Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.12.2015, 01:18:31
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Face doar daca ai o orientare spre Dumnezeu.
Care orientare vine uneori tot în biserică...:)
Ce am vrut eu să spun și s-a grăbit Crinrin să nuanțeze, este că din nenorocire lumea merge la biserică din rațiuni care amintesc mai degrabă de magie decât de biserică. Dar aici e discuție lungă... A fi în biserică înseamnă adeseori tocmai a fi în afara ei. Și nicăieri, cred eu împreună cu alții mai avizați decât mine, nu e hulit mai mult Hristos decât, uneori, tocmai în bisericile noastre. Nu prin alcătuirea/conținutul slujbelor, care sunt purtătoare de har și sfințenie, ci prin sufletele noastre iubitoare de moarte. În fine...
Reply With Quote
  #72  
Vechi 05.12.2015, 09:15:17
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai dreptate cu "pacientul necooperant", pana la urma daca de cooperat nu vrei, ce vrei de fapt?
Se pare caalegerea cae mă pus să o fac era pe jumătate făcută ... . dacanu asclt de duhovnic ce se poate întâmplă deca să nu mă mai primească și innrest..șpagă mea...dacă insanu asculți de cei cu care trăiești în casă se poate întâmplă căiți vor face rau, sistematic și zi de zi, și paa la urma nu ai cum să te împotrivești și să nu te dai pe brazdă. Sau ce oti vrea acum să fug de acasă și să dorm în parc??? Sau să îmi parsesc copilul ? M-ai gandit si la asta la un mom dat, am zis ca dacă nu mă lăsa să o cresc creștinește io plec și io las lui să facă ce vrea ....da mi sa parut foarte urât din partea mea să pun dorințele mele mai presus de binele copilului ..deși nici asta nu se stie, dacă îi e mă bine cu mine sau fără mine...( decat cu 2 parinti nebuni mai bine doar cu unul, ajunge nebunia unulii din ei ):)... Bietul copil, mamai mir ca e agitat și neliniștit
Si cam.așa cu alegerile : ele nu snt întotdeauna voluntare, nu putem.alege numai ce vrem.noi ci tb să ne adaptam la ce ne oferă viata, ce se poate în acel moment...de multe ori e prea târziu ca să mai schimbăm ceva. Ar fi bine dacasar putea face cevasa nu fie si mai rău de atat, dar matem ca nici asta nu se poate întotdeauna.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 05.12.2015, 13:28:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Dada, cand nu aveai copil si puteai sa pleci sa-ti vezi de viata ta nu vroiai, te pomenesti ca acum chiar vrei.


Vezi tu, daca la momentul t15 (t = time, t15 momentul prezent) ajungi intr-o situatie nasoala, nu te poti scoate cu "pai ce sa fac acum, ca nu mai am libertate de alegere".
Pentru ca la libertatea de alegere ai renunta sistematic la t5 la t6 si tot asa fiecare pas pana la t15.
Si pentru toate astea porti tu si doar tu responsabilitatea.

Deci mai usurel cu scuzele si ipocrizia.

Si apropo de binele copilului, cand l-ai facut, nu stiai cum este el? Sau cum esti tu? Care e statutul relatiei dintre voi?
Te pomenesti ca surpriza, peste noapte ati inceput sa aveti conflicte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 05.12.2015 at 16:54:52.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 05.12.2015, 15:13:49
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
...(t = time, ...
Time? Adica tine? aaaa... Tu esti cowboy, adica baiatul vacii ...
Ma de cand v-ati amiricanizat toti ma? F...ir-ar a ei de limba romana.Ti-era greu sa scrii timp?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 05.12.2015, 17:30:29
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Și acum ce vrei sa-mi pară rău ca am.copil, de parcă nu milas fi dorit? Da e drept sentimentele sunt un pic confuze și amestecate. Uneori la supărară zuci ca mai bine nu era...dar apoi regreți. Dc ajungi să gândești ca era mai bine dacă nu lsi fi întâlnit niciodată pe x sau y, cu care între timp ai copil...e czm nasol ce rezultă... În bază acestui raționament aș putea mai degrabă să zic ca poate era mai bine dacă nu mergeam la momentul tx să mă spovedesc. Cum am trăit atâția ani fără biserică trăiam și acum și trăia și copilul. Și probabil numai aveam.obiecții nici cu botezul, ca nu avea nimeni de împărțit nimic cu biserică.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.12.2015, 17:59:54
Allexa Allexa is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2015
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Și acum ce vrei sa-mi pară rău ca am.copil, de parcă nu milas fi dorit? Da e drept sentimentele sunt un pic confuze și amestecate. Uneori la supărară zuci ca mai bine nu era...dar apoi regreți. Dc ajungi să gândești ca era mai bine dacă nu lsi fi întâlnit niciodată pe x sau y, cu care între timp ai copil...e czm nasol ce rezultă... În bază acestui raționament aș putea mai degrabă să zic ca poate era mai bine dacă nu mergeam la momentul tx să mă spovedesc. Cum am trăit atâția ani fără biserică trăiam și acum și trăia și copilul. Și probabil numai aveam.obiecții nici cu botezul, ca nu avea nimeni de împărțit nimic cu biserică.
Fallen, nu e vorba dacă nu l-ai fi cunoscut pe X sau Y, ci dacă ai fi luat alte decizii în relație cu ei.
Să știi că nu e gând bun, de la Dumnezeu, ce zici tu că mai bine ai fi trăit fără Biserică, așa cum ai trăit atâția ani! Cu siguranță nu ai fi avut bătăile de cap pe care le ai acum, dar asta nu înseamnă că era bine, ci că diavolul nu-și mai băga coada tocmai pentru că făceai oricum voia lui. Dacă te străduiești să te schimbi, e firesc să apară probleme... rămâne să vezi ce e mai important pentru tine și pentru viața ta veșnică.

Iartă-mă că m-am băgat așa brusc în discuție.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.12.2015, 23:06:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Care orientare vine uneori tot în biserică...:)
Ce am vrut eu să spun și s-a grăbit Crinrin să nuanțeze, este că din nenorocire lumea merge la biserică din rațiuni care amintesc mai degrabă de magie decât de biserică. Dar aici e discuție lungă... A fi în biserică înseamnă adeseori tocmai a fi în afara ei. Și nicăieri, cred eu împreună cu alții mai avizați decât mine, nu e hulit mai mult Hristos decât, uneori, tocmai în bisericile noastre. Nu prin alcătuirea/conținutul slujbelor, care sunt purtătoare de har și sfințenie, ci prin sufletele noastre iubitoare de moarte. În fine...
Adică pot fi în biserică (fizic) și cu gândul la..., deci în afara ei. Sau tocmai când sunt în afara bisericii (adeseori fizic) arăt dacă sunt în biserică sau în afara ei (lăuntric) prin gândurile, faptele și vorbele mele. Am înțeles bine?
Sau ba nu, odată ce ai intrat în biserică (pentru simplul motiv de a face niște poze) minunile încep să aibă loc. :)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.12.2015, 23:17:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Și acum ce vrei sa-mi pară rău ca am.copil, de parcă nu milas fi dorit? Da e drept sentimentele sunt un pic confuze și amestecate. Uneori la supărară zuci ca mai bine nu era...dar apoi regreți. Dc ajungi să gândești ca era mai bine dacă nu lsi fi întâlnit niciodată pe x sau y, cu care între timp ai copil...e czm nasol ce rezultă... În bază acestui raționament aș putea mai degrabă să zic ca poate era mai bine dacă nu mergeam la momentul tx să mă spovedesc. Cum am trăit atâția ani fără biserică trăiam și acum și trăia și copilul. Și probabil numai aveam.obiecții nici cu botezul, ca nu avea nimeni de împărțit nimic cu biserică.
Deci care va sa zica, problema este ca ai constientizat situatia nasoala in care esti, ca daca ai zice ca e bine si frumos, n-ar fi nici o problema.

Apoi da, macar hotaraste-te pana la urma in ce directie vrei sa mergi, ca nici pe jos nici in caruta..dar proteste tot timpul.

Alege-ti o cale, asuma-ti consecintele, valabil inclusiv pe cea a compromisurilor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.12.2015 at 23:53:43.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.12.2015, 11:57:04
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sau ba nu, odată ce ai intrat în biserică (pentru simplul motiv de a face niște poze) minunile încep să aibă loc. :)
Sau se intra in biserica si se sta cu mainile ridicate spre cer, inima atintita catre Domnul, avand urechile ciulite la slujba si ruland rugaciunea inimii. Iar daca obosesti, se sta in pozitie de drepti, capul plecat in pamant si privirea fixa; atentia sa nu se abata de la slujba si niciun gand sa nu-ti tulbure rugaciunea.
Daca nu faci asa, n-ai ce cauta in biserica?

E, uite ca eu stau rezemata pe unde apuc, casc ochii la pereti si la oameni, nu sunt atenta la slujba si nu spun rugaciunea inimii. Si mare minune, ma simt mai bine doar pentru ca sunt in biserica! Ciudat, nu?

Last edited by crinrin; 07.12.2015 at 12:30:54.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.12.2015, 12:10:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Faci asa pentru ca asa vrei sa faci sau se intampla sa-ti pierzi "concentrarea"?

Poate "te simti" bine dar nu inseamna ca "e bine".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 15:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 21:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 17:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 19:48:20