Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.10.2013, 14:18:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Din istoria ortodoxiei-biserici cu denumiri dupa tari sau dupa istorie?

Adineaori ma uitam pe site-ul unei institutii statale din alta tara, cautand niste informatii si am dat peste un text care explica faptul ca se inmulteste numarul de crestini orientali (prin imigratie). Si se da ca exemplu o lista de credinte: greci-ortodocsi, rusi-ortodocsi, romani-ortodocsi, sarbi ortodocsi.

Mi-am zis ca ori ei gresesc (exista numai greci-ortodocsi si rusi ortodocsi in Europa de Est, ca denominatie ortodocsa), ori eu nu sunt lamurita.

Poate ca ei faceau referire la originea (tarile de provenienta) a ortodocsilor din Europa de Est.

Ma uit acum pe un alt site dupa explicatii si vad asa:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83

Acolo scrie mai intai (chiar in prima fraza) ca Biserica ortodoxa (credinta) este greco-ortodoxa sau biserica ortodoxa rasariteana.
Mai jos este data o lista cu biserici autocefale si autonome (chiar nu stiam pana acum ca exista biserica Sinaiului in ortodoxie) si acolo scrie de biserica ortodoxa romana, greaca si etc.

Deci unul care nu este ortodox si intra si citeste este complet derutat.
Si acum am si eu unele nelamuriri:

1. Noi suntem greci-ortodocsi sau romani-ortodocsi?
Eu pana acum spuneam ca sunt de credinta greaca-ortodoxa. Si ca nu trebuie confundat cu rusa-ortodoxa.
2. Aceste biserici autocefale inseamna ca au diferente de dogma? Sau numai de nationalitate/tara?
Pana acum banuiam ca bisericile slave apartin toate de biserica rusa. Acum nu mai stiu. Iar noi singurii apartinem de biserica greaca (din pdv al confesiunii)
3. Si inteleg ca nu apartinem totusi de Constantinopol

Nu stiu nici cum sa ma exprim, pentru ca nu stiu dupa ce s-a facut aceasta delimitare si separare si daca exista diferente importante de dogme, traditii, sau numai de nume/tara.

Repet eu stiam la inceput de cele doua credinte ortodoxe (europene): greaca-ortodoxa si rusa-ortodoxa si ca noi suntem greci-ortodocsi. De ce si care este diferenta, in afara de calendar, nu stiu. Si asa spun cand sunt intrebat aici. De restul bisericilor ortodoxe nu stiu.

Deci e vorba de doua feluri de clasificari? Dupa orientare (sau dogme sau cum sao numesc) si dupa tara.

Exista credinta greaca-ortodoxa si biserica greaca. Sunt doua lucruri diferite dupa mine. Iar noi nu suntem greci, dar suntem de credinta greco-ortodoxa.

Poate sa faca cineva putina lumina in problema asta?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde