Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.01.2012, 23:49:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

@Yasmina,scuza.ma ca ma bag iar,dar daca ma pricep si eu la un lucru pe lumea asta atunci acelea sunt telefoanele mobile. Stiu cum sa aflu cine ma suna cu privat,stiu sa dau sms cu alt numar,stiu sa sun cu alt numar,am net gratis si nelimitat de mai bine de un an de zile (tot cu ajutorul unui telefon mai special ca sa zic asa) etc. etc. Folosesc NUMAI smartphone de ani de zile,am si moderat un forum international de domeniu etc.,am facut si multe tampenii mai mult sau mai putin legale etc. Deci... stiu cu ce se mananca. Ei bine afla ca nu iti blocheaza nimeni telefonul,sau cel putin nu in RO,pe baza IMEI. Cum demonstrezi ca a fost telefonul tau? Si daca chiar a fost,cum demonstrezi ca nu l.ai vandut de bunavoie? Si intrebari pot fi multe. Ca sa nu mai zic de clonarea IMEI,care este un lucru posibil,desi ilegal. Exista posibilitati de a.ti putea localiza telefonul in caz de furt,de a monitoriza toate apelurile si mesajele primite/trimise de pe simul hotului etc. insa NU are legatura cu IMEI. Nu cunosc legislatia din alte tari,dar in RO daca vrei sa stii au interzis/blocat si posibilitatea de a suna la 112 fara SIM,tocmai pentru ca IMEI e insuficient pt. a afla cine efectueaza apelul.

Deci nu mai da sperante oamenilor

Last edited by Raoul; 11.01.2012 at 00:00:58.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.01.2012, 00:05:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am explicat mai sus. De undele stiu,de altele nu..
Faptul ca tu cumoeri lucruri care stii ca sunt furate nu este bine. Tu faci cum vrei...mai devreme sau mai tarziu platim.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.01.2012, 00:10:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am prieteni cre vand diverse chestii,unele fiind de la hoti,deci nu.s furate de ei. Dar nu am cum sa stiu exact ce e furat si ce nu. La unele doar deduc dupa o anumita perioada. Nu sunt adeptul sa cumpar bunuri la suprapret din magazin,atata timpcat se gasesc la baieti. Acum o fi pacat sau n.o fi,nu cred ca pentru asta ma duc in iad. Astea sunt gainarii. Si stai linistita,mi s.au furat si mie destule.

@heaven,foarte frumos exemplul cu pasarea colibri.
Da, da ..."gainarii"...dar stii gainariile ne tin pe noi departe de Dumnezeu. "Nu exista lucru mic raul cel mic" spunea parintele Arsenie Papacioc. Adica frate nu te mai culca pe o ureche ca o gainarie nu iti va impiedica mantuirea. O gainarie dinasta te trage la o gainarie si mai mare si tot asa ne trezim cu capul spart. Apoi mergem la duhovnic si spunem ca nu stim de unde ni se trage.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.01.2012, 00:11:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ovidiu,de parca tu nu ai cumparat sau nu ti.ai cumpara un telefon,laptop etc. la mana a doua atata timp cat le gasesti la pret bun,chiar daca nu ai cum sa le stii provenienta. pe praful asta din tara si saracia care e numai pe lucruri noi nu mai dadusem banii,adica pret chiar triplu uneori. Si masina mi.am luat.o de la un tigan,de unde stiu ca nu e furata? Din moment ce nu avea nicio semnatura de la fostul proprietar... Dar stii cum e,pretul face totul.

pacatul e al celui care fura.

Last edited by Raoul; 11.01.2012 at 00:14:29.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.01.2012, 00:20:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ovidiu,de parca tu nu ai cumparat sau nu ti.ai cumpara un telefon,laptop etc. la mana a doua atata timp cat le gasesti la pret bun,chiar daca nu ai cum sa le stii provenienta. pe praful asta din tara si saracia care e numai pe lucruri noi nu mai dadusem banii,adica pret chiar triplu uneori. Si masina mi.am luat.o de la un tigan,de unde stiu ca nu e furata? Din moment ce nu avea nicio semnatura de la fostul proprietar... Dar stii cum e,pretul face totul.
Sa ne face intelesi...una este sa cumperi un lucru second si stii daca lucrul este furat si alta este sa nu stii...am explicat mai sus diferenta. Eu unul daca as sti ca lucrul este furat nu l-as cumpara. Este bine totusi cand nu ai certitudinea daca este sau nu furat lucrul respectiv sa faci o cruce, sa-l stropesti cu putina apa sfintita.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.01.2012, 00:32:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,am inteles ideea,am si spus punctul meu de vedere. Eu insa de multe ori nu am cum sa stiu,doar banuiesc... sau deduc dupa un timp.
Masina o am sfintita de preot,nu am lasat.o asa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce faci ca sa scapi de ura? aliscami Intrebari utilizatori 20 23.04.2012 15:42:48
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23
Dragostea ma face dumnezeu si Tu,o,Dumnezeule te faci om! ortodox4life Generalitati 3 08.02.2009 04:49:45