Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2007, 00:56:30
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Fiecare om dornic de mantuire trebuie sa ia in calcul ambele dimenisiuni ale existentei sale: cea pamanteasca si cea spirituala. Cum impacam aceste doua dimensiuni in programul nostru de zi cu zi.

In ce consta programul vostru duhovnicesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2007, 12:24:19
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu voi spune in ce consta programul meu duhovnicesc pt ca ar insemna sa ma mindresc, oricit de smerit as spune-o sau as putea sminti pe altii.
As vrea insa sa spun ce zicea Parintele Cleopa, si anume faptul ca un crestin autentic ar trebui sa petreaca in rugaciune cel putin o ora pe zi, dimineata si seara.
O fi mult, o fi putin? Nu stiu. Stiu doar ca eu nu pot nici macar pe jumatate sa fac din ceea ce spunea Parintele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.06.2007, 13:36:11
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

altcineva spunea ca trebuie sa-L avem pe Dumnezeu continuu in inima noastra... :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2007, 22:45:13
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice suspin este o rugaciune, orice gand din inima o binecuvantare. Cat despre programul meu duhovnicesc asa cum spunea si petru nu se cuvine a vorbi aici. Fiecare primeste un canon dupa pacate. Ceea ce imi foloseste mie, nu e intodeuna cu ceea ce iti trebuie tie:)
Eu spun ca trebuie facuta ascultare de duhovnic, el va sti cat si cum sa ne "pedepsesca":rolleyes:
Daca vrei dupa canoane, cat si cum trebuie sa ne rugam, atunci e mult de scris:)
cu dragoste frateasca jenica
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2007, 17:35:55
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

programul duhovnicesc dupa parerea mea inseamna sa iti faci canonul zilnic,iar daca inima ta vrea mai multa rugaciune at sa faca acela mai multa rugaciune.dar zilnic trebuie facut canonul,asta inteleg prin program duhovnicesc
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2007, 02:13:18
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Eu cred ca e o tendinta nociva de a vedea in rugaciune un "canon", adica un fel de pedeapsa. E chiar ciudat. Ai canon sa citesti din Sf. Scriptura, canon sa te rogi, canon sa mergi la biserica, canon sa postesti. Pentru mine astea nu sunt canoane, astea sunt normalitati. Mergem la biserica, ne rugam, postim, ii ajutam pe cei din jur nu pentru ca "asa mi-a zis parintele", ci pentru ca asa simt, asa doresc, asta simt ca ma apropie de Dumnezeu, ca ma ajuta sa-I creez un loc langa mine si in inima mea. Si asta imi da bucurie, nu suferinta unui canon.

Unul se roaga o ora, altul 2, altul 3, altul incearca sa fie mereu in rugaciune, fiecare cu iubirea si dorinta sa de a fi cu Dumnezeu aici si vesnic. Dar nu constrans sa fie cu Dumnezeu, ci liber. O libertate constructiva, o libertatea in afara de pacat, care da avant, bucurie, pace, implinire, etc.

Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2007, 17:09:15
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cred ca fiecare dintre noi trebuie sa avem un duhovnic. Acela, cunoscandu-ne bine, ne va spune ce am putea face si stabilim impreuna programul duhovnicesc si in functie de alte obligatii pe care le avem. Insa PROGRAMUL DUHOVNICESC este obligatoriu pentru ca sa reusim sa ne tinem aproape de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2007, 13:38:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cred ca fiecare dintre noi trebuie sa avem un duhovnic. Acela, cunoscandu-ne bine, ne va spune ce am putea face si stabilim impreuna programul duhovnicesc si in functie de alte obligatii pe care le avem. Insa PROGRAMUL DUHOVNICESC este obligatoriu pentru ca sa reusim sa ne tinem aproape de Dumnezeu.
Ce tot propagatzi ideea asta ca trebuie sa ai un duhovnic subantzelegand ca shi cum acela ar fi maestru shi tu ucenicul shi din cuvantul caruia nu trebuie sa ieshi, o ascultare cam de tipul master-slave, poi nu asha se intampla shi poate ca asha nici nu trebuie, poi domnule, duhovnicul tau eu shtiu ca este parintele/popa sau mai multzi daca sunt mai multzi, fie pe care tzi-l gaseshti/alegi daca cunoshti pe cineva inaintat in har shi sfiintzenie, fie parintele/parintzii de la biserica unde mergi mai des... asha mi se pare, iar relatzia cu aceshtia/parintele, asha cum este ea, este defapt relatzia cu duhovnicul tau dat de Dumnezeu... sau nu? Am mereu impresia ca intzelegetzi ceva cam in genul ucenic-staretz... poi n-are cum fi asha ceva decat daca te calugareshti... sigur ca potzi sa practici shi o astfel de forma de ascultare shi sa mergi pe acest drum chiar daca nu te calugareshti la propriu caci cine rabda stapanirea lui Dumnezeu aproape ca a shi ajuns in Imparatzie (asha mi se pare), dar sa nu uitam ca shi in manastire se asculta de parinte/popa shi nu se practica nicaieri o ascultare de tip ucenic-maestru (calugar tanar-calugar inaintat)
... nu prea exista asha ceva... desi nici acest tip de relatzie de ascultare nu este greshita (ucenic-maestru) dar nu este asha ceva la noi in general shi nici nu cred ca este necesara... este altceva mai simplu... te stradui sa ascultzi de Dumnezeu shi parintele Preot shi de altzii care sunt mai buni shi mai induhovnicitzi folosindu-te de ajutorul lor shi sprijinul lor.

Acuma ce inseamna pentru mine Program Duhovnicesc?

-Biserica noastra cu Dumnezeu, cu Domnul Iisus Hristos shi Duhul Sfant, ceilaltzi sfintzi shi sfiinte (participare), ceva rugaciune, schimbarea invatzaturii defectuase din mine cu invatzatura pe care trebuie s-o ascult, shi lepadarile de modul pacatos shi mandru personal de a fi, lasarea teoriilor altora shi ale mele pentru a putea avea ochiul shi sufletul format shi pentru a reushi sa privesc din perspectiva creshtin-ortodoxa cum bine spunea cineva pe forum, shi plecarea capului shi sfanta inchinare (cruce). Cam atat. Poate am uitat sa spun ca ravnesc sa-mi shi insushesc chiar un mod traire si de ascultare mai creshtinesc mai ortodox mai bun la suflet shi la inima in viatza de fiecare zi. Shi apoi Dragoste. Da. Minunatele shi frumoasele sentimente legate de dragoste shi credintza.

Iosif draga, ai spus ca nu esti preot, au asha am intuit, am crezut, dar cum spui dumneata ca duhovnicul sa te cunoasca bine ca intr-o relatzi de tipul diriginte-elev sau psiholog-client sau pacient-medic? Cum adica? Unde se practica asha ceva... ? Cum adica sa te cunoasca bine? Nu exista asha ceva... Duhovnicul nu este parintele tau biologic sa te cunoasca de cand ai fost mic... el te cunoashte doar in ce ii ceri sa te ajute, in ce te priveshte spre folosul tau... ishi face o idee doar despre tine... in schimb are grija Dumnezeu... Deci Iosif draga, nu esti preot? nu faci parte din clerul bisericesc? Eu asha ma avut impresia... Inseamna ca esti un creshtin bine inaintat in credintza... Totushi care este satatul domniei tale, daca nu sunt indiscret...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2007, 14:05:29
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
In ce consta programul vostru duhovnicesc?
Nu am PROGRAM.Nu-mi plac sabloanele si programele. Imi place sa fiu liber si sa traiesc liber, departe de legi, programe si orare facute de alte minti omenesti.
Programul meu este LIBERTATEA si in acest caz imi planific ce si cum asa cum simt, indiferenta pe ce plan : duhovnicesc, familiar, civic, etc
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.07.2007, 14:54:35
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sovidiu, vorbesti din nestiinta...daca ai fi avut o relatie deosebita cu duhovnicul tau, cred ca ai fi avut alta parere. Dar atata vreme cat nu stii ce inseamna o relatie duhovniceasca, te sfatuiesc sa te abtii de la comentarii.

Cat priveste libertatea, draga Cristalin, programul duhovnicesc nu o impiedica, dimpotriva te ajuta cu adevarat sa fii liber. Programul duhovnicesc nu tine de o anumita ora sau de o anumita forma. Programul duhovnicesc este intalnirea ta cu libertatea Insasi!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 20:42:29
Discernamantul duhovnicesc mirela.t Preotul 66 28.08.2012 16:16:26
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
PROGRAM la BISERICA cristinalex Biserica Ortodoxa Romana 7 18.01.2011 14:14:58
Program pelerinaje laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 12.07.2010 18:25:33