Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2008, 19:20:27
Karmen Karmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2008
Mesaje: 5
Implicit

Sunt maritata de 9 ani, dar de vreo 4 ani incoace eu si sotul meu nu mai avem relatii sexuale, dormim separat. In rest suntem cei mai buni prieteni, discutam, ne ajutam reciproc, ne crestem copiii(2), muncim, nu ne certam, totul e super. Am discutat cu el si despre acsest subiect, am crezut ca are pe alcineva, dar el se jura ca nu. Pana aici nu-i nimic deosebit. Partea cea mai rea e ca eu simt nevoia de sex, de dragoste nebuna si l-am inselat de cateva ori, acum am un amant. Nu m-am indragostit de nici unul cu care am facut sex, tot pe sotul meu il iubesc, deja nu-l mai intreb nimic despre relatia noastra, mi se pare inutil, eu oricum sunt satisfacuta. Si mai e o parte proasta: stiu ca ceea ce fac e un pacat,dar nu pot sa mai merg la preot sa ma spovedesc pentru ca nu regret nimic din ceea ce fac, dimpotriva, dc n-as face sex as fi foarte nervoasa si m-as certa cu sotul meu si l-as inebuni cu intrebari legate de viata noastra sexuala. Nu vreau sfaturi, vreau doar parerea voastra sincera despre modul meu de viata si sa-mi spuneti si mie daca ati mai vazut o asa pacatoasa si nerusinata ca mine.Va doresc numai bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2008, 21:31:25
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Imi place ca ai fost sincera si ai spus adevarul. Eu cred ca sotul tau nu trebuia sa te priveze de relatiile sexuale, ba dimpotriva, chiar si regulile canonice obliga ca sotii sa aibe si relatii sexuale ca sa nu se insele unul pe altul. El trebuia sa discute cu tine, sa existe comunicare intre voi si sa iti spuna de ce face abstinenta, sau daca nu cumva te insela si el la randul lui, simplu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2008, 22:14:10
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

nu inteleg cum vine chestia il iubesc dar il insel. Sa nu uitam ca pt pacatele noastre vor suferii copiii nostrii. niciodata nu voi putea striga: ,,Doamne ce am facut eu ca sa merit una ca asta"".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2008, 22:19:56
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

ma gandesc ca poate ar fi vorba de ceva probleme medicale, iar sotului tau i=ar fi prea rusine sa discute cu tine, dar ar trebui sa vorbesti deschis cu el, mai ales ca ai spus ca sunteti cei mai buni prienteni, si sa rezolvati problema, cu cat amani mai mult cu atat iti va fi mai greu, iar casnicia voastra s-ar putea dastrama complet, asta daca iti mai doresti sa ramai casatorita cu el si sa duceti o viata curata...si sa fi sincera pana la capat
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2008, 22:22:14
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinel78
nu inteleg cum vine chestia il iubesc dar il insel. Sa nu uitam ca pt pacatele noastre vor suferii copiii nostrii. niciodata nu voi putea striga: ,,Doamne ce am facut eu ca sa merit una ca asta"".
:( asta e cel mai rau lucru, din problemele sotilor singurii care vor suferi vor fi intotdeauna copiii, desi ei nu au nicio vina, si mai ales in acest caz ca sunt si micuti si nu inteleg tot ce se intampla
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2008, 09:50:32
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

buna.

partea cu inselatul nu suna bine. este drept. insa sexul este o constanta in viata fiecaruia. sunt duhovnici si calugari (mai ales) care cer sa renuntam la viata sexuala. cred ca ar trebuie sa ai o discutie cu sotul tau referitor la acest capitol, fara a-i mentiona de amant. iti poti distruge casnicia. pe de alta parte este pacat ca din cauza sexului sa se distruga o relatie frumoasa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2008, 10:18:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Karmen sunt descumpanit, pentru adevar e o nenorocire, caci atunci cand v-a afla sotzul tau va fi dezastru, ii vei frange toate sperantzele, toata increderea in tine, ishi v-a da seama ca a tzinut un sharpe la san, ca toata fericirea shi dragostea in ce te priveshte au fost defapt o mare MINCIUNA, casnicia lui a fost un DEZASTRU, iar dumneata cand vei realiza shi dumneata cat de sadica shi inshelatoare ai putut fi, cand vor afla copii cine ai fost de fapt itzi va veni de rushine sa itzi pui capat zilelor, sa fugi la amantzi dar ei te vor respinge, itzi vei da seama ca defapt nu te-a iubit nici unul (amantzii), ci doar v-atzi folosit unii pe altzii, vei dori sa te iontorci la copii, sa-tzi gaseshti in ei alinare, dar ei te vor privii ca pe o spurcaciune, ca pe un gunoi uman, shi nimic nu va mai conta, nici un sacrificiu pe care l-ai facut pentru ei, nimic, pentru aventurile dumitale va trebui sa infruntzi oprobiul public, shi atunci iar itzi va veni sa-tzi pui capat zilelor, iar te vei deznadajdui din cale afara. Iar acum nu mai ai astampar ca te indeamna diavolul sa-i spui sotzului tau, vrei sa ai parte de marea confruntare, vrei marea trufie a bataii de joc a dragostei curate shi adevarate. Deci te sfatuiesc sa nu spui la nimeni care este nenorocirea amantzilor shi poftelor tale, degraba sa te duci la preot shi sa te spovedeshti, shi sa ieshi cu amar din aceasta stare adulterina care distruge orice lucru bun din viatza familiei tale oricatzi bani ai primii. Daca sotzul nu doreshte sex, femeia la randul ei e datoare sa nu-l caute in alta parte, shi nici daca ar dori sa mai faca copii sa nu-l ceara. Trebuie sa rabde la bine shi la greu alaturi de barbatul ei in rabdarea lui Hristos.

Tzi se pare ca nu regretzi, regretzi foarte mult, dar atat inainte de spovedanie cat shi dupa incearca sa te indreptzi sa ieshi din patima inshelarii celor pe care-i iubeshti, shi a ieshi inseamna nu a le marturisi pacatul neaparat ci atunci marturiseshti cand nu mai faci pacatul, atunci cand ai biruit ispita, ai dat dovada lui Hristos ca familia ta iar poate sa aiba incredere in tine, dar nu te bucura ca oricum adevarul v-a ieshi la iveala, shi abea atunci v-a trebui sa rabzi shi sa induri cu adevarat...... atunci cand v-a fi sa fie.... dar marturiseshte-te iarashi la Hristos shi el iarashi te v-a ierta shi ajuta....... Ca Bun este Domnul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2008, 10:22:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

iar cand se va afla adevarul, atunci cauta sa te impaci cu parashul tau cat este soarele pe cer, ca vine noaptea shi nu vei mai avea cum, shi dupa ce te-ai impacat, degraba du-te shi te impaca shi cu Hristos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2008, 12:55:52
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
ne crestem copiii(2),
ÃAAAAAA...Acum vad situatia! Delicata..!
Dar de ce aveti numai 2 copii?
Dece nu ati facut 12 :)
Si te-ai fi vindecat dorintele trupesti...!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2008, 13:43:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de Karmen
ne crestem copiii(2),
?AAAAAA...Acum vad situatia! Delicata..!
Dar de ce aveti numai 2 copii?
Dece nu ati facut 12 :)
Si te-ai fi vindecat dorintele trupesti...!
Constantine m-ai facut sa rad cu lacrimi . Vorbesc serios si sti ca nu-i bine. Oricum la 12 copii uita tot si sa mai spele pe dinti. Se poate lua ca un sfat, ca la inceputul casniciei cand totu-i proaspat si ferice, sa se nasca prunci din plin, caci mai tarziu nu se stie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat - reloaded IlIegh Generalitati 43 26.05.2009 19:50:22
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 21 31.01.2008 10:10:34