Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.12.2011, 20:22:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
sau poate ca aveti legaturi cu ei, vi-s rude !
MAi mult decat atat, ni-s frati!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.12.2011, 07:35:57
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ia nu le mai cautati atata in cap ,la acea pleava sociala formata din criminali,violatori si talhari,si asa ai mangaie destul pe cap drepturile omului ! Stau acolo toata ziua, si putoresc pe banii contribuabilului,isi umfla muschii, si manaca bine !

sau poate ca aveti legaturi cu ei, vi-s rude !
Dar, le lipseste ceva foarte important, care-i poate face impliniti si fericiti: o educatie crestina, biblica urmata si credinta in Dumnezeu. Dumnezeu a facut minuni printre acesti frati (cum frumos ii numea lore). Nici nu va puteti imagina ce a iesit din niste nelegiuiti. Dati, spre exemplu, search pe google, la numele serafim nistor (un fost puscarias, inchis de 4 ori - devenit o pilda de vietuire crestina, cu o viata dedicata lui Dumnezeu si semenilor in nevoi). Si, exemple de pocainta reala a puscariasilor sunt foarte multe.

Last edited by grasu77; 03.12.2011 at 07:39:13.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.12.2011, 08:20:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
ia nu le mai cautati atata in cap ,la acea pleava sociala formata din criminali,violatori si talhari,si asa ai mangaie destul pe cap drepturile omului ! Stau acolo toata ziua, si putoresc pe banii contribuabilului,isi umfla muschii, si manaca bine !
Atâta timp cât un fariseu care se îndeletnicea cu zel de persecutarea creștinilor și păzea hainele ucigașilor lor a ajuns unul din sfinții cei mai mari, Apostol al Neamurilor și co-fondator al Bisericii Romei, eu cred că pe drumul Damascului poate păși oricine. Doar că trebuie să fie cineva să îi întrebe: "până când veți da cu piciorul în țepușe ?"

Citat:
sau poate ca aveti legaturi cu ei, vi-s rude !
Am avut, într-adevăr, multe rude în închisoare. Unii erau acolo fiindcă erau legionari. Alții, fiindcă erau dușmanii lor: liberali. Au ajuns în aceleași celule. Și eu aș putea ajunge acolo, într-o zi. Iar toți cei închiși sunt culmea rudeniei cu mine: sunt frații mei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.12.2011, 08:38:14
adaria adaria is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2011
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Atâta timp cât un fariseu care se îndeletnicea cu zel de persecutarea creștinilor și păzea hainele ucigașilor lor a ajuns unul din sfinții cei mai mari, Apostol al Neamurilor și co-fondator al Bisericii Romei, eu cred că pe drumul Damascului poate păși oricine. Doar că trebuie să fie cineva să îi întrebe: "până când veți da cu piciorul în țepușe ?"



Am avut, într-adevăr, multe rude în închisoare. Unii erau acolo fiindcă erau legionari. Alții, fiindcă erau dușmanii lor: liberali. Au ajuns în aceleași celule. Și eu aș putea ajunge acolo, într-o zi. Iar toți cei închiși sunt culmea rudeniei cu mine: sunt frații mei.
Magistrala tema de meditatie ! TOTI suntem frati iar cei cazuti in pacate mari sunt tot ai nostri iar unii chiar au devenit crestini practicanti sezand in inchisoare! Ai un suflet cu adevarat de crestin, Mihnea Dragomir, ma inclin!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.12.2011, 11:44:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nici nu va puteti imagina ce a iesit din niste nelegiuiti. Dati, spre exemplu, search pe google, la numele serafim nistor (un fost puscarias, inchis de 4 ori - devenit o pilda de vietuire crestina, cu o viata dedicata lui Dumnezeu si semenilor in nevoi). Si, exemple de pocainta reala a puscariasilor sunt foarte multe.
Din pacate ne prezinti un caz tragic, pe langa liberate acel om si-a pierdut si sufletul, cazand in apostazie. Nu mai are nici macar sansa talharului de pe cruce, asta doar daca nu se reintoarce la ortodoxie. Pentru ca un om aflat in Biserica are pana la sfasitul vietii sansa sa revina la credinta, cel ce a parasit Biserica cade in cel mai mare pacat. De ce e asa? Canoanele si mai ales canonul Sf. Vasile cel mare spune ca cel ce cade de buna voie in apostazie daca revine la credinta nu se poate impartasi pana la sfarsitul vietii. Deci chiar daca revine la credinta, tot e cel mai greu canon din cate exista. Spunea mitropolitul la slujba de Sfantul Andrei ca religia crestina nu e doar un cod moral, e in principal Sfanta Impartasanie cu Hristos, altfel e doar o filozofie de viata.
In cazul ca ar crede cineva ca acestea sunt doar parerile mele, dau pravila bisericeasca: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...lui-81876.html
"Apostasia mireanului este lepadarea de credinta, inlocuind-o cu alta credinta desarta sau eretica, ca un revoltat."

Din pacate stim ca neoprotestantii sau alti eterodocsi fac fapte bune de acest gen si cu un alt scop, incercarea de a converti. Chiar citeam pe un site neoprotestant despre o conferinta si un comunicat dinainte de revolutie in care se dezbatea ce tactici trebuie sa fie abordate in tarile ortodoxe pentru convertire.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.12.2011, 16:09:46
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din pacate ne prezinti un caz tragic, pe langa liberate acel om si-a pierdut si sufletul, cazand in apostazie.
Ce este tragic, Cataline? Faptul ca acel om, cu 4 condamnari (insumand 18 ani), sufera o transformare extraordinara. Cine crezi ca l-a transformat intr-un om plin de dragoste pentru Dumnezeu (pentru ca a aflat ca este iertat, prin jertfa lui Hristos)? Sau, cine il mana sa aiba ca scop al vietii sale, ajutorarea semenilor in nevoi, fara vre-un alt interes?

Lasa deoparte prejudecata asta cu apartenenta religioasa. Important este ca omul sa se lase schimbat de Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din pacate stim ca neoprotestantii sau alti eterodocsi fac fapte bune de acest gen si cu un alt scop, incercarea de a converti.
Subiect off-topic:
Dar, despre fapte facute dezinteresat, doar pentru a ajuta oamenii in nevoi, nu ai auzit? Esti din Brasov, ca si mine. Te invit sa mergem impreuna la un numar de 12 persoane aflate in nevoi, din Brasov. Impreuna cu un frate de credinta (ajutati financiar si de alti frati), facem acest lucru, in fiecare luna de cca 2 ani de zile (si vom continua cat va fi nevoie). Nici una din persoane nu s-a "convertit" si nici nu cred ca se va converti (cele mai multe nici nu stiu ca suntem adventisti - nici dupa 2 ani de zile - cand a fost cazul, le-am vorbit despre Hristos nu despre biserica adventista). Cu 2 din ele, mai suspicioase, am si avut discutii in care le-am spus ca indiferent de atitudinea lor, noi tot le vom ajuta, pentru simplu fapt ca au nevoie de ajutor. Punct.

Am avut si experiente cu 2 puscariasi, care au dormit cu mine, in garsoniera pe care o inchiriasem. Mi-a fost mila de ei ca au fost eliberati iarna si nu aveau unde sta(ii cunosteam din vizitele regulate, facute in mod organizat, la penitenciar). Rezultatul? Convertire? Nu. Mi-au disparut obiecte din casa si au disparut si ei. Crezi ca nu am continuat sa lucrez cu puscariasi?


Ti-am spus toate astea, nu ca sa ma laud (si asa nu ma cunoaste nimeni - sunt doar un forumist) ci ca sa lasi prejudecatile aste cu "facerea de bine ca o tactica de convertire". Valabil si pentru altii care au astfel de prejudecati.

Last edited by grasu77; 03.12.2011 at 16:17:32.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.12.2011, 17:28:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Spuneti-ne si noua cum a fost acea vizita pe care ati facut-o acolo. Le-ati dus de mincare, ati cintat colinde, ce ati facut? Apoi, cind ati ajutat, cu ce ati ajutat? Eu cred ca e important sa ne impartasitit aceasta experienta ca sa invatam si noi din ea.
stiu ca li se cantau si colinde.
eu am fost in perioada Pastelui.
si a fost ceva mai special. pentru ca a venit si PS Teodosie. le-a tinut un cuvant de ne-a facut pe toti, si noi dar mai ales pe detinuti, sa plangem.
si asta fara sa aminteasca de starea in care se aflau sau de faptele ce ii trimisesera acolo.
a fost magistral. cred ca s-ar fi inmuiat si pietrele.

se duceau alimente specifice: cozonaci, carnati, oua rosii, etc.
toate erau facute pachete, pentru a fi mai usor de impartit.

va garantez, ca inca nu va dati seama de importanta si urmarile acestei fapte.
ii spuneam cuiva in privat: stii ce inseamna sa mergi la un camin de batrani, sa-i dai unui batran cateva felii de cozonac si 2-3 oua rosii, iar acesta sa inceapa sa planga, spunandu-ti ca nu a mai mancat oua rosii de ani de zile? ajungi sa plangi si tu alaturi de el.
probabil ca situatia s-a schimbat mult in bine. si m-as bucura mult sa fie asa.
dar, pentru ei, cel mai mult conteaza ca cineva le da atentie.
este valabil si la batrani si la detinuti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.12.2011, 16:47:07
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ar putea fi de un mare ajutor. V-aș ruga să-mi trimiteți un mesaj privat.
l-am trims ca mesaj privat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.12.2011, 11:11:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nici una din persoane nu s-a "convertit" si nici nu cred ca se va converti (cele mai multe nici nu stiu ca suntem adventisti - nici dupa 2 ani de zile - cand a fost cazul, le-am vorbit despre Hristos nu despre biserica adventista). Cu 2 din ele, mai suspicioase, am si avut discutii in care le-am spus ca indiferent de atitudinea lor, noi tot le vom ajuta, pentru simplu fapt ca au nevoie de ajutor. Punct.
Tu poate nu iti dai seama, dar la cultele neoprotestante exista aceste strategii de apropiere de oameni. Daca te duci sa le spui direct de cultul tau majoritatea vor fi reticenti, dar daca se realizeaza mai intai o apropiere de oameni apoi e mai usor de spus mesajul cand e cazul. Si bineinteles ca nu m-a referit la faptul ca sunt obligati sa se converteasca, doar cine e convins. Pentru ca un neoprotestant cand va veni vorba de credinta va vorbi despre cultul lui, nu va spune cat de minunata e ortodoxia si chiar daca acela va dori sa vina la adventisti il vor incuraja sa ramana la ortodocsi. Desigur, exista si o parte cu ajutorarea oamenilor, dar eu de exemplu daca m-as duce intr-o tara neortodoxa sa ajut as vorbi si de ortodoxie, ca asta e cel mai mare ajutor in viziunea mea.
De exemplu cum procedau mormonii: tineau cursuri de limba engleza acolo unde aveau ei misiunea. Nu spuneau nimic despre religia lor, dar oamenii veneau, intrebau curiosi ce sunt, iar daca dorea cineva stateau de vorba cu ei despre cultul lor.

Exista asociatii si fundatii de caritate, care nu au legatura cu religia, chiar si in Brasov sunt. Deosebirea e ca acestea de obicei nu o sa le vorbeasca despre religie.
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Lasa deoparte prejudecata asta cu apartenenta religioasa. Important este ca omul sa se lase schimbat de Dumnezeu.
Eu am dat special citate ca sa arata ca asa spune BO, nu e parerea mea sau vreo prejudecata. Tu imi spui filozofia ta sau a cultului tau, dar in lume sunt mii de filozofii diferite, e evident ca eu mai repede cred ce spune BO (pentru ca si stiu ca e asa) decat ce imi spui tu, nu e o alegere logica sa cred ce spui tu si sa spun ca BO se insala.
Iar ca ce spune BO nu e o parere subiectiva a unui cult, ci chiar adevarul obiectiv e aratat prin singurul mod prin care se poate dovedi adevrul, prin minuni supranaturale (pentru ca tu si alti eterodocsi spun doar de minuni normale, dar care exista si la cei ce nu sunt crestini).
Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Faptul ca acel om, cu 4 condamnari (insumand 18 ani), sufera o transformare extraordinara. Cine crezi ca l-a transformat intr-un om plin de dragoste pentru Dumnezeu (pentru ca a aflat ca este iertat, prin jertfa lui Hristos)? Sau, cine il mana sa aiba ca scop al vietii sale, ajutorarea semenilor in nevoi, fara vre-un alt interes?
Teoria asta ar sustine ca doar cei din acel cult se schimba, dar marea hiba a teoriei e ca si altii se schimba, chiar si atei. Vedem noi ca ateii umbla toti beti sau drogati cautand sa ii atace pe oameni? Sau cei care nu sunt crestini, daca fac o prostie niciunul nu se mai indreapta? Am citi ca in Japonia sunt mai putine infractiuni decat in unele tari, ca sa nu mai spun de SUA care cred ca depaseste toate tarile la un loc. In SUA exista Alcoolicii anonimi, cu unele rezultate.
Daca cineva gaseste un scop demn de urmat se poate schimba, iar acest scop poate sa fie chiar construirea unei case, nu neaparat sa tina de religie. Omul se poate schimba si datorita faptului ca are chipul lui Dumnezeu, nu a cazut de tot cum spun unele culte. Deci e capabil sa aleaga si sa se schimbe, cel putin la suprafata.

Acum din punct de vedere ortodox. Care este scopul principal al ingerilor cazuti? Sa-i faca pe toti oamenii criminali? Scopul lor principal este ca oamenii sa nu ajunga in Rai, ci in Iad. Asta o spun si multi preoti la predica, daca cineva se converteste la un cult neoprostestant de obicei se simte foarte bine la inceput si scapa chiar de unele vicii. E logic de ce se intampla asta: scopul ingerului cazut e ca omul sa nu ajunga in Rai, nu sa bea pana nu mai poate. Din moment ce se leapada de ortodoxie si pierde astfel posibilitatea mantuirii ingerul cazut il ajuta sa-i fie bine o perioada, ca sa ramana acolo unde e si sa nu revina la mantuire. Fiecare pacat e in acest mod, de exemplu cineva care se drogheaza simte o placere cateva momente, ca sa repete gestul si sa nu se lase, asa actioneaza ingerii cazuti.
In cazul cuiva pe care vrea sa il "ajute" ingerul cazut (pentru ca ei si ajuta, ca sa isi indeplineasca scopul principal), acesta scapa de necazurile pricinuite tot de actiunea ingerilor cazuti, ca de exemplu bautura sau faptele penale. Pentru ca ingerii cazuti indeamna la acestea. De exemplu cineva merge la un vrajitor si il vindeca, ingerul cazut ii lasa boala ca sa creada in acele vraji. Dar asta tine cateodata pana la un moment dat.

Mantuirea adusa de Iisus este strans legata de Botezul si Sfanta Impartasanie, nu de o filozofie sau concurs de fapte bune. iar acestea trebuie sa fie si valide, nu doar copii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.12.2011, 09:14:58
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu poate nu iti dai seama, dar la cultele neoprotestante exista aceste strategii de apropiere de oameni.
Halal "strategie". La noi nu functioneaza. Ce rost are sa ademenesti persoane la cultul tau, pe care, apoi, sa le excluzi (pentru ca exista niste "standarde" pe care nu le vor respecta).


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca te duci sa le spui direct de cultul tau majoritatea vor fi reticenti, dar daca se realizeaza mai intai o apropiere de oameni apoi e mai usor de spus mesajul cand e cazul.
Gresit. Daca se realizeaza apropierea, ii spui despre Domnul Iisus Hristos (nu despre cultul tau). Il faci cunoscut pe Dumnezeul Scripturii. Apoi, la ce cult il va mana Dumnezeu, acolo sa mearga.




Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista asociatii si fundatii de caritate, care nu au legatura cu religia, chiar si in Brasov sunt. Deosebirea e ca acestea de obicei nu o sa le vorbeasca despre religie.
Stiu despre astfel de asociatii si fundatii. "Datorita" uneia din aceste fundatii (nu-i dau numele) avem noi "de lucru". Aceasta fundatie ( alcatuita din oameni bogati ) sponzoriza primaria in actiunea de ajutorare a unor persoane nevoiase. Cum au dat un pic de criza, gata cu ajutorul. Vai de mine, saraceau daca dadeau cateva sute (nu mii) de lei, lunar. Au ramas de izbeliste bietii oameni (99% sunt femei batrane, singure).

Acum, acesti nevoiasi sunt ajutati de cativa oameni simpli (unii sunt pensionari), care au de gand sa-i ajute cat va fi nevoie si sa nu-i lase in voia sortii. Si asta, fara conditia vreunei "convertiri" ( nu stiu daca o sa pricepi aceasta idee, avand in vedere prejudecatile tale).

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am dat special citate ca sa arata ca asa spune BO, nu e parerea mea sau vreo prejudecata.
Asta spune BO?! Arata de unde ai luat citatele. Sa fie ceva "oficial" ( nu parerea vreunui preot, ca din astea am auzit destule, cu urechile mele).

P.S. Mi-am amintit de trimiterea facuta la "Pravila bisericeasca". Nu o consider o sursa credibila. Pravila incepe cu minciuni, multe si clare, adunate in doar cateva propozitii (vezi primul capitol intitulat "adventistii"). Nu cred ca este caracteristica ortodoxiei (chiar daca, uneori se spun minciuni si din altare - este vina unor oameni). Cauta altceva.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu imi spui filozofia ta sau a cultului tau,
Filozofia cultului meu este filozofia lui Hristos: ajuta-l pe cel in nevoi (flamand, gol, bolnav, inchis, etc) pentru ca are nevoie de ajutorul tau. Iar daca faci asta, Domnului Iisus Hristos le faci. "Cel ce are milă de sărman împrumută Domnului" (Pilde 19:17).


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Teoria asta ar sustine ca doar cei din acel cult se schimba, dar marea hiba a teoriei e ca si altii se schimba, chiar si atei.
Spune-i asta Sfantului Apostol Pavel (cand vei avea ocazia). Spune-i ca schimbarea lui este comparabila cu schimbarea pe care o fac ateii.

P.S. In ce sens crezi ca se schimba ateii (vorbim la general)? In bine sau in rau? Ia aminte la directia in care merge lumea asta fara de Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mantuirea adusa de Iisus este strans legata de Botezul si Sfanta Impartasanie,
Corect spus "mantuirea adusa de Iisus" (nu de vreo biserica). Iar botez si Sfanta Impartasanie exista si la noi.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
nu de o filozofie sau concurs de fapte bune. iar acestea trebuie sa fie si valide, nu doar copii.
Valididatea o va da Insusi Domnul Iisus Hristos, care cunoaste inima omului. Asa ca, sa nu ne dam judecatori sa nu fim noi cei judecati.

Last edited by grasu77; 07.12.2011 at 10:24:12.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost la o adunare a NP elenavioletacocos Secte si culte 91 22.11.2010 14:53:02
Unde a fost raiul? partenie Din Vechiul Testament 19 27.10.2009 15:07:20
Radio Logos Craiova a fost inchis partenie Stiri, actualitati, anunturi 3 30.09.2008 18:54:38
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42