Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2012, 23:52:34
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Ce ii faci aproapelui tie iti faci. Cum sa ai bani gratis

Cum sa ai bani gratis. Pai exista o lege care zice cam asa. Ceea ce dai aproapelui tau , primesti insutit de la Dumnezeu.

Dai un leu, primesti 100 adica primesti 99 de lei gratis. Dai 10 lei, primesti 1000 adica 9990 lei GRATIS. Dai 100 de lei, primesti 10 000 adica 99900 lei GRATIS. Dai 1000 de lei primesti 100 000 adica 99 000 lei GRATIS. Dai 10 000 primesti 1 000 000 lei GRATIS, adica 990 000 lei GRATIS.

Deci incepe cu 20 de lei dati aproapelui si cand primesti inapoi 2000 da 200 si cand primesti inapoi de 100 de ori mai mult adica 20 000 da inapoi 2000.

Sau stabileste o limita si peste acea limita jumatate da lui Dumnezeu.


La fel in familie, ceea ce faci sotului si copiilor ti se intampla si tie. Daca vrei sa fie bine ajuta-ti sotul/sotia sa isi indeplineasca aspiratiile sale si Dumnezeu ti le va indeplini pe ale tale. Omul a primit porunca de la Dumnezeu sa munceasca, si din cate am inteles aceasta porunca se aplica si la barbat si la femeie. Lasa-ti partenerul sa isi urmeze cariera pe care o doreste, sa se realizeze cat mai mult din toate privintele si asa te vei realiza si tu.

Nu uita ca in primul rand partenerul/ra si copiii trebuie realizati din punct de vedere religios, crestin ortodox, din punct de vedere al drumului spre rai.

In primul rand nu te astepta ca tu sa reusesti cu puterile tale. Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa primesti bani gratis dand aproapelui tau si apoi sa te ajute sa fii o familie fericita.

Last edited by spre_rasarit; 08.01.2012 at 23:55:13.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2012, 23:58:49
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ești simpatic
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2012, 00:04:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, e frumos cum pune problema desi nu tocmai realist poate..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2012, 05:57:17
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Marcu 10:"29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică.
"

Sa fiti binecuvantati. Cine nu crede sa incerce. Oricum nu zic acum sa dati totul decat in cazul calugariei. Cu masura dreapta si mai ales rugati-l pe Dumnezeu sa va ajute ca datul sa fie cu folos si pentru Pamant si pentru viata viitoare si pentru cei din iad si pentru cei din rai si pentru mantuirea a cat mai multi.

Daca s-a apropiat pedeapsa si esti sub pedeapsa si nu te poate ajuta nimeni, roaga-te lui Dumnezeu sa te scoata de sub pedeapsa si sa-ti dea in schimbul pedepsei sa ajuti lumea si sa te mantuiesti. Nu promite nimic ca te poti imbolnavi si ramai cu pacatul. Cererea de a schimba pedeapsa cu ajutor e OK.

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2012 at 06:03:30.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2012, 08:52:51
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Totuși, să nu uităm dragostea. Ca să nu fim „aramă sunătoare și chimval răsunător”. Și să nu fim dezamăgiți atunci când, începând să dăm precum spui, poate vom constata că nu primim înapoi nici măcar cât am dat.
Dacă dai din milă, însă (sau din dragoste), ceea ce primești înapoi, în vistieria inimii tale, va fi o mai mare milă (sau dragoste).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2012, 10:21:54
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Cum sa ai bani gratis. Pai exista o lege care zice cam asa. Ceea ce dai aproapelui tau , primesti insutit de la Dumnezeu.

Dai un leu, primesti 100 adica primesti 99 de lei gratis. Dai 10 lei, primesti 1000 adica 9990 lei GRATIS. Dai 100 de lei, primesti 10 000 adica 99900 lei GRATIS. Dai 1000 de lei primesti 100 000 adica 99 000 lei GRATIS. Dai 10 000 primesti 1 000 000 lei GRATIS, adica 990 000 lei GRATIS.

Deci incepe cu 20 de lei dati aproapelui si cand primesti inapoi 2000 da 200 si cand primesti inapoi de 100 de ori mai mult adica 20 000 da inapoi 2000.

Sau stabileste o limita si peste acea limita jumatate da lui Dumnezeu.


La fel in familie, ceea ce faci sotului si copiilor ti se intampla si tie. Daca vrei sa fie bine ajuta-ti sotul/sotia sa isi indeplineasca aspiratiile sale si Dumnezeu ti le va indeplini pe ale tale. Omul a primit porunca de la Dumnezeu sa munceasca, si din cate am inteles aceasta porunca se aplica si la barbat si la femeie. Lasa-ti partenerul sa isi urmeze cariera pe care o doreste, sa se realizeze cat mai mult din toate privintele si asa te vei realiza si tu.

Nu uita ca in primul rand partenerul/ra si copiii trebuie realizati din punct de vedere religios, crestin ortodox, din punct de vedere al drumului spre rai.

In primul rand nu te astepta ca tu sa reusesti cu puterile tale. Roaga-te la Dumnezeu sa te ajute sa primesti bani gratis dand aproapelui tau si apoi sa te ajute sa fii o familie fericita.

mda...super tare.O fi si in ceruri un Caritas sau FNI. Numai ca Hristos ne-a zis sa nu adunam comori pe pamant ci in ceruri (Matei 6:20). Daomne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2012, 12:16:45
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi greu de crezut, aceasta este in principiu adevarata. Spun in principiu, fiindca nu-i totuna sa dai din ce iti prisoseste (genul: "haina asta nu-mi mai trebuie" sau "mancarea asta si-asa o arunc"), sau din ce ai mai scump. Dumnezeu nu ramane niciodata dator, iar El rasplateste pe masura generozitatii noastre si NU a valorii obiectelor sau banilor in sine.
Sunt multe intamplari in viata mea prin care am simtit aceasta rasplata. Nu stiu care dintre ele as putea s-o pun pe primul loc in ierarhia darurilor lui Dumnezeu. In felul lor, TOATE au fost mai presus de puterea mea de a pricepe. Cat despre merite... nici nu se punea problema. Sa nu intelegeti ca sunt dintre cei care stau intreaga ziulica citind rugaciuni sau carti sfinte, iar in trecutul meu nu foarte indepartat, mi-e si rusine sa-mi amintesc ce viata duceam. Dar, desi eram constient ca pacatuiesc, undeva inghesuit intr-un colt al sufletului meu, Il simteam mereu pe Dumnezeu si ma straduiam sa nu-L supar foarte tare, ca sa nu ma paraseasca definitiv.
La vreo doi ani dupa ce m-am casatorit, locuiam cu chirie intr-o garsoniera inghesuita, si aveam deja un copil de aproape un an. Imi facusem obiceiul ca la fiecare sfarsit de saptamana sa merg si sa iau un bilet la loto, inchipuindu-mi in naivitatea mea ca Dumnezeu ne va ajuta sa castigam si sa avem propriul nostru acoperis deasupra capului. Sotia nici nu stia cu ce ma indeletnicesc eu... Am avut intotdeauna libertate deplina in tot ceea ce voiam sa fac. Intr-o zi, pe cand imi luam haina din cuier, am ramas fixat pe imaginea din oglinda si m-am intrebat cine-i omul acela atat de naiv care sa creada ca Dumnezeu are ceva in comun cu jocurile de noroc? Atunci am rupt fluturasul gata completat si mi-am zis ca daca vreau ca Dumnezeu sa ma ajute, trebuie sa caut alta solutie. In foarte scurt timp dupa aceea, mergand catre piata, am gasit o bancnota de 10 lei, iar gandul mi-a fugit la scopul pe care-l aveam. Mi-am zis atunci ca acei bani (destul de putini in sine) nu-mi apartin si nu ma voi lega de ei. Acasa i-am pus in biblie, si am zis ca va veni momentul lor, cand va vrea Dumnezeu si cand ii voi da cuiva care are nevoie de ei mai mult decat mine. Dupa alte cateva zile, la TVR (pe-atunci nu erau decat cateva canale tv) am vazut o emisiune "Iesirea din cerc", unde o copila de 12-13 ani orbea pe zi ce trecea si nu mai putea citi. Acel caz m-a impresionat foarte mult. I-am trimis o scrisoare in care o incurajam sa creada in Mantuitorul Hristos si in ajutorul Sfintei Fecioare si sa-l roage pe fratele ei mai mic sa-i citeasca Paraclisul Preasfintei, 40 de nopti la rand. In acelasi plic i-am pus si acei 10 lei, care oricum nu cred ca-i erau de mare folos, dar in sufletul meu consideram ca ei ii sunt mai de folos decat mie. In scurt timp mi-a raspuns sa-mi multumeasca, dar din pacate nu poate citi, iar fratiorul se cam plictiseste. Ma ruga daca am voreo posibilitate sa inregistrez eu Paraclisul, si sa i-l trimit, iar eu chiar aveam posibilitatea asta. Si astfel am inregistrat, nu o caseta, ci 40. Una i-am trimis-o ei, iar pe celelalte le-am lasat la pangarul bisericii sa fie oferite gratuit impreuna cu o iconita a Sfintei Fecioare cu Pruncul. O doamna destul de evlavioasa din oras, surprinzand momentul in care eu am lasat casetele la pangar, si-a propus sa urmareasca discret viata familiei mele. Nu e nici o exagerare si nu am nici un motiv sa mint pe cineva, dar dupa nici 40 de zile, noi ne mutam in apartamentul nostru, undeva in centrul orasului. Iar asta n-a fost tot... Dupa cativa ani, cand canalele de televiziune s-au inmultit, am ramas placut surprins sa descopar acea copila invitata la "Album duminical" de Andreea Radulescu, sa faca o demonstratie de "citire la distanta"... legata la ochi. Acea fata acum, nu doar ca isi recapatase vederea, dar putea distinge culorile si alte forme, cu ochii inchisi. Nu comentez daca e de bine sau de rau. Practic ea nu dorea sa demonstreze nimic, ci doar televiziunea, afland ciudatenia, s-a grabit s-o puna la dispozitia publicului...
Asadar, cred din tot sufletul ca, in masura in care intelegem sa facem voia lui Dumnezeu, vom primi toate cele de trebuinta. Cand oferim, in nici un caz nu trebuie sa asteptam de la acea persoana sa ne rasplateasca binele. Stie El, Dumnezeu ce ne va darui in schimb, dar dator oricum nu ramane!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2012, 12:50:04
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Banii GRATIS sunt necesari pentru oamenii saraci si middle class. Bogatii nu trebuie sa urmeze acest sfat. E vorba la inceput de 20 de lei. Helooooooo.

Oricum trebuie sa dam, chiar daca credem sau nu ca primim insutit . USA este cea mai bogata tara din cauza banilor gratis pe care ii primeste pentru ajutorul dat altor state. Inainte toti faceam ore de voluntariat si toata lumea avea servici caci Dumnezeu rasplatea voluntariatul cu datul de ore platite insutit. Daca ti se cere sa lucrezi neplatit la Biserica sau la servici fa caci daca nu iti rasplateste patronul, o face Dumnezeu.

Ai grija. Ai mare grija caci si paguba facuta aproapelui se intoarce. Asa ca nu fa pagube si nu baga in casa ta lucrul furat, nu da afara din servici oameni, nu fa zile grele celor de la servici sa-i faci sa-si piarda serviciul, casa si altele ca sa nu platesti paguba lor care se poate inmulti.

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2012 at 12:55:26.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.01.2012, 12:56:00
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Uite cel mai important examen al vietii tale. NU lasa pe maine ce poti face azi sau la batranete caci nu stii ce se va intampla atunci, de boli sau alte necazuri. Ziua cea mai buna sa incepi sa te pregatesti de exmen este azi, si acum:

"31. Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale.
32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică."

Last edited by spre_rasarit; 09.01.2012 at 12:58:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.01.2012, 13:00:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică."
... Iar ei vor zice " Nu-i, adevarat! E o minciuna. Noi nu am facut asa ceva!..."

Citeam ieri un mesaj al cuiva (nu conteaza cui) care nu voia sa recunoasca o greseala simpla si micuta, facand din ea un pacat mult prea mare...
Doamne, da-ne mintea de pe urma si puterea de a recunoaste AICI, ce si unde gresim, ca dincolo nu ne va mai fi de nici un folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce faci ca sa scapi de ura? aliscami Intrebari utilizatori 20 23.04.2012 15:42:48
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23
Dragostea ma face dumnezeu si Tu,o,Dumnezeule te faci om! ortodox4life Generalitati 3 08.02.2009 04:49:45