Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.08.2013, 09:34:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Majoritatea sosurilor din bucatarie se bazeaza pe faina si uleiul in care se prajeste.
Cei, care sunt f constienti de ceea ce mananca, sa evite aceste sosuri; dar eu nu ma descurc fara sosuri: ciulama de pui sau de ciuperci, puire de spanac sau urzici, si multe altele. Era sa uit de prajituri: ele aproape toate se fac din faina si o grasime, fie ulei sau unt. Va felicit daca puteti sa traiti fara cozonac de Craciun, sau pasca de Pasti.
Nu fac recomandare catre nimeni sa-mi urmeze exemplul; chiar dimpotriva, sa faca fiecare cum crede ca e mai bine.
Draga mea ,eu mananc destul de sanatos ,adica fac foarte rar sosuri cu faina ,la mine sosul e din bulion condimentat cu cimbru ,dafin ,usturoi ,depinde de mancare
Dar de regula la ciorba calesc ceapa atat cat sa nu se coloreze ,sa devina alb sticlos apoi pun morcov ,telina date pe razatoare si ardei si dovlecel pe care le inabus cu apa.
Asta separat de carne pe care o fierb separat sau cartofi daca fac ciorba de cartofi
Nu am patit nimic .
Am citit ca trebuie sa evitam carnea de pui din cauza antibioticului care exista in cantitate mare .
Nu cred ca pulpa de porc este daunatoare daca nu e grasa.
Nu trebuie sa fim obsedati de mancare ,e bine sa nu mancam produse cu E-uri.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.08.2013, 09:40:38
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar mai stiu ca bolile se nasc in primul rand din cauza pacatelor noastre si atunci imi concentrez atentia la acestea.
Bolile se nasc din cauza pacatelor noastre si ale stramosilor nostri
De aceea sunt bune pomenirile celor adormiti ,Dumnezeu ii iarta si nu mai ducem povara pacatelor lor iar pt noi e mai simplu avand la dispozitie taina sfintei Spovedanii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.08.2013, 10:07:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Florin ,nu mai fi atat de obsedat de mancare
Nici eu nu sunt de acord si nu consum mezeluri sau semipreparate dar tot ce este natural ,legume ,carne poate fi consumat.
Prajelile consumate moderat nu fac rau ,oricum sunt mai bune decat E-urile din mancarea semipreparata.
Cunosc pe cineva care consuma numai legume si fructe si mult peste si iata ca a facut cancer la vezica ,acum aflu ca i s-au extras doi lobi din plamani ,desi nu a fumat in viata lui
Intradevar,cunoasteti pe cineva in postura asta insa nu intr-atat de bine incat sa-i stiti si istoricul medical.Predispozitia pt cancer este si genetica nu numai dobandita.Pe urma,noi nu stim cand s-a apucat persoana respectiva de dieta,probabil deja era prea tarziu. La fel de bine,cum nu stim ce facea persoana respectiva in intimitate:am o colega care o tine sus si tare ca este vegana si mereu o prind cum mananca pe ascuns branzeturi,mezeluri sau carne zicand mereu " inca o data si gata,ma las".Incepe dimineata cu fructe si smoothie si termina ziua cu pizza si pui;in rest se declara vegetariana. Ma gandesc ca din astia ca dumneaei or mai fi...
Este hilar sa afirmam ca acest caz de cancer s-a nascut in urma dietei vegetariene cand de fapt si de drept dieta vegetariana s-a evidentiat ca Tratament impotriva cancerului sau altor disfunctii!

Este ca si cum am zice ca cineva era vegetarian si a murit calcat de tren :))
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.08.2013, 10:19:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Multe persoane din jurul meu afirma ca mancarurile nu au gust daca nu sunt facute pe baza de ceapa prajita ...
Nimic mai neadevarat!
Eu fac toate ciorbele/supele cu o baza-o zeama in care au fiert tot felul de legume,radacinoase,ierburi si cotoare:
-3-5 morcovi
-1cartof mare
-1 ceapa mare
-ceapa verde
-cotoare de broccoli
-cotoare de varza si varza,ambele culori
-praz
-ardei grasi
-1 cartof dulce
-3-4 fire telina+frunze
-1catel usturoi
-2 sfecle mici
-1 pastarnac
-apa de izvor
-sare

Fierb pana ce se inmoaie totul si zeama capata un puternic gust de legume,apoi strecor supa si fie pastrez legumele si le pasez,fie le arunc pastrez numai zeama si o folosesc ca baza pt o alta supa,in care pun alte legume si nu le fierb mult!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 15.08.2013 at 17:37:42.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.08.2013, 10:23:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Intradevar,cunoasteti pe cineva in postura asta insa nu intr-atat de bine incat sa-i stiti si istoricul medical.Predispozitia pt cancer este si genetica nu numai dobandita.Pe urma,noi nu stim cand s-a apucat persoana respectiva de dieta,probabil deja era prea tarziu. La fel de bine,cum nu stim ce facea persoana respectiva in intimitate:am o colega care o tine sus si tare ca este vegana si mereu o prind cum mananca pe ascuns branzeturi,mezeluri sau carne zicand mereu " inca o data si gata,ma las".Incepe dimineata cu fructe si smoothie si termina ziua cu pizza si pui;in rest se declara vegetariana. Ma gandesc ca din astia ca dumneaei or mai fi...
Este hilar sa afirmam ca acest caz de cancer s-a nascut in urma dietei vegetariene cand de fapt si de drept dieta vegetariana s-a evidentiat ca Tratament impotriva cancerului sau altor disfunctii!

Este ca si cum am zice ca cineva era vegetarian si a murit calcat de tren :))

Nu am spus ca s-a imbolnavit din cauza dietei ,ci faptul ca dieta nu a ajutat cu nimic
Aceasta persoana ,cunoscuta mie si de loc ipocrita mananca sanatos de cel putin 40 ani ,de cand o cunosc
De fapt chiar medicul care l-a operat a doua oara a fost intrebat cum de este posibil sa faca aceasta boala cand traieste atat de sanatos.
I-s raspuns ca nu se stie cauza .
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.08.2013, 10:32:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu am spus ca s-a imbolnavit din cauza dietei ,ci faptul ca dieta nu a ajutat cu nimic
Aceasta persoana ,cunoscuta mie si de loc ipocrita mananca sanatos de cel putin 40 ani ,de cand o cunosc
De fapt chiar medicul care l-a operat a doua oara a fost intrebat cum de este posibil sa faca aceasta boala cand traieste atat de sanatos.
I-s raspuns ca nu se stie cauza .
Greu de spus,numai Domnul stie taina fiecaruia .
Stiu si eu americani care au murit pe capete consumand fructe si salate de la supermarket sau bufet,toate tratate sau modificate genetic.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.08.2013, 11:09:40
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Greu de spus,numai Domnul stie taina fiecaruia .
Stiu si eu americani care au murit pe capete consumand fructe si salate de la supermarket sau bufet,toate tratate sau modificate genetic.
Da ,este posibil
Aici exista o piata de legume foarte bine organizata ,deoarece in orasul meu se gasesc asa numitii sarbi ,de fapt gradinari de origine bulgareasca.
Persoana are de ani buni gradina proprie
Nu stiu sa mearga in super market ,si apoi sunt o multime care mananca de acolo fara sa faca nimic
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.08.2013, 14:00:02
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Uite aici o rețetă care înlocuiește cu mare succes prăjiturile:

- Seara decojești niște alune de pădure și nuci. Le pui într-o cană mare cu apă, împreună cu migdale, semințe de in, răsărită, bostan, chia, susan și ce mai vrei tu. Ai grijă că se vor umfla.
- Dimineața arunci apa, păstrînd doar puțină pe fundul cănii.
- Adaugi cîteva linguri de pudră de roșcove și de miere de albine, după gust.
- Amesteci bine și va rezulta un fel de ciocolată, pe lîngă care ceea ce se vinde la magazin drept ciocolată e o minciună. Poftă bună!

Deci..am cateva intrebari:
- ce consistenta are produsul final?
- se poate pastra mai multe zile ?
- pudra de roscoave????


Cozonac? Nu, pîine de casă din făină integrală de grîu Spelta și coaptă cu grijă la cuptor în tavă ceramică, eventual cu maia din făină de secară în loc de drojdie. Puțini cunosc gustul și mirosul acestei pîini.

Dacă însă combini făina de grîu cu cea de secară, orz, ovăz și nu mai știu ce pune nevastă-mea acolo și faci un fel de turte, rezultă ceva ce bate orice pască, fie ea și cu brînză, ou, stafide și zahăr. Mărturisesc că nu am mîncat des, dar niciunde în altă parte nu am avut șansa să mă bucur de așa ceva. Abia aștept să ajung în țară...[/quote]


Turte care bat pasca????Cu drojdie sau fara? sare, miere???Altceva?

Chiar nu stiu ce am facut...

Last edited by Leoaica; 14.08.2013 at 14:02:31.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.08.2013, 15:03:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Bolile se nasc din cauza pacatelor noastre si ale stramosilor nostri
De aceea sunt bune pomenirile celor adormiti ,Dumnezeu ii iarta si nu mai ducem povara pacatelor lor iar pt noi e mai simplu avand la dispozitie taina sfintei Spovedanii.
Cred ca si linistea sufleteasca pe care ne-o dau rugaciunile, spovedanie si impartasania, contribuie sa sanatatea noastra; si sa nu uit si Postul, care mai descongestioneaza organele.
Dar am depasit de mult limitele acestui topic despre "Retete de bucatarie".
Mancarurile noastre trebuie sa ne fie medicamente si atunci nu ne imbolnavim.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.08.2013, 17:58:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cîteva idei ca răspuns:

A te preocupa de ceea ce mănînci nu înseamnă să fii obsedat. La fel cum a avea agrijă de sufletul tău nu e automat extremism. Da, sînt oameni care cred asta, dar problema e la ei de fapt.

Ce se întîmplă dacă adaugi ceapă necălită în mîncare? Gustul nu se schimbă, însă calitatea mînării crește.

Borșuri, ciorbe, supe... toate conțin multă apă, care împiedică o digestie corectă. Și mie îmi plăceau, dar am renunțat la ele.

Întrebare capcană: dacă postul decongestionează organele, de ce reveniți la mîncarea care o congestionează? Eu știu bine de ce.

Despre ciocolata de roșcove:

- Consistența o dai după cum ai chef. Poți obține un produs vîscos în care semințele sînt întregi și care se mănîncă cu lingurița. Sau poți folosi un blender ca să sfărîmi semințele hidratate și mai apoi amesteci cu pudra și cu mierea obținînd bomboane care se trec și prin nucă de cocos răzuită.
- Bomboanele se pot păstra la frigider, dar nu rezistă mult. :) Ciocolata nu are sens să o ții pe mai tîrziu, faci cît mănînci. În general, mîncarea trebui consumată îndată ce se gătește.
- Pudra de roșcove se găsește în marile orașe, dar nu la supermarketuri. Căutați pe net și sigur veți găsi. E și ieftină.

Despre turte nu am ce să spun decît că au fost excelente. Sînt o mîncare completă, sățioasă și extraordinară. Am acasă rețeta, nu știu măsurile pe de rost. Se fac cu puțină sare (de-aia cu minerale, nu iodată), ca și pîinea obișnuită (dar fără drojdie, deci nu cresc), așa că nu sînt dulci. Dacă vreți dulce, mîncați pîine cu coaja arsă care conține ouă, zahăr, cacao, nuci și cu rahat = chimicale colorate. Sau pîine rumenită cu brînză îndulcită și stafide.

Apropo de margarină sau unt, am descoperit un înlocuitor superb care se poate folosi la multe feluri de mîncare: avocado. Ideea e că trebuie să așteptați o zi-două pînă devine moale, matur.

Și o ultimă idee. Și eu aș putea fi vegetarian care mănîncă exclusiv vegetale și să mor de cancer după cîțiva ani dacă folosesc rețete proaste de genul cartofi prăjiți, fasole prăjită, ceapă călită, ceapă tăiată și ținută la frigider = otravă curată, prăjituri cu margarină, zahăr rafinat și cacao + chimicale la greu, pîine albă din comerț = zeci de Euri cu gust ciudat și consistență de cauciuc, legume prăjite în ulei, ”sucuri” = chimicale cu apă (apă din surse îndoielnice), apă de la robinet care conține bonus fluoruri, clor, rugină și aluminiu ce nu se distrug prin fierbere, sare iodată, murături în oțet plus chimicale, soia și alte alimente modificate genetic și exemplele pot continua. Uite-așa ești viiigăn și mori cu zile.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 14.08.2013 at 18:00:59.
Reply With Quote
Răspunde