Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2018, 16:35:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Caz șocant ( unde am ajuns !!!)

Cazul fetiței de 9 ani din localitatea vasluiană Pușcași, care mergea flamândă la școală, fără pachet, și visa la un piure cu carne și salată a impresionat o lume întreagă. În ultimele zile, la familia sărmană din Pușcași au ajuns ajutoare din toate colțurile țării. În plus, Fundația Casa Share a început astăzi lucrările la o nouă casă pentru familia Roxanei, care trăiește într-o sărăcie cruntă.
„Ceilalți copii au pachete. Eu, nu. Mi-ar plăcea să mănânc biscuiți, un piure cu carne, o salată”, acesta a fost declarația cu care copila de 9 ani din localitatea vasluiană Pușcași a sensibilizat oameni din toate colțurile țării și din străinătate.
Fetița care mergea flămândă la școală, pentru că familia nu avea bani pentru pachet, nu își dorea nici păpuși, nici alte jucării, atunci când a fost întrebată de reporteri care sunt dorințele ei. Își dorea doar mâncare. Declarațiile ei reprezintă barometrul unei Românii unde copii, asemenea Roxanei, trăiesc într-o sărăcie cruntă, la limita subzistenței.
Cazul familiei din Pușcași era cunoscut autorităților locale, care susțin că nu au resursele necesare pentru a veni sprijini tuturor familiilor nevoiașe, zona fiind una foarte săracă. Roxana mare are trei frați, iar unul dintre ei a abandonat școala tocmai din cauza sărăciei. De altfel, fetița de 9 ani recunoaște că nu de puține ori mergea flămândă la școală și fără pachet. Locuiesc într-o casă al cărei acoperiș stă să se prăbușească.Tatăl copiilor este bolnav, mama fiind cea care duce greul familiei. Singurele venituri ale familiei sunt alocațiile și ajutorul social, în total 800 de lei pe lună.
Prezentat opiniei publice, cazul Roxanei a stârnit un val impresionant de solidaritate. Inițial, patronul unui restaurant din Vaslui a îndeplinit dorința copilei, donând familiei mai multe produse alimentare, printre care și cele dorite de fetiță. Gestul a fost urmat ulterior și de reprezentanții Episcopiei Hușilor, care au trimis familiei mâncare și i-au donat și o sumă de bani.
A doua zi după prezentarea cazului, Asociația Casa Share din Iași a anunțat că va construi o casă familiei Roxanei. „Asta înseamnă pentru mine o Sărbătoare: să NU lași un copil flămând! Roxana vroia să mănânce pâine cu piure și biscuiți! O să primească mai mult: o casă nouă până de Crăciun. Așa îl simt eu pe Dumnezeu în sufletul meu!! Luni (15 octombrie n.r.) săpăm fundația la Casa Share 19”, a anunțat Bogdan Tănasă, cel care coordonează proiectul „Casa Share”.
Încă de la primele ore ale dimineții, reprezentanții Casei Share au ajuns la Pușcași, cu un buldozer. Noua fundație a casei a început a fi săpată în curte.
Personale care doresc să susțină proiectul ”Casa Share” pot ajuta printr-un SMS la numărul 8844 cu mesajul „CASA” sau prin folosirea următoarelor date de contact:
Tănasă Bogdan, Banca Raiffeisen, Iași, România, cod poștal 700049.
Cont IBAN în Lei: RO37 RZBR 0000 0600 0633 4312
Cont Iban în EURO: RO29 RZBR 0000 0600 0357 8104
Cod Swift: RZBR, COD Bic: ROBU la ambele conturi.
PayPal: bogdantanasa75@yahoo.com
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2018, 15:49:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Mă întreb în ce situație sînt vecinii lor. Comparabil de săraci?

Dacă nu-s chiar așa de săraci, cum de nu a aflat nimeni de ei, ca să le ofere ajutor măcar cît de cît?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.10.2018, 16:05:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mă întreb în ce situație sînt vecinii lor. Comparabil de săraci?

Dacă nu-s chiar așa de săraci, cum de nu a aflat nimeni de ei, ca să le ofere ajutor măcar cît de cît?
Hm, saracul se vede de la o posta dupa haina si cat de flamand este...

Daca ai ochi pentru saraci ii recunosti dupa disperare, dupa ochii care cauta ajutor, dupa supararea din ei.

Pacat ca noi ca oameni suntem neoameni si nu ne uitam la cel de langa noi...

Chiar in satul ala nu s-a uitat nimeni la familia aia?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.10.2018, 22:24:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Hm, saracul se vede de la o posta dupa haina si cat de flamand este...

Daca ai ochi pentru saraci ii recunosti dupa disperare, dupa ochii care cauta ajutor, dupa supararea din ei.

Pacat ca noi ca oameni suntem neoameni si nu ne uitam la cel de langa noi...

Chiar in satul ala nu s-a uitat nimeni la familia aia?
oare primaria DE CE nu a facut NIMIC?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare