Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.09.2008, 11:22:13
aradeanu aradeanu is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

buna, iulian!:)Nu, deschisul pravilei e socotit de catre Biserica drept un pacat mare, un lucru apropiat de ghicit, deci de vrajitorie. In niciun caz sa nu apelezi la asemenea preoți! Chiar daca aparent nu e nimic iesit din comun, caci totul se petrece in biserica, stai departe! Diavolul e subtil si smecher! NU te lasa amagit!
Anxietatea e o problema de ordin psihologic. Ai fost cumva la vreun psiholog? Cu toata seriozitatea, fa-o. Exista si tratament pentru anxietate. Nu inseamna nicidecum, asa cum zici tu, trezire spirituala.
Fii optimist, atat cat poti, in conditiile astea. Incearca sa te gandesti ca nu ai nimic, autosugestioneaza-te, asta te va ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.09.2008, 17:41:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un duhovnic cu darul inaite-vederii este acel care a ajuns placut lui Dumnezeu si iti poate da niste sfaturi utile fara sa deschida nicio carte. Acesta vede starea ta sufleteasca si fara sa-i spui nimic stie care este voia lui Dumnezeu pentru tine. Din pacate, gasesti tot mai rar astfel de duhovnici. Incearca la Sihastria Raraului, la parintele Ioan. Era si Parintele Calistrat, dar se pare ca are niste probleme si este mai greu de gasit. La Valea Mare, judetul Covasna mai era un asfel de parinte. Probabil mai sunt si altii. Cine mai stie sa ne mai spuna.

Eu nu ti-as recomanda sa mergi la psiholog. Din modul cum pui problemele nu s-ar zice ca ai avea motive serioase. Si apoi, ceea ce poate face Dumnezeu nu poate face omul indiferent cat de bine intentionat ar fi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.09.2008, 19:35:11
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

problemele tale ,Nelamuririle sa le expui unui preot cel maiapropiat de tine ,de la parohia din care faci parte ,dar care NU DESCHIDE PRAVILA ca asta inseamna uriciunea pustiirii in locul cel sfint ,adica in Biserica lui Dumnezeu.Sigur ca trr sa te rogi sa iti ajute Dumnezeu sa fii lamurit de preotul la care vei apela sau ai apelat deja.Domne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.08.2009, 16:43:10
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Personal,nu prea-s de acord cu ARGATU'asta,de la Boroaia.Pentru ca nu cred ca toti descendentii pr Argatu au aceleasi harisme ca si Pr Argatu.Despre pr Argatu,care a vietuit la Cernica ,am auzit,si eu cite ceva- eu chiar ii vind cartile ,in micul meu magazin,dar ,sincer va spun,le aduc spre vinzare ,doar pentru ca sint cautate,deci :SE VIND; si ca o paranteza,am la vinzare si cartile INTELEPTULUI Parinte ARSENIE BOCA ,si nu da nimeni navala...degeaba incerc sa le arat cita intelepciune emana vorbirea lui...- l-am si cunoscut cu citeva luni inainte sa moara,nu mi s-a parut nimic extraordinar la el,dar ,ma rog,asta-i opinia mea....In fine,am,si eu,cunostinte care merg la Boroaia...Le doresc bafta!...
Sfinta Scriptura spune clar:"de este cineva bolnav,sa se arate preotilor!''(citez din memorie),asta pentru ca ,pe vremuri ,preotii erau si doctori si/sau invatatori,si pentru ca pe vremuri PREOTUL era...PREOT al lui DUMNEZEU,pentru el,pentru Dumnezeu si pt semeni.Acum zic eu,omul acesta care a cerut sfat pe forum are alternativa.Poate incerca la doctor,si poate urma calea BISERICII.Si una si alta sau amindoua ,deopotriva il pot ajuta,cred eu.Ideea e ca ,nu sint de acord cu cel de pe forum care a zis ca orice preot il poate ajuta.Nicidecum...Omul are nevoie de un preot harismatic.Har-ul a fost transmis fiecarui preot la hirotonie (teoretic..NO COMMENT).Noi,insa,avem dreptul sa alegem pe cei harismatici,caci ,SLAVA DOMNULUI!,inca mai sint ...Iar in problema duhului de posesie asupra persoanei(indiferent care persoana),este mult de furca.Caci Sfinta Scriptura spune clar ca :"aceste gen de demoni se scot numai cu post (negru) si cu rugaciune!".Domnul Iisus a spus asta APOSTOLILOR SAI. Trebuie, asadar ,INDELUNGA-RABDARE,POST(negru,vinerea),si RUGACIUNE! Omul acesta care a postat problema lui pe forum,nu cred ca are asa o mare problema.E preocupat insa si ,poate ca ,el stie cel mai bine ce-i cu el....
In orice caz daca cineva ,oricine ar fi,are probleme de acest gen(posesie demonica) trebuie sa mearga la sf Maslu,sa tina post si el si familia sa,sa se spovedeasca mereu si sa se impartaseasca DES,si sa stea la MOLITVELE SF Vasile...Maslu se face in toate bisericile ortodoxe,in unele lunea,in altele miercurea,in altele vinerea...si sint si preoti care citesc Molitvele...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.08.2009, 02:10:35
pistoltoto pistoltoto is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2009
Mesaje: 2
Implicit aiulian

Salut membrilor de pe forum

Last edited by pistoltoto; 20.08.2009 at 10:28:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare