Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.08.2009, 13:41:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa revenim la subiect:

Mie inca nu mi-este asa clar.
Zaharia enumerat aici cateva situatii in care se poate schimba duhovnicul. Nu stiu de unde sunt.
Ma gandesc insa ca mai exista o situatie:
Daca nu esti potrivit cu duhovnicul.
Se spune ca intre ucenic si duhovnic trebuie sa existe o legatura speciala.
Acum unii spun ca iti da Dumnezeu duhovnic potrivit, sau il gasesti pur si simplu.
Dar de unde stii ca este potrivit? Abia dupa o vreme poti sti daca se realizeaza comunicarea, daca te ajuta, daca te potrivesti cu el.
Si la un psihoterapeut exista mai intai cateva sedinte de cunoastere, apropiere, in care cei doi (dar mai ales pacientul) vede daca se poate apropia, deschide si comunica, daca aceste este omul potrivit sa-l ajute.
Exista oameni si oameni, duhovnici si duhovnici. Unul este mai sever, altul mai bland. Unul mai repezit, altul mai rabdator, unul are mai multa nevoie in timp ce duhovnicul nu prea are timp sau rabdare, altul nu-i trebuie decat doua vorbe. Un duhovnic (ex. par. Cleopa) este mai dur, vorbeste mai violent si zgaltie omul si in felul asta nu poate fi potrivit cu un om mai sensibil si cu traume sufletesti, dar poate o fi mai bun pentru un om mai tare din fire si mai mai putin vulnerabil, mai dur si el din fire si care chiar trebuie zgaltait. Altul se apropie mai cu blandete, cu rabdare, il ia mai usor, ii explica etc.
Nici profesorii, nici terapeutii si nici macar parintii biologici nu pot sa se poarte cu toti copiii la fel. Fiecare copil trebuie luat dupa fire, temperament, nevoi, etc. Nu tipi la unul sensibil, pe care in acest fel l-ai si inchis la suflet si l-ai traumatizat din prima, si il mangai pe unul care ti se urca in cap si face numai rele.
La fel si un duhovnic trebuie sa fie potrivit, sa se poarte cu ucenicul in functie de acesta.
Si atunci daca nu sunt potriviti, daca unul din ei, sau de multe ori amandoi sufera, sau nu se inteleg, sau exista incompatibilitati, trebuie schimbat.
Acolo unde este posibil, unde sunt multi preoti, biserici, manastiri (daca unii vor neaparat duhovnic calugar), se poate schimba.
Acolo unde nu este decat unul singur, este f.greu.

Eu cred ca se poate si chiar trebuie schimbat duhovnicul, pentru ca relatia sa functioneze cu adevarat, sa dai peste omul potrivit.
Daca voi sustineti altceva, inseamna ca n-am inteles eu ce inseamna duhovnic.
Uite exista un exemplu de stiluri duhovnicesti antitetice sublim si care iti poate servi drept baza de studiu spre o intelegere mai buna:
- parintele Paisie Olaru,un dulce ,un duios, un cald,un rabdator,un iertator etc
- parintele Cleopa,un transant,un categoric,un canonist recunoscut.
Si unul si celalalt au dus la mintuire si calugari si si mireni cu deosebirea ca pe linga parintele Paisie s-au mintuit un anumit gen de oameni iar pe linga Cleopa un cu totul alt gen (vorba parintelui R. Noica).Acesti oameni diferiti dar mintuiti ,si de unul si de altul din duhovnici, vor ocupa locuri diferite in imparatia lui D.zeu ,dupa cum insusi Mintuitorul ne spune: ,,... in casa tatalui meu multe locuri sunt"!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.08.2009, 14:31:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Pai daca sunt manuale... vrei sa intram sa detaliem sensul si substanta cuvintului ,,manual"?Nu este clar?
Ar fi de prisos ! Ca sa fi autor de manual,cunoscut si recunoscut este un lucru deosebit si nu doar o incercare...Facultatile de teologie nu merg pe ,,incercari" ci pe invatarea ,,Adevarului"!. Daca ajungi ,sub o forma sau alta,sa te indoiesti de maestrii(de parintii)care ti-au pus teologia in suflet...ma surprinzi! Este posibil,iacata ...este posibil dar nu este si bine. Pai spune-mi citeva argumente de contestare a parintelui Ene Braniste,de exemplu,ca sa ma ...cistigi !
Ce te deranjeaza in legatura cu ,,acrivia" livreasca? Pai daca un inginer constructor nu ar avea acrivie(mare scrupulozitate si nu doar acrivie !) in legatura cu manualele sale din scoala cum crezi ca ar fi zidirea lui,trainica,sigura? Si exemple exista multe(nu numai cu constructorii) dar cred ca noi suntem la nivelul in care discutam idei si nu exemple; vorbesc strict despre noi doi.Ti-am indicat si varianta mai simpla dar valabila a indreptarelor de spovedanie; cel mai bun ,dupa parerea mea,cel editat de sf. min.Lainici;dar sunt si altele ! Ai indoieli,este firesc;ai nedumeriri,este de acceptat dar daca ai tagaduire asupra maestrilor esti in situatia ... delicata,ca sa folosesc un eufemism !
Dar cu toate acestea ,ma repet, avem loc pe topic. Vorba unui sfint al inchisorilor comuniste: ,, daca ne-am asemana ,urletul ne-ar cuprinde!"
Poate ca nu ai avut parte de profesori care sa critice anumite aspecte din manualele de dogmatica si chiar liturgica.
Exemplu de gresala: "Prin Sfintele Taine ne impartasim de harul dumnezeiesc, iar prin taina Euharistiei de Izvorul harului" ???nu ramane doar in limita manualelor. Parintele Ene Braniste are o introducere dubioasa la Talcuirea dumnezeiestii liturghii a lui N Cabasila.
Acum nu-mi doresc sa exagerez prin critica. insa astept argumentele patristice pentru cele amintite de tine mai devreme cu privire la vrednicia preotului doar pentru ierurgii, daca a fost doar un citat din Parintele Ene Braniste nu inseamna ca acesta se ridica la autoritatea Sfintilor Parinti.

Last edited by georgeval; 08.08.2009 at 14:33:37.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.08.2009, 15:19:53
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit ...

Avem voie să schimbăm duhovnicul?

Vă sfătuiesc să nu vă schimbați duhovnicul. Poate să fie bolnav la pat, poate să fie pe sfârșite. Continuați să vă spovediți la el, și spovedania voastră nu-și pierde din puterea ei nici o iotă! Pentru că, dacă el însuși nu refuză să vă mărturisească, de ce să mergeți la altul? Nu cumva ca să fiți înțeles? Dar de atâtea ori ați discutat aceleași lucruri. Și vă știe deja foarte bine. Dacă trebuie ceva mai mult, vă va spune și acesta.

(Sfântul Teofan Zăvorâtul, Călăuzire către viața duhovnicească)
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.08.2009, 14:33:07
Parintele777 Parintele777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.08.2009
Locație: Terra
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Motive pentru schimbarea duhovnicului

Citat:
În prealabil postat de Lyllyana Vezi mesajul
Stiu ca nu e bine sa schimbi duhovnicul, dar daca acesta nu prea isi mai face "datoria", vorbeste si se comporta de cele mai multe ori nu ca un preot, destainuieste altor persoane ceea ce aude la spovendanie, poti alege alt duhovnic la care sa ramai?
Printre motivele principale pentru care putem sa ne schimbam duhovnicul ar fi:

- mutarea lui in alta parohie (alt oras, tara)

- decesul acestuia

- schisma lui fata de Biserica Ortodoxa

- lepadarea de credinta ortodoxa si imbratisarea altei confesiuni sau a unei secte

*** Consider, insa, ca si lipsa de infidelitate in taina spovedaniei este un motiv suficient pentru a-ti alege un alt duhovnic.

Alte aspecte legate de viata morala a duhovnicului tau nu trebuie sa te afecteze, caci si daca ar fi facut pacate prin care sa fie oprit de la Sf. Liturghie harul lui lucreaza in continuare asupra ta iar Dumnezeu, in clipa aceea, ii va deschide mintea ca sa te invete tot ceea ce tu ai nevoie sa afli pentru mantuirea ta.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.06.2010, 18:14:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Avem voie să schimbăm duhovnicul?

Vă sfătuiesc să nu vă schimbați duhovnicul. Poate să fie bolnav la pat, poate să fie pe sfârșite. Continuați să vă spovediți la el, și spovedania voastră nu-și pierde din puterea ei nici o iotă! Pentru că, dacă el însuși nu refuză să vă mărturisească, de ce să mergeți la altul? Nu cumva ca să fiți înțeles? Dar de atâtea ori ați discutat aceleași lucruri. Și vă știe deja foarte bine. Dacă trebuie ceva mai mult, vă va spune și acesta.

(Sfântul Teofan Zăvorâtul, Călăuzire către viața duhovnicească)
Duhovnicul poate fi schimbat. De exemplu, daca el a cazut in erezie, nu inseamna ca trebuie urmat. Dar sa nu-i schimbam doar pentru ca nu vrem sa implinim sfaturile lor. Caci sunt sfaturi datatoare de viata, nu de moarte.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.06.2010, 17:20:16
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cei care afirmati atat de vehement ca este pacat sa schimbi duhovnicul, puteti sa ne spuneti unde scrie lucrul asta? Si mai intai unde scrie cum iti gasesti duhovnicul si cine poate fi duhovnic.
Eu am citit zilele astea, poate chiar pe site-ul acesta, ca trebuie o slujba speciala pentru ca cineva, preot, sau monah, sa fie duhovnic.
Dar noi de unde stim care preot si care monah ar aceasta slujba facuta? Cum putem sa-l verificam?
Iertati-ma dar caut de mult timp informatii in legatura cu duhovnicul pentru ca nu inteleg cum sa ajung la unul, cum trebuie sa fie, cum ma poate ajuta etc. Nu prea este scris clar nicaieri, niste reguli simple, concrete.
Poate cei ce studiaza teologia sa stie.
Am impresia si ca nu oricine, orice preot, nu poate fi duhovnic, sufleteste si spiritual vorbind. Daca nu intelege omul si nu se pricepe sa-l ajute, nu poate fi duhovnic, oricat ar fi de bun teolog. Una este lucrul cu Dumnezeu si alta lucrul cu oamenii. Si daca nu poate asta, atunci trebuie schimbat, altfel chinuie sufletul oamenilor fara rost.
Trebuie sa gasim undeva astfel de informatii.
sf Ioan scararul ne invata sa-l punem la incercare pe cel care voim sa-l alegem duhovnic ,nu asa sa ne lasam pe mina oricui la intimplare...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.06.2010, 17:25:27
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Biserica nu incurajeaza nici unblatul din duhovnic in duhovnic fara un motiv serios , nici ramanerea pana la moarte langa un singur duhovnic daca nu corespunde din punct de vedere calitativ, in cel din urma caz se poate pleca cu sau fara binecuvintarea lor.
Sf parinti(sf Vasile cel Mare si Nicodim Aghioritul )ne invata ca trebuie sa cautam cei mai buni duhovnici.
Daca toti ortodocsii ar respecta acest criteriu ,atunci o parte din preoti ,ori ar da faliment, ori ar fi mult mai grijulii in privinta pastoratiei de teama pierderii credinciosilor, pe de o parte ,iar pe de alta, ar fi o concurenta buna si o sporire a vietii duhovnicesti atat intre preoti cat si intre credinciosi.
Iar preotii cu vocatie ar avea intr-adevar o lucrare misionara corespunzatoare pe masura pregatirii si daruirii lor.
democratic principiu, nu?

Last edited by 88hharalambos; 06.05.2011 at 03:32:13.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.12.2012, 10:56:43
marian_grajdan marian_grajdan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Mesaje: 5
Implicit Schimbare Duhovnic

Dragi frati in Hristos,

Daca duhovnicul este ecumenist se poate schimba?
Daca da, care este procedura?

Multumesc frumos pentru sfat!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.12.2012, 17:37:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marian_grajdan Vezi mesajul
Dragi frati in Hristos,

Daca duhovnicul este ecumenist se poate schimba?
Daca da, care este procedura?

Multumesc frumos pentru sfat!
dar dacă este PDList se poate schimba?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.12.2012, 20:01:12
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marian_grajdan Vezi mesajul
Dragi frati in Hristos,

Daca duhovnicul este ecumenist se poate schimba?
Daca da, care este procedura?

Multumesc frumos pentru sfat!
Cred ca duhovnicul se poate schimba cand simti ca nu te ajuta sa "cresti duhovniceste"...acesta este rolul parintelui duhovnic.
A fost o perioada cand am avut nevoie de fostul parinte duhovnic si acesta nu mi-a raspuns la mesaje sau telefon (a fost suparat pe mine ca nu fac ascultare).
Nu stiam daca fara binecuvantare mai am voie sa ma duc la alt parinte duhovnic si sa ma spovedesc. M-am dus pana la urma la un alt parinte duhovnic si dupa ce m-am spovedit am fost bucuroasa sa vad ca fostul parinte duhovnic m-a sunat si m-a chemat sa vorbesc cu el...chiar mi-a dat binecuvantare sa ma mut la alt parinte duhovnic si mi-a zis ca nu a fost suparat pe mine. Nu am mai stiut ce sa cred.
Este bine sa ai si binecuvantare cand te muti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 15:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 21:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 17:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 19:48:20