Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2013, 10:14:33
Irina21 Irina21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2013
Mesaje: 2
Implicit Botezul.......neintelegeri intre soti

Buna ziua,
Eu sunt ortodoxa, sotul meu este catolic. Nunta am facut-o anul trecut la biserica catolica. El si-a dorit foarte mult acest lucru si eu am acceptat.Initial am vorbit ca vom boteza si copii catolic. Timp de un an am mers in aproape in fiecare duminica la biserica catolica cu sotul meu.. Eu am mers cu el la biserica catolica timp de un an pentru ca eu imi doream ca noi ca familie sa mergem la biserica, el nu vrea sa mergem la o biserica ortodoxa... spune ca nu intelege nimic. Si decat sa nu mergem la nici o biserica am preferat sa mergem impreuna la biserica catolica. In tot acest timp nu am reusit sa ma acomodez cu obiceiurile catolice, cu modul de inchinaciune, etc, dar am continuat sa mergem. Dupa ce s-a nascut copilul i-am spus sotului ca eu numai sunt de acord sa botezam copilul catolic deoarece eu nu pot invata acest copil ceva ce nu pot face eu. De aici a iesit un mare scandal intre noi, viata noastra numai este cum era, iar concluzia sotului meu este sa botezam copilul in aceeasi zi de doua ori...in ambele religii. Ceea ce stiu eu este ca acest lucru este un mare pacat.
Ce pot face eu, cum ii pot explica ca totusi eu sunt mama copilului si ca mama are un impact foarte mare in viata copilului???
De ce sa il botez catolic cand eu nu voi putea respecta obiceiurile catolice. Sunt realista si ma gandesc ce este mai bine pentru copil.
Va rog sa imi dati parerile voastre sincere....suntem o familie in impas.
Va multumesc!
Reply With Quote