Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.07.2010, 22:27:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Exclamation Ura!!!

vivat zeul fotbal!
atat de sublim!
atat de sublime si fetele jucatorilor trosnite strasnic de vre-un jucator in spirit de solidaritate!
si incaierarile de pe stadion, dar mai ales cele din tribune!
sublime!
si ca un miros de buna mireasma aducem si gaze lacrimogene, ca sa para specatcolul mai fascinant!
daca se rup si banci, se huiduie jucatorii deja miroase a atmosfera de sarbatoare!

vivat zeul fotbal care se amuza teribil de tot spectacolul ce i se ofera!
doar e cinstit ca zeu, nu?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.07.2010, 23:30:51
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit Daca Romania s-ar fi cualificat pentru mondiale....

... nu cred ca mai vorbeati asa.

Hai ca Spania castiga mondialele. Dar nu se facea mica finala?? Cea cu uruguay si olanda mi se pare?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.07.2010, 17:13:19
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

nu avem nevoie de fotbal e o mascarada,am vazut cum un copil plangea ca tatal sau pierduse la meciul cu Spania - Germania,mai omul plangea,unul dintre jucatori,dar ti se pare normal sa plangi dupa un premiu inutil?e doar o cupa de baut apa sau altceva.Sa plangi ca ai pierdut,mai bine sar plange pentru sufletul sau pentru Imparatia Domnului care e premiu cel mai important in viata noastra.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.07.2010, 18:05:15
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Spectacolul fotbalistic al Campionatului Mondial de Fotbal 2010, ofera cunoscatorilor un admirabil moment de relaxare si de sincera bucurie a ochiului in dansul superb al celor 22 de ingeri cobortati pe pamant pentru a se juca cu balonul oval intr-o lectie de viata !
De ce oare e fotbalul,acest sport de echipa, asa de iubit pe intregul mapamond ?
raspuns: pentru ca el e,dincolo de un sport, si un moment care simuleaza viata reala a oricarui privitor !

la fel cum in fotbal, alterneaza dramatic si in ritm acerb momentele bune cu cele rele, momentele de descurajare si ineaimplinire cu cele de incurajare si implinire,la fel,si in viata noastra trecatoare( in ritmul rapid al unui meci ) cele bune alterneaza cu cele rele,victoria cu dezastrul !

Dumnezeu cu siguranta a dat fotbalul muritorilor spre alinare sufelteasca !
Numai cand vezi dansul ingeresc al celor 22 de jucatori pe teren,imbinat cu virtualul posibilitatilor fiecarei faze,te simti intr-un univers special si relaxant ,care nu-si epuizeaza niciodata resursele si capacitatile de a fasciina si relaxa !
Dumnezeu a dat muritorilor pe Zeul fotbal,spre bucuria si relaxarea lor !
Felicitari Radu, un eseu reusit.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.07.2010, 19:51:52
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Ce o trebui oare sa faca omul intr-o lume ca aceasta..pentru a nu fi judecat, pentru a fi inteles? As putea sa-l inteleg pe cel care canta la un instrument muzical, eu fiind atat de departe de muzica..as putea sa-l inteleg eu pe cel care picteaza si mareata lui lucrare..as putea eu patrunde taina cuvantului, m-ar incanta cuvantul viu eminescian..voi intelege sportul ca o arta, ma invata sportul jertfa si unitatea..?
Privind vom intelege si vom auzi sunetul cuvantului vibrand in inimile noastre..dar pana atunci vom fi inchisi, egoisti..si nu vom intelege pe cei din jurul nostru, vom judeca mereu aproapele crezand ca suntem aproape de adevar, fiind lipsiti de esenta..Iubirea este cea care le cuprinde pe toate..iubirea este cea care imbratiseaza chiar si sportul, invatandu-ne sa fim mai uniti, in slujba aproapelui. Daca si in adevarata "fortareata", care e biserica, vedem ca incearca sa patrunda "putregaiul"..si totusi biserica se patreaza la fel de curata, si nepatata..din generatie in generatie, am putea privi chiar si sportul ca pe ceva frumos, atata timp cat inimile noastre vor fi frumoase si curate.
Sa ma iertati.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.07.2010, 20:41:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cuvant Vezi mesajul
Ce o trebui oare sa faca omul intr-o lume ca aceasta..pentru a nu fi judecat, pentru a fi inteles? As putea sa-l inteleg pe cel care canta la un instrument muzical, eu fiind atat de departe de muzica..as putea sa-l inteleg eu pe cel care picteaza si mareata lui lucrare..as putea eu patrunde taina cuvantului, m-ar incanta cuvantul viu eminescian..voi intelege sportul ca o arta, ma invata sportul jertfa si unitatea..?
Privind vom intelege si vom auzi sunetul cuvantului vibrand in inimile noastre..dar pana atunci vom fi inchisi, egoisti..si nu vom intelege pe cei din jurul nostru, vom judeca mereu aproapele crezand ca suntem aproape de adevar, fiind lipsiti de esenta..Iubirea este cea care le cuprinde pe toate..iubirea este cea care imbratiseaza chiar si sportul, invatandu-ne sa fim mai uniti, in slujba aproapelui. Daca si in adevarata "fortareata", care e biserica, vedem ca incearca sa patrunda "putregaiul"..si totusi biserica se patreaza la fel de curata, si nepatata..din generatie in generatie, am putea privi chiar si sportul ca pe ceva frumos, atata timp cat inimile noastre vor fi frumoase si curate.
Sa ma iertati.
Doamne ajuta
superb ai scris
Numai celui necurat toate i se par necurate
Cel plin de dragoste ,se bucura cu cel ce se bucura,plange cu cel ce plange...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.07.2010, 21:52:26
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

imi pare bine ca dupa atatea apostrofari primite, si mustrari.,datorita acestui subiect,e drept, novator ca mod de expunere,mai exista oameni care au inteles ce am vrut sa zic !
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.07.2010, 21:55:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si mie imi place fotbalul dar fara violenta,ura,invidie,conflicte.
Imi place sa ma uit la campionatul mondial,la liga 1 dar cand vine vorba de fanatism si conflicte prefer sa ignor si sa ma mai departez de el.Nu cred ca este ceva rau in jocul de fotbal in sine insa conflictele,ura si invidia sunt rele si ar trebui sa dispara din acest sport.
asa e !
dar ura si invidia tin de oameni,de aceea ele apar si in alte contexte, total diferite !
fotbalul e doar un stimul,care poate sa nasca si sa genereze in oameni lucruri bune sau rele in functie de cum sunt ei,buni sau rai !
daca omul e rau,se enerveaza si injura, daca e bun, priveste cu o oarecare detasare spectacolul fotbalistic !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.07.2010, 22:34:33
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
vivat zeul fotbal!
atat de sublim!
atat de sublime si fetele jucatorilor trosnite strasnic de vre-un jucator in spirit de solidaritate!
si incaierarile de pe stadion, dar mai ales cele din tribune!
sublime!
si ca un miros de buna mireasma aducem si gaze lacrimogene, ca sa para specatcolul mai fascinant!
daca se rup si banci, se huiduie jucatorii deja miroase a atmosfera de sarbatoare!

vivat zeul fotbal care se amuza teribil de tot spectacolul ce i se ofera!
doar e cinstit ca zeu, nu?
ce sa mai zicem atunci de...box ?! sau de alte genuri de sporturi care implica contact direct ?!
totusi, oare dupa un meci de box, in care si-au schimbat amabilitati,cei doi protagonisti ,nu se imbratiseaza frateste la final,uitand tot ce s-a petrecut in cele 10 runde ?!

oare noi, nu pentru mult mai putin, poate pt niste vorbe, ne suparam pe fratele nostru ?!
iar ei, sportivii,nu ne dau un frumos exemplu de iertare a aproapelui ?!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.07.2010, 23:00:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
ce sa mai zicem atunci de...box ?! sau de alte genuri de sporturi care implica contact direct ?!
totusi, oare dupa un meci de box, in care si-au schimbat amabilitati,cei doi protagonisti ,nu se imbratiseaza frateste la final,uitand tot ce s-a petrecut in cele 10 runde ?!

oare noi, nu pentru mult mai putin, poate pt niste vorbe, ne suparam pe fratele nostru ?!
iar ei, sportivii,nu ne dau un frumos exemplu de iertare a aproapelui ?!
sunt sporturi si... sporturi.unele nobile, frumoase,altele...cat despre box...cata dragoste iti trebuie sa ii stalcesti mutra fratelui tau?
treaba cu imbratisatu la final e apa de ploaie.hai sa te imbratisez dupa ce ti-am scos dintii...strasnica fratietate!

acusi o sa vb si de sportul cucuoanelor de pe centura...
sf ioan gura de aur ii mustra strasnic pe cei care participau la hipodrom.asta nu iti spune nimic?
nu tot ce iti pune muschii in miscare e bun...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
Una din minunile credintei in Dumnezeu si Sfintii Lui Cristina Maria Intrebari utilizatori 6 21.02.2011 02:11:57
femeia sa faca totu si barbatu sa joace badminton sau fotbal timeea89 Generalitati 43 14.10.2010 13:08:13
Fotbal si credinta CatalinM Generalitati 4 25.08.2009 22:40:14