Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 09.03.2016, 10:16:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sa nu fie din alea"verzi" !! :)
.......:))
Reply With Quote
  #292  
Vechi 09.03.2016, 10:41:27
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
si ma rog, unde scrie (referitor la trimiterile biblice puse de tine) despre Adam si Eva?
ps: cel putin la 1 Pretu 3: 18-19, vorbeste despre niste duhuri si nu despre suflete, deci fi mai atent
Ai dreptate.
Reply With Quote
  #293  
Vechi 09.03.2016, 11:20:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Ai dreptate.
multi forumisti spun ca sufletele dreptilor au mers in Iad pana cand Hristos i-a scos de acolo la Inviere. Dar la Luca 16: 19-31, Hristos ne spune ca Lazar a fost dus de ingeri in...sanul Lui Avraam si nu in Iad. Aici a ajuns doar bogatul, nu si Lazar. Chiar Avraam era intr-un loc de mangaiere si nu intr-un loc de chin. Eu cred ca in Iad au mers doar sufletele dreptilor care nu il cunoscusera pe Dumnezeu, care din fire facuse cele ale legii, asa cum bine a spus Pavel: "Căci, când păgânii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceștia, neavând lege, își sunt loruși lege (Romani 2:14)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #294  
Vechi 09.03.2016, 11:28:34
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Revenind la topic.."mai sunt baieti crestini?", o mica intamplare adevarata , dar destul de amuzanta...
Juniorul merge la scoala , insotit de o terapeuta...E la clasa 0, deci pentru parintii a caror copii n-au prins sistemul asta, e grupa pregatitoare de gradinita, numai ca ca ei o fac la scoala..si in loc de d-na educatoare, e d-na invatoare.In fine programa si materia predata e pentru copii de gradinita,care se pregatesc pt scoala...pt clasa intai ,mai exact.
Asadar,toti copiii sunt cam in jurul varstei de 6-7 ani..unul dintre baietei, mai dezghetat si mai vorbaret asa de felul lui, a prins tare drag de o fetita, asa ca zilele trecute i-a spus cu candoare "Te iubesc!"...
De aici, un intreg tam tam...:) Mama fetitei se intalneste cu cealalta mamica si-i spune:"D-na, educati-va mai bine baiatul..Uitati ce i-a spus.."
De cealalta parte, mama baietelului, complet surprinsa si amarata de reactia primei, a incercat sa-i explice ca na sunt copii,ca doar nu i-a facut ceva rau fetitei gen s-o bata sau s-o impinga, ci dimpotriva i-a facut un compliment ...
Nici un argument n-a reusit s-o convinga pe "soacra mica"..:) Eu ca mama de doi baieti, tind sa-i tin partea "soacrei mari", ca intr-adevar nu vad unde-i problema...la urma urmei sunt copii ,nu aveau de gand sa treaca doamne fereste la alte chestii...
Si mi se pare minunat cand un copil iti spune"Te iubesc"...mie ca mama si ma gandesc si cand spune chestia asta altui copil...
Acuma, astept parerile unor parinti de fetite...poate vad chestia asta din alta perspectiva!E justificata reactia mamicii fetitei sau e pur si simplu orgoliu personal si sa-i tina lectii de morala celeilalte, pentru a fi deasupra?
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #295  
Vechi 09.03.2016, 22:49:19
Abrupt's Avatar
Abrupt Abrupt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Adultii gandesc cu mintea pervertita si deturneaza sensul unor gesturi, fapte, cuvinte proiectandu-le si celorlalti semeni (chiar copii fiind ) crezand ca cei anima pe ei ii antreneaza si pe cei din jur.
Cu siguranta acel baietel nu era imboldit de niste sentimente cu "greutate" precum au adultii, asa ca mamica respectivei fetite n-ar fi trebuit sa se impancienteze.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 10.03.2016, 00:20:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
E justificata reactia mamicii fetitei sau e pur si simplu orgoliu personal
Nu e chestie de orgoliu, e chestie de necunoastere a sensului iubirii. Cum spune si Abrupt, e judecata cu mintea pervertita. Ce, nu stiati ca oamenii spun "am facut dragoste cu vecina" cu sensul de "m-am dedat fornicatiunii cu vecina" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #297  
Vechi 10.03.2016, 09:02:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Revenind la topic.."mai sunt baieti crestini?", o mica intamplare adevarata , dar destul de amuzanta...
Juniorul merge la scoala , insotit de o terapeuta...E la clasa 0, deci pentru parintii a caror copii n-au prins sistemul asta, e grupa pregatitoare de gradinita, numai ca ca ei o fac la scoala..si in loc de d-na educatoare, e d-na invatoare.In fine programa si materia predata e pentru copii de gradinita,care se pregatesc pt scoala...pt clasa intai ,mai exact.
Asadar,toti copiii sunt cam in jurul varstei de 6-7 ani..unul dintre baietei, mai dezghetat si mai vorbaret asa de felul lui, a prins tare drag de o fetita, asa ca zilele trecute i-a spus cu candoare "Te iubesc!"...
De aici, un intreg tam tam...:) Mama fetitei se intalneste cu cealalta mamica si-i spune:"D-na, educati-va mai bine baiatul..Uitati ce i-a spus.."
De cealalta parte, mama baietelului, complet surprinsa si amarata de reactia primei, a incercat sa-i explice ca na sunt copii,ca doar nu i-a facut ceva rau fetitei gen s-o bata sau s-o impinga, ci dimpotriva i-a facut un compliment ...
Nici un argument n-a reusit s-o convinga pe "soacra mica"..:) Eu ca mama de doi baieti, tind sa-i tin partea "soacrei mari", ca intr-adevar nu vad unde-i problema...la urma urmei sunt copii ,nu aveau de gand sa treaca doamne fereste la alte chestii...
Si mi se pare minunat cand un copil iti spune"Te iubesc"...mie ca mama si ma gandesc si cand spune chestia asta altui copil...
Acuma, astept parerile unor parinti de fetite...poate vad chestia asta din alta perspectiva!E justificata reactia mamicii fetitei sau e pur si simplu orgoliu personal si sa-i tina lectii de morala celeilalte, pentru a fi deasupra?
"soacra mica", care are doar 2 neuroni, a inteles un singur lucru: te iubesc=sex
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #298  
Vechi 10.03.2016, 09:32:01
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu e chestie de orgoliu, e chestie de necunoastere a sensului iubirii. Cum spune si Abrupt, e judecata cu mintea pervertita. Ce, nu stiati ca oamenii spun "am facut dragoste cu vecina" cu sensul de "m-am dedat fornicatiunii cu vecina" ?
Haha, dl.Mihnea..nu ma asteptam la asa replica amuzanta din partea dvs...la unele postari pareti asa serios si de sobru, ca nici in franceza n-as incepe o polemica cu dvs...desi mi-e ca a doua limba...
Mi-ati adus un zambet pe chip in aceasta dimineata!Multumesc!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #299  
Vechi 10.03.2016, 09:38:12
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"soacra mica", care are doar 2 neuroni, a inteles un singur lucru: te iubesc=sex
Cred ca da, Stefan...si de aici decurge o alta intrebare: pana cand ne vom corcoli excesiv copiii?cunoasteti genul de mama/tata care considera ca pentru copilul lor nici un baiat/fata nu e suficient de bun/(a)?:)
Majoritatea astfelor de copii, cand ajung la varsta adulta fie trec prin n divorturi, fie nu se casatoresc toata viata...putini sunt cei care pun piciorul in prag si au curajul sa rupa ei insisi "cordonul ombilical" si sa-si traiasca viata, cu bune si rele.
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #300  
Vechi 10.03.2016, 10:04:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
"soacra mica", care are doar 2 neuroni, a inteles un singur lucru: te iubesc=sex
Total de acord cu dumneavoastra!

Din pacate in ziua de azi, multi adulti confunda iubirea cu placerea strict sexuala!

Ori a iubi cu adevarat pe cineva, presupune mult mai mult decat simpla atractie fizica.
Reply With Quote
Răspunde