Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2008, 16:32:45
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Te-as mai intreba pe tine, Karmen, daca tii post, caci painea si apa te-ar face sa iti dispara gandul de la desfranare."

Singurul efect fizic pe care il are mancatul painii si bautul apei este foamea. Ce legatura sa aiba infometarea cu dorinta sexuala?(pe langa faptul ca nu e sanatos)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2008, 18:38:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

erzbet:Singurul efect fizic pe care il are mancatul painii si bautul apei este foamea. Ce legatura sa aiba infometarea cu dorinta sexuala?(pe langa faptul ca nu e sanatos)

La aceasta intrebare am raspuns deja, dar se pare ca inca nu ai citit biblia si nu stii despre ce vorbesc. Te rezumi intotdeauna sa iti expui punctul tau de vedere, care nu are nimic in comun cu Sfintele Scripturi. Pacat, erzbet!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.01.2008, 19:01:25
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Cumva topicul l-ai deschis pentru a ne da noua o lectie de smerenie..eu nu mai inteleg nimic,cainta ta daca e sincera va valora mult alaturi de indreptare.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.01.2008, 20:09:49
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Te-as mai intreba pe tine, Karmen, daca tii post, caci painea si apa te-ar face sa iti dispara gandul de la desfranare."

Singurul efect fizic pe care il are mancatul painii si bautul apei este foamea. Ce legatura sa aiba infometarea cu dorinta sexuala?(pe langa faptul ca nu e sanatos)
erzbet, cand postesti din dorinta de a posti este altfel, se schimba situatia, pentru ca faci ceva ce iti place, :). Infometarea apare pentru ca tu gandesti numai din punct de vedere lumesc, numai din punct de vedere omenesc si nu vrei sa vezi dincolo de acel post care tie ti se pare absurd. Si nici nu ma mira faptul ca gandesti asa, pentru ca asa afirma orice om care nu vrea sa accepte regulile impuse de Dumnezeu pentru a avea un echilibru cat de cat in viata. Stai linistita ca nu te obliga nimeni sa tii neaparat post cu paine si apa, dar tu macar tii postul usor, adica acel post cu mancare gatita? Gandeste-te ca Dumnezeu nu are nevoie de postul nostru cu paine si apa, el are nevoie de dorinta si placerea de a asculta de El pentru ca ne-a dat viata, asa cum ii respectam si pe parintii nostri ca ne-au crescut, ingrijit si educat asa cum trebuie.
Dupa cate vad eu, parca ai mereu ceva impotriva postului si regulilor canonice, numai asa ca ar fi absurde sau exagerate. Dar eu zic ca nu te-a obligat sa le tii, asadar de ce ti se par absurde daca nu esti obligata sa le tii?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2008, 07:07:06
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Oameni buni, femeia a scris ca sa primeasca mangaiere si sfaturi si voi ii dati in cap. Asa am vazut aici si in celelate doua topicuri pe aceeasi tema (oare de ce o fi asa?) Ce, a pangarit forumul ca si-a scris problema? Nu. Toti sutem pacatosi intr-un fel sau altul, pacatele ei nu sunt mai mari ca ale altora, si vina o poarta pe jumatate si sotul ei oricum. Important e ca ea acum isi da seama ca are o problema, altfel nu ar fi scris aici, si din tonul ei se pare ca ii pare rau de situatie.
Vina ei este ca umbla din floare in floare in loc fie sa stea langa sotul ei asa cum e el, sau sa divorteze si sa isi gaseasca alt sot mai vrednic. Asta e.

Karmen, oare daca i-ai spune raspicat sotului tau ca daca problema nu se rezolva o sa dai divort, el nu o sa incerce sa vada ce e cu el? Daca nu intelege de vorba buna... Eu ma gandesc ca trebuie sa fie o problema medicala, pe care el fie o crede incurabila, fie mult prea jenanta, si asa ca prefera sa stea in banca lui si sa nu se duca la doctor. Mai ales ca tu acum nu il mai presezi. E putin probabil ca un barbat inca tanar sa fie chiar asa de "pasiv."Din cate stiu eu sotii nu trebuie sa se lipseasca unul de altul fara invoirea amandorura exact ca sa nu il induca in pacat pe celalt. Acum bineinteles ca nu trebuie sa ne justificam greselele pe asta, dar totusi, este adevarat, mai ales ca avem exemplu concret aici.

Da, sfintii pariniti in pustie au putut lupta impotriva desfranarii trupesti cu apa si paine. Dar ei erau calugari induhovniciti, erau departe de lume, stiau exact ce vor de la viata. Noi cei de azi si din lume avem alte metode de lupta impotriva desfranarii, in special casatoria, adica da-i trupului ce vrea, dar intr-un mediu crestinesc. Nu se casatoreste nimeni ca sa traiasca cu paine si apa. Asta e viata.

Karmen, incearca sa iti faci ordine in viata si o sa iti fie bine. Fie iti duci sotul la doctor sa vezi ce-i cu el, si daca se vindeca, cu atat mai bine, fie divortezi si iti iei alt sot. Crezi ca, copiii tai, nu stiu cat de mari sunt, nu isi dau seama ca mama are nu stiu cati amanti? Si nu e umilinta mai mare pentru un copil decat sa stie ca mama lui e usuratica. Poate nu spune, dar suferinta e mare, fiidnca pentru orice copil mama e o sfanta.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2008, 08:37:15
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

buna tuturor. cred ca daca o relatie nu mai merge, pur si simplu te desparti. asa am procedat, eu ...si nu din vina mea,decat sa imi insel sotul,si sa traiesc de ochii lumii prizoniera intr-o casnicie fara pic de dragoste si respect, mi-am luat viata in propriile maini,si am divortat,si cu un copil.decat sa merg din pacat in pacat,care m-ar fi dus intr-o neagra disperare, sunt atat de linistita, de impacata cu mine insumi, si copilasului meu ii e bine,decat sa asiste la scene de violenta verbala, lacrimi si suferinta. Dumnezeu ma ajuta, ma rog neincetat,si simt protectia divinitatii.dar decat desfranare mai bine despartire. si credeti-ma mi-a fost f greu, nici acum nu e usor ,dar parca cineva are grija de noi, neincetat.va doresc toate cele bune,si speranta multa!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2008, 09:01:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Parerea mea e ca forumul nu este un loc pentru destainuiri, pentru spovedanie. Aici se pot discuta temele doar in principiu, mai ales cand e vorba de inselarea sotului/sotiei. Nimeni nu se poate astepta la prea multa intelegere fata de desfranare pe un site crestin-ortodox. Totusi, pentru ca ai facut-o deja, si pentru a ne putea face o imagine corecta, era necesar sa ne spui si ce varsta ai tu si ce varsta are sotul tau. Cunosc familii in care sotii au varste foarte diferite, adica diferenta de varsta dintre soti e mare, intre 10-25 ani. Daca sotul care are cu 25 ani mai mult decat sotia, cam ce pretentii mai poate avea sotia de la el la un moment dat?!? Pe de alta parte, trebuia sa se gandeasca la acest lucru inainte de a-l lua de sot.
Te-as mai intreba pe tine, Karmen, daca tii post, caci painea si apa te-ar face sa iti dispara gandul de la desfranare.
Dealtfel, pentru sfaturile si intelegerea pe care le astepti tu, ar trebui sa te indrepti catre alt forum, mai deschis catre asemenea probleme de viata, reale ce-i drept, dar pe care noi cei de aici le evitam prin rugaciune.
Incearca totusi sa nu mai deschizi si alte topicuri cu aceeasi tema, ca sa nu trebuiasca sa repetam acelasi lucru de mai multe ori.
n-ai intzeles ancah draga de recomanzi aiurea pita cu apa, poi la sfintzii parintzi e vorba de post la pita shi apa, adica ei mancand doar atat ei postesc la astea, asha cum sfantul Iaon Botezatorul pe vremuri se hranea cu lacuste (tzapi cum pe spune la noi in grai popular) shi cu miere shi era mare postitor, adica postea la ceea ce manca, shi deoarece manca doar ceea ce se zice ca mancau respectivii, ei posteau la ele, adica taiau din voia lor shi din mancare la fiecare masa, doar la mancarea de post shi la impartashania ce primeshti de la Biserica Nu e voie sa tai!

Shi asta ca sa poata implini Domnul ce a vestit prin proorocul:
"...Invatza-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la tine se vor intoarce..."

Iarta, dar nu cere Biserica post de pita shi apa asha cum lashi sa se intzeleaga, ci in cazul desfranarii recomanda hrana uscata, iar daca incearca sa tzina miercuri shi vineri post asha cum recomanda Biserica shi in toate posturile de peste an, atunci ishi va ajuta sa iasa din ea, asha cum ies din fiecare, acest soi de draci, ai necredintzei, cum spune Domnul, ca doar cu post shi rugaciune ies afara.... ca iata sf ap Pavel atunci cand vorbea despre credintza, o identifica cu Hristos, iar Domnul cand vorbea despre credintza, o identifica cu o femeie... sau cu fecioarele intzelepte ca exista shi fecioarele neintzelepte care au uitat sa-shi ia undelemn in slujirile lor...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2008, 09:05:18
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

pentru vsovi:
imi e greu sa citesc postarile tale cu ,,shi,, ,,cu tzi,,...nu as vrea sa te superi, dar scrii frumos, f coerent, si din pacate din cauza acestor grupuri de litere care inlocuiesc pe t, s././.se pierde esenta...nu poti sa renunti? nu te supara te rog...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2008, 09:06:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ca sa arda in taina ca o lumina de taina in candelele lor.... bineintzeles nu ascunsa sub pat sau sub obroc ci pusa astfel incat sa lumineze la toata casa ei...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2008, 09:20:15
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana
pentru vsovi:
imi e greu sa citesc postarile tale cu ,,shi,, ,,cu tzi,,...nu as vrea sa te superi, dar scrii frumos, f coerent, si din pacate din cauza acestor grupuri de litere care inlocuiesc pe t, s././.se pierde esenta...nu poti sa renunti? nu te supara te rog...
multzumesc de aprecieri, dar e vorba de miere salbatica, deci scuze de eroare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat - reloaded IlIegh Generalitati 43 26.05.2009 19:50:22
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31