Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2012, 17:09:12
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Noul Testament

Am primit cartea Noul Testament si Psalmii. Dar nu scrie cu binecuvantarea cui a fost aprobata. In schimb scrie editura GBV Dillenburg GmbH. Mentionez ca am primit aceasta carte de la o persoana ortodoxa care merge la biserica. Ce sa cred? Este buna sau nu cartea ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.09.2012, 17:23:06
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Am primit cartea Noul Testament si Psalmii. Dar nu scrie cu binecuvantarea cui a fost aprobata. In schimb scrie editura GBV Dillenburg GmbH. Mentionez ca am primit aceasta carte de la o persoana ortodoxa care merge la biserica. Ce sa cred? Este buna sau nu cartea ?
Daca nu are Binecuvantarea Patriarhului sau macar a unui episcop/mitropolit ortodox, nu este ortodoxa. Poti sa o arunci, caci nu toate Bibliile sunt la fel, unele au schimbat unele cuvinte.
Asa zice Pr.Cleopa parca, sa aruncam Bibliile sectare, ca nu's de folos.

Cel mai bine este sa o iei tu de la Biserica sau de la o librarie ortodoxa, asa te asiguri ca este ortodoxa. Nu conteaza daca acea persoana merge la Biserica ortodoxa, sunt persoane care au impresia ca biblia este aceiasi, dar nu e. Sau vorbeste cu duhovnicul tau, vezi nu are o Biblie in plus sa iti dea? Eu prima Biblie ortodoxa am primit-o cadou de la un fiu de preot, caci si eu aveam in casa numai biblii secatre.

Repet, daca nu are binecuvantarea unui ierarh ortodox, nu e buna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2012, 17:31:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Am primit cartea Noul Testament si Psalmii. Dar nu scrie cu binecuvantarea cui a fost aprobata. In schimb scrie editura GBV Dillenburg GmbH. Mentionez ca am primit aceasta carte de la o persoana ortodoxa care merge la biserica. Ce sa cred? Este buna sau nu cartea ?
GBV este o editură a cultului neoprotestant "creștini după evanghelie" și răspândesc așa-zisa versiune Cornilescu, deci nu-i de recomondat pentru "lectio divina" (= lectură în duh de rugăciune).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2012, 18:35:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Am primit cartea Noul Testament si Psalmii. Dar nu scrie cu binecuvantarea cui a fost aprobata. In schimb scrie editura GBV Dillenburg GmbH. Mentionez ca am primit aceasta carte de la o persoana ortodoxa care merge la biserica. Ce sa cred? Este buna sau nu cartea ?
Îmi face impresia că ați mai pus această întrebare, acum o zi, și pe portalul tpu (unde v-am răspuns sub numele de utilizator "RaduMD"). O Biblie apărută fără binecuvântare episcopală nu are valoare decât, eventual, pentru specialiști. Chiar dacă ar fi o ediție cunoiscută ca meritorie, așa cum este Septuaginta de la Polirom. Mai mult, dacă pentru celelalte cărți religioase, în general ajunge un OK ("Nihil Obstat. Imprimatur") al episcopului locului, în cazul Bibliei, dată fiind importanța ei eminentă între scrierile religioase, autoritatea competentă pentru a da semnalul verde al publicării este adunarea episcopilor dintr-o anumită țară. În lumea asta în care oricine publică orice, nu poți fi sigur decât în baza autorității Bisericii, tot așa cum, dacă aș citi o carte de gramatică, aș vrea să aibă OK-ul Academiei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2012, 20:37:29
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Îmi face impresia că ați mai pus această întrebare, acum o zi, și pe portalul tpu (unde v-am răspuns sub numele de utilizator "RaduMD").
Aveti dreptate.Vroiam doar sa ma conving.Acum am inteles.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2012, 21:12:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Daca nu are Binecuvantarea Patriarhului sau macar a unui episcop/mitropolit ortodox, nu este ortodoxa. Poti sa o arunci, caci nu toate Bibliile sunt la fel, unele au schimbat unele cuvinte.
Asa zice Pr.Cleopa parca, sa aruncam Bibliile sectare, ca nu's de folos.

Cel mai bine este sa o iei tu de la Biserica sau de la o librarie ortodoxa, asa te asiguri ca este ortodoxa. Nu conteaza daca acea persoana merge la Biserica ortodoxa, sunt persoane care au impresia ca biblia este aceiasi, dar nu e. Sau vorbeste cu duhovnicul tau, vezi nu are o Biblie in plus sa iti dea? Eu prima Biblie ortodoxa am primit-o cadou de la un fiu de preot, caci si eu aveam in casa numai biblii secatre.

Repet, daca nu are binecuvantarea unui ierarh ortodox, nu e buna.
Frumos ai răspuns!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crestinii , Scrierea Bibliei dobrin7m Istoria bisericii 10 02.03.2012 00:44:25
Sfanta Cetate a Noului Ierusalim si cele 7 Trambitze vsovi Biserica Ortodoxa Romana 67 02.08.2010 12:35:42
Avraam al Noului Testament mary20 Din Noul Testament 5 13.07.2010 19:38:28
CE ar trebui sa contina Chivotul Noului Legamant? MariS_ Generalitati 13 09.07.2010 00:05:20
Este limba araba o limba sfânta? images Religia Islamica 2 27.05.2007 03:52:45