Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 13.08.2010, 08:39:24
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Eu chiar nu pot sa inteleg de ce trebuie sa existe persoane gica-contra......
Aici este un forum in care daca vrei sa afli ceva intrebi. Nu inteleg de ce trebuie sa divagam de la subiect si ajungem sa ne jignim si sa ne porcaim. Chiar nu ne putem comporta civilizat?
Fiecare are dreptul sa creada in ce doreste, este o tara libera, este o lume libera. Nu trebuie nimeni sa convinga pe nimeni ca in ce/cine crede el e mai grozav decat al lu' celalalt. Va rog, lasati discutiile astea interminabile deoparte, ca nu aduc folos, ci din contra.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 13.08.2010, 09:41:47
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Ne dati o mostra de obiectivitate: ortodocsii care jignesc, blestema si dracuie pe forum ii considerati asemenea Sfantului Nicolae...
Asa da comparatie...
Ai extras din context si distorsionat ceea ce am dat de inteles..Sunt crestini ortodocsi neimpliniti spiritual si care isi ies mai usor din pepeni...Nu este bine..,zic si eu..Si mai sunt sfinti care uite ca de-a lungul timpului au avut derogare sa mai carpeasca cate un smintit posedat..Si au fost Sf Nicolae cu Arie, Sf Mercurie cu imparatul Iulian Paravatul, etc...
Ideea este ca exista o limita..in toate si tot..Noi aici nu suntem sfinti sa jignim , dar nici sa stam de lemn Tanase si sa nu combatem crestineste..

Pt cei care nu cunosc istoria crestinismului ortodox mai specific o data: ortodoxia nu a generat niciodata crime, sminteala in masele de oameni, ura , profile umane degradante, genocid, holocaust, etc...

Voi cei de alta confesiune daca nu doriti un dialog crestin, atat cat suntem capabili cu totii, atunci nu aveti ce cauta aici ! Este usor sa provoci , sa jignesti si sa obti o paruiala necrestina, ceea ce cred ca si doriti !

Last edited by IonelS; 13.08.2010 at 09:57:05.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.09.2010, 14:28:16
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Readuc acest topic in discutie pentru a va impartasi si voua cele intamplate.

Cei doi (ortodoxa si evanghelistul) au ajuns la intrevederea cu mitropolitul, au depus o cerere de aprobare a casatoriei lor si le-a fost acordata dispensa in mai putin de 5 minute, fara nicio discutie directa cu mitropolitul, ci prin secretarul acestuia.
De acolo s-au dus la catedrala din Timisoara, au fixat ziua, ora, au platit taxa.
In ziua Z ne-am prezentat cu totii la Catedrala, am fost luati aproape pe sus, aidca zoriti ca deh...era ora 11 si preotul statea in biserica d ela ora 9.30, special pt noi......
Totul pus pe fastforward, au ajuns in fata usilor imparatesti pt logodna care nici nu stiu cand a inceput si cand s-a terminat, apoi in fata mesei, rapid, citit din Sfanta Evanghelie, legat mainile cu esarfa, pus cununiile pe cap, dat repede jos, sa nu pierdem timpul, pus mainile pe cruce si pe Sf. Evanghelie, si.....cam atat. Cred ca s-au incadrat in sfertul academic.
In ziua precedenta ea s-a spovedit si impartasit, el....nu, ca e evanghelist, n-are nevoie de asa ceva. Dar oricum, nu i-a intrebat nimeni acolo.

O faza interesanta s-a desfasurat in "culise". Dupa savarsirea cununiei, nasul este chemat pt a semna in catastif si pt a primi inapoi actele. Apoi i se propune, daca doreste, sa faca o donatie.... Nasul, "prins cu usa", baga mana in buzunar sa scoata "donatia" si i-o intinde "omului bisericii". Acesta, ca si cand i s-ar fi cerut sa-si vanda sufletul, se fereste si spune "nu, nu, lasati acolo pe masa"....chipurile, sa nu se murdareasca....cu donatia....
Toate acestea s-au intamplat la CATEDRALA MITROPOLITANA DIN TIMISOARA.

Dupa toate cele intamplate, nasul, care nu frecventa prea des biserica, nu cred ca va mai calca nici pe atat pe-acolo.

Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.09.2010, 15:29:37
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Nasul, "prins cu usa", baga mana in buzunar sa scoata "donatia" si i-o intinde "omului bisericii". Acesta, ca si cand i s-ar fi cerut sa-si vanda sufletul, se fereste si spune
"Aruncati-i in sus si ce trimite din ei bunul Dumnezeu inapoi e al meu "
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.09.2010, 16:04:55
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

[quote=IonelS;276457]Daca cumnata era ortodoxa practicanta nu s-ar fi ajuns la aceasta situatie../QUOTE]


Da.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.09.2010, 16:10:18
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

[quote=adrian010155;285087]
Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Daca cumnata era ortodoxa practicanta nu s-ar fi ajuns la aceasta situatie../QUOTE]


Da.
Ce intelegi prin ortodoxa practicanta?

Si problema mea este: daca fata chiar nu stia care sunt regulile, canoanele, etc, de ce nu a oprit-o nimeni sau nu a tras-o cineva de maneca.."fato, nu faci bine"....? Care e diferenta dintre ea si preotul?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.09.2010, 17:11:30
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

[quote=o copila;285093]
Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul

Ce intelegi prin ortodoxa practicanta?

Si problema mea este: daca fata chiar nu stia care sunt regulile, canoanele, etc, de ce nu a oprit-o nimeni sau nu a tras-o cineva de maneca.."fato, nu faci bine"....? Care e diferenta dintre ea si preotul?
Crestinul ortodox practicant este acela care nu numai ca a fost botezat ortodox, nu numai ca marturiseste Sfanta Credinta, ci si pune in practica Invatatura Adevarului, adica participa in mod regulat la slujbele din Sfanta Biserica Ortodoxa, se spovedeste, implineste canoanele, se impartaseste cu Sfintele Taine, citeste Sfintele Scripturi si invataturile sfintilor parinti, este bland, rabdator, ajuta pe cei de langa el, le iarta greselile, iubeste pe toti oamenii (este vorba de iubirea sfanta, aceea cu care ne iubeste Dumnezeu, nu aceea care se finalizeaza cu un bebe).
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 07.01.2011, 23:16:26
PisicutzaNeagra PisicutzaNeagra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Mesaje: 1
Post Buna

Am citit în mare parte povestea cumnatei tale,nu am de ce să critic nici preotul nici e ea nici pe nimeni ,deoarece și eu sunt împreună cu un evnghelist e fiind ortodoxă .La mine încă nu se pune problema unei nunți deoarece eu fac 17 ani anul acesta iar el face 23,și vreau să-mi termin școala înainte de toate.Dar știu foarte bine cum e să sti alături de un evanghelist ,felul lui calm de a fi ,de a vorbi, de a se comporta cu cei din jur.Poate nu sunt toți la fel dar în orice caz la ei este mult mai multă iubire și nu există evanghelist care să nu fi citit măcar părți din Biblie dacă nu toată ,de când erau adolesenți. La noi nu e așa noi mergem la Biserică ne închinăm,ne rugăm, dar la noi nu e aceeași iubire plus că femeile ortodoxe se machiază ,au fustescurte și decolteuri cre să le scoată în evidență cât mai bine formele ,au bijuterii(în special cercei) ceea ce nu ai să vezi la o evanghelistă.După ce am aflat că prietenl meu este evanghelist am căutat multe persoane și să aflu cât mai multe despre această religie.Și am folosit Facebook-ul unde am văzut fete atât de naturale nici nu trebuia să te mai uiți la religie numai de pe chipurile lor vedei că sunt altfel decât restul,și marea majoritate avea la cărți favorite Biblia.
Evangheliștii nu au voie să divorțeze,au cărți pe care le citesc în caz de nu se înțeleg cu soțul/soția pentru a putea discuta calm ca să reducă certurile,la noi câte familii nu se despart? din cauză că n-au aceeași frică de Dumnezeu. În caz de chiar nu se mai poate deloc discuta cu perechea se despart numai cu acordul preotului ,dar aceștia nemaiavând cum să se căsătorească pentru a doua oară.
A două căsătorie este posibilă numai dacă soțul/soția moare.Știu toate astea de la prietenul meu.La ei sunt reguli mult mai stricte ca la noi.
Mama mi-a povestit că o mătușă de a mea după mulți ani după ce a fost căsătorită ,avea un copil mare sănătos la casa lui,avea un servici bun după ce multă vreme a dus-o rău,dar din cauza unor vecine evangheliste a trecut și ea în această sectă,până atunci totul era frumos,dar nu se știe, dacă din cauză că s-a făcut evanghelistă sau pur și simplu destinul a făcut ca nu după foarte mult timp să facă cancer.Acesta ajungând mai târziu într-o formă destul de gravă și a trebuit să i se extirpe un sân.Probabil mama mi-a zis această poveste ca să-mi deschidă ochii,deși eu nu m-aș vedea evanghelistă deoarece nu mă pot despărți de machiaj mereu mi-a plăcut să mă aranjez,nici de cercei și nici nu am purtat vreodată batice sau fuste la Biserică ,și nici nu sunt o ortodoxă practicant cum am văzut că povestea cineva,eu merg la biserică m spovedesc,mă împărtășesc dar nu atât de des,nu am citit Biblia,nici Sfintele Scripturi.Acum fiecare după cum a fost crescut pentru că nu toți avem părinții ortodocși practicanți.
Să mai spui ce se mai întâmplă cu a ta cumnată,sunt curioasă.Și Dumnezeu să îi ajute,există un singur Dumnezeu iar ei cred în același .Nu are de ce să nu le meargă bine căsnicia,nu Dumnezeu a inventat religiile . Oricum evangheliștii tot ortodocși au fost la început până când un grup mic - la început - a vrut o religie cu alte reguli din câte am citit pe un site de specialitate.

Last edited by PisicutzaNeagra; 07.01.2011 at 23:27:42.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.01.2011, 15:03:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Cumnata mea este ortodoxa si doreste sa se casatoreasca cu un barbat evanghelist. Biserica ortodoxa nu ii cununa decat daca el se boteaza, dar se pare ca nu se pune problema botezului. Dar, a vorbit cu un preot ortodox care i-a sfatuit sa mearga la mitropolit si sa ceara o dispensa si ii va cununa. Chiar asa functioneaza? Adica, cine e si mitropolitul asta care trece peste niste regului? Atunci inseamna ca poti face orice cu aprobarea mitropolitului.
Voi ce stiti? Noi, familia, suntem rai, si speram ca mitropolitul sa nu le dea aceasta dispensa....:) dar spre binele lor. Mai ales ca vor sa faca si un bebe.
Sunt preoți care acceptă căsătoria cu cineva de altă religie și care nu o acceptă. Din o astfel de căsnicie va avea de suferit copilul, căci va fi derutat, deci părerea mea e că atunci când un ortodox vrea pe cineva de altă credință, să se asigure mai întâi că copilul lor va fi botezat ortodox, la puțin timp după naștere. Dacă partenerul nu acceptă, atunci trebuie să se despartă de el. Biblia nu interzice cu desăvârșire să te căsătorești cu cineva de altă credință, vrei să-ți dau versetul?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.01.2011, 15:27:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PisicutzaNeagra Vezi mesajul
Am citit în mare parte povestea cumnatei tale,nu am de ce să critic nici preotul nici e ea nici pe nimeni ,deoarece și eu sunt împreună cu un evnghelist e fiind ortodoxă .La mine încă nu se pune problema unei nunți deoarece eu fac 17 ani anul acesta iar el face 23,și vreau să-mi termin școala înainte de toate.Dar știu foarte bine cum e să sti alături de un evanghelist ,felul lui calm de a fi ,de a vorbi, de a se comporta cu cei din jur.Poate nu sunt toți la fel dar în orice caz la ei este mult mai multă iubire și nu există evanghelist care să nu fi citit măcar părți din Biblie dacă nu toată ,de când erau adolesenți. La noi nu e așa noi mergem la Biserică ne închinăm,ne rugăm, dar la noi nu e aceeași iubire plus că femeile ortodoxe se machiază ,au fustescurte și decolteuri cre să le scoată în evidență cât mai bine formele ,au bijuterii(în special cercei) ceea ce nu ai să vezi la o evanghelistă.După ce am aflat că prietenl meu este evanghelist am căutat multe persoane și să aflu cât mai multe despre această religie.Și am folosit Facebook-ul unde am văzut fete atât de naturale nici nu trebuia să te mai uiți la religie numai de pe chipurile lor vedei că sunt altfel decât restul,și marea majoritate avea la cărți favorite Biblia.
Evangheliștii nu au voie să divorțeze,au cărți pe care le citesc în caz de nu se înțeleg cu soțul/soția pentru a putea discuta calm ca să reducă certurile,la noi câte familii nu se despart? din cauză că n-au aceeași frică de Dumnezeu. În caz de chiar nu se mai poate deloc discuta cu perechea se despart numai cu acordul preotului ,dar aceștia nemaiavând cum să se căsătorească pentru a doua oară.
A două căsătorie este posibilă numai dacă soțul/soția moare.Știu toate astea de la prietenul meu.La ei sunt reguli mult mai stricte ca la noi.
Mama mi-a povestit că o mătușă de a mea după mulți ani după ce a fost căsătorită ,avea un copil mare sănătos la casa lui,avea un servici bun după ce multă vreme a dus-o rău,dar din cauza unor vecine evangheliste a trecut și ea în această sectă,până atunci totul era frumos,dar nu se știe, dacă din cauză că s-a făcut evanghelistă sau pur și simplu destinul a făcut ca nu după foarte mult timp să facă cancer.Acesta ajungând mai târziu într-o formă destul de gravă și a trebuit să i se extirpe un sân.Probabil mama mi-a zis această poveste ca să-mi deschidă ochii,deși eu nu m-aș vedea evanghelistă deoarece nu mă pot despărți de machiaj mereu mi-a plăcut să mă aranjez,nici de cercei și nici nu am purtat vreodată batice sau fuste la Biserică ,și nici nu sunt o ortodoxă practicant cum am văzut că povestea cineva,eu merg la biserică m spovedesc,mă împărtășesc dar nu atât de des,nu am citit Biblia,nici Sfintele Scripturi.Acum fiecare după cum a fost crescut pentru că nu toți avem părinții ortodocși practicanți.
Să mai spui ce se mai întâmplă cu a ta cumnată,sunt curioasă.Și Dumnezeu să îi ajute,există un singur Dumnezeu iar ei cred în același .Nu are de ce să nu le meargă bine căsnicia,nu Dumnezeu a inventat religiile . Oricum evangheliștii tot ortodocși au fost la început până când un grup mic - la început - a vrut o religie cu alte reguli din câte am citit pe un site de specialitate.
Prietenul tău, deși evanghelist, e mult mai aproape de Dumnezeu decât tine. NU vreau să iau apărarea altor culte, NU sunt de acord să te duci la (neo)protestanți, dar parcă mai bun e un creștin practicant de altă religie, care se străduiește în felul lui să se apropie de Dumnezeu, decât un ortodox căldicel. Toate lucrurile bune pe care le vedem la protestanți, că nu vorbesc urât, că nu mint, etc. de fapt sunt reguli și la ortodocși, numai că ei își însușesc aceste lucruri, pentru că-i văd pe ortodocșii care se abat de la reguli, dar mi se pare normal să fie așa, fiindcă ortodocși sunt majoritari, iar când vorbești despre o categorie mare de oameni, întotdeauna există și abateri. În țările protestante n-ai să vezi numai femei simple, decente și nemachiate, cum vezi pe la adunările de protestanți de pe la noi, ba chiar mi se pare că pe acolo e mai mare destrăbălarea. Ortodocșii adevărați au toate aceste calități și încă multe altele pe deasupra. Minoritățile religioase trebuie să fie conservatoare ca să fie luate în seamă într-o țară de altă religie, ei nu-și permit abateri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 19:54:36