Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 12.04.2015, 15:33:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paraschevaiasi Vezi mesajul
[font=Arial]Daca intr-o familie (cu copii) cei doi soti nu se mai inteleg, nu mai sunt in armonie, nu mai au aceleasi principii de viata, ce este de facut?!
Ce să facă oare mai bun decât: să pună osul la treabă și să se înțeleagă!
*
Să își construiască armonia, smerindu-se! Măcar unul să se smerească, pentru început.
*
Să învețe să se iubească în ciuda unor diferențe între principiile de viață. Măcar unul să învețe, pentru început.

Că doar a fi în armonie și iubire nu înseamnă a ne fi clone unul altuia. Ci mai degrabă a renunța la a-l târî pe celălalt în poftele și patimile mele, în ciuda neplăcerii și supărării pe care mi-o pot stârni nesatisfacerea nevoilor și prințipurilor (pe care le cred, ori poate că și sunt deplin justificate, uneori).

Dar dacă liniștea, bucuria, puterea și împlinirea vieții mele atârnă prea mult de ceea ce face, spune, ori vrea celălalt,
atunci da, e foarte greu de trăit cu aproapele iar jugul căsniciei poate deveni unul foarte greu, de nesuportat.


*
Am descoperit că nu putem ierta pe cel de lângă noi (și e lângă mine întrucât refuz ori nu știu să fiu așa încât să fie cu mine)
întrucât voim ca el (sau ea) să se conformeze (deîndată!) credințelor, convingerilor, nevoilor, scopurilor, aspirațiilor, sensurilor noastre. Rămânem în supărare și derută pentru că Universul, viața toată, nu se conformează nouă.

Nici pe Dumnezeu nu Îl putem ierta, din același motiv. Că nu voiește să Se conformeze nouă, când batem din picior ci, parcă spre a ne face în ciudă, cu atât mai mult se îndepărtează (credem noi) și ne lasă "la greu". Nu-i așa?....

Nu, nu-i deloc așa.

*
Pacea și îmbogățirea vieții unei familii nu pică din pom, ci se construiesc, cu migală în șlefuirea de sine și cu înțelepciune, cu răbdare și încredere, cu acceptarea faptului că iubirea este un dar iar nu o proprietate a cuiva.
Să învățăm mereu să ne tăiem voia proprie, mai întâi, de vrem să avem o familie sănătoasă și frumoasă!
Iar pentru aceasta, musai să ne deprindem a pune în gânduri, la început și pe parcursul lor, ca întrebare, cerere ori mirare, înălțarea prin cuvântul "Doamne!..."

*

"Doamne, omul ăsta iar a cheltuit banii... Doamne, eu ce mă fac acuma, că am de dat la școală banii pentru băiat... Doamne, ce-o să facem cu fetița, că e bolnavă iarăși...Ajută-mi, Doamne, nu ne lăsa!"
"Doamne, nevasta mea iar a luat-o razna, precum îmi pare... Doamne, a făcut iar cutare și cutare... Doamne, iar nu avem bucurie în casă... Ce să fac, Doamne? Cum să fac? Unde greșesc, unde nu fac bine? Ajută-ne nouă, Doamne, să trecem și peste necazul ăsta! Doamne, învață-mă să fac voia Ta, Doamne smerește-mă, Doamne nu mă lăsa!"

Când fiecare gând al nostru se împletește, umil și plin de nădejde cu "Doamne!", iată, noi ne îmbisericim încontinuu și le ducem pe toate, cu pace, în bucuria nădejdii învierii noastre și a împlinirii ca oameni; păcătoși cum suntem, nu-i vorbă, însă necontenit ai lui Hristos.
Când am pierdut răbdarea, când ne-au năvălit dracii cu tărăboiul furiei și al poftelor smintite, când ne-a cuprins acreala ori deznădejdea, sau dimpotrivă, visarea nelegiuirii, când toate cele care ne păreau firești și bune s-au spulberat prin fapta noastră sau prin a omului în care aveam, poate, cea mai mare încredere (soțul, soția, copilul, părinții etc.), atunci să ne prindem de Cer și să spunem "Doamne!..."

Că nu degeaba a înviat Hristos!

Last edited by Ioan_Cezar; 12.04.2015 at 23:48:19.
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 00:43:30
Pentru o armonie perfecta intre stiinta si teologie... ClaudiuT Teologie si Stiinta 70 12.07.2011 16:45:27
Casatoria Membru Generalitati 1 08.10.2010 15:18:01
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 19:23:51
Casatoria julieta_mihailescu Nunta 1 10.09.2007 00:11:08