sa o pomeniti la Sfanta Liturghie si sa faceti milostenie pentru sufletul ei, repet, cu credinta si cu dragoste, in limita posibilitatilor.
Toate sunt in mana Domnului. Dar pilda talharului de pe cruce ar trebui sa va dea multa nadejde. Sa stiti ca sunt unii care nici in ceasul mortii nu accepta preotul sa ii impartaseasca...


De folos aceste linkuri - http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tas-82021.html

http://www.parohiamacin4.org/foloasele_parastaselor.htm despre sarindare si folosul lor, pe cine si cum ajuta.

Eu va inteleg intrucatva, si eu imi faceam probleme daca o fi ajuns bunica in rai sau nu, chiar daca a fost toata viata ei o femeie foarte credincioasa Bisericii si foarte milostiva. Va va ajuta mult spovedania si impartasania.


__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 17:05:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32
Macar o data putem ajuta... maryanast Umanitare 5 29.11.2007 22:25:51