Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.08.2013, 18:09:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Uite aici o rețetă care înlocuiește cu mare succes prăjiturile:

- Seara decojești niște alune de pădure și nuci. Le pui într-o cană mare cu apă, împreună cu migdale, semințe de in, răsărită, bostan, chia, susan și ce mai vrei tu. Ai grijă că se vor umfla.
- Dimineața arunci apa, păstrînd doar puțină pe fundul cănii.
- Adaugi cîteva linguri de pudră de roșcove și de miere de albine, după gust.
- Amesteci bine și va rezulta un fel de ciocolată, pe lîngă care ceea ce se vinde la magazin drept ciocolată e o minciună. Poftă bună!

Prietenii mi-au reproșat că nu le-am spus mai din timp rețeta asta. Apropo, nu e desert, e mîncare de dimineață de exemplu, o adevărată bombă de proteine, vitamine, enzime, grăsimi, zaharuri, minerale, antioxidanți șamd.
Multumim pentru reteta, o sa le fac si eu celor mici. Daca mai ai asemenea retete te rugam sa le postezi, spre binele tuturor :-)

Alunele de padure sunt foarte bune pentru arsurile la stomac. Se mesteca o aluna de padure pana se face pasta si apoi se inghite.

Tot de pe forum am aflat, (cred ca Fani a scris asta), ca migdalele sunt o bogata sursa de calciu. Patru migdale asigura necesarul de calciu pentru o gravida. Se recomanda migdalele hidratate (lasate cateva ore in apa) fara coaja maronie, care se indeparteaza foarte usor in acest mod.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.08.2013, 00:21:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Multumim pentru reteta, o sa le fac si eu celor mici. Daca mai ai asemenea retete te rugam sa le postezi, spre binele tuturor :-)

Alunele de padure sunt foarte bune pentru arsurile la stomac. Se mesteca o aluna de padure pana se face pasta si apoi se inghite.

Tot de pe forum am aflat, (cred ca Fani a scris asta), ca migdalele sunt o bogata sursa de calciu. Patru migdale asigura necesarul de calciu pentru o gravida. Se recomanda migdalele hidratate (lasate cateva ore in apa) fara coaja maronie, care se indeparteaza foarte usor in acest mod.
Mananc alune de padure,fiind preferatele mele si mai ales ca fiind vegetariana am nevoie de protein si grasimi din toate soiurile de nuci.
Nu am observat sa-mi treaca arsurile,dar am sa mai incerc,poate indeosebi inainte de mese.

Eu fac foarte des "lapte"de migdale.Cumpar migdale crude,le las la inmuiat in frigider cateva ore si apoi le dau la blender.
Laptele il folosesc la multe preparate:shake-uri de fructe,ceai,cafea,cereale(din alea care se fierb),piure de cartofi sau chiar supe de legume(fasole verde,sfecla sau ciuperci).
De cand nu mai consum produse lactate nu am mai avut vreo infectie respiratorie,desi prin 2011 cred ca m-am imbolnavit de vreo 5-6 ori intr-o singura iarna!!!!
Pt cine are urechi de auzit!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 17.08.2013, 00:26:21
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Secrete din bucatarie:

1. nu folositi sarea de lamaie

2. folositi otet in loc de calgon

Si cam atatea mi-am adus aminte :d
Reply With Quote
  #44  
Vechi 17.08.2013, 15:48:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mare atentie vegetarieni si nu numai! Evitati unele si dati de altele.

1. Ciorbe, supe, borsuri - sunt bune tocmai pentru aportul de lichid in organism. Iar ciorbele sunt bune si pentru zarzavaturile pe care le contin.
Trebuie sa avem grija la cantitatea de lichide pe care trebuie s-o consumam zilnic: cam 2 litri se spune ca este normal.
Daca voi supe/ciorbe nu, lapte nu, aia nu, aia nu - ce beti?

2. Alunele, migdalele, nucile et co. - sunt bune pe de o parte dar contin multi oxalati.

Va rog nu cautati sa aflati cum este o piatra la rinichi, ce dureri da!

3. Si sarea poate contribui la pietre - daca nu se beau destule lichide se pot depune tot felul de saruri in rinichi, la care contribuie si sarea de bucatarie.

Chiar va rog, daca tot cercetati si tineti diete - intrebati si despre contraindicatii.

Ce legatura are laptele cu infectiile respiratorii? Eu chiar citeam zilele trecute efectele benefice la laptelui, inclusiv asupra inimii si altor organe.

Calciul este util in organism. Lipsa de calciu si magneziu pot produce mari neplaceri, inclusiv pietre la rinichi. Atentie femei! Osteoporoza!

In ce vegetale se gaseste calciu?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #45  
Vechi 17.08.2013, 18:13:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mare atentie vegetarieni si nu numai! Evitati unele si dati de altele.

1. Ciorbe, supe, borsuri - sunt bune tocmai pentru aportul de lichid in organism. Iar ciorbele sunt bune si pentru zarzavaturile pe care le contin.
Trebuie sa avem grija la cantitatea de lichide pe care trebuie s-o consumam zilnic: cam 2 litri se spune ca este normal.
Daca voi supe/ciorbe nu, lapte nu, aia nu, aia nu - ce beti?

2. Alunele, migdalele, nucile et co. - sunt bune pe de o parte dar contin multi oxalati.

Va rog nu cautati sa aflati cum este o piatra la rinichi, ce dureri da!

3. Si sarea poate contribui la pietre - daca nu se beau destule lichide se pot depune tot felul de saruri in rinichi, la care contribuie si sarea de bucatarie.

Chiar va rog, daca tot cercetati si tineti diete - intrebati si despre contraindicatii.

Ce legatura are laptele cu infectiile respiratorii? Eu chiar citeam zilele trecute efectele benefice la laptelui, inclusiv asupra inimii si altor organe.

Calciul este util in organism. Lipsa de calciu si magneziu pot produce mari neplaceri, inclusiv pietre la rinichi. Atentie femei! Osteoporoza!

In ce vegetale se gaseste calciu?
Eu iti spun un singur lucru:laptele este o secretie mamara pt noi nascuti-din toate speciile de mamifere. Nu este un aliment care sa se consume pe tot parcursul vietii !

Despre vegetale si calciu aici:http://www.fitday.com/fitness-articl...calcium.html#b

Nu stiu ce explicatie are Florin pt supe& ciorbe insa eu consum preponderent.
Vegetarienii si veganii mananca supe ,exista retete si de supe negatite,cum am mai spus.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.08.2013 at 18:39:40.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 17.08.2013, 18:40:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu iti spun un singur lucru:laptele este o secretie mamara pt noi nascuti-din toate speciile de mamifere. Nu este un aliment care sa se consume pe tot parcursul vietii !

Despre vegetale si calciu aici:http://www.fitday.com/fitness-articl...calcium.html#b
Am vazut lista. O parte nu sunt bune pentru ca se duce calciul in oxalatii pe care ii contin (de ex. spanac, alune de toate felurile, sfecla etc.). Si in general probabil ca se pierde prin prelucrare.

Nu stiu de unde este teoria asta cu laptele. Generatii intregi de oameni au crescut cu lapte si branza, mari si puternici. Si Slava Domnului se cresc animale pentru laptele lor. De ce sa nu se consume pe tot parcursul vietii, in cantitati moderate.
Este o teorie noua si cred ca este adusa de cei carora nu le place, sau nu-l suporta, sau au probleme cu animalele.

Nu stiu, e plina lumea de teorii contradictorii.
@Yasmine - nu este nimic la adresa ta. Ai dreptul sa mananci ce crezi. Ce nu-mi place este ca nu stim totusi adevarul si ca sunt unii care vin si ne dau noua in cap cu dietele lor, ca vai altfel murim.
Poti sa nu mananci nimic si vorba unui amic, cade blocul pe tine, sau da vaporul peste tine in casa, daca e sa mori, mori din te miri ce. V-a casunat voua pe mancare.
Mie imi casuna pe stres si nebunia din lume. Te apuca si stomac si toate alea cu toata dieta.

Mie imi plac majoritatea legumelor. Nu toate imi fac bine. Dar problema este ca nu le gasesti. In tara este o frumusete de piata cu de toate. Aici totul importat si necopt, si fara gust. Cine are gradina tot mai poate sa-si cultive cate ceva.
Depinde si de clima.
Sunt cauze si cauze pentru diversele boli si morti. Nu toate vin de la lapte, sau carne, sau oua, sau miere, sau rosii sau etc.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 17.08.2013 at 18:51:34.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 17.08.2013, 21:45:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am vazut lista. O parte nu sunt bune pentru ca se duce calciul in oxalatii pe care ii contin (de ex. spanac, alune de toate felurile, sfecla etc.). Si in general probabil ca se pierde prin prelucrare.

Nu stiu de unde este teoria asta cu laptele. Generatii intregi de oameni au crescut cu lapte si branza, mari si puternici. Si Slava Domnului se cresc animale pentru laptele lor. De ce sa nu se consume pe tot parcursul vietii, in cantitati moderate.
Este o teorie noua si cred ca este adusa de cei carora nu le place, sau nu-l suporta, sau au probleme cu animalele.

Nu stiu, e plina lumea de teorii contradictorii.
@Yasmine - nu este nimic la adresa ta. Ai dreptul sa mananci ce crezi. Ce nu-mi place este ca nu stim totusi adevarul si ca sunt unii care vin si ne dau noua in cap cu dietele lor, ca vai altfel murim.
Poti sa nu mananci nimic si vorba unui amic, cade blocul pe tine, sau da vaporul peste tine in casa, daca e sa mori, mori din te miri ce. V-a casunat voua pe mancare.
Mie imi casuna pe stres si nebunia din lume. Te apuca si stomac si toate alea cu toata dieta.

Mie imi plac majoritatea legumelor. Nu toate imi fac bine. Dar problema este ca nu le gasesti. In tara este o frumusete de piata cu de toate. Aici totul importat si necopt, si fara gust. Cine are gradina tot mai poate sa-si cultive cate ceva.
Depinde si de clima.
Sunt cauze si cauze pentru diversele boli si morti. Nu toate vin de la lapte, sau carne, sau oua, sau miere, sau rosii sau etc.
Eu sunt bolnava cu stomacul,deci trebuie sa fiu atenta.
In timp am inceput sa dezvolt si tulburari endocrine/hormonale -de unde crezi ca vin astea? Ai vazut baieti cu sani mari vreodata?
Eu am motive sa renunt la carnea si produsele animaliere indopate cu hormoni.
Deja am spus prea multe despre mine,mancati ce doriti,vindecati-va cum puteti !

Toti dati exemple cu dieta generatiilor trecute,dar ei au mancat carne oua si lactate de la crescatorie sau din curtea lor?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 17.08.2013 at 21:48:05.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.08.2013, 07:39:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu vreau ca threadul sa se transforme intr-unul medical si de polemica intre mancatorii de carne si ceilalti...

Asta seara din intamplare,am nascocit o salata de legume foarte gustoasa si hranitoare.
Aveam niste fasole verde de gradina,pe care am fiert-o la aburi...

Ma invarteam cautand sa mananc ceva usor seara,asa ca am apucat fasolea verde fiarta,o punga de ciuperci crude si ma intrebam daca ar merge bine impreuna,si cum?!?
M-am gandit sa fac la blender un sos picant din naut,lamaie,usturoi,ulei si apa care sa dea gust fasolei.Zis si facut...

Am amestecat fasolea,ciupercile felii si sosul,am pus niste marar deasupra si...a fost foarte gustos.
Am sa pastrez idea si am sa mai fac.

Sper ca si voi :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.08.2013, 09:29:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ati auzit de pastele facute din zucchini sau dovlecei?
Pentru iubitorii de paste care nu vor sa se ingrase sau sa se constipe de la clasicele paste din faina alba:
Va trebuie un aparat din acesta si materia prima:zucchini!
http://www.amazon.com/gp/search/ref=...&tag=foobab-20

De fiert,nu se fierb ci se incalzesc impreuna cu sosul.
Sunt bune cu sos de rosii picant si branza de capra(din surse sigure,cine consuma).

Daca nu doriti sa cumparati aparatul,atunci puteti sa taiati dovleceii in felii subtiri si sa-i folositi in reteta de lasagna,in loc de foile de lasagna.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.08.2013, 16:19:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Nu-mi plac pastele (alea fainoase), dar dovleceii imi plac. Numai ca...fierti.
Mmmmh si branza de capra este super!

2. Ciuperci...crude? Macar din alea din conserva de la magazin (nu stiu daca sunt prelucrate sau nu). Nu stiu daca e bine sa le mananci crude. Eu n-as indrazni, din mai multe motive.
Restul retetei e bun. In loc de naut cred ca mai bun este mustarul. E tot vegetal...

3. Cred ca majoritatea oamenilor (de la oras) au mancat lapte si oua de la magazin. De unde vin problemele hormonale nu stiu. Si in vegetale ar putea fi (modificate genetic), daca e s-o luam asa.
In rest este totul o chestie de gust, dar si de sanatate. Sunt oameni care au nevoie de lapte, le face bine si altii care nu suporta legume si fructe, mai ales crude. Poate doar unele. Depinde de organism.

Nici eu nu doresc deloc lupte intre felurile de alimentatie. S-a ajuns la fel ca si cu homosexualitatea si heterosexualitatea (unii nu-i pot intelege pe ceilalti). Ar trebui sa intelegem anumite probleme legate de organism.

Eu recomand salata greceasca: rosii, ardei, castraveti, masline, telemea, un pic de ulei, ceapa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 18.08.2013 at 16:27:36.
Reply With Quote
Răspunde