Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2010, 13:34:16
Andreea_ Andreea_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 5
Implicit Rugaciiuni pentru cineva care vrea sa se sinucida

Am un prieten care de ceva timp are ganduri negre si tentative de sinucidere. El este catolic (eu sunt ortodoxa), nu foarte credincios (zice ca ne respecta credinta, dar doar atat), iar argumentele mele religioase se lovesc parca de un zid.

Pe mine ma ingrozeste ideea ca ar putea sa-i reuseasca ce vrea sa faca si ma simt neputincioasa, nu vad cum l-as putea convinge. Are nevoie de o minune ca sa fie salvat, iar Dumnezeu faca minuni, nu? Asa ca m-am indreptat spre El si spre sfintii lui si ii rog sa-i calauzeasca sufletul spre Hristos, sa poata intelege ce pacat mare are de gand sa faca si sa nu-l lase sa-si piarda sufletul.

Vreau sa fac tot ce se poate pentru el ACUM, caci stiu ca nu mai e nicio sansa dupa ce e implinita fapta. Spuneti-mi deci, ce pot face in biserica ortodoxa pentru el, avand in vedere ca e catolic? Cred ca la Liturghie nu-l pot pomeni, asa este? dar la Maslu, acatiste? pot ruga un preot ortodox sa se roage pentru el? ii pot aprinde lumanari? ce altceva mai pot face, in afara de rugaciunea personala? E cazul sa vorbesc cu un preot catolic?

Multumesc si astept raspunsuri cat mai repede. Eventual, daca se intampla nenorocirea, ce pot face pentru sufletul lui, ca sa nu se chinuiasca asa de tare? Parastasul probabil ca e exclus. Dar pot da pomana si sa ma rog pentru el, sa-i aprind lumanari? Parintele Arsenie Papacioc gasise un "artificiu", ii pomenea la Liturghie pe membrii familiei sinucigasului si spunea "dimpreuna cu toate neamurile", incercand sa-l includa cumva, voalat, si pe cel mort. Dar presupun ca nici asta nu se poate face, de vreme ce e catolic...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2010, 14:03:05
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

In primul rand as spune sa nu ii mai aduci argumente, de nici un fel-nu au nici o valoare, ele nu functioneaza in acele momente. Dimpotriva, poate simti ca este agresat. Si spune-i ca esti alaturi de el si ca poate sa iti spuna orice, oricand-asculta-l fara sa il critici si fara sa il judeci. Nu are nici o importanta ca este catolic, invatatura de credinta este comuna in cea mai mare parte.
E intradevar o stare de urgenta-eventual vorbeste si cu parintii lui, sa fie supravegheat, sa nu fie lasat singur.
Un consult psihiatric ar fi bun, se poate sa treaca printr-o depresie majora, iar antidepresivele ajuta. Atentie insa-in primele saptamani de administrare, cresc riscul de suicid!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2010, 14:10:08
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Fa-l sa inteleaga ca viata merita traita, ca are pentru ce si cine trai.
Santajeaza-l, fa-l sa se gandeasca la ceeace are, in special la parintii lui. Nimic nu e mai dureros pentru un parinte decat sa ii moara copilul. Fa-l sa inteleaga asta.
Nu e o munca usoara, dar fie ca Dumnezeu sa va ajute si sa va indrume pe amandoi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2010, 14:34:29
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Ma alatur colegilor care deja au postat si pe langa sfaturile lor eu iti spun sa mergi pana la limita extrema si sa ii propui ca te vei sinucide cu el...tot nu mai are nici o valoare viata, ca ai stat tu si ai meditat bine la discutiile avute cu el si ai ajuns la aceasta concluzie. Spune-i despre familia ta minunata care te iubeste si tu ii iubesti dar totusi iti vine sa faci acest gest...si ca deja iti imaginezi ce va fi dupa, avand alte exemple de acest gen din mass-media si nu numai.
Nu stiu...eu ti-am dat niste exemple...nu-l cunosc...tu il cunosti si poti sa-ti faci inainte un asemenea scenariu ca sa-l prinzi unde e sensibil, unde e buba care sta sa explodeze...si dupa ce i-ai descoperit asta incearca sa vindeci dar nu cu argumente religioase in mod special ca in aceste momenmte astea sunt deranjante, sau depinde de persoana...
Incearca sa fii un bun psiholog acum tinand cont ca il cunosti...nu incerca sa-i fii parinte, duhovnic, frate, prieten..etc

Succes si tine-ne si pe noi la curent cu ce ai reusit.
Doamne ajuta!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2010, 14:42:35
Andreea_ Andreea_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 5
Implicit

cand spuneam ca ma lovesc de un zid, e foarte real. I-am selectat imagini in care era vizibila durerea mamei Madalinei Manole, la inmormantare, i-am spus ca nu trebuie ca mama lui sa treaca prin asa ceva. L-au lasat rece..

Din putinele mele cunostinte de psihologie, nu cred ca e chiar depresie. E un om activ, munceste de dimineata pana seara (stiu ca depresia te face sa lancezesti si sa nu mai ai putere sa faci nimic), doar ca din cand in cand are impulsul sa moara. In fine, sunt multe de spus, dar eu cred ca n-am nicio sansa in a-l ajuta cu vorba. Din pacate ne despart 800 km, pentru ca altfel as fi stat langa el 24/24, nu ca sa-l pazesc, ci ca sa aiba o ocupatie, sa nu fie singur cu gandurile negre. Dar asa, ce pot face de departe? Pot doar sa ma rog pentru el..

Cat despre supraveghere si consult psihiatric, m-am gandit si eu ca are nevoie de asta. Dar, de buna voie nu merge si nu stiu daca familia (doar mama) poate sa-l convinga. Dupa moartea Madalinei Manole s-a afirmat ca cei cu tentative de sinucidere pot fi internati chiar si impotriva vointei lor, de catre familie. Dar...s-ar putea sa n-o faca nimeni si sa se gandeasca la asta cand e deja prea tarziu. Nici nu stiti cat de mult imi doresc sa pot sa dau un telefon la spital, sa i se acorde ajutor specializat. Dar o sa-mi spuna ca nu se poate cu forta.

Nu e nimic rusinos in a fi internat la psihiatrie, mai ales cand ai nevoie de ajutor. Stiu ca tratamentul medicamentos nu-i o placere si te transforma intr-o leguma, dar prefer sa-l stiu leguma, decat mort. ORICE in viata se poate indrepta, dar atata timp cat esti in viata, dupa moarte nu se mai poate face nimic.

El e si amagit de iluzia linistii si pacii de dupa moarte, pe care le-ar fi simtit/trait cand a fost in pragul mortii, dupa una din tentativele de sinucidere. Si tocmai asta si-a dorit in viata asta si n-a gasit...pace, liniste. Invatatura noastra crestina ne spune ca o sa se chinuie groaznic sufletului lui, numai de pace si liniste nu o sa aiba parte. Stiu asta si nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga

Multumesc pentru raspunsuri. Astept cateva informatii si in legatura cu ce poate face biserica pentru el.

Last edited by Andreea_; 25.07.2010 at 14:46:22.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2010, 15:06:27
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Andreea in aceasta situatie este foarte complicat...biserica ortodoxa ce poate sa faca pentru o persoana nebotezata ortodox???
Cred ca, eventual se poate ruga pentru el dar fara sa-i pomeneasca numele...ca o generalitate. In rest te poti ruga si tu pentru el si sa lasi totul la mila lui Dumnezeu. Daca ai fi langa el sau el ar fi mai accesibil ar merge singur la un duhovnic sau la un psiholog sa ceara un sfat...sau acolo unde el sta prietenii lui, mediul de viata sa incerce sa-i ofere cat de cat ce el isi doreste: LINISTE. Daca ar fi mai credincios in wekeenduri ar putea da fuga la cate o manastire mai retrasa si atunci cu siguranta va simti nu doar linistea si asta l-ar ajuta mult...tu daca poti propune-i sa faceti o asemenea iesire la un sfarsit de saptamana...
daca poti scrie-mi in mesaj privat unde stai tu, unde sta el si iti pot face propuneri unde sa mergeti....sper sa fie de folos.

OFFF!!
Chiar e complicat sa ajuti in asemenea situatie cand el nu vrea sa se ajute.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2010, 16:01:10
s1c2h3m4i5d6t7 s1c2h3m4i5d6t7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

In primul rand nu mai vreau sa aud despre faptul ca nu se roaga biserica noastra pt catolici si invers.Oamenii propaga ura dintre astea doua culte, mai mult decat preotii.Eu dau slujbe la catolici si nu m-a refuzat nimeni si dau la ortodoxi si la fel nu m-a refuzat nimeni.Sunt biserici surori si nu am traba cu satan care le dezbina si acum ''lucrand ''prin oameni.Pt cel deznadajduit,ce vrea sa se sinucida te rogi sa-l intareasca in credinta si sa-l ajute in necazul ce-l are pt care vrea sa faca acest gest diabolic.Tine-te de el sa-si schimbe gandirea si vei primi plata in cer pt astfel de plata.De altfel unul din semnele sf.de lume ,dupa cum spun sfintii parinti este atunci (acum), cand multi oameni invaluiti de necazuri,se vor sinucide.SINUCIDEREA este HULA IMPOTRIVA DUHULUI SFANT.Hulele,dupa cum a zis Mantuitorul, NU AU IERTARE NICI ACUM,NICI IN VEACUL VEACURILOR.Deci sa-i explici toate ce-ti scriu.Nu are sens sa staiin talpa iadului pe vecie.Poti incerca sa bagi un deget in foc sa vezi de rezisti si pe urma gandeste-te ca intreg corpul iti va sta nu in orice camera din iad,ci in FUNDUL IADULUI.Necazuri avem TOTI.Asta ne e crucea.Si sfant de-as fi si tot nu scap de incercari,dar pacatos cum sunt....Dumnezeu ne da din dragoste necazuri,ca sa mai ispasim cate ceva din pacate.Si ne mai da ,tocmai ca sa ne testeze credinta.Din necazuri iesim, RUGANDU-NE.Deci ,ce problema are acea persoana de care vb.,se rezolva prin rugaciune,post,milostenii,rabdare si nu sinucigandu-ne.Sa nu se considere cae singurul om cu necaz,deoarece pe toti ne asteapta incercari grele de-a lungul vietii,NIMENI nu scapa de asa ceva.Apoi,este clar ca are un demon f.periculos in el ce-i da gandul asta.Demonii stau in vazduh,prin preajma noastra si cum vad pe unul din noi ca ne descurajam de ceva,f.repede incep sa ne bage in cap tot felul de idei negativiste.Dracul zice:nu,nu se poate.Dumnezeu zice :da,se va rezolva.Un om fara demon in el, NU poate gandi negativist.Rezum despre acea persoana:trebuie sa inteleaga ca,daca nu ar avea demon in el,nu ar gandi asa.In plus nu-si intelege crucea,se descurajeaza f.usor avand putina sau deloc credinta.Se vede ca nu a citit carti ale sfintilor carora Dumnezeu le-a aratat ce se intampla cu sinucigasii dincolo,se vede ca nu stie ce pacate se iarta si care nu(hulele).Fiind o fire slaba,datori suntem noi sa-l ajutam expilcandu-i si rugandu-ne pt el cu lacrimi si nu vorbe seci.Trebuie de cautat un preot la care sa mearga des sa stea de vb,indiferent ca e ortodox sau catolic.Trebuie facut sa inteleaga sa aiba rabdare ,pana se rezolva problema,decat sa se grabeasca cu sinucisul.Din mandrie si lene de rugat si nerabdare,unii aleg calea rea.Trebuie sa ne sustinem unii pe altii in necazuri,sa ne purtam unii altora sarcinile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2010, 18:19:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase,Sfinte Ierarhe Nectarie,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si tuturor Sfintilor va rog mult sa ii indepartati gandurile acestui om care are suferinta si sa-l aduci la dreapta credinta,la smerenie si la speranta!Doamne ajuta!

Sa ne rugam pentru toti ce isi pun viata in pericol.Ajuta-i Doamne si ajuta-ne!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2010, 18:30:38
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

de obicei cei care vor sa se sinucida nu mai au scopuri in viata, sau pentru ca sunt curiosi ce cea ce o sa fie dupa moarte.
Eu cred ca ar trebui sa-i dai un motiv pentru a trai, ca sunt oameni care lupta pentru supravietuire. Daca poti, du-l cu tine la cinema, la telescopuri, ceva care sa-i aprinda curiositatea. Cauta vreun psiholog acolo la tine si cere-i sfaturi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2010, 18:32:10
Andreea_ Andreea_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 5
Implicit

am o nelamurire. Pana acum nu m-au interesat mult relatiile interconfesionale. Acum, ca se pune problema ca membrii bisericii ortodoxe sa se roage pentru un catolic, ma intreb: oare catolicul e considerat "nebotezat" si e categorisit exact ca un pagan (sa zicem, un musulman)? Totusi, chiar azi am citit despre casatoriile dintre un catolic si o ortodoxa si unele au avut loc in biserica ortodoxa, fara sa i se ceara catolicului sa se boteze...iar o slujba de cununie presupune ca preotii, impreuna cu toti cei prezenti, sa se roage lui Dumnezeu pentru cei doi miri. Deci pana la urma, exista cazuri cand ne rugam pentru ei. De ce nu ne-am putea ruga acum pentru sufletul chinuit al unui om, chit ca e catolic? Am citit la parintele Arsenie Papacioc ca se ruga si ii pomenea si pe musulmani (desigur, nu la liturghie).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a te ruga pentru cineva care nu merita ilinca20 Intamplari adevarate 25 09.02.2012 11:23:26
Cum sa aduci un om la biserica care nici nu vrea sa auda de ea? cornel cornel Intrebari utilizatori 3 18.01.2011 14:29:02
Fetita de a 10 ani care nu vrea sa se spele andreicozia Tinuta in Biserica 12 22.10.2010 20:14:45
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20
o studenta care vrea sa faca parte din ASCOR Cristalin Generalitati 1 01.05.2007 18:47:00