Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.04.2015, 22:27:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Prietene abaaab...!

Oare în funcție de numărul versetelor resimțim concret (ontologic) și evaluăm importanța covârșitoare a unui fapt Dumnezeiesc săvârșit pentru mântuirea oamenilor?
Pe de altă parte, permite-mi să îți reamintesc că Praznicul Pogorârii Domnului la Iad este crucial (și) prin locul lui în viața Bisericii, în dinamica vieții noastre.
Așadar, din nou, nu prin lungimea, scurtimea ori numărul versetelor care, după erminia ta, l-ar sugera ori chiar justifica, chipurile. Livresc, așa, ca la docți (era să zic morți). Praznicul e semnificativ și de-a dreptul crucial în viața creștinilor prin puterea lui! - la care participăm sau nu, din care ne adăpăm sau nu.
Praznicul nu e întâmplare pământească, prietene. Nu e chef! Nu-i nici bairam, nici tocmeală între creiere și gâtlejuri muritoare. E sărbătoare, e nuntire între Cer și pământ, e deschidere mare. Cei care oficiază, în taină, sunt Sfinții din Ceruri; iar noi tânjim la ei și la Lumina lor, cu zdrobire, atâta câtă putem, din mocirla patimilor care ne înlănțuie. Ne silim la co-participare, ne dăruim întru Viață, nădăjduind că așa vom fi miluiți.

*

Viața și moartea omului, cred eu (și să fiu iertat de mărturisire), nu încep și nu se rezumă la versetele unei cărți, fie aceasta chiar Sfânta Scriptură. În ciuda faptului că Scriptura, credem noi creștinii, ne oferă Vestea Bună.
Scriptura ne însemnează. Ne este dată nouă spre aducere aminte, spre învățătură, spre dovadă de netăgăduit a Marii Iubiri a Domnului pentru noi; ne e Legământ, ne este și reper, ne e ghid și ne e cârjă, dacă vrei, la drum spre Înviere; și, încă, poate că uneori, în clipele de seninătate frumoasă a meditației și contemplației ne este cer aprins, ne e tărie.... Sau ne este mustrare și scară la iad...
Dar nu ne este nici viață, nici moarte. Noi suntem (alegerea între) viață și moarte! Noi oamenii, în căutarea lui Dumnezeu, fiecare și împreună. Noi, în această înfruntare tainică dintre întuneric și lumină, în Palma lui Dumnezeu.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.04.2015 at 02:36:53.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.04.2015, 22:32:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Pogorârea la iad face parte din acele revelații la care se referă Domnul când spune în Evanghelia după Ioan cap. 16 vers. 12 și 13: "Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați. Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti." Prin urmare nu e de mirare că în Scripturi găsim doar semințele destul de rarefiate ale acestei descoperiri, dintotdeauna învăluită într-o discreție apofatică desăvârșită.

Am pus o icoană în prima postare și nu cu scop decorativ. Am ales-o cu grijă pentru conținutul teologic bogat, e o praznicală de secol XIV (cum sunt acelea pe care le sărutăm pe analogul principal în biserică toată Săptămâna Luminată). În marginea de sus sunt niște persoane cu alură eshatologică importantă, mijlocitori puternici ai Bisericii luptătoare, care asistă participativ din slăvitele lăcașuri cerești la Pogorâre. Oare de ce?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 10.04.2015 at 22:44:33.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.04.2015, 12:31:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit adineauri articolul zilei de pe site, cu aceasta tema si am niste
intrebari. Poate stie cineva sa ma lamureasca pe scurt:

1. De ce la biserica nu se vorbeste despre acest eveniment?
Nu am auzit pana acum.
Se spune (de ex. in Joia Mare) despre moarte, inmormantare si apoi
Inviere.

2. Scrie in articol ca in aceste zile dintre moarte si Inviere, Iisus se duce
la iad spre a propovadui credinta dreapta.
Dar scrie asa:

"Cand se spune deci ca Iisus a coborat la iad nu trebuie sa se creada ca este vorba de gheena, adica de locul de osanda a celor pacatosi, ci pur si simplu de imparatia mortilor, unde zaceau dreptii si pacatosii."

Care este diferenta? Si colo si colo erau pacatosi?
Eu stiu ca la iad ajung cei pacatosi dupa moarte. Care este locul celalalt despre care se vorbeste? Cand sunt trimisi acolo pacatosii.
Nu este clara ideea...

3. De ce se duce la acei pacatosi care oricum (se presupune) ca au fost deja judecati si osanditi? Ii mai salveaza/aduce inapoi?

Ah, se spune "celor din mormanturi viata daruindu-le". Dar asta la Inviere, inteleg. Deci nu atunci cand se duce la iad. Nu-mi e clar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.04.2015, 12:34:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

In prohod sunt nenumarate referiri si analogii pentru aceasta coborare la iad
In principal pare facuta pentru cei dinainte ,care nu au cunoscut Legea cea noua
Pentru ceilalti exista alta fagduinta "Cine crede in Mine ,in veac nu va vedea moartea"
Si la fel :"Nu va fi judecat"
Pentru cei ce vor crede in Hristos,incepand de la invierea Lui ,sensul nu mai este de a fi salvati din iad , caci iadul insasi este infrant si nu mai exista (pentru ei doar,nu si pentru ceilalti ),Pentru ca ei cred in neprihanirea Celui care s-a coborat in iad. si moartea nu a putut suporta aceasta neprihanire , si a fost distrusa.Moartea era doar ca si consecinta a pacatului . Daca un singur Om fara pacat a cunoscut moartea,inseamna ca blestemul mortii a fost ridicat ,ea nu mai are sens .Moartea unui om fara pacat e un nonsens.
Si daca Unul a invins moartea ,atunci si ceilalti o vor invinge ,prin credinta in El.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2015, 12:38:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. De ce la biserica nu se vorbeste despre acest eveniment?
Nu am auzit pana acum.
Se spune (de ex. in Joia Mare) despre moarte, inmormantare si apoi
Inviere.

.
Eu am ramas uimit ieri de cat de multe referiri erau in prohod,,la coborarea la iad .
Si in alte cantari ce vor urma vor mai fi referiri
Cred ca special Mihail a deschis acest topic,pentru ca stia ca zilele acestea se va afec referire in slujbe la el
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2015, 14:07:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu am ramas uimit ieri de cat de multe referiri erau in prohod,,la coborarea la iad .
Si in alte cantari ce vor urma vor mai fi referiri
Cred ca special Mihail a deschis acest topic,pentru ca stia ca zilele acestea se va afec referire in slujbe la el
Curios. Eu am tot cantat prohodul in ultimii ani, dar am sesizat alte lucruri.
Am sesizat de ex. multe blesteme la adresa lui Iuda, un limbaj care ma socheaza. O furie pe care eu o inteleg, dar pe de alta parte nu este caracteristica Bisericii (Noului Testament).
E drept ca eu ma refeream mai mult la vreun pasaj din Sfanta Evanghelie, care sa explice acest eveniment.
Deci coborarea la iad nu apare in biserica in forma unei Evanghelii, sau a unei citiri speciale, asa cum se vorbeste despre diverse alte etape din Saptamana Patimilor: Iuda, judecata lui Pontiu Pilat, Drumul Crucii si rastignirea.
Dupa moarte se vorbeste imediat de punere in mormant si apoi Inviere.
Coborarea la iad nu apare ca atare. De fapt cand s-a intamplat?
Azi, sambata? Ieri noapte?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2015, 15:07:11
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Curios. Eu am tot cantat prohodul in ultimii ani, dar am sesizat alte lucruri.
Am sesizat de ex. multe blesteme la adresa lui Iuda, un limbaj care ma socheaza. O furie pe care eu o inteleg, dar pe de alta parte nu este caracteristica Bisericii (Noului Testament).
E drept ca eu ma refeream mai mult la vreun pasaj din Sfanta Evanghelie, care sa explice acest eveniment.
Deci coborarea la iad nu apare in biserica in forma unei Evanghelii, sau a unei citiri speciale, asa cum se vorbeste despre diverse alte etape din Saptamana Patimilor: Iuda, judecata lui Pontiu Pilat, Drumul Crucii si rastignirea.
Dupa moarte se vorbeste imediat de punere in mormant si apoi Inviere.
Coborarea la iad nu apare ca atare. De fapt cand s-a intamplat?
Azi, sambata? Ieri noapte?
Nu apare in Evanghelie dar apare in Traditie,ca o completare a Evanghelie .
Judecata ,crucea ,rastignirea sunt lucruri care era obligatoriu sa ni se spuna ,pentru ca erau vizibile, si se adresau direct noua . Hristos a venit pe pamant sa patimeasca pentru noi .
El nu a facut-o in ascuns,ci pe fata
Coborarea la iad,este un lucru tainic , care tine de dumnezeire ,o consecinta a jertfei Sale.
Dumnezeu ne uda cu ploaia sa ,dar nu ne introduce neaparat in laboratorul generarii ploii
Ne da exact cat sa intre prin simturi si apoi ratiune la inima noastra. Uneori e nevoie de fapte,alteori ajunge un cuvant

Asa cum se canta si la prohod, cel mai mult se accentueaza pe contrast ,cum Cel care e viata ,coboara sub pamant.
O imagine preluata tot de ieri ,Soarele lumii apune sub pamant.
Iti dai seama astfel prin contrast , cat de mult s-a cutremurat iadul ,cand o Lumina asa de mare a fost pedepsita cu moaretea,total pe nedrept ,ca si ultimul pacatos.
Contrastul e atat de izibitor,pentru a arata practic 'explozia' iadului , daramarea sensului sau , in fata mortii de buna voie a Fiului lui Dumnezeu .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2015, 16:18:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Degeaba tot încerc să atrag atenția asupra icoanei..... E acolo un semnal limpede care lămurește situația complicând-o și mai tare, precum în poezia lui Blaga: Hristos se pogoară la iad în mandorla Împărăției, pe care am mai întâlnit-o pe muntele Taborului. Asta ne arată că avem de-a face cu evenimente suspendate în intervalul dintre "deja" și "nu încă", unde "deja" este valabil pentru Hristos și Biserica biruitoare, iar "nu încă" pentru noi și Biserica luptătoare.

Nimeni nu s-a întrebat de ce în foarte multe versiuni Adam și Eva au aureole, ceea ce trimite la lucrarea Duhul Sfânt în ei, deci la sfințenie. Vaai, dar cum, a găsit Hristos sfinți în iad? Dacă erau sfinți, ce căutau acolo? Fiindcă aureola poate fi considerat semnificant al sfințeniei numai dacă este privită din optica altei Pogorâri, a Paracletului la Cinzecime.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.04.2015, 19:06:50
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Degeaba tot încerc să atrag atenția asupra icoanei..... E acolo un semnal limpede care lămurește situația complicând-o și mai tare,
......
Citat:
Nimeni nu s-a întrebat de ce în foarte multe versiuni Adam și Eva au aureole, ceea ce trimite la lucrarea Duhul Sfânt în ei, deci la sfințenie. Vaai, dar cum, a găsit Hristos sfinți în iad? Dacă erau sfinți, ce căutau acolo? Fiindcă aureola poate fi considerat semnificant al sfințeniei numai dacă este privită din optica altei Pogorâri, a Paracletului la Cinzecime.
Pai eu din icoana respectiva, inteleg ca sfintii sunt la portile iadului(intrarea) si nu in iadul propriuzis(iezerul de foc).Adica un fel de "anticamera" a iadului,
unde muncile iadului nu se ating de sufletele care se afla acolo.

Privit dintr-o alta perspectiva, ar fi logic sa fie asa.Daca ne amintim bine
Adam si Eva au fost izgoniti din rai, iar de obicei atunci cand dai afara
pe cineva, inchizi si usa dupa el.Adica atunci cand Adam si Eva au cazut
din Rai , usile Raiului s-au inchis in urma lor, si au fost ferecate.

Este nevoie de Hristos, care este singurul ce poate (re)deschide usile raiului
pt sufletele omenesti, iar cine intra in rai, o va face numai daca vrea Hristos.
Este interesant modul in care in este infatisat Hristos.El nu le face semn, ca ei
sa-l urmeze, ci pur si simplu pune mana pe ei si ii trage dupa El.Asta ar explica faptul ca cei de acolo, desi ar vrea sa se duca in Rai , nu stiu unde
este Raiul si nu cunosc drumul, nici chiar daca cineva le-ar explica.
Este nevoie de interventia directa si personala a lui Hristos, pt a-i trage fizic
din iad si ai introduce fizic in Rai.Adica Pastorul nu-si mai indruma oile spre
tzarc, ci fizic le ia la subrat si le poarta pana in tzarc.

Last edited by oaie_cugetatoare; 11.04.2015 at 19:17:20.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2015, 19:34:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Oaie cugetătoare: dacă te apuci și partajezi iadul o vină imediat cineva (nu spun cine) să te completeze cu o teorie fooarte interesantă despre tinda iadului, departamentul de purificare post-mortem la temperaturi ridicate și alte chestii deloc simpatice pentru ortodocși.

Fără nicio tendință malițioasă te informez că fragmenul de frază decupat din postarea mea și comentat cu "puncte puncte" este un procedeu stilistic cunoscut sub numele de "paradox", folosit mai ales atunci când o serie de premise nu se pot reduce la o singură concluzie , ci generează o altă serie de premise antitetice.
Literatura bisericească abundă de asemenea exprimări, mai ales când încearcă să trateze realități apofatice.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare