Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2009, 03:26:07
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre vise!

Alta problema spinoasa pe acest forum!mereu cand se pune problema daca sa crezi au ba in vise,se invoca cartea parintelui cleopa,cea despre vise si vedenii!dar,aceasta carte nu reprezinta un argument impotriva viselor,caci parintele cleopa in persoana apare in visele credinciosilor si le da solutii la probleme,cum povestea cieva pe acest forum!apoi,o vara a mea cu o prietena,au mers la par cleopa ptr a il intreba daca sa se calugaresca.si ce credeti ca le-a raspuns!''veti primi raspunsul in vis''!vara mea a visat ca nu e ptr calugarie,iar azi are o familie faina,iar cealalta a visat sa se calugareasca,iar azi e la tismana calugarita!deci:sa crezi au nu in ce visezi,de vreme ce cartea lui cleopa te sfatuieste sa nu o faci,dar pe de alta parte,par.cleopa trimitea lumea la raspunsurile din vis si in plus,apare in vise,dand solutii la probleme?o prietena ,la 19 ani,era f credincioasa si avea veneratie la par cleopa!si era mandra de ea,de capacitatile ei:se nascuse in palma cu o energie vindecatoare,lua durerea cu mana,dar avea si momente de clarviziune!si l-a visat pe par cleopa ca i-a spus:smerenie!acum n-o sa imi spuneti ca a fost dracul in vis ,ca doar asta abia asteapta sa te vada rosu de mandrie!asa ca hai sa reanalizam problema viselor din perspectiva cleopista,ca sa ii zic asa:cartea lui +visele in care apare el si recuzita visului e clar de sus!hai sa renuntam la scheme batute in cuie si sa ne deschidem catre acesta capacitate fantastica de a visa,care uneori aduce mesaje,solutii la probleme,explicatii!de exemplu,bunica mea a trecut dincolo in martie 2009,a stat 5 ani in pat,iar utimele 2 sapt a fost in coma aproape.mama i-a pregatit hainele de ingropaciune,dar nu i-a spus cu ce o va ingropa.peste cateva zile,buna-mea a povestit ca a visat ca a venit sotul ei,mort de 22 de ani,ca a luat-o de mana si au plecat impreuna pe un drum ,ea fiind imbracata exact cu hainele pregatite de mama ptr cosciug.stiti ce am facut cand am auzit acest vis?mi-am scos din dulap hainele negre si mi-am sunat rudele sa se pregateasca de inmormantare!dupa 5 zile de la acest vis,batranica mea s-a stins!si sa mai spui ca nu e bine sa crezi in vise,ca toate is de la diavol!sunt unele vise atat de explicite,ca acesta,ca nu ai cum sa nu astepti implinirea a ce anunta!so?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.09.2009, 04:33:33
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit completare

Tot eu mi-s!voi povesti niste vise mai aparte!cel mai socant de anul asta,ce trebuie postat si pe un forum de stomatologie!tata e medic stomatolog,dintzar,cum zice el!eu sunt o maniaca a danturii,am o dantura de revista,dar am muncit pe branci pt asta:aparate dentare in copilarie,si sus si jos,cand se indrepta un dinte,se stramba altul,operatie la strunga la 7 ani,m-au pacalit ai mei cu o carte de povesti,azi fara un telefon mobil de 17 meleoane nu scapau,m-am spalat always de 3 ori pe zi pe dinti,cand oi muri,cred ca mi-or umple sicriul de perii de dinti,si uite asa,ar tebui sa nu am probleme cu dintii!credeti?ei as!am 3 plombe pe fiece masea,anul trecut am patimit 2 abcese,inacceptabil pt un om ce s-ar spala pe dinti si cand mananca.iar anul asta alte 2 abcese unul dupa altul!nu intru in detalii de specialitate legat de demersul tratamentului,dar dupa ce ambele au fost tratate de tai-miu,ce are 30 de ani de experienta,ambele abcese au puscat.mi s-au umflat gingiile!iar fadaru se uita la mine ca la o ciudatenie pt ca nu mai patise!a facut tot ce a stiut,dar problema se ameliora,fara sa se rezolve total!intr-o noapte,visez ca eram cu un dr stomatolog,prof universitar si ii povesteam problemele mele cu cele 2 masele.omul a luat 4 ace de seringa din metal,ca pe vremea lui ceausescu si mi-a drenat cele 4 abcese avute in total,desi doar 2 erau o problema.nu va spun ca next day au inceput sa mi se dezumfle gingiile,in 3 zile pe gingia de jos puteai schia.si uite cum aflam ce nu stiam:in vis poti fi vindecat de probleme fara solutii,nu pt ca nus medicii buni,ci ptr ca esti tu un caz atipic!gingiile nu se pot dezumfla de la sine cata vreme la radacina dintelui exista puroi!deci o vindecare de la sine nu a fost,deci nu pot spune ca a fost vis premonitoriu,ca a anuntat o vindecare ce a avut loc de la sine.deci a fost o vindecare in vis!am mai citit de un caz in care un tip avea leucemie si in vis i-a aparut un mos,i-a zis multe despre boala lui,si la urmatoarele analize,omul era spre bine,in mod inexplicabil!si uite cum aflam ce pot fi visele:cai de vindecare! Urmatorul vis interesant:dormeam la pranz si simteam ce se intampla in realitate:cineva aranja patura peste mine,desi eram singura acasa.am mai patit des sa simt in timp ce dorm ca cineva ma acopera cu patura.asta e,insa,alt subiect!ei,si visam ca plutea pe langa mine un norisor alb si m-am trezit langa mine cu o fiinta in roba alba,care mi-a infipt un tarus in talie!si cand m-am trezit,aveam imprimate 4 forme de unghii de la o mana,ca si cum cineva si-a lipit degetele,partea cu unghiile,de pielea mea.dar nu erau ale mele!ale mele sunt inguste la forma,astea erau late!eu nu ma grabesc sa spun ca acea fiinta in alb era cineva de jos,doar ptr ca mi-a infipt un tarus si asta m-a durut,eu spun ca sunt taine ce nu le stim si raman deschisa la ambele variante:a fost cineva de sus,sau cineva de jos!nu asta e partea socanta,ci faza cu degetele imprimate pe mana mea!care nu sunt ale mele! Iar acum,tema de gandire pentru cei ce vor sa aprofundeze subiectul Dumnezeu!Intr-un vis,cineva mi-a spus ca DUMNEZEU NU E CUM SE STIE,CI CUM SE DEZVALUIE FIECARUIA!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2009, 23:53:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
Alta problema spinoasa pe acest forum!mereu cand se pune problema daca sa crezi au ba in vise,se invoca cartea parintelui cleopa,cea despre vise si vedenii!dar,aceasta carte nu reprezinta un argument impotriva viselor,caci parintele cleopa in persoana apare in visele credinciosilor si le da solutii la probleme,cum povestea cieva pe acest forum!apoi,o vara a mea cu o prietena,au mers la par cleopa ptr a il intreba daca sa se calugaresca.si ce credeti ca le-a raspuns!''veti primi raspunsul in vis''!vara mea a visat ca nu e ptr calugarie,iar azi are o familie faina,iar cealalta a visat sa se calugareasca,iar azi e la tismana calugarita!deci:sa crezi au nu in ce visezi,de vreme ce cartea lui cleopa te sfatuieste sa nu o faci,dar pe de alta parte,par.cleopa trimitea lumea la raspunsurile din vis si in plus,apare in vise,dand solutii la probleme?o prietena ,la 19 ani,era f credincioasa si avea veneratie la par cleopa!si era mandra de ea,de capacitatile ei:se nascuse in palma cu o energie vindecatoare,lua durerea cu mana,dar avea si momente de clarviziune!si l-a visat pe par cleopa ca i-a spus:smerenie!acum n-o sa imi spuneti ca a fost dracul in vis ,ca doar asta abia asteapta sa te vada rosu de mandrie!asa ca hai sa reanalizam problema viselor din perspectiva cleopista,ca sa ii zic asa:cartea lui +visele in care apare el si recuzita visului e clar de sus!hai sa renuntam la scheme batute in cuie si sa ne deschidem catre acesta capacitate fantastica de a visa,care uneori aduce mesaje,solutii la probleme,explicatii!de exemplu,bunica mea a trecut dincolo in martie 2009,a stat 5 ani in pat,iar utimele 2 sapt a fost in coma aproape.mama i-a pregatit hainele de ingropaciune,dar nu i-a spus cu ce o va ingropa.peste cateva zile,buna-mea a povestit ca a visat ca a venit sotul ei,mort de 22 de ani,ca a luat-o de mana si au plecat impreuna pe un drum ,ea fiind imbracata exact cu hainele pregatite de mama ptr cosciug.stiti ce am facut cand am auzit acest vis?mi-am scos din dulap hainele negre si mi-am sunat rudele sa se pregateasca de inmormantare!dupa 5 zile de la acest vis,batranica mea s-a stins!si sa mai spui ca nu e bine sa crezi in vise,ca toate is de la diavol!sunt unele vise atat de explicite,ca acesta,ca nu ai cum sa nu astepti implinirea a ce anunta!so?
Asa este, Florisca, dar daca nu traiesti asemenea experiente nu ai de unde sa iti dai seama. Si bunica mea are aceasta capacitate, nu e pentru oricine acest dar.Sunt si vise de Cel de sus, si vise de la diavol, si vise din subconstientul nostru... numai ca unii nici nu tin minte ce au visat! :) Anumite experiente sunt intransmisibile! Si da, fiecare are cate o viziune despre Dumnezeu, unul stie mai multe, altul mai putine despre el, in functie de cum i s-a descoperit (acum, daca omul e orb, vai si amar...) Multa pace si lumina in suflet!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2009, 02:52:15
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E un dar rar,dovada faptul ca nimeni nu a raspuns la cele postate de mine,desi sunt experiente iesite din comun.ai putea posta niste vise interesante ale bunicii tale?ca o completare la ce s-a intamplat cu buna-mea,in ziua mortii ei,cu cateva ore inainte de a muri,mama a primit o carte cu poezii de la un cunoscut,iar la pagina 109 era poezia Te-ai dus,in care se vorbea de copilul ce isi plange mama ce tocmai a murit.....iar buni a murit la ora 10 si 9 minute seara.ideea era ca atunci a fost timpul sa plece,asta intarea secventa cu cartea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2009, 03:42:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
E un dar rar,dovada faptul ca nimeni nu a raspuns la cele postate de mine,desi sunt experiente iesite din comun.ai putea posta niste vise interesante ale bunicii tale?ca o completare la ce s-a intamplat cu buna-mea,in ziua mortii ei,cu cateva ore inainte de a muri,mama a primit o carte cu poezii de la un cunoscut,iar la pagina 109 era poezia Te-ai dus,in care se vorbea de copilul ce isi plange mama ce tocmai a murit.....iar buni a murit la ora 10 si 9 minute seara.ideea era ca atunci a fost timpul sa plece,asta intarea secventa cu cartea.
O sa iti raspund pe PM.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2009, 03:56:07
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit inca ceva,glykys!

Deci,inca ceva!ceva ce tu vei lua in seama!sapt trecuta am visat ca oamenii inainte de a concepe un copil,ar faace bine sa se spovedeasca.de ce?ca acel copil sa nu vina programat sa traga pacatele parintilor.daca esti spovedit,copilul nu are ce trage!informatia asta mi s-a parut cruciala!si daca stai sa te gandesti,asa e cel mai bine sa faci,de vrei un copil care sa nu fie condamnat din start,stiindu-se ca pacatele parintilor cad pe copii.din vis am inteles si ca un copil nu trebuie facut la intamplare,adica:am ramas grea,no hai sa il facem!ci trebuie ca atunci cand il faci sa stii ca vrei sa il faci si sa te pregatesti!adica sa te spovedesti,caci vei fi alb ca laptele,iar copilul nu vine cu nici o negativitate in el,cu nici un program de ispasit pacatele parintilor in timpul vietii!nu stiu de ai copii au ba,dar in cazul ca vrei sa faci,baga la cap ce ai de facut!si daca inainte de a concepe tii si un post mare,si in timpul sarcinii te mai si rogi,vei vedea ce bijuterie vei face!atat!am plecat la visat,ca de 8 ani recoltez zilnic!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2009, 15:07:16
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
Inteleg ca esti independent,da chiar si de regulile gramaticale?ti se pare corect sa scrii '' v-a mostenii'',cand corect e ''va mosteni''?nu e doar o vorba ca pacatele parintilor cad pe copii,ci realitate dura,si nu pana la al 4-lea neam,ci pana la al 9-lea.de ce?ptr a-i responsabiliza pe parinti asupra faptelor lor,in sensul de:vezi ce faci,ca trage copilul tau!iar botezul nu are legatura cu ce am scris eu!
Nu zau? Ia vezi aici:
5. Să nu te închini lor, nici să le slujești, că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea și al patrulea neam, (Iesirea 20:5)

Si mai usor cu joaca de-a profesorii ca nu dupa criteriul asta ne va judeca Dumnezeu...
Iar ce ai zis tu nu anuleaza complet pacatele parintilor, pacatul tot se va rasfrange asupra copiilor. De ar fi fost atat de simplu, eram demult izbaviti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2009, 15:36:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
Deci,inca ceva!ceva ce tu vei lua in seama!sapt trecuta am visat ca oamenii inainte de a concepe un copil,ar faace bine sa se spovedeasca.de ce?ca acel copil sa nu vina programat sa traga pacatele parintilor.daca esti spovedit,copilul nu are ce trage!informatia asta mi s-a parut cruciala!si daca stai sa te gandesti,asa e cel mai bine sa faci,de vrei un copil care sa nu fie condamnat din start,stiindu-se ca pacatele parintilor cad pe copii.din vis am inteles si ca un copil nu trebuie facut la intamplare,adica:am ramas grea,no hai sa il facem!ci trebuie ca atunci cand il faci sa stii ca vrei sa il faci si sa te pregatesti!adica sa te spovedesti,caci vei fi alb ca laptele,iar copilul nu vine cu nici o negativitate in el,cu nici un program de ispasit pacatele parintilor in timpul vietii!nu stiu de ai copii au ba,dar in cazul ca vrei sa faci,baga la cap ce ai de facut!si daca inainte de a concepe tii si un post mare,si in timpul sarcinii te mai si rogi,vei vedea ce bijuterie vei face!atat!am plecat la visat,ca de 8 ani recoltez zilnic!
Spui bine, Florisca. Un copil nu se concepe orisicum. Sa ne gandim numai dupa cat post si rugaciune au venit pe lume si Sf. Fecioara si Sf. Ioan Botezatorul si trebuie sa mai fie si alte exemple. Oricum, si medicii au ajuns la concluzia ca acel copil preia foarte mult din incarcatura emotionala a parintilor in momentul conceperii. Eu una am 21 de ani, nu sunt casatorita, dar doresc sa imi intemeiez o familie cand va veni vremea. Multumesc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2009, 17:22:30
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Asa este, Florisca, dar daca nu traiesti asemenea experiente nu ai de unde sa iti dai seama. Si bunica mea are aceasta capacitate, nu e pentru oricine acest dar.Sunt si vise de Cel de sus, si vise de la diavol, si vise din subconstientul nostru... numai ca unii nici nu tin minte ce au visat! :) Anumite experiente sunt intransmisibile! Si da, fiecare are cate o viziune despre Dumnezeu, unul stie mai multe, altul mai putine despre el, in functie de cum i s-a descoperit (acum, daca omul e orb, vai si amar...) Multa pace si lumina in suflet!
si somnul,vames vietii/Nu vrea sa/mi ieie vama-zicea Eminescu.deci somn-ca trepta spre moarte.aici vad altceva,si nu numai la tine-e o idee majoritara!cand mai aveti timp sa traita,sa iubiti,sa va bucurati de frumusetile harazite de Domnul pe pamant,daca depindeti atat de mult de vise?prieteneste va spun ca eu inteleg altfel.nu irositi visul ca ideal,stand cu ochii larg deschisi!visele ca premonitie apar la sfinti.chiar P:Cleopa spunea ca de cele mai multe ori mu vin de la Dumnezeudar visand cu ochii deschisi-e micul nostru univers de pe pamant!....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2009, 17:23:16
damian79 damian79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.09.2009
Mesaje: 14
Implicit

Florisca, tu cunosti parerea bisericii despre vise, stii ca este pacat dar nu vrei sa recunosti. Ai postat aici doar doar poate vei gasi pe cineva care sa iti dea dreptate, si ai gasit asta in persoana lui glykys, din pacate. Mai bine ti-ai pune intrebarea ce act de mare bravura ai facut de ai acest "mare dar" de a-ti vb Dumnezeu prin vise. Cred ca cel mai bine ar fi pt. tine sa faci o vizita pr. duhovnic, pt ca este pacat sa iti pierzi sufletul pt nimicuri dintr-astea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 22:52:00
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 17:18:30
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 01:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 19:02:49