Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 24.06.2010, 13:12:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Este pacat tot ceea ce indeparteaza de Dumnezeu.
Nu incalcarea unei reguli de ex. 'regula' ca trebuie sa te impartasesti macar odata pe an.
Da, cred ca scrupulozitatea poate fi, in acest sens, pacat - adica ne chinuim singuri si ne abatem asfel de la problemele esentiale. Stiu pentru ca si eu sufar de ea..
Dar sigur, daca o femeie crede, pentru ca asa a invatat, ca nu ar trebui sa se impartaseasca in aceasta perioada, si face in acest fel ascultare, probabil ca pentru ea asa este bine si lucrul asta nu o indeparteaza de Dumnezeu. Nu din scrupulozitate, ci din ascultare, deci.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #432  
Vechi 24.06.2010, 14:10:44
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

sunt 365 de zile intr-un an, nu pot sa cred ca in toate posturile femeile au mereu menstruatie. sau ca e musai sa te impartasesti doar de Paste si Craciun, sau ca nu mai poti astepta 2-3 zile dupa ce te-ai spovedit, ca sa te poti impartasi. dramatizam atat, ca nu avem rabdare. mai rau era daca nu aveai voie sa asculti Sfanta Liturghie duminica, daca nu puteai participa la maslu sau la acatist, nu ca nu mai poti rabda 2-3 zile.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #433  
Vechi 24.06.2010, 15:24:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
sunt 365 de zile intr-un an, nu pot sa cred ca in toate posturile femeile au mereu menstruatie. sau ca e musai sa te impartasesti doar de Paste si Craciun, sau ca nu mai poti astepta 2-3 zile dupa ce te-ai spovedit, ca sa te poti impartasi. dramatizam atat, ca nu avem rabdare. mai rau era daca nu aveai voie sa asculti Sfanta Liturghie duminica, daca nu puteai participa la maslu sau la acatist, nu ca nu mai poti rabda 2-3 zile.
Unii se impartasesc mai des, nu numai in posturi. Chiar in fiecare duminica. Vezi topicul despre 'cat de des sa ne impartasim'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #434  
Vechi 24.06.2010, 15:38:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Unii se impartasesc mai des, nu numai in posturi. Chiar in fiecare duminica. Vezi topicul despre 'cat de des sa ne impartasim'.
tocmai am scris ca nu stiu cati se impartasesc in fiecare duminica. si cu atat mai mult, este bine sa eviti sa te impartasesti in timpul menstruatiei, mai ales ca ai atatea variante.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #435  
Vechi 24.06.2010, 17:12:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea si Anaana

Problema este alta:
Cineva spunea aici ca duhovnicul ei da impartasanie si in zilele de ne-curatenie.
Or fi destui in aceasta situatie.
Si preotul meu de ex. nu crede in ne-curatia femeii.
Si atunci se pune problema cum facem?
De cine ascultam?
Este pacat, daca ne dezleaga preotul? Sau nu ascultam de el si facem ca noi?
Dumnezeu sau omul? Asa se pune in final intrebarea.

Exact aceeasi problema aparea si pe firul cu postul.
Dumnezeu nu porunceste, dar biserica instutie o face.
Noi dupa cine ne luam.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #436  
Vechi 24.06.2010, 17:58:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sophia, cred ca uiti ce este Biserica. Biserica este o institutie divino-umana, si Biserica a fost infiintata pe jertfa lui Hristos care a si trimis pe Sf Duh spre intarirea si spre sfintirea noastra, prin propovaduirea Sf. Apostoli. Biserica nu exista separat de Dumnezeu.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #437  
Vechi 24.06.2010, 18:06:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu este necesară dezlegarea ca să te împărtășești. Prin urmare, condiția "by default" este aceea că poți să te împărtășești. Față de această situație, dacă preotul spune că nu te poți împărtăși, înseamnă că nu trebuie să te împărtășești.

Deci, DE REGULĂ, te poți împărtăși (dacă nu ai păcate). Ca excepție, în calitatea lor de administratori ai Sfintelor Sacramente, preoții pot cere împlinirea anumitor condiții.

În concluzie: dacă preotul dv a spus că vă puteți împărtăși, ori dacă nu a spus nimic, înseamnă că vă puteți împărtăși, dacă examenul de conștiință permite.

Dacă preotul Anei a spus că nu se poate împărtăși într-o anumită circumstanță, înseamnă că nu se poate împărtăși.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #438  
Vechi 24.06.2010, 20:39:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sophia, cred ca uiti ce este Biserica. Biserica este o institutie divino-umana, si Biserica a fost infiintata pe jertfa lui Hristos care a si trimis pe Sf Duh spre intarirea si spre sfintirea noastra, prin propovaduirea Sf. Apostoli. Biserica nu exista separat de Dumnezeu.
Teoretic asa ar trebui sa fie. Practic exista anumite diferente, adica se mai considera si niste interese omenesti.

@Mihnea Dragomir - asta nu raspunde la intrebare.
Totusi cine are raspunderea pana la urma? A cui este pacatul?
Inteleg din ce spuneti ca totusi trebuie sa ne luam si dupa constiinta noastra?
Deci sa nu ne incredem total in preot.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #439  
Vechi 24.06.2010, 22:38:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Sophia, iti voi scrie aici ceea ce am citit chiar azi din cartea lui Danion Vasile, "Underground, despre problemele tinerilor".

"Noi, cand ne ducem la duhovnic, cautam sa ne vorbeasca Hristos prin duhovnic, anuland personalitatea duhovnicului, transformandu-l pe duhovnic intr-un fel de robotel. Dar Hristos nu vrea sa anuleze libertatea duhovnicului. Si fie ca te duci la cel mai aspru duhovnic, fie ca te duci la cel mai ingaduitor duhovnic, pentru credinta ta, Dumnezeu poate sa-ti vorbeasca si sa te vindece, indiferent la care te-ai dus." (sublinierile imi apartin)

Iata ce am inteles eu din acest paragraf: mantuirea nu este o reteta fixa, batuta in cuie. Fireste, are punctele sale forte, stalpii sai ca sa spun asa: respectarea poruncilor, rugaciunea, spovedania, Sf. Impartasanie, etc. Insa, dat fiind faptul ca nu toti duhovnicii sunt croiti dupa acelasi calapod, iar credinciosii nici atat, canoanele date spre vindecare unuia sau altuia difera. Insa facand ascultare de duhovnic, asa cum e el, Dumnezeu te va rasplati pentru ca va vedea in tine inima smerita, iar nu razvratire.

Tu sa te impartasesti cand iti spune duhovnicul tau si atat. Pentru tine aceea este calea corecta, nu alta. Nu mai conteaza ca duhovnicul meu e de alta parere, al Noesissei sau al mai stiu eu cui. Ascultarea este esentiala, restul e de prisos.

Iertare si Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 25.06.2010, 07:58:29
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

mie mi-a placut mult ce a scris parintele Istrati de la biserica din Macin.
http://www.parohiamacin4.org/menstruatia.htm
aici m-am lamurit daca pot intra sau nu in biserica. ca erau multe voci care spuneau ca 7 zile n-ai voie sa intri, altele ca sa stai afara, sau in hol si tot asa. si citind ce scrie parintele Istrati am intrebat si eu la randul meu parintele duhovnic, care mi-a spus ca pot veni la biserica linistita, dar nu ma pot impartasi sau face coliva. parintele din parohia mea este vrednic de toata increderea, mai ales ca datorita lui acum vine foarte multa lume la biserica, si nu doar ca sa motaie, sau la barfa, ci sa asculte sluijba si pe urma predica. Dumnezeu sa-i ajute!
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15