Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #751  
Vechi 22.04.2015, 19:00:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Am vazut-o si pe asta, invata un catolic pe un "ortodox" care se crede cel mai ortodox de pe aici, despre canonizarea Sf. Stefal cel Mare si despre randuielile bisericii :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #752  
Vechi 22.04.2015, 20:17:35
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dar nu-i o chestiune confesională, ci una de minim bun simț. Modul în care el se uită la un text scurt și concis în care scrie "X este alb" și se oțărăște la noi, pretinzând că scrie "X este negru" este halucinant.

Mi se pare incredibil, nu că unii oameni pot să mintă de îngheață apele. Văd din ăștia, în exercițiul profesiei, aproape zilnic. Ceea ce e fascinant este individul care minte în fața evidenței. Cu paharul gol în mână, ți-l arată și spune: E plin !!!

Am mai avut o experiență de genul ăsta; o persoană îmi datora niște bani. După ce a trecut termenul de plată, l-am sunat să întreb de soarta banilor. Mi-a răspuns, foarte senin, că a plătit: să verific în cont. Deși mai verificasem, am zis, oi fi greșit... am verificat dn nou. Nimic.

L-am sunat din nou, după vreo două zile, și i-am amintit că trebuie să plătească. Mi-a replicat din nou că a făcut transferul bancar. I-am spus că în cont nu apare nimic. La momentul ăsta știam deja, inclusiv din alte surse, că minte și că nu mai vrea să plătească.

Am mai așteptat vreo două zile, după care am scos un extras de cont și m-am prezentat la el la birou. L-am interpelat politicos, și la un moment dat i-am amintit de bani. A spus din nou, cu toată convingerea, că a plătit. I-am spus, la mine în cont nu a intrat niciun ban. Ba nu, nu se poate, el a plătit. În momentul ăsta am scos pe masă extrasul, și tot politicos, i-am spus uite, nu mă îndoiesc că ai făcut transferul, dar în contul meu banii n-au intrat. Să mergem la bancă să reclamăm.

Eram de acuma sincer curios până unde va întinde minciuna. În mod incredibil, omul a spus, uite, îți arăt pe calculator, pe online-banking. Omul se conectează, apare pe ecran lista cu tranzacțiile din zilele anterioare. Omul dă un scroll, repede, apoi îmi spune, triumfător: Ai văzut ? Ce să văd ? Transferul. Care transfer ? Îmi arată spre ecran. Spun: care anume, nu e niciun transfer cu numele meu. La care, exasperat, tipul spune, BINE, ATUNCI ÎȚI MAI PLĂTESC O DATĂ. Păi, spun, nu trebuie, dacă mi-ai plătit, arată-mi, dacă nu, plătește pentru prima dată. Până la urmă a plătit. Dar nu și-a cerut scuze și nu a recunoscut că a mințit.
  #753  
Vechi 22.04.2015, 20:20:14
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

PATRIOTISMUL

-I-

Războiul nu încetează niciodată. El e aplicarea în lumea omului a legii antagonismului care guvernează universul. Pacea nu e decât un război rece. Aceasta-i realitatea și trebuie s-o acceptăm, dacă vrem să trăim. Formele de manifestare ale războiului sunt: lupta armată, discreditarea a tot ce permite unei Națiuni să existe, cultivarea cultului plăcerii, răspândirea discordiei printre cetățeni ș.a.m.d..

Prima îndatorire a unei Națiuni e așadar apărarea. Avem dreptul să luptăm cu orice agresor. Admițând că agresorul suferă pierderi umane, vina e a lui. Asigurarea apărării presupune practicarea unor virtuți sociale între care cea dintâi e patriotismul, dragostea de Patrie. Cine nu-și iubește Patria
n-o apără.


-II-

Omul e o ființă socială și datorită instinctelor sale superioare s-au format succesiv Familia, clanul, Națiunea. Membrii acestor asocieri erau uniți prin legături comune de sânge, de muncă, de credință și de protecție. Pentru a putea exista societățile aveau însă nevoie de resursele unui teritoriu. Deveniți sedentari oamenii au început să îndrăgească pământul care-i hrănea. Așa a apărut ideea de Patrie.

Patria nu e doar o expresie geografică. Ea e totodată locul unde ne-am născut, Familia, prietenii și Poporul din care facem parte. Ea aparține deci ordinii morale.

Patria trebuie iubită și cu bune și cu rele. Ne iubim părinții chiar dacă sunt aspri și inflexibili. Ne iubim Patria, chiar dacă nu e încă așa cum am dori-o.

-III-

Patriotismul e principala virtute a omului. Pe locuitorul unei Țari libere această virtute îl va determina să susțină Statul. Pe locuitorul unei Țări unde domnește abuzul, corupția și sărăcia această virtute îl va face să reacționeze împotriva înjosirii generale.

Patria ne e la fel de necesară ca Familia și căminul pentru copil. Nu e firesc să avem pentru ea, ca pentru o mamă, dragoste și recunoștință?

Tomescu Ionuț (Tomi)
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
  #754  
Vechi 22.04.2015, 20:55:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Războiul nu încetează niciodată. El e aplicarea în lumea omului a legii antagonismului care guvernează universul. Pacea nu e decât un război rece. Aceasta-i realitatea și trebuie s-o acceptăm, dacă vrem să trăim.
Asta e realitatea, si trebuie sa o schimbam.

FTFY.
  #755  
Vechi 22.04.2015, 21:20:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Emiliane, cum să fie fapte de rușine, când în tomos sunt descrise drept fapte virtuoase. Tu nu știi să citești românește, nu vrei să vezi, sau vezi și încerci să îți bați joc de noi ?!!!

Pe de altă parte, ia citește aici, iehovistule:
[i]
Rânduiala binecuvântării ostașilor și a armelor la vreme de apărare a Patriei
Mariane, nu sunt eretic iehovist, sunt creștin, ortodox, singurii creștini ce mai există pe pământ.

În Biblie, Dumnezeu ne spune:

"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh." - Efeseni 6, 12.

Deci, vreau să cred că acei soldați, nu merg să ucidă alți soldați, să se ucidă oamenii între ei. Nu. Biblia, Sfinții Părinți nu îndeamnă la așa ceva.

Ci slujba se referă la cu totul altceva:

Orice creștin este soldat, ostaș al lui Hristos, deci oricărui creștin îi trebuie acea slujbă. Dar este ostaș împotriva duhurilor răutății. Lupta oricărui creștin, este pentru sufletul său, iar patria care trebuie apărată, este el însuși, nu o bucată de pământ, ci însuși trupul lui, care este "templu al Duhului Sfânt", și însăți sufletul lui, pentru care se luptă tot iadul, și toți demonii.

Ce război poartă creștinii? Războiul nevăzut. Ce arme au? Uite, ne spune Dumnezeu:

Efeseni 6, 13-19, spune:
13 Pentru aceea, luați toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți împotrivă în ziua cea rea, și, toate biruindu-le, să rămâneți în picioare.
14 Stați deci tari, având mijlocul vostru încins cu adevărul și îmbrăcându-vă cu platoșa dreptății,
15 Și încălțați picioarele voastre, gata fiind pentru Evanghelia păcii.
16 În toate luați pavăza credinței, cu care veți putea să stingeți toate săgețile cele arzătoare ale vicleanului.
17 Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este cuvântul lui Dumnezeu.
18 Faceți în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni și de cereri, și întru aceasta priveghind cu toată stăruința și rugăciunea pentru toți sfinții.
19 Rugați-vă și pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei,

E limpede? Nici întrun caz să omoare alți oameni. Niciodată.

P.S.: Marian, la evenimentul cu omul care a vrut să te înșele de bani, nu îmi poți imputa mie așa ceva. Personal, nu mă abat de la Biblie și de la Sfinții Părinți. Mi-e efectiv imposibil. Nu vreau sub nicio circumstanță să te mint, să te înșel, nu vreau, fiindcă suntem învățați să iubim, să fim nevinovați precum pruncii, să ne mântuim.

Îmi pare rău pentru evenimentul tău, în lupta ta pentru supraviețuire, și trai decent, ca avocat, vezi și auzi multe, nu este valabil însă în domeniul teologiei, unde lupta pentru cele materiale, dispare, la cei care cu adevărat doresc să înțeleagă și să trăiască creștinismul. Materiale sunt banii, armata, armel, etc.

Teologia ca să o compar cu avocăția, are paralele. Ca să fi un bun teolog, e ca și cum ești un bun avocat: trebuie să știi cât mai bine Biblia, Sfinții Părinți, la fel cum un avocat, trebuie să știe cât mai bine codul penal, codul civil, și pe ce se mai axează. Cu cât știi mai multe și te raportezi la ele mai ușor și mai rapid, cu atât ești mai bun avocat. Cu cât cunoști mai bine Biblia și Sfinții Părinți, le trăieșt, leaplici, le vorbești, și ți le amintești mai repede, mai des, mai exact, mai limpede, spre slava lui Dumnezeu, în rugăciune, iubire, smerenie, virtuți, cu atât ești un mai bun teolog. Trebuie să fi cât mai bun, în ceea ce faci; eu L-am ales pe Dumnezeu în viața mea, tu ai ales calea cezarului.

Nu mă judeca pentru calea mea, cum nici eu nu te judec pentru calea ta. Nu vreau să te simți jignit, spunându-ți că, calea mea, sau a Teologie, este net mai luminată, mai bună, mai superioară decât calea ta. Este chiar cea mai bună cale a tuturor timpurilor.

Dar diferența între căile noastre, eu când te atac, vreau să te ajut, dovedind greșelile "dosarului", "bisericii" tale, ajutându-te. E oarecum firesc să te aperi, dar limita bunului simț, morala și etica, conștiința, te conduc la a vedea că "romano-catolicii" nu se pot mântui. Aici, Judecătorul, îți va arăta, că legile, (Biblia) arată limpede, și legile Lui, nu se schimbă niciodat, la fiecare 10 ani...

Mântuire îți doresc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 21:32:37.
  #756  
Vechi 22.04.2015, 21:25:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Ca dintre cuvintele de mai jos nu le înțelegi, Botoș Remus Emilian:

"Rânduiala binecuvântării ostașilor și a armelor la vreme de apărare a Patriei."

Trebuie să te învăț eu pe tine Liturgică, tu, marele doctorand ?
  #757  
Vechi 22.04.2015, 21:38:56
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ca dintre cuvintele de mai jos nu le înțelegi, Botoș Remus Emilian:

"Rânduiala binecuvântării ostașilor și a armelor la vreme de apărare a Patriei."

Trebuie să te învăț eu pe tine Liturgică, tu, marele doctorand ?
Da, Mariane, știu ce spui tu, și știu că slujba e folosită pentru armată, dar personal, ca o teologumenă, afirm că slujba fiind folosită pentru armată, este greșit, căci armata va merge să ucidă alți oameni, și Duhul Sfânt și harul, nu va fi peste ei, și vor muri. Cu trupul și apoi și cu sufletul în iad vor fi. Căci fac fapte, împotriva poruncilor lui Hristos.

Acea slujbă, trebuie folosită, în fiecare lună, pentru credincioșii din Sfânta Biserică, în lupta lor cu puterile întunericului, fiindcă aceea e adevărata lupta, cea mai feroce și mai grea luptă, nu a omului contra altui om.
Armata lui Hristos, suntem noi, toți creștinii, și avem nevoie de întărire, de suport, sprijin, iar acea lsujbă este pentru ostașii care sunt creștinii de rând, nu oameni care merg să ucidă. Niciodată.

Așa trebuie să gândim și să aplicăm slujba, ca să fim precum pruncii, căci altfel, nu vom intra în Împărăția Cerurilor:

"Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor." - Matei 18, 3.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #758  
Vechi 22.04.2015, 22:08:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul

PATRIOTISMUL IADULUI

MINCIUNI SATANISTE:

-I-
Războiul nu încetează niciodată. El e aplicarea în lumea omului a legii antagonismului care guvernează universul. Pacea nu e decât un război rece. Aceasta-i realitatea și trebuie s-o acceptăm, dacă vrem să trăim. Formele de manifestare ale războiului sunt: lupta armată, discreditarea a tot ce permite unei Națiuni să existe, cultivarea cultului plăcerii, răspândirea discordiei printre cetățeni ș.a.m.d..
Prima îndatorire a unei Națiuni e așadar apărarea. Avem dreptul să luptăm cu orice agresor. Admițând că agresorul suferă pierderi umane, vina e a lui. Asigurarea apărării presupune practicarea unor virtuți sociale între care cea dintâi e patriotismul, dragostea de Patrie. Cine nu-și iubește Patria n-o apără.

MINCIUNI SATANISTE:

-II-
Omul e o ființă socială și datorită instinctelor sale superioare s-au format succesiv Familia, clanul, Națiunea. Membrii acestor asocieri erau uniți prin legături comune de sânge, de muncă, de credință și de protecție. Pentru a putea exista societățile aveau însă nevoie de resursele unui teritoriu. Deveniți sedentari oamenii au început să îndrăgească pământul care-i hrănea. Așa a apărut ideea de Patrie.
Patria nu e doar o expresie geografică. Ea e totodată locul unde ne-am născut, Familia, prietenii și Poporul din care facem parte. Ea aparține deci ordinii morale.
Patria trebuie iubită și cu bune și cu rele. Ne iubim părinții chiar dacă sunt aspri și inflexibili. Ne iubim Patria, chiar dacă nu e încă așa cum am dori-o.

MINCIUNI SATANISTE:

-III-
Patriotismul e principala virtute a omului. Pe locuitorul unei Țari libere această virtute îl va determina să susțină Statul. Pe locuitorul unei Țări unde domnește abuzul, corupția și sărăcia această virtute îl va face să reacționeze împotriva înjosirii generale.
Patria ne e la fel de necesară ca Familia și căminul pentru copil. Nu e firesc să avem pentru ea, ca pentru o mamă, dragoste și recunoștință?
Tomescu Ionuț (Tomi)
OPORIȚI ACEST TOPIC SATANIST, ANTIHRISTIC.

Acest topic, este instigare la ură, la violență, la ucidere, la vărsare de sânge !

Anti-text satanist, pentru apărarea turmei lui Hristos:

PATRIOTISMUL ÎMPĂRĂȚIEI CERURILOR


-I-

Războiul pentru creștini nu există, decât cu demonii. Contra altui om, niciodată. El e aplicarea în lumea căzută pentru om, a legilor haosului demonic, prin care ei cred că guvernează universul. Pacea este dată de Hristos, tuturor ce o primesc de la Hristos. "Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. Să nu se tulbure inima voastră, nici să se înfricoșeze." - Ioan 14, 27. Cine acceptă realitatea asta, viu va fi în vecii vecilor. Iar cine luptă cu omul, și îl ucide, în loc să lupte cu demonii și să-i biruiască, mort va fi în vecii vecilor. Formele de manifestare ale războiului sunt: lupta de apărare a virtuțiilor, biruirea patimilor, discreditarea a tot ce oprește drumul spre Împărăția Cerurilor, mărturisirea, dovedirea și apărarea prin cuvânt a credinței, răspândirea creștinismului, și "făcători de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema". (Matei 5, 9)
Prima îndatorire a unui creștin, e așadar iubirea. Trebuie să ne iubim dușmanii, ne învață Hristos și pe orice agresor. Știind că viața veșnică este cu Hristos, ne învinovățim dacă ne depărtăm de ea. Asigurarea și mărturia iubirii lui Hristos, presupune a ne da și viața pentru orice om, cea mai mare dragoste, conform Bibliei. Cine nu iubește pe Hristos, nu iubește pe oameni.

-II-

Omul este chemat la îndumnezeire, datorită credinței creștine, a descoperit acel drum, format succesiv prin despătimire, luminare, îndumnezeire, în Familia lui Dumnezeu. Membrii se numesc fiii lui Dumnezeu, cetățeni ai Împărăției Cerurilor, uniți prin comuniunea Trupului și Sângelui Domnului Hristos, credință, iubire, virtuți. Deveniți păcătoși, oamenii au început să se depărteze de calea spre Raiul ce-i hrănea. Așa a apărut căderea.
Patria, nu e doar Împărăția Cerurilor, ea e locul unde ne-am născut, Familia lui Hristos, cu care suntem chemați să ne reunim, Poporul din care vom face parte, dacă ne mântuim. Ea ne este dată nouă spre moștenire, de Dumnezeu.
Împărăția Cerurilor, nu are nimic rău în ea, nu are boli, suferințe, nu are moarte, e veșnică și minunată peste orice cuvânt. Îi iubim pe Sfinți și ei pe noi, și ne dorim, chemați fiind, să fim ca ei.

-III-

Creștinismul e principala și unica cale ce duce la Hristos. Cetățenilor Împărăției Cerurilor, nimeni nu le poate lua libertatea, oriunde s-ar afla și în orice formă s-ar încerca să le fie luată. Sunt susținuți de Împăratul Hristos, mereu. Pe creștinii ce vor să ajungă în Rai, se vor sili să facă tot posibilul să urce acolo, fără să le pese de patimile lumii acesteia decăzute, care se va sfârși, ne spune Hristos.
Iubirea ne e la fel de necesară, ca credința pentru suflet și trup. Nu e firesc să avem pentru ea, ca pentru o mamă, dragoste și recunoștiință, pentru că ne dăruiește Cerurile?

Igor Paslusnik (Ighi)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 22:21:19.
  #759  
Vechi 22.04.2015, 22:21:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Schizofrenia paranoidă și tulburarea de personalitate paranoică

Există o diferență între schizofrenia paranoidă și tulburarea de personalitate paranoică. Tulburarea de personalitate paranoică nu este o formă de schizofrenie. Persoana care are doar o tulburare de personalitate nu are halucinații, ci doar o extremă suspiciune. Un schizofrenic paranoic are un sistem complex de idei bizare, care este, de obicei, organizat în jurul unor teme coerente care implică persecuția sau conspirațiile unor forțe puternice, secrete. Dacă schizofrenicul paranoic aude voci, ele se referă de obicei la această temă.

Un student a adus o carte poștală pe care o primise compania tatălui său la biroul sediului lor central. Era adresată "Președintelui – serviciului de personal și capelanului" și glăsuia, după cum urmează:
Domnilor:
Acceptați ca Mafia și rușii să spioneze copiii lipsiți de apărare, pentru acte de incest, prostituție, jaf, viol, sacrificiu și puterea găștilor satanice? Pot fi oamenii puși în mașina de tocat carne? Pot dealerii de droguri mafioți să controleze dealerii de droguri din rândul copiilor? În ce constau solicitările false pentru asistența copiilor? Politicienii corupți numesc judecători, predicatori și medici corupți? Poate Mafia prostituției să controleze orașele noastre din New York, Chicago, etc.? De ce sunt folosite bandele de spioni ale prostituției în acordurile militare de jefuire a copiilor (civili) de către statul polițienesc al “spionajului” mafiot militar? Sunt copiii obiective ale spionajului chirurgical pentru Mafia și poliția coruptă?


Asociațiile fantastice, sugestia unei conspirații de anvergură, dorința nestăpânită de împărtășire a acestui adevăr tuturor sunt aspecte caracteristice ale proceselor de gândire ale unui schizofrenic paranoic.

În mod ironic, având în vedere bizareria simptomelor lor, schizofrenicii paranoici manifestă adesea puține deficiențe în alte privințe. Ei pot fi oameni inteligenți. Deseori, ei pot funcționa bine într-un loc de muncă. Prognosticul lor (perspectivele pentru viitor) este mai bun decât în cazul altor schizofrenici. Cu alte cuvinte, ei au o probabilitate mai mare de a se simți mai bine și de a-și recâștiga capacitatea de a duce o viață independentă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #760  
Vechi 22.04.2015, 22:25:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Schizofrenia, atunci cand devine cronica, nu poate fi vindecabila

Schizofrenia poate sa apara la oricine, indiferent de rasa, cultura, religie, loc de origine, indiferent de saracia sau bogatia mediului din care provine; barbatii au acelasi risc de boala ca si femeile. Nu exista configuratie familiala tipica care sa predispuna la schizofrenie.

Schizofrenia nu este o boala rara. Statisticile evalueaza ca riscul de imbolnavire este de 1%, ceea ce insemna ca unul din 100 noi nascuti poate dobandi aceasta boala.

Se deceleaza in general in adolescenta. Riscul aparitiei ei este diminuat dupa varsta de 30 de ani si dispare complet dupa 45 de ani.

Ereditatea are probabil un rol, insa nimeni nu a descoperit pana in prezent genele acestei boli.


Simptome

Sunt de retinut unele simptome care anunta debutul unui episod schizofrenic: izolare sociala, inadaptare vadita la locul de munca, scoala, acasa, inadaptare in ceea ce priveste igiena corporala, bizarerii de comportament, afectivitate tocita sau nepotrivita, discurs vag, ermetic sau etafizic, bizarerii de ideatie (superstitii, idei telepatice, "al saselea simt").

Cum incepe sa se manifeste schizofrenia difera de la persoana la persoana. Pentru unii, boala incepe dintr-odata, gandurile lor devin tulburi, pot avea halucinatii. Pentru altii, schimbarea este gradata si incep sa apara semne de izolare sau de neglijarea propriei persoane.

Deseori schizofrenia avanseaza treptat, astfel incat familia sau persoana afectata nu inteleg multa vreme adevarul. O evolutie progresiva poate duce la acutizare sau la criza, care poate implica halucinatii, agitatie psihomotorie, tulburari de gandire (idei delirante), etc. Uneori schizofrenia evolueaza rapid si chiar neprevazut, aparand modificari grave de comportament in cateva saptamani, sau chiar zile care duc la un episod psihotic acut.

Se estimeaza ca o proportie de 20% dintre persoanele cu schizofrenie nu mai fac recaderi dupa consumarea primului episod al bolii. In celelalte cazuri boala poate fi stabilizata prin tratament sau poate evolua, ca orice alta boala, cu recaderi si remisiuni. Evolutia catre cronicitate se face numai intr-o proportie foarte mica.

Schizofrenia, atunci cand devine cronica, nu poate fi vindecabila – in sensul in care se vindeca o gripa. In aceste cazuri ea necesita, ca si alte boli cronice, cum ar fi diabetul, ingrijiri adaptate pe o perioada mai lunga de timp, chiar pe timpul intregii vieti.


Posibilitati de tratament

Tratamentul medicamentos este prima cale de abordare a schizofreniei. Cele mai folosite medicamente sunt neurolepticele. Terapia este prescrisa pe o perioada indelungata, uneori timp de cativa ani.

A suferi de schizofrenie inseamna a fi diferit de ceilalti; inseamna sa traiesti intr-un alt mod realitatea si sa suferi intens din aceasta cauza. Persoana suferinda de schizofrenie nu este intotdeauna capabila sa se exprime. Ea nu-si percepe nici destul de clar, nici suficient de analitic suferinta in asa fel incat sa poata sa-si deschida sufletul, sa se poata destainui celorlati.

Este evident ca schizofrenia constituie un eveniment de viata care implica modificarea interrelatiei a cel putin 3 parteneri: pacientul, anturajul si medicul. Cu siguranta ca vindecarea acestei boli depinde in mare masura de influenta pozitiva pe care cei doi ultimi parteneri o pot exercita asupra primului – pacientul. Acesta isi poate, desigur, trai singur boala, insa sansele de vindecare cresc semificativ atunci cand cei trei parteneri fac front comun pentru combaterea ei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutati o famile aflata intr-um mare necaz!! gadescum Umanitare 1 24.01.2009 19:48:25