Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2014, 10:34:50
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit O fi ceva necurat la mijloc?

Eu de fel nu cred in superstitii,dar de o vreme sunt pusa pe ganduri si nu imi explic,de ce in anumite perioade trosneste mobila in casa si se aud pocnituri,,,,oare este ceva rau?Stiu ca mai exista explicatia ca asa trosneste mobila,dar mi se pare foarte ciudat si nu stiu ce sa fac.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2014, 10:45:01
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Eu de fel nu cred in superstitii,dar de o vreme sunt pusa pe ganduri si nu imi explic,de ce in anumite perioade trosneste mobila in casa si se aud pocnituri,,,,oare este ceva rau?Stiu ca mai exista explicatia ca asa trosneste mobila,dar mi se pare foarte ciudat si nu stiu ce sa fac.
Fa-te tamplar si o sa vezi ca n-o sa-ti mai para ciudat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2014, 10:54:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Eu de fel nu cred in superstitii,dar de o vreme sunt pusa pe ganduri si nu imi explic,de ce in anumite perioade trosneste mobila in casa si se aud pocnituri,,,,oare este ceva rau?Stiu ca mai exista explicatia ca asa trosneste mobila,dar mi se pare foarte ciudat si nu stiu ce sa fac.
Lemnul, fiind un material organic, absoarbe, sau pierde apa. Cand este vremea mai umeda, mobila veche, netratata impotriva umiditatii, absoarbe apa. Cand se usuca, lemnul trosneste de la tensiunile de contractie a fibrelor lemnoase.

Sau invers, cand trece de la uscat la umed.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2014, 11:04:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

edited.....
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2014, 11:50:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Totul depinde de buget.
În orice caz, în mobilă s-au strâns spiritele rele și zgomotele pe care le fac sunt de la pumnii pe care și-i trag în cap că nu reușesc să vă îngrozească mai tare.
Dacă stați prost cu banii, singura soluție e să vă lipsiți de mobilă, să o aruncați și să dormiți pe jos. Pentru fortificarea tonusului trupului și al minții puteți folosi și o sabie de samurai, pe post de pernă. Desigur introdusă în teacă, pentru a nu vă zgâria. Vestea bună este că spiritele nu pot migra în sabie, deoarece oțelul este impermeabil la duhuri. Vestea rea e că sabia, dacă nu e originală, ruginește și cauzează reumatism la cap.
Dacă stați binișor cu banii, puteți arunca mobila contaminată cu spirite și să o înlocuiți cu una nouă. Numai că va trebui să zugrăviți, să cumpărați termopane, să puneți gresie și faianță în ton cu mobila. E posibil însă ca după o vreme, când vă e lumea mai dragă, spiritele să se întoarcă și să se mute în noua mobilă. Deci ca să nu mai pierdeți vremea cel mai bine e să renunțați la mobilă și să reveniți tot la varianta cu sabia. Sau să vă cumpărați mobilă din inox!
Dacă aveți foarte mulți bani, dacă sunteți multimilionară, e un fleac: mutați-vă pe o insulă mediteraneeană, unde clima e constantă, cu temperaturi de 23 grade vara și 22 iarna. Astfel nu vor fi variații de temperatură care să producă trosnituri. Insula Majorca întrunește aceste condiții. În special localitatea Calvia. Veți găsi aici, printre alte mângâieri, negri și negrese care înjură în limba română și care vă fură ceasul din buzunare ziua-n amiaza mare. Dar trosnituri de mobilă nu-s!

Ar mai fi o alternativă, una secretă. Să v-o spun.... să nu v-o spun....
Mai bine nu v-o spun că, dacă aveați chef să o aflați ați fi găsit-o și singură.
În orice caz, ceva necurat este! Chiar la mijloc, da!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2014, 11:54:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Totul depinde de buget.
În orice caz, în mobilă s-au strâns spiritele rele și zgomotele pe care le fac sunt de la pumnii pe care și-i trag în cap că nu reușesc să vă îngrozească mai tare.
Dacă stați prost cu banii, singura soluție e să vă lipsiți de mobilă, să o aruncați și să dormiți pe jos. Pentru fortificarea tonusului trupului și al minții puteți folosi și o sabie de samurai, pe post de pernă. Desigur introdusă în teacă, pentru a nu vă zgâria. Vestea bună este că spiritele nu pot migra în sabie, deoarece oțelul este impermeabil la duhuri. Vestea rea e că sabia, dacă nu e originală, ruginește și cauzează reumatism la cap.
Dacă stați binișor cu banii, puteți arunca mobila contaminată cu spirite și să o înlocuiți cu una nouă. Numai că va trebui să zugrăviți, să cumpărați termopane, să puneți gresie și faianță în ton cu mobila. E posibil însă ca după o vreme, când vă e lumea mai dragă, spiritele să se întoarcă și să se mute în noua mobilă. Deci ca să nu mai pierdeți vremea cel mai bine e să renunțați la mobilă și să reveniți tot la varianta cu sabia. Sau să vă cumpărați mobilă din inox!
Dacă aveți foarte mulți bani, dacă sunteți multimilionară, e un fleac: mutați-vă pe o insulă mediteraneeană, unde clima e constantă, cu temperaturi de 23 grade vara și 22 iarna. Astfel nu vor fi variații de temperatură care să producă trosnituri. Insula Majorca întrunește aceste condiții. În special localitatea Calvia. Veți găsi aici, printre alte mângâieri, negri și negrese care înjură în limba română și care vă fură ceasul din buzunare ziua-n amiaza mare. Dar trosnituri de mobilă nu-s!

Ar mai fi o alternativă, una secretă. Să v-o spun.... să nu v-o spun....
Mai bine nu v-o spun că, dacă aveați chef să o aflați ați fi găsit-o și singură.
În orice caz, ceva necurat este! Chiar la mijloc, da!
Am ras rau :)))
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2014, 11:56:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Eu de fel nu cred in superstitii,dar de o vreme sunt pusa pe ganduri si nu imi explic,de ce in anumite perioade trosneste mobila in casa si se aud pocnituri,,,,oare este ceva rau?Stiu ca mai exista explicatia ca asa trosneste mobila,dar mi se pare foarte ciudat si nu stiu ce sa fac.
Vorbeste cu un preot si apoi fa o sfestanie, daca te nelinisteste.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2014, 12:00:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vorbeste cu un preot si apoi fa o sfestanie, daca te nelinisteste.
O sfestanie cu lac impermeabil :))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare