Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2010, 15:02:39
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit Cateva cuvinte despre "catolici" + cateva dogme

Mai fratilor, am aflat ceva nou - Papa are o autoritate mai mare decat Sfantul Apostol Pavel:

http://www.youtube.com/watch?v=NMbEv...ayer_embedded#

http://www.youtube.com/watch?v=B1RIG...layer_embedded

Poate nu sunteti de acord, dar macar ascultati-le!
IATA CU CE VREM NOI SA NE UNIM! Judecati si voi... eu personal nu m-am putut abtine de la ras cand a citit dogma despre infailibilitatea papala.
Ce om intreg la minte (bineinteles, care cunoaste lucrurile acestea), ar accepta sa faca parte dintr-o "biserica" in care se iau aceste aberatii ca dogme si invataturi de capatai? tine pana la urma si de demnitatea omului lucrul acesta... sigur, la multi e si problema nestiintei, dar totusi... nestiinta de ce? daca mergi la biserica, daca esti "practicant" (desi nu imi place asa mult cuvantul acesta), nu incepi automat sa si cercetezi, sa-ti pui intrebari, sa vezi si tu UNDE TE DUCI?
Pe cei inselati, saracii, trebuie sa-i iubim, normal. si daca avem ocazia, le putem vorbi despre lucrurile acestea, fara sa le dam in cap sau sa ii jignim. Insa cu necuratul nu ne putem aseza la masa de discutii si nu putem sa-l "iubim". Si cine altcineva vorbeste prin aceste invataturi ratacite?
Dumnezeu sa ii ierte si sa ii lumineze!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2010, 15:11:04
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Mai fratilor, am aflat ceva nou - Papa are o autoritate mai mare decat Sfantul Apostol Pavel:

http://www.youtube.com/watch?v=NMbEv...ayer_embedded#

http://www.youtube.com/watch?v=B1RIG...layer_embedded

Poate nu sunteti de acord, dar macar ascultati-le!
IATA CU CE VREM NOI SA NE UNIM! Judecati si voi... eu personal nu m-am putut abtine de la ras cand a citit dogma despre infailibilitatea papala.
Ce om intreg la minte (bineinteles, care cunoaste lucrurile acestea), ar accepta sa faca parte dintr-o "biserica" in care se iau aceste aberatii ca dogme si invataturi de capatai? tine pana la urma si de demnitatea omului lucrul acesta... sigur, la multi e si problema nestiintei, dar totusi... nestiinta de ce? daca mergi la biserica, daca esti "practicant" (desi nu imi place asa mult cuvantul acesta), nu incepi automat sa si cercetezi, sa-ti pui intrebari, sa vezi si tu UNDE TE DUCI?
Pe cei inselati, saracii, trebuie sa-i iubim, normal. si daca avem ocazia, le putem vorbi despre lucrurile acestea, fara sa le dam in cap sau sa ii jignim. Insa cu necuratul nu ne putem aseza la masa de discutii si nu putem sa-l "iubim". Si cine altcineva vorbeste prin aceste invataturi ratacite?
Dumnezeu sa ii ierte si sa ii lumineze!
o mica rectificare... ei vor sa se (re)uneasca cu noi... in rest.... Dumnezeu sa-i ierte si sa-i aduca pe calea cea buna.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2010, 15:25:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Fara suparare, mie tipul ala pare putin cam ciudat. Mai bine s-ar tunde un pic si si-ar mai indrepta barba.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2010, 15:56:18
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mai, astea-s PE BUNE?
Mi se pare ca e facatura textul ala, nu stiu daca e adevarat sau nu, dar sa LASI SCRIS ca Papa poate schimba taine, ca e mai mare decat Apostolul Pavel, ca judecata lui Dumnezeu poate fi schimbata si chestii de-astea, trebuie sa fii dement sa scrii asa ceva si cu atat mai mult sa le mai si crezi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2010, 16:14:26
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Despre primatul papal si altele:

Citat:
and that the Roman Pontiff is the successor of blessed Peter, the prince of the apostles, true vicar of Christ, head of the whole Church and father and teacher of all Christian people.

Since the Roman Pontiff, by the divine right of the apostolic primacy, governs the whole Church, we likewise teach and declare that he is the supreme judge of the faithful [52], and that in all cases which fall under ecclesiastical jurisdiction recourse may be had to his judgment [53]. The sentence of the Apostolic See (than which there is no higher authority) is not subject to revision by anyone, nor may anyone lawfully pass judgment thereupon

we teach and define as a divinely revealed dogma that when the Roman Pontiff speaks EX CATHEDRA, that is, when, in the exercise of his office as shepherd and teacher of all Christians, in virtue of his supreme apostolic authority, he defines a doctrine concerning faith or morals to be held by the whole Church, he possesses, by the divine assistance promised to him in blessed Peter, that infallibility which the divine Redeemer willed his Church to enjoy in defining doctrine concerning faith or morals. Therefore, such definitions of the Roman Pontiff are of themselves, and not by the consent of the Church, irreformable.
http://www.ewtn.com/library/COUNCILS/V1.htm
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2010, 01:53:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Linkul inițial nu înfățișează un preot catolic ci un preot ortodox.
Noi nu credem că papa are o autoritate mai mare decât Sf Ap Pavel, ci egală. Așa cum are oricare episcop catolic. Noi credem că episcopii noștri sunt cu adevărat urmași ai apostolilor. E adevărat, între apostolii de atunci și episcopii de azi există unele deosebiri, dar nu de autoritate. Episcopul este Cristos în eparhia (dieceza lui).

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.02.2010 at 01:55:08.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2010, 14:18:09
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Linkul inițial nu înfățișează un preot catolic ci un preot ortodox.
Noi nu credem că papa are o autoritate mai mare decât Sf Ap Pavel, ci egală. Așa cum are oricare episcop catolic. Noi credem că episcopii noștri sunt cu adevărat urmași ai apostolilor. E adevărat, între apostolii de atunci și episcopii de azi există unele deosebiri, dar nu de autoritate. Episcopul este Cristos în eparhia (dieceza lui).
Pai tu crezi asta,dar nu asta crede si conciliul.Tu iti dai seama ca nu are autoritate mai mare,pt ca ai constiinta si-ti dai seama.Dar,dupa cum vezi,dpdv al conciliului,tu nu esti complet catolic.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2010, 15:33:46
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Este atat de exagerata cinstea, creditul, venerarea care i se da papei. Este ridicat pe o Sedia gestatoria ( http://en.wikipedia.org/wiki/Sedia_gestatoria), iar oamenii obisnuiti trebuie sa il priveasca de undeva de jos, uitandu-se in sus. Ca un supra-om. Are prea multa putere lumeasca, doar pentru ca -sustine el- este episcopul scaunului Sf Petru.

Last edited by Hector; 21.02.2010 at 15:36:27.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2010, 16:06:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

@Ioana Andreea: Am recitit hotărârea conciliară, dar nu văd unde spune că papa are autoritate superioară apostolului Pavel (Paul). Unde zice exact chestia asta ?

@Hector: Sedia Gestatoria nu se mai folosește de vreo 40 de ani. Din păcate. Era un obicei foarte practic, papa putea fi văzut mult mai ușor de mulțime la Liturghiile Papale, unde trebuia să intre în procesiune. Iar puterea lumească a papei e extrem de mică: guvernează cea mai mică țară din lume: măsoară doar 44 de hectare și conține o biserică, un muzeu, câteva mici clădiri și o grădină. Nici armată nu are, e păzit de niște elvețieni și de poliția italiană. Puterea lui spirituală însă e considerabilă: este arhipăstorul unui miliard de credincioși. El este conducătorul vizibil al Corabiei noastre și suntem foarte fericiți să ne urmăm căpitanul, orice ne-ar cere pentru Cristos.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva adevaruri despre anticonceptionale Mihnea Dragomir Nunta 42 26.01.2013 22:13:23
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Bilant in cateva cuvinte ! cristiboss56 Pocainta 3 31.03.2009 11:16:17