Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.02.2008, 10:35:56
Karmen Karmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2008
Mesaje: 5
Implicit

Daca de la mine a plecat acest reloaded,atunci pot sa-mi spun si eu parerea. Cred ca te poti ruga si acasa la D-zeu sa te ajute si sa te ierte, poti fi foarte credincios oriunde te afli, nu? d-zeu e pretutindeni. In sinea mea sunt credincioasa, ma rog pentru toti si pt mine mai la urma, fac bine oricui imi cere ajutor, dar la biserica merg foarte rar. Aici a existat un preot care mi-a facut avansuri...in biserica se uita barbatii dupa mine si-i simt cum saliveaza desi ma duc decent imbracata. Mereu exista cate un barbat "bine intentionat" care-si doreste sa ma conduca acasa sau sta cu ochii pironiti pe mine toata slujba. Cer iertare tuturor celor fara pacate si care traiesc cu frica de D-zeu. Eu nu pot sa ma gandesc ca mai am 5 min de trait, cum spunea alynna, ma gandesc ca viata e frumoasa daca stii sa o faci frumoasa si merita traita din plin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.02.2008, 11:20:00
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
Daca de la mine a plecat acest reloaded,atunci pot sa-mi spun si eu parerea. Cred ca te poti ruga si acasa la D-zeu sa te ajute si sa te ierte, poti fi foarte credincios oriunde te afli, nu? d-zeu e pretutindeni. In sinea mea sunt credincioasa, ma rog pentru toti si pt mine mai la urma, fac bine oricui imi cere ajutor, dar la biserica merg foarte rar. Aici a existat un preot care mi-a facut avansuri...in biserica se uita barbatii dupa mine si-i simt cum saliveaza desi ma duc decent imbracata. Mereu exista cate un barbat "bine intentionat" care-si doreste sa ma conduca acasa sau sta cu ochii pironiti pe mine toata slujba. Cer iertare tuturor celor fara pacate si care traiesc cu frica de D-zeu. Eu nu pot sa ma gandesc ca mai am 5 min de trait, cum spunea alynna, ma gandesc ca viata e frumoasa daca stii sa o faci frumoasa si merita traita din plin.
Cer oertare tuturor farapacate?!?..Stia linistita ca nu exista din aia fara pacate..orice om are pacatele lui..
In legatura cu iertarea ...Dumnezeu dezlega pacatele doar prin preoti bisericii si prin spovedanie ..
Caci Mantuitorul a zis :Luati Duh Sfânt; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, tinute vor fi..." (Ioan 20, 21-23). ...
si iar :
. Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer. (Matei 18:18)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.02.2008, 11:27:03
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

mare dezordine in mintea ta Karmen..nu esti singura femeie frumoasa din lume barbatii stau cu ochii pe femeiLE FRUMOASE,SEXOASE UNDE AI VR4EA SA STEA CU OCHII DACA ATRAGI ATENTIA CA UN FAR?ia pune-ti o broboada si ia-ti o fusta larga pe tine o bluza inchisa la toti nasturii vezi se mai uita????.Sunt absolut convinsa ca te iubesti prea tare si provoci situatiile acestea,adica tu te plangi de popa ca iti facea avansuri..dar de fapt in sinea ta te bucurai ca ai inca un admirator.Si mie mi s-au intamplat absolut toate lucrurile pe care le enumeri aici pana am gasit ca pricina sunt eu de fapt,eu care sunt prea atenta cu gesturile mele(studiate)cu felul cum ma misc,cum privesc,cum vorbesc,cu cochetaria(chiar daca totul e decent cum spui tu)cu baticul asezat in asa fel incat parul sa arate cat mai splendid,ar fi bine daca ai medita la lucrurile acestea fara a mai arunca vina pe unul si pe altul.Pana la urma asta e fandoseala.Mediteaza!Daca ai gandi ca mai ai 5 min de trait te-ai teme pentru viata ta pacatoasa si ai schimba ceva poate....dar daca contInui sa gandesti ca trebuie sa te bucuri de viATA,S-O TRAIESTI DIN P[LIN (ADICA SA FACI CEEA CE-TI DICTEAZA SIMTURILE)NU CRED CA MAI ARE ROST SA SCRII AICI.iN VAN SCRII DACA NU VREI SA PRICEPI CA TFEBUIE SA INCEPI O SCHIMBARE SA-TI FACI ORDINE IN VIATA.Apuca-te si citeste si mediteaza nu te limita in a privi la emisiuni facute pentru femei,la sloganurile aceste IEFTINE GEN"TRAIESTE-TI VIATA"!!!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.02.2008, 11:31:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IlIegh
Acest topic este o consecinta a topicului Despre pacat, dar deoarece discutiile au deviat foarte mult in acel topic , am hotarat sa incep altul.

Sunt de acord ca asa cum scria Traditie, pacatele ajung sa-ti intunece mintea, vointa, toata existenta.
Scopul meu este sa-mi eliberez mintea de ganduri negative, sa-mi cresc tonusul general si toate astea pentru a avea o mai mare productivitate in activitatea pe care o desfasor.

Si nu pentru a ajunge in Rai, sau a trai vesnic, sau sa ajung in sanul lui Dumnezeu. Nu-mi pasa daca toate acestea exista, nu le neg, dar nici nu imi pun probleme existentiale legate de acestea.

Eu vreau doar sa ma purific pentru ca nu mai suport atatea interferente negative pe care singura mintea mea le creaza.

Credeti ca religia este singura solutie. Daca da, de ce Dumnezeu nu m-ar ajuta chiar si asa stiind ca nu-mi pasa daca El exista sau nu. Important este ca eu vreau sa fiu mai bun, e ceva rau in asta ?
Fara mine nu puteti face nimic..spune Domnul...La fel cum Faptele fara credinta nu au nici o valoare la fel si credinta fara fapte..spune Sf. Apostol Iacob.
In sine ideea ta este buna sa te purifici dar daca vrei sa faci toate astea fara Dumnezeu nu vei putea..Chiar daca ai o multime de fapte bune ele nu au nici o valoare atata timp cat nu Il ai ca temelie pe Hristos ..piatra din Varful unghiului pe care zidarii au lepadat-o. Si nici nu -ti poti gasi linistea ..Pentru ca adevarata pace vine de la Dumnezeu..:) Tot universul exista prin El...Si Fara El nimic nu vei putea face.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.02.2008, 11:57:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
Daca de la mine a plecat acest reloaded,atunci pot sa-mi spun si eu parerea. Cred ca te poti ruga si acasa la D-zeu sa te ajute si sa te ierte, poti fi foarte credincios oriunde te afli, nu? d-zeu e pretutindeni. In sinea mea sunt credincioasa, ma rog pentru toti si pt mine mai la urma, fac bine oricui imi cere ajutor, dar la biserica merg foarte rar. Aici a existat un preot care mi-a facut avansuri...in biserica se uita barbatii dupa mine si-i simt cum saliveaza desi ma duc decent imbracata. Mereu exista cate un barbat "bine intentionat" care-si doreste sa ma conduca acasa sau sta cu ochii pironiti pe mine toata slujba. Cer iertare tuturor celor fara pacate si care traiesc cu frica de D-zeu. Eu nu pot sa ma gandesc ca mai am 5 min de trait, cum spunea alynna, ma gandesc ca viata e frumoasa daca stii sa o faci frumoasa si merita traita din plin.
În toatã lumea nu gãsesti un lucru mai usor de fãcut decât pãcatele si iarãsi nimic nu pricepe omul mai greu ca: “Ce-i acela pãcatul?, când petrece în el. De aceea pãcãtuim cu usurintã, dar ne pocãim anevoie! Altã privintã care te împiedicã de la spovedit e cã judecã preotii, esti nemultumit de preot, iar de care ai fi multumit, ti-e fricã. La unul nu te lasã pãcatele lui, la altul nu te lasã sã mergi pãcatele tale.”(Arsenie Boca)

http://www.nistea.com/boca-meditatii_en.htm
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.02.2008, 13:06:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
Daca de la mine a plecat acest reloaded,atunci pot sa-mi spun si eu parerea. Cred ca te poti ruga si acasa la D-zeu sa te ajute si sa te ierte, poti fi foarte credincios oriunde te afli, nu? d-zeu e pretutindeni. In sinea mea sunt credincioasa, ma rog pentru toti si pt mine mai la urma, fac bine oricui imi cere ajutor, dar la biserica merg foarte rar.
Cum sa te ajute ,daca nu Ii faci voia Lui in viata de zi cu zi ?
Si ca sa te asculte trebuie sa ai sufletul curatat de pacate ceea ce nu se poate face decat prin spovedanie si sa traiesti in continuare in lumina poruncilor lui Dumnezeu. Zici ca vrei sa iti traiesti viata.Nu te judec ,dar in momentul in care ti-ai luat responsabilitatea de a face si creste copii nu prea mai traiesti pentru tine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.02.2008, 13:30:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta: ia pune-ti o broboada si ia-ti o fusta larga pe tine o bluza inchisa la toti nasturii vezi se mai uita

De la Jung stiu, ca nu trebuie sa ceri altuia ceea ce tu nu poti face. Poate ca acest raspuns e valabil si pentru tine, care esti sotie de preot.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.02.2008, 13:37:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Karmen, nu poti sluji la doi stapani; nu poti fi a Luminii si a intunericului. De aceea cred ca e bine sa incepi si sa citesti, sa te informezi despre credinta ortodoxa si vei afla pe ce cale ai mers si ce cale e de urmat.
Toti avem pacate, dar ele trebuie constientizate. Se spune:"Caci unde s-a inmultit pacatul, acolo a prisosit harul" (Romani, 5,20)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.02.2008, 14:57:50
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Despre sfintele fapte bune
"Faptele bune evanghelice sunt sfinte puteri Dumnezeu-omenesti ce izvorasc din Dumnezeu-Omul Hristos si au putere Dumnezeu-omeneasca.
De aceea, ele sunt in acelasi timp puteri de dumnezei-facatoare, in-dumnezeitoare: pe omul crestin il schimba la fata, il in-dumnezeu-inomenesc, il in-dumnezeiesc.
Aceasta este deosebirea de temelie dintre faptele bune evanghelice Dumnezeu-omenesti si toate faptele bune necrestine, fie ele filosofice, religioase, stiintifice, culturale, civilizatorice, politice. In fiecare fapta buna evanghelica, Dumnezeu-omeneasca, lucreaza neincetat impreuna Dumnezeu si omul " - Sf. Iustin Popovici.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.02.2008, 16:41:40
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Omul are trei puteri, mintea, dorinta si vointa. Cauta sa le reunesti pe toate si sa le pui in slujba Lui Hristos. Poate asta iti ajuta mai mult decat partea cu mori in 5 min.:D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 21 31.01.2008 10:10:34
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31