Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.09.2010, 19:09:04
fraxinus fraxinus is offline
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 1
Implicit Smerenia

Rog pe parintele Adrian Cocosila sa ne prezinte o prelegere si despre starea de Smerenie.Atunci cind cineva ne ocaraste sau ne loveste chiar. Ce rugaciune sau care psaml trebuie sa rostim mental in acel moment pentru a avea starea de Smerenie.si sa evitam astfel starea de umilinta.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.09.2010, 21:10:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fraxinus Vezi mesajul
Rog pe parintele Adrian Cocosila sa ne prezinte o prelegere si despre starea de Smerenie.Atunci cind cineva ne ocaraste sau ne loveste chiar. Ce rugaciune sau care psaml trebuie sa rostim mental in acel moment pentru a avea starea de Smerenie.si sa evitam astfel starea de umilinta.

Doamne ajuta.
Scuze ca nu sunt pr. Adrian Cocosila...dar pana va aduga parintele postarea sa, poate tu ai nevoie de un raspuns. Referitor la problema ta, poti spune orice rugaciune stii catre Mantuitorul sau Maica Domnului dar cea mai reprezentativa este rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatosul!"
sau Psalmul 50 creat de Imparatul David in momente de grea umilinta cand a constientizat caderea morala in care ajunsese:

"Miluieste-ma, Dumnezeule, dupa mare mila Ta, si dupa multimea indurarilor Tale, sterge faradelegea mea. Mai vartos ma spala de faradelegea mea si de pacatul meu ma curateste. Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea. Tie unuia am gresit si rau inaintea Ta am facut, asa incat drept esti Tu intru cuvintele Tale si biruitor cand vei judeca Tu. Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si in pacate m-a nascut maica mea. Ca iata adevarul ai iubit; cele nearatate si cele ascunse ale intelepciunii Tale, mi-ai aratat mie. Stropi-ma-vei cu isop si ma voi curati; spala-ma-vei si mai vartos decat zapada ma voi albi. Auzului meu vei da bucurie si veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. Intoarce fata Ta de catre pacatele mele si toate faradelegile mele sterge-le. Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule si duh drept innoieste intru cele dinlauntru ale mele. Nu ma lepada de la fata Ta si Duhul Tau cel sfant nu-l lua de la mine. Da-mi mie bucuria mantuirii Tale si cu duh stapanitor ma intareste. Invata-voi pe cei fara de lege caile Tale, si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce. Izbaveste-ma de varsarea de sange, Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide si gura mea va vesti lauda Ta. Ca de ai fi voit jertfa, ti-as fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi. Fa bine, Doamne, intru bunavoirea Ta, Sionului, si sa se zideasca zidurile Ierusalimului. Atunci vei binevoi jertfa dreptatii, prinosul si arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tau vitei.
Amin"
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plansul Ekaterina Morala Crestina 5 09.04.2014 05:48:35
Rugaciunea si plansul Silencer Generalitati 46 23.01.2011 12:54:15