Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.10.2015, 02:05:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau sa mori din cauza deshidratarii pentru ca n-ai stiut sa te opresti la timp sau a unor probleme medicale pre-existente accentuate prin post, probleme pentru care un astfel de post ar fi fost contra-indicat dar nu era cine sa ti-o spuna pentru ca nu exista o lista clara de contra-indicatii si nici tu nu stiai de toate dezechilibrele si problemele pre-existente.
Cum ar fi postul fără apă în cazul unor probleme de rinichi. Nu prea văd eu cum, neconsumând apă, diureza să crească, foarte ciudat mecanismul descris de Florin, cei-i drept, nu l-am probat. Cred că apa este necesară în acest caz.

Last edited by ovidiu b.; 12.10.2015 at 02:47:25.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.10.2015, 12:00:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Problema nu este ca nu crezi vindecarea unuia, ci ca nu ai incredere intr-un procedeu inca nestudiat si fara dovezi. Si mai ales un procedeu care nu poate fi aplicat asa oricui, fara discernamant.

M-am uitat si eu pe forumul dintr-un link pus de Florin si acolo scrie clar medicul care administreaza discutiile (si mai sunt niste moderatori care nu stiu ce hram poarta) ca:

- ca nu exista studii, dovezi si explicatii suficiente
- postul nu trateaza boli, mai ales cronice, ci doar ajuta la detoxifierea organismului
- ca postul trebuie facut numai sub supraveghere medicala si cu analize facute in prealabil
- si ca trebuie un discernamant - nu oricine trebuie/poate/e bine sa-l tina
- si interesant lucru, se opune clar altor procedee pe care le incearca lumea: tratament cu urina, clisme de orice fel (mai citisem aici pe forumul ortodox de clisma cu cafea) etc. Care, explica el, nu sunt sanatoase.
Deci mie aici mi se aprinde un beculet. Cand vine unul si altul si incearca sa te convinga ca vai ce buna metoda a gasit el pentru a se trata. Si sunt destui care il cred si o fac. Si e bine? Si vine altul si zice ca nu e bine, ca e daunator.
Si tot asa. Si pana si medicii au probleme si diverse opinii.

2. Si eu am probleme in a intelege unele lucruri.
Eu stiu ca la anumite boli de rinichi trebuie bine dozata apa (la insuficiente). La altele trebuie bauta multa apa, pentru ca se fac depuneri. Rinichiul si vezica trebuie spalate mereu.
Si este lucru verificat si cei care sufera de depuneri in rinichi stiu asta si beau.

Da, la unele boli digestive nici nu-ti vine sa inghiti ceva. Dar si acolo si la alte multe boli este indicat mereu sa bei lichide: si la diaree si la raceala (nu mai vorbesc de febra) si de fapt in majoritatea bolilor.

Eu nu reusesc sa inteleg reactia asta chimica despre care se vorbeste si as vrea s-o vad scrisa: cum se transforma grasimile in apa.
Si in nici un caz ficatul nu face asa ceva - el transforma grasimi in glucoza pentru hranirea organismului, dar nu in apa.
Ganditi-va la un pahar de ulei, sau o bucata de slanina si transformati-o in apa.

Ah, ca se topeste, ca se consuma, este altceva.

Eu nu sunt medic, dar am citit destul si stiu sa evaluez unele indicatii si imi cunosc si organismul.

Si mai scria medicul de pe forumul acela ca nu trebuie renuntat la tratamente alopate. Ca postul se poate eventual adapta omului, daca totusi doreste sa-l tina.

Nu m-am lamurit cu anorexia cum este.
Doar ca sub un anumit BMI nu trebuie tinut post, este riscant.

Mie mi se pare extrem acest post total, mai mult de 1-2 zile.
Si mi se pare ca Dumnezeu ne-a facut organsimul intr-un anume fel, iar noi ne credem mai grozavi si vrem sa-l facem altfel, sa il facem sa traiasca fara hrana, apa si mai stiu eu cu ce alte idei.

Exista postul moderat, exista diverse diete alimentare (fiecare cat poate) si rugaciunea.

Si va mai spun ceva din experienta proprie - cat de bine iti face linistea, natura, pacea. Dar asa diete nu recomanda nimeni. Numai la mancare se gandesc toti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.10.2015, 10:43:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Astea cu "apa structurata" si "molecula deformata" sunt povesti de adormit copiii.
Daca nu sunt, te-as ruga sa indici un studiu stiintific in directia asta.
Toți cerem studii și nimeni nu le face. Știm bine de ce nu se face cercetare pe domeniul postului negru.

Uite, mă ofer eu voluntar pentru o sesiune de 7 - 10 zile fără apă și tu găsește pe cineva care să-mi facă analizele. Pe bune, chiar am scris cuiva care cică face cercetare în imunologie, dar nici n-a catadicsit să răspundă.

Eventual un laborator care să verifice și structura moleculelor de apă plus unghiul H-O-H. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.10.2015, 10:55:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Toți cerem studii și nimeni nu le face. Știm bine de ce nu se face cercetare pe domeniul postului negru.
Nu prea stim :)
Daca vrei sa zici ca nu poate fi monetizata - nu prea e adevarat. Poate nu cu un asa randament ca medicamentele dar se poate.

Problema e alta, daca ii dai unui om sa aleaga intre a nu manca o saptamana si a manca o saptamana + sa inghita niste pilule, ghice ce ar alege? :)

Citat:
Uite, mă ofer eu voluntar pentru o sesiune de 7 - 10 zile fără apă și tu găsește pe cineva care să-mi facă analizele. Pe bune, chiar am scris cuiva care cică face cercetare în imunologie, dar nici n-a catadicsit să răspundă.
Nu asa se fac cercetarile.
Trebuie un grup mai larg, semnificativ dpdv statistic, spatiu in care sa fie monitorizati 24/24, analize extrem de multe, unele chiar zilnice, mai multi medici, asistenti, intr-un cuvant fonduri deloc derizorii.
Chiar daca se gasesc banii, ma indoiesc ca ai sa gasesti voluntari.
Trebuie cateva sute in prima faza, din care triati si sa ramana macar cateva zeci, cu un dosar medical initial bine pus la punct.

Citat:
Eventual un laborator care să verifice și structura moleculelor de apă plus unghiul H-O-H. :)
Din ce am aruncat un ochi pe aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Molecular_geometry

si aici:

http://witcombe.sbc.edu/water/chemistrystructure.html

Nu pot decat sa trag concluzia ca unghiul dintre molecule e fix si determinat in principal de proprietatile electrice, la nivel cuantic, ale moleculelor componente. Nu exista alte variabile semnificative aici (decat eventual temperatura) deci nici variatii.

Nu exista molecule "strambe" care pot fi "indreptate" prin tot felul de metode cvasi-magice.

L.E. Am gasit si chestia asta, care explica mult mai in amanunt:

John Ellis Electron Air Water Machine: junk science debunked
http://www.chem1.com/CQ/johnellisbunk.html

Citat:
The size and shape of the H2O molecule is governed entirely by the balance of forces between the ten nuclear charges and the ten electrons in the molecule. There is no evidence for the changes claimed.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.10.2015 at 10:58:36.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.10.2015, 11:55:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu exista molecule "strambe" care pot fi "indreptate" prin tot felul de metode cvasi-magice.

Normal ca exista. De aia avem apa plata.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.10.2015, 12:24:59
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Problema nu este ca nu crezi vindecarea unuia, ci ca nu ai incredere intr-un procedeu inca nestudiat si fara dovezi.
Fără dovezi, adică ignorînd tot ceea ce se știe încă din antichitate și se poate verifica la cei care chiar în vremurile noastre se bucură de avantajele postului, mai ales cînd medicina oficială e neputincioasă.

În anii '70 în Rusia postul a fost recunoscut oficial ca terapeutic. Timp de 40 de ani rușii au făcut cercetare pe diverse tipuri boli și s-au aflat informații prețioase. Doar că au cam rămas la arhivă după ce s-a destrămat URSS, netraduse, ignorate.

În vremurile nostre se face puțină cercetare, dar cine se atinge de subiect are rezultate neașteptat de uimitoare. Spre exemplu, celulele stem se activează în timpul unei sesiuni de nemîncare:

https://news.usc.edu/63669/fasting-t...immune-system/

Celulele canceroase sînt pur și simplu distruse prin post (s-a studiat genomul celulei sănătoase versus al celulei canceroase prelevate din același organ):

http://www.emag.ro/postul-negru-thie.../pd/DZV7MMBBM/

Era și un clip pe Youtube ca rezumat al cărții lui Lestrade, cu subtitrare în românește, dar nu mai e activ nu știu de ce.

Factorul de creștere care ne îmbătrînește este mult redus în post:

http://michelsonmedical.org/2014/12/...-valter-longo/

Etc, etc.

Citat:
Si mai ales un procedeu care nu poate fi aplicat asa oricui, fara discernamant.
Normal că nu. Am arătat că femeile însărcinate nu au voie, cei cu diabet de tip 1, cei cu ficatul / rinichii extrem de bolnave șamd.

Este o listă de contraindicații la postul cu apă:

http://www.fastingconnection.com/art...ons-to-fasting

Citat:
M-am uitat si eu pe forumul dintr-un link pus de Florin si acolo scrie clar medicul care administreaza discutiile (si mai sunt niste moderatori care nu stiu ce hram poarta) ca:

- ca nu exista studii, dovezi si explicatii suficiente
Definește suficient. Pentru mine e de ajuns cît am citit ca să mă pună pe gînduri, să încerc treptat (cu apă cîteva zile, cu apă mai mult timp, chiar fără apă de cîteva ori cîteva zile) și să văd efectele benefice asupra mea. Regret amarnic faptul că nu am aflat mai demult de treaba asta.

Pe cînd altcineva poate să aibă acces la toate studiile și experiențele celor care au făcut așa ceva, degeaba, n-o să fie convins. Apropo de cei doi cu paralizie despre care zicea Alin: unul și-a tratat mîna în 10 zile cu apă după ce a încercat totul înainte, celălalt nici nu vrea să încerce deși-l cunoaște pe primul.

Citat:
- postul nu trateaza boli, mai ales cronice, ci doar ajuta la detoxifierea organismului
Linkul te rog.

Tu știi că omul despre care vorbești conduce un sanatoriu în Africa de Sud, unde te poți interna pentru a scăpa de boli? Nu numai pentru detoxifiere.

Citat:
- ca postul trebuie facut numai sub supraveghere medicala si cu analize facute in prealabil
Da, ar fi mișto să fie așa. Doar că dacă mergi în Germania pe malul lacului Konstanz sau prin Spania, Turcia, Coreea, Rusia șamd o să fii surprinsă de costurile spitalizării. Undeva pe la 1000E pe săptămînă.

Citat:
- si ca trebuie un discernamant - nu oricine trebuie/poate/e bine sa-l tina
Dacă ții neapărat să fii în categoria asta... Să știi că-s foarte puțini care fac excepție.

Citat:
- si interesant lucru, se opune clar altor procedee pe care le incearca lumea: tratament cu urina, clisme de orice fel (mai citisem aici pe forumul ortodox de clisma cu cafea) etc. Care, explica el, nu sunt sanatoase.
Așa deci. I-a crescut credibilitatea în ochii tăi?

Citat:
Deci mie aici mi se aprinde un beculet. Cand vine unul si altul si incearca sa te convinga ca vai ce buna metoda a gasit el pentru a se trata. Si sunt destui care il cred si o fac. Si e bine? Si vine altul si zice ca nu e bine, ca e daunator.
Si tot asa.
Metoda postului e incomparabil mai bună ca oricare alta, în general vorbind. Dar fiecare caz se poate discuta în particular.

Citat:
Si pana si medicii au probleme si diverse opinii.
Andre Kruger spre exemplu nu e adeptul postului fără apă. E unul dintre sceptici. Și el vrea dovezi că o sesiune totală e mai benefică / puternică decît una cu apă. Doar că n-o să facă nimeni un studiu pe tema asta, pe N oameni voluntari care au nu știu ce patologii similare eventual.

Citat:
2. Si eu am probleme in a intelege unele lucruri.
Eu stiu ca la anumite boli de rinichi trebuie bine dozata apa (la insuficiente). La altele trebuie bauta multa apa, pentru ca se fac depuneri. Rinichiul si vezica trebuie spalate mereu.
Si este lucru verificat si cei care sufera de depuneri in rinichi stiu asta si beau.
Cel mai bine o dozezi dacă nu bei deloc dacă ai insuficiență renală, nu? :) La altele poate e mai potrivit postul CU apă.

Citat:
Da, la unele boli digestive nici nu-ti vine sa inghiti ceva. Dar si acolo si la alte multe boli este indicat mereu sa bei lichide: si la diaree si la raceala (nu mai vorbesc de febra) si de fapt in majoritatea bolilor.
E indicat să bei pentru că mănînci. De aia.

Citat:
Eu nu reusesc sa inteleg reactia asta chimica despre care se vorbeste si as vrea s-o vad scrisa: cum se transforma grasimile in apa.
Si in nici un caz ficatul nu face asa ceva - el transforma grasimi in glucoza pentru hranirea organismului, dar nu in apa.
Ganditi-va la un pahar de ulei, sau o bucata de slanina si transformati-o in apa.

Ah, ca se topeste, ca se consuma, este altceva.
http://www.fastingconnection.com/for...of-dry-fasting
human fat is saturated fat. Saturated with Hydrogen. For every carbon in the fat chain there's about 2 hydrogen atoms. These combine with the oxygen you breathe to form water. I have actually observed one patient gain weight during a dry fast.. because he was dehydrated and produced water from the fat: 2 grams of Hydrogen plus 16 grams of Oxygen gives you 18 grams of water. Thus Filonov is right. Under some circumstances we can make a lot more water than 1.2 liters.. from fat and from carbohydrates.
Citat:
Eu nu sunt medic, dar am citit destul si stiu sa evaluez unele indicatii si imi cunosc si organismul.

Si mai scria medicul de pe forumul acela ca nu trebuie renuntat la tratamente alopate. Ca postul se poate eventual adapta omului, daca totusi doreste sa-l tina.
Depinde de la caz la caz. Cum ar fi chimioterapia combinată cu sesiuni alternative de post cu apă pentru refacerea sistemului imunitar, vezi ultimul capitol din cartea lui Lestrade.

Citat:
Nu m-am lamurit cu anorexia cum este.
Doar ca sub un anumit BMI nu trebuie tinut post, este riscant.
Păi lămurește-te. Începe cu http://www.loveandtruth.net/shelton-fasting.html unde poți căuta despre ”emaciate”.

Citat:
Mie mi se pare extrem acest post total, mai mult de 1-2 zile.
Extrem pentru cineva fără nici o experiență. De aia se recomandă să începi cu apă că o dată îți cureți sistemul și e mai ușor la sesiunea totală și a doua oară capeți experiență. Dacă vrei să ții din prima 2 zile nu te oprește nimeni, doar că s-ar putea să nu reușești. De aia nu se recomandă mai mult de 1 sau 1,5 zile. Eu am vrut să țin 1,5 zile fără apă și am ajuns la 5 fără să-mi propun 5. Am ajuns la 26 cu apă propunîndu-mi minim 10 și ducînd o viață obișnuită și foarte activă.

Citat:
Si mi se pare ca Dumnezeu ne-a facut organsimul intr-un anume fel, iar noi ne credem mai grozavi si vrem sa-l facem altfel, sa il facem sa traiasca fara hrana, apa si mai stiu eu cu ce alte idei.
Greșit. Designul nostru presupune perioade fără mîncare. Post. Nu sîntem construiți să mîncăm de 3 ori pe zi, mult, plus cîte ceva printre mesele principale. Acum e ceva ”normal” să consumi mult, dar pînă nu demult hrana nu era pe toate drumurile, în special iarna, și uite că oamenii nu mureau de foame. Dacă este apă, poți supraviețui undeva la 40-50 de zile fără probleme. Abia după aia revine foamea și se distrug organele interne.

Citat:
Exista postul moderat, exista diverse diete alimentare (fiecare cat poate) si rugaciunea.
Ține-l pe ăla. De tipul clinicii din Germania, cu maxim 250 de calorii pe zi pentru cîteva săptămîni. Așa ar trebui să petrecem un post ortodox corect. Rugăciunile - păi trebuie făcute oricînd, indiferent de post sau nepost!

Citat:
Si va mai spun ceva din experienta proprie - cat de bine iti face linistea, natura, pacea. Dar asa diete nu recomanda nimeni. Numai la mancare se gandesc toti...
Ba chiar da. Ideal postul este cu retragere (vezi Biblia), în zone înalte, cu aer curat, cu liniște și soare. Fără să trebuiască să le explici colegilor și mai ales familiei de ce faci asta și că nu intenționezi să te sinucizi lăsînd familia în urmă...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 13.10.2015, 15:20:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea stim :)
Daca vrei sa zici ca nu poate fi monetizata - nu prea e adevarat. Poate nu cu un asa randament ca medicamentele dar se poate.

Problema e alta, daca ii dai unui om sa aleaga intre a nu manca o saptamana si a manca o saptamana + sa inghita niste pilule, ghice ce ar alege? :)
De ce să investești într-o cercetare care nu produce profit? Trăim într-o lume în care industria farmaceutică și sistemul medical nu au nici un interes să-și piardă clienții.

Citat:
Nu asa se fac cercetarile.
Trebuie un grup mai larg, semnificativ dpdv statistic, spatiu in care sa fie monitorizati 24/24, analize extrem de multe, unele chiar zilnice, mai multi medici, asistenti, intr-un cuvant fonduri deloc derizorii.
Chiar daca se gasesc banii, ma indoiesc ca ai sa gasesti voluntari.
Trebuie cateva sute in prima faza, din care triati si sa ramana macar cateva zeci, cu un dosar medical initial bine pus la punct.
Așa-i. Tocmai de aia n-o să se întîmple.

A fost un caz https://www.youtube.com/watch?v=nRW2BjoS0SI al unui tip (Ovidiu Harbada) care a făcut contract cu Institutul de Medicină Sportivă să-l monitorizeze pe durata unui post cu apă de 40 de zile.

Citat:
Din ce am aruncat un ochi pe aici:

https://en.wikipedia.org/wiki/Molecular_geometry

si aici:

http://witcombe.sbc.edu/water/chemistrystructure.html

Nu pot decat sa trag concluzia ca unghiul dintre molecule e fix si determinat in principal de proprietatile electrice, la nivel cuantic, ale moleculelor componente. Nu exista alte variabile semnificative aici (decat eventual temperatura) deci nici variatii.

Nu exista molecule "strambe" care pot fi "indreptate" prin tot felul de metode cvasi-magice.

L.E. Am gasit si chestia asta, care explica mult mai in amanunt:

John Ellis Electron Air Water Machine: junk science debunked
http://www.chem1.com/CQ/johnellisbunk.html
Chestiuni abstracte, complicate. Pe care dacă nu ești în domeniu, să fim sinceri, avem varianta dacă să le acceptăm / credem sau nu. Am auzit de un tip care și-a dat doctoratul pe tema apei, el poate fi în măsură să proceseze informațiile de mai sus și să tragă concluzii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 13.10.2015, 15:32:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce să investești într-o cercetare care nu produce profit? Trăim într-o lume în care industria farmaceutică și sistemul medical nu au nici un interes să-și piardă clienții.
Repet, pacienti care e sa aleaga intre nemancare si pastila ar alege oricum pastila :)

Citat:
A fost un caz https://www.youtube.com/watch?v=nRW2BjoS0SI al unui tip (Ovidiu Harbada) care a făcut contract cu Institutul de Medicină Sportivă să-l monitorizeze pe durata unui post cu apă de 40 de zile.
Cu un caz nu se face cercetare.

Citat:
Chestiuni abstracte, complicate. Pe care dacă nu ești în domeniu, să fim sinceri, avem varianta dacă să le acceptăm / credem sau nu. Am auzit de un tip care și-a dat doctoratul pe tema apei, el poate fi în măsură să proceseze informațiile de mai sus și să tragă concluzii.
Pai tu poate nu poti sa procesezi informatia in cauza, caz in care nici n-ar trebui sa inghiti pe nemestecate aceeasi informatie.
Eu pot :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 21.10.2015, 15:54:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cum ar fi postul fără apă în cazul unor probleme de rinichi. Nu prea văd eu cum, neconsumând apă, diureza să crească, foarte ciudat mecanismul descris de Florin, cei-i drept, nu l-am probat. Cred că apa este necesară în acest caz.
https://translate.google.com/transla...-text=&act=url

Mit Opt

Timpul postului uscat poate avea probleme in rinichi, deoarece acestea poartă o încărcătură mare. Una dintre cele mai periculoase metode de purificare - post uscat. Atunci când o persoană este pe un regim alimentar sau în curs de post, cantitatea de lichid dimpotrivă, ar trebui să crească. După toată apa din corpul de excesul de sare, toxine (toxine). Disclaimer prostia -opasnaya apă. Vine deshidratare și descompunere intoxicație produse, mai degrabă decât de curățare.

Apa plată este - robinetul într-un oraș modern, aduce prejudicii catastrofale din cauza tratamentului necorespunzătoare a deșeurilor industriale. În plus, acesta este în mod obișnuit clorinată. Dintr-o astfel de apă alocate rapid clor liber, dioxidul de clor și alți compuși sale, de oxidare în organism multe lucruri pe care nu trebuie să se oxideze. În plus, clorul ucide bacteriile benefice care sintetizeaza vitaminele necesare.

Fierbere ucide bacteriile, particulele coloidale coagulate de murdărie, apă dedurizată este, se evaporă compuși organici volatili și o parte din clor liber. Dar creșterea concentrației de săruri, metale grele și pesticide. Clorul este asociat cu organice, atunci când este încălzit într-o otravă se transformă teribil - un puternic cancerigenă dioxină. Dioxinele sunt mai toxică decât cianura - în 68 de ori. Bem apă fiartă, și se încet ne omoară.

Pe apă în picioare nu este mai mult de trei ore a scăzut concentrația de clor liber, dar cu greu eliminate ionii de fier, săruri de metale grele, compusi organici clorurati cancerigene, radionuclizi. Apă distilată (care a avut statul de vapori) nu este potrivit pentru utilizare permanentă, deoarece conține oligoelemente necesare organismului. Utilizarea constantă a conduce la un sistem imunitar compromis, ritmul cardiac, procesul de digestie. De asemenea, de filtrare a apei nu poate da efectul dorit. În scopul de a ști ce să cumpere filtru (carbon, membrana, bactericid, complex), trebuie mai întâi să aibă informații cu privire la compoziția apei. De asemenea, avem nevoie de înlocuirea periodică a filtrului, pentru că după un timp începe să dea înapoi la mizeria de apă acumulate și le multiplica microflorei.

În timpul uscat postul organismul nu este necesar să recicleze apa în măsura în care acesta a fost făcut cu mâncare și băutură în modul normal. În mod evident, rinichii și ficatul în postul uscat este aproape complet de odihnă, ceea ce nu este adevărat post cu apă. Timpul postului uscat de recuperare este mult mai rapid. Prin urmare, eficacitatea dispare de la sine, dar există un astfel de lucru ca oportunitate. De exemplu, unii oameni nu își pot permite să se usuce postul din mai multe motive, și postul pe apă va fi capabil să reziste.

După foame în apă, am ieșit cu succes din-am foame și a început să mănânce în mod normal. Apoi, el a simțit o greutate în rinichi. În plus, înainte de am știut chiar au fost acolo cu mine, sau nu. iar acest lucru nu este surprinzător, în ultimele 10 zile de post, am postit doar pe apă, și a trebuit să lucreze rinichi. Dar alte părți ale corpului pentru a efectua cu succes de întreținere preventivă. Atunci când părăsesc după șapte zile de uscat orice disconfort s-au observat. Încercați să-l singur. Odata uscat postul corpul este mai viabil, restaurat repede, cu atât mai bine rezultatele. Perioada medie de post uscat poate susține, dar are nevoie de o pregătire atentă și de formare.

Vorbeste despre pericolele rinichi de post uscate pentru a nu înțelege procesele care au loc în timpul postului. Ar fi mai bine să ceară, și nu provoacă nici un băuturi moderne și apa noastră de la - apăsați afecta rinichii? Rinichii corpului noastre sunt unul dintre principalele organe ale excreție. Mai mult decât atât, ele pot fi numite organe excretoare direct -Ei sânge filtrat se retrage apa în exces, substanță nedorită format ca urmare a proceselor metabolice din celulele corpului, substanțe neutilizate rezultate din digestia alimentelor, medicamentelor și alte.

Toate acestea se diluează cu apă, se filtrează din plasma sângelui. Țineți minte că aproape tot lichidul care intră în organism, ajunge în sângele nostru trece printr-o serie de transformări în organism (curățate, structurate, încălzit sau răcit), ceea ce pentru a petrece o cantitate mare de energie, și doar apoi transformată în urină. Prin urmare, calitatea apei potabile afectează foarte mult sănătatea noastră. Dar rinichi noastre - nu este un organism separat kakoyÂŹto o viață independentă, ele sunt o parte integrantă a corpului nostru. și este autoritate suficient de puternic.

În scopul de a deteriora rinichi, atunci când postul uscat, aveți nevoie pentru a încerca foarte greu. Deteriorarea lor -chasche doar o consecință a defecțiune a altor organe și sisteme, respectiv, și necesitatea de a trata întregul corp. În scopul de a vindeca boli de rinichi, este necesar să se curețe activitatea organismului ca un întreg. O modalitate de a restabili pierdut foame -suhoe sănătate. Aceasta permite organismului de a auto-elimina toate neregulile în activitățile sale. Doar că nu acționează pe un organ sau sistem specific, și oferă un impact recreere direct pe toate organele și sistemele corpului nostru.

Pentru cele mai multe boli de rinichi post uscat oferă un efect pozitiv semnificativ. Dacă tratamentele medicamentoase conventionale povară asupra rinichilor nu a scăzut, ci mai degrabă a crescut cu alocarea lor prin produsele de dezintegrare ale medicamentelor, sarcina postul pe rinichi este redusă în mod semnificativ. Astfel, în primele zile de post, există schimbări semnificative în urină, chiar și în oameni sănătoși, producția de post observat normalizare persistentă de urină. Urina persoană bolnavă vine repede la proteina -ischezaet normale, celulele rosii din sange, celule albe din sange, reducand cantitatea de sare în producția de urină.

De exemplu, în tratamentul glomerulonefritei a elimina exacerbare, care este de obicei manifestată prin cantitati crescute de proteine, celule roșii din sânge, edem, au nevoie de tratament pe termen lung a diferitelor medicamente. În aplicarea foame deja în ziua 3-4th pacientul reduce umflarea, normalizeaza valoarea de ieșire lichid. La ieșirea de la compoziția foame de urina este normal în câteva zile și apoi este normal.

Post uscat foarte eficient pentru bolile inflamatorii ale rinichilor și tractului urinar. Mai mult decât atât, efectul se produce indiferent de agentul cauzator. Deci, din nou în vremuri post uscat a fost folosit cu succes în tratamentul bolilor cu transmitere sexuala. Când pielonefrita foame reduce destul de repede inflamatia, a scăzut tulburari urinare (frecvent sau rare, dureroase), diminua și dispar dureri de spate la nivelul abdomenului, sumar de urina normale (leucocite dispar, proteine crescute, bacterii și sare).

Trebuie amintit că rinichii sunt foarte strâns legate de ficat. Cea mai frecventa boala de rinichi - o consecință a incapacității de a ficatului de a îndeplini funcția în mod corespunzător. Prin urmare, este deosebit de important de a efectua procedurile de curățare a foame si dieta dupa. În cele mai multe cazuri, postul uscat realizat în mod corespunzător dă rezultate bune în majoritatea boli de rinichi.

plus http://www.fastingconnection.com/for...ng-for-kidneys

I just spoke to Dr. Filonov. We did not have a lot of time to go into details, but here's what he said. The only time he would recommend for someone to dry fast with kidney problem is if they have any kind of infection based disease such as pielonefritis. Once the problem became chronic and if the person is on dialysis then absolutely no dry fasting aloud. It could lead to death. I hope this is helpful.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 21.10.2015 at 16:01:48.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.10.2015, 12:01:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai Florine, ai mai pus undeva un text tradus cu google.
Nu se intelege nimic. Este o porcarie.
Mai bine pune-le in original, in limba engleza.
Din traduceri din astea aiurea se poate ajunge la neintelegeri si erori riscante pentru sanatate.

Si uite am citit zilele trecute ceva car cred ca ti-ar fi de folos:

http://www.formula-as.ro/2015/1185/t...e-astmul-19775

Nu mai lucra dupa capul tau si du-te la medici, la nutritionisti si sfatuieste-te cu ei.
Ba fara apa, ba fara mancare, ba fara oxigen...Dar ce-ti inchipui tu ca este corpul omenesc?
Unele animale stau luni intregi fara hrana si apa, in stare de hibernare. Deci nu se misca, stau ascunse undeva. Si au alt fel de metabolism.
Noi vrei sa si muncim, sa si gandim, sa fim activi tot timpul, sa facem copii si asta fara nimic. Da-o incolo de treaba.

Si repet si eu : e nevoie de explicatii clare, studii. Sa scrie acolo formule chimice, sa explice procese, sa analizeze oamenii si ce se intampla cu ei si in ei si efecte pozitive si adverse.
Dar nimeni nu o sa confirme vreodata ca vreun organism (nu numai omul) a fost facut sa traiasca fara hrana, apa si oxigen.

Si este periculos ceea ce faci, pentru ca s-ar putea chiar sa incerce cineva sa faca dupa sfatul tau si sa pateasca ceva.

Iar cu pastila versus alte tratamente trebuie avut grija. Au fost cazuri in care oameni au renuntat la tratamentul alopat si au patit-o.
Trebuie mult discernamant si eventual facut tratamente in paralel.
Nu sunt adepta medicilor si a medicamentelor, prefer ceva naturist, dar din pacate astea naturiste nu sunt suficiente.

Legat de usturoi - am descoperit aici un antibiotic facut din plante, mai ales usturoi. Si am zis sa-l incerc intr-o imprejurare.
O fi ajutat la problema mea, dar am avut mari probleme cu stomacul. Cred ca era concentratia de usturoi foarte mare. Ca eu consum usturoi la masa si nu patesc nimic. Sunt altii care nici la masa nu-l suporta.

Fiecare organism este altfel. Asta trebuie inteles.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde