Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #521  
Vechi 03.01.2013, 19:52:36
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Incredibil! Nici dupa 6 ani nu s-a inteles un canon atat de simplu si absolut normal, adica de bun simt.
Dragile mele surori, acum il inteleg pe sf. Apostol Pavel care sfatuieste femeia sa taca in adunare si sa intrebe acasa pe sotul ei( eu zic si pe duhovnicul ei) anumite aspecte intime. Nu credeti?
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #522  
Vechi 24.01.2013, 20:02:50
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am si eu o intrebare, pentru cei mai documentati. In Romania stiu ca se obisnuieste ca femeile aflate in perioada lunara sa nu mearga la biserica si sa nu se atinga de cele sfinte. Eu am trait cativa ani in Buenos Aires, Argentina si acolo mergeam la o biserica antiohiana pentru ca romanii nu aveau biserica ortodoxa, era doar o misiune greco-catolica. La antiohieni am vorbit cu un preot despre asta ai mai ca nu a ras de mine, de unde am dedus ca ei nu au aceasta regula, desi sunt tot crestini orotodocsi si una din bisericile primare.

Intrebarea mea ar fi ce trebuie si ce nu are voie sa faca femeia in perioada lunara, si pentru cat timp/ cate zile. Multumesc.
Parerea mea este ca necuratia femeii este pedeapsa de la Dumnezeu...mare, mare pedeapsa.
Prin sange "se spala" de unele pacate.
Cat timp este necurata nu are voie sa intre in contact cu cele sfinte sa nu le spurce.
Ideea de a interzice accesul in biserica femeii in perioada respectiva nu este ca pe vremuri curgea sange pe jos...Nici sa spunem ca sunt alte pacate mai mari decat necuratia femeii care ar putea impiedica accesul in biserica.
Aceasta perioada este un canon, o indepartare a femeii in perioada respectiva de cele sfinte...se poate ruga dar trupul ei poarta pecetea pacatului.
Asa cum pentru Sf Liturghie trebuie sa te ingrijesti, sa te speli, sa iei haine curate...pentru Sf Impartasanie sa te pregatesti, sa postesti, etc...si pentru cele sfinte trebuie sa te curatesti. Asta pentru a arata cinste celor sfinte.
Dar depinde ce consideram sfant....daca pentru unii biserica nu este loc sfant atunci se poate intra si in perioada necuratiei.

Am stat si eu uneori in spatele bisericii/aproape de iesire cand eram in perioada respectiva...si, si mie, imi este greu sa fac ceea ce trebuie...
Reply With Quote
  #523  
Vechi 23.02.2014, 07:03:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Când starețul Efrem de la Vatoped a mers cu brâul Maicii Domnului în Rusia, la Ekaterinburg a fost întrebat:

Întrebare: Părinte, o femeie se poate închina la Brâu atunci când este necurată?

Starețul Efrem: Dacă vă referiți la ciclul lunar pe care îl au femeile, da, se poate închina. Din păcate, aici, în Rusia, se face o mare greșeală că femeile nu se duc să se închine la icoane și unele nu merg nici la biserică, atunci când sunt la ciclu. Aceasta este o greșeală. De vreme ce există această sângerare firească, doar de la împărtășanie sunt oprite, orice altceva pot să facă. De vreme ce o femeie trece printr-un fenomen obișnuit al firii ei femeiești, asta nu înseamnă că nu mai e cinstită și curată. Nu trebuie socotită ca necurată. Nu-i așa?

Sursa: http://www.pemptousia.ro/2012/09/sta...-ekaterinburg/
Reply With Quote
  #524  
Vechi 23.02.2014, 07:56:57
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

În aceeași idee, am mai găsit și 2 articole ale părintelui Petru Pruteanu - de pe site-ul său www.teologie.net.

Ce este “(ne)curăția femeii” și cum se raportează Biserica la ea.
Drepturile femeilor creștine în perioada ciclului menstrual

http://www.teologie.net/2014/01/11/n...e-menstruatie/

Iarăși despre “necurăția femeilor” și nu numai…
http://www.teologie.net/2014/01/14/p...i-menstruatie/
Reply With Quote
  #525  
Vechi 01.03.2014, 21:01:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"Când Iisus Hristos a început să predice, un mesaj foarte nou a răsunat în satele din Iudeea – unul care a contestat prezumțiile profund ancorate atât asupra evlaviei fariseice, cât și asupra lumii antice în general. El a declarat că doar intențiile rele care vin din inimile noastre ne spurcă (Marcu 7:15). Astfel, Mântuitorul nostru a plasat categoriile de "curăție" și "necurăție" totalmente în sfera conștiinței, sfera liberului arbitru față de virtute și păcat, eliberând credincioșii de vechea teama de întinare prin fenomene incontrolabile ale lumii materiale. El însuși fără de ezitări vorbește cu Samariteanca, fapt considerat de evrei, într-o oarecare măsură, necurat. Mai mult decât atât, Domnul nu a mustrat femeia cu hemoragie pentru că s-a atins de hainele Sale, în speranța de a se vindeca: El o vindecă și apoi îi laudă credința (Matei 9:20-22). De ce Hristos descoperă femeia mulțimii? Sf. Ioan Gură de Aur răspunde că
Domnul "dezvăluie credința ei tuturor, pentru ca alții să fie încurajați să o imite"

Femeii să nu i se interzică să meargă la biserică. Până la urmă, ea suferă involuntar. Ea nu poate fi acuzată pentru materia inutilă pe care natura o excretă... La fel ei să nu i se interzică să primească Sfânta Împărtășanie în această perioadă. Dacă, cu toate acestea, femeia nu îndrăznește să o primească din evlavie, atunci ea trebuie lăudată. Însă dacă ea primește să nu fie judecată. Oamenii pioși văd păcatul chiar și acolo unde el nu există. Deseori facem fără de păcat lucruri apărute din păcat: când simțim foamea, aceasta vine fără de păcat. Cu toate acestea faptul că simțim foamea e vina primului om. Perioada menstruală nu este un păcat, este, de fapt, un proces natural. Dar faptul că natura ei este deranjată, astfel ea apare pătată chiar împotriva voinței omului, este rezultatul păcatului.... Astfel dacă o femeie pioasă meditează asupra acestor lucruri și nu dorește să se apropie de Împărtășanie, ea este demnă de laudă. Dar din nou, dacă ea vrea să trăiască religios și să primească Sfânta Împărtășanie din iubire, ea nu trebuie oprită”.
Sf. Grigorie cel Mare

http://www.teologie.net/data/pdf/VL-...ie-rituala.pdf

Last edited by antiecumenism; 01.03.2014 at 21:45:34.
Reply With Quote
  #526  
Vechi 05.03.2014, 22:50:05
Tudorul Tudorul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.03.2014
Mesaje: 3
Implicit

Fiind barbat nu stiu ce este aceea o scurgere la femeie, asa cum o simte femeia. Ori un om ranit, ori unul care are scurgere jos, e totuna. Daca se simte rau, oricare, ii trebuie ingrijire si atentie. Din pacate duhul necurat e un ciudat, oamenii sunt oameni.
Reply With Quote
  #527  
Vechi 22.03.2014, 12:23:13
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tudorul Vezi mesajul
Fiind barbat nu stiu ce este aceea o scurgere la femeie, asa cum o simte femeia. Ori un om ranit, ori unul care are scurgere jos, e totuna. Daca se simte rau, oricare, ii trebuie ingrijire si atentie. Din pacate duhul necurat e un ciudat, oamenii sunt oameni.
Poate daca ai citit din punct de vedere medical ce se intampla, ai intelege mai bine? Nu cred ca daca esti barbat nu trebuie sa ai minime cunostiinte, gen ce este aia placenta.
Reply With Quote
  #528  
Vechi 22.03.2014, 14:05:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' care-i treaba cu placenta în subiectul nostru?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #529  
Vechi 23.03.2014, 10:53:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da' care-i treaba cu placenta în subiectul nostru?
Era un exemplu. Ai fi suprins cati tineri, inclusiv femei, nu stiu ce e aia o placenta sau cum le functioneaza propriul organ. Si placenta poate sa fie legata indirect de subiect.
Reply With Quote
  #530  
Vechi 23.03.2014, 11:13:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Era un exemplu. Ai fi suprins cati tineri, inclusiv femei, nu stiu ce e aia o placenta sau cum le functioneaza propriul organ. Si placenta poate sa fie legata indirect de subiect.
Unele chestii sunt elementare ...
Eu am observat ca unii nu stiau nici in ce parte le este ficatul sau apendicele...
Unele nu stiau nici ca sunt insarcinate,vb aia s-au dus la baie si s-au intors cu copil!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15