Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2012, 04:29:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Umilitatea Nasterii Domnului

Exista ceva socant in circumstantele Nasterii Domnului nostru. Absolut socant. Imparatul Imparartilor, Acela la numele Caruia tot genunchiul se pleaca, nu a ales sa se nasca intr-un palat. Nici macar intr-o casa obisnuita. Nici chiar intr-o casa saracacioasa. "Pestera" este mult spus si oarecum inadecvat. Pesterile sunt frumoase, au stalactite si stalagmite si in ele susura apa. Nu, nimic din toate aceastea. El s-a nascut intr-un fel de fundatura a pamantului. O gaura. Sau cum se numesc asemenea accidente de relief denumite pompos "grote". S-a nascut in ceva-care-nu-are-nume-adecvat. Ne spune Evanghelistul ca, pentru Sfanta Familie, nu s-a gasit un loc in hotelurile din Viflaimul Iudeii.

Dar partea inca si mai si din toata tarasenia este ca El s-a nascut in...iesle. Primul lucru pe care trebuie sa il faca, dupa nastere, medicul sau moasa care asista (El nu a beneficiat de nastere asistata), imediat dupa taierea cordonului ombilical, este asezarea pruncului pe o masa calda. Caldura este esentiala pentru un nou-nascut. Ei bine, caldura necesara a fost data de doua animale. Nici macar niste animale de soi, stiu eu, vreun cal. Ori macar o oaie. Nu. A fost vorba de doua vite: un bou si un magar.

Sa recapitulam. Lumina Lumii s-a aprins intr-o vagauna fara nume a pamantului. Rasaritul Cel De Sus a prins a straluci intr-una din noptile cele mai lungi din an. Cel care trimite Sfantul Spirit a primit caldura vitala de la doua vite. Preasfanta Mama a Soarelui Dreptatii, precum si Dreptul Iosif au fost tratati cu refuz de hotelierii Betleemului, unde stramosul lor David fusese rege. Au plecat unde au vazut cu ochii. Anume, au vazut o vagauna. Cu iesle in dotare.

Nu, aici nu e vorba de simpla smerenie a lui Dumnezeu. E prea tare chestia. Ar fi fost simpla smerenie a lui Dumnezeu nasterea intr-un bordei cu pamant pe jos. Dar sa existe macar un pat normal. Un lighean cu apa calda. O baba priceputa cu atributii de medic obstetrician. Ei bine, nu. Vagauna, ieslea, boul si magarul au format spatiul de joc, decorul si publicul piesei "Alba Sanctissima Nox".

Era pe undeva un topic cu humorul lui Dumnezeu. Eu cred ca toate astea, de acuma, tin de humorul lui Dumnezeu. Cred ca a vrut sa ne arate ce impresie are fata de toata goana noastra dupa case aratoase, mobila faina, confort termic, etc. "Ceea ce voi numiti "avere" este carpa lepadata", cam asta cred ca e mesajul. Prin circumstantele Nasterii Mantuitorului, Dumnezeu a facut misto de materialismul nostru.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.12.2012 at 04:46:01.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2012, 00:27:12
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Deacord cu tine, gandul la circumstantele nasterii Mantuitorului nostru imi da sentimente coplesitoare. Ma ajuta sa inteleg ce inseamna sa lasi totul si sa Il urmezi (asa cum i-a cerut bogatului). Dumnezeu ne-a aratat ce inseamna sa lasi TOTUL. El nu ar fi putut sa lase mai mult decat a lasat (cerul cu slava si ingerii) pentru mai putin decat atat (o iesle rece si insalubra).
Si totusi, in aceste conditii, Maria si Pruncul au supravietui! Cum? Simplu, prin puterea lui Dumnezeu. Daca nici asta nu ne determina sa avem credinta neclintita, atunci ce ar mai putea?
Hristos S-a nascut!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2012, 01:24:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Circumstantele nasterii Mantuitorului nu sunt deloc intamplatoare.

In primul rand,El este intradevar Imparat dar nu al lumii acesteia-in aceasta idee celelalte detalii ,conduite si conventii ale lumii noastre umane devin nefolositoare.
El este calea de urmat catre Tatal iar exemplul sau ne indeamna la o viata simpla si smerita sub aspectele materiale sau ale faimei lumesti.

Tocmai pt ca regii lumesti nu sunt deloc deosebiti de restul muritorilor,ei insasi si-au creat o anume valva in jurul lor si s-au incununat in excentricism de tot soiul,vestminte si accesorii diferite de ceilalti oameni,locuinte somptuoase,slugi s.a.m.d.;totusi numai in fata unui Rege adevarat pana si elementele cosmice au purtari iesite din cotidian-asa cum s-a intamplat cu steaua care a marcat momentul cel mai important al omenirii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2012, 01:40:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Ma ajuta sa inteleg ce inseamna sa lasi totul si sa Il urmezi (asa cum i-a cerut bogatului).
Da: a crede inseamna a te lasa condus de Dumnezeu. Au lasat toate ale lor (corabie, pesti, logistica pentru pescuit) si L-au urmat pe Pescarul de Oameni citim la capitolul despre convertirea fratilor Zevedeu. Era toata averea lor. Nu o distrug, o lasa tatalui lor, batranul Zevedeu. Era tot ce aveau, dar nu-i mai intereseaza. "La porunca Ta, voi arunca mrejele" raspunde celalt stalp al Colegiului Apostolic, Petru. Chiar daca era 11 dimineata, obosit de faptul ca nu prinsese nimic in zori, la ore normale si cererea Mantuitorului, tamplar de meserie, precis suna absurd unui pescar profesionist.

Fii lui Zevedeu abandoneaza averea, Petru regulile a ceea ce era considerat indeobste "normalitate". Ei sunt depasiti numai de Sf Fecioara, cu al ei "Fiat mihi" la invitatia lui Dumnezeu de a Se intrupa in pantecele ei, ramanand numai nedumerita "cum se va face aceasta?". Asta inseamna credinta: sa lasi mana ta in mana Lui si sa te lasi condus de El. Iar El te conduce sus, tot mai sus, pana ce te aseaza la masa Lui, la Ospatul cel Vesnic pregustat de noi la Sf Liturghie. A crede nu inseamna a ramanea limitat la Lege (desi, pe de alta parte, oricare alt inceput decat respectarea Legii este iluzoriu si duce la falsa credinta). Asta este ceea ce nu a inteles tanarul bogat. In principiu, a nu fura, a nu face sperjur, a posti si a tine Ziua Domnului e suficient pentru mantuire. Numai ca nu poti judeca in acesti termeni. Cu Dumnezeu nu te poti opri la jumatatea urcusului. Iti cere tot, iti ia tot, i-ai intins un deget, El iti ia toata mana. Este preadulcea sclavie a crestinului, este adevarata libertate. In fond, libertatea asta inseamna: sa nu depinzi de nimeni, decat de Dumnezeu. Iar acest urcus nu numai ca nu oboseste, dar el este adevarata fericire pana acolo incat nu exista alta fericire decat urcusul alaturi de Stapanul meu, care imi spune "Indrazneste!", "Povara Mea este usoara".

Nici alt bogat nu a inteles asta: bogatul nemilostiv. Nu e vorba ca nu a dat nici firimiturile saracului Lazar, ci e vorba ca, daca ar fi facut macar atat, atunci S-AR FI ANGAJAT pe urcusul cu pricina. Azi firmituri, maine o paine, Domnul nu te lasa pana ce nu te preface cu totul in vasul care vrea El sa fii.

Un bogat nu a vrut nici macar sa respecte Legea. Altul S-a marginit la a o fi respectat dintotdeauna, dar s-a oprit din urcus gandidu-se la averea lui. Care avere ? Aceea de care a ras Imparatul Imparatilor la nasterea Lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.12.2012, 21:35:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit La mulți ani!

Va doresc tuturor SĂRBĂTORI FERICITE ȘI UN AN NOU PLIN DE BUCURII DUHOVNICEȘTI!
Domnul nostru Hristos, Cel Care S-a născut într-o iesle săracă pentru a ne dărui nouă bogăția vieții veșnice, să Se sălășluiască pentru totdeauna în inimile voastre și să vă ajute să sporiți tot mai mult în dragostea față de El!
Să fiți iubiți și Hristos să fie cu voi!

La mulți și binecuvântați ani!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.12.2012, 21:40:44
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru domnul Mihnea Dragomir

Domnule doctor, v-ați gândit vreodată că ați putea scrie o carte religioasă... eventual, o culegere de eseuri creștine, în care să adunați toate aceste frumoase și profunde gânduri despre Dumnezeu?
Aveți un talant deosebit (de fapt, 10 talanți)! Cred că ar fi minunat să-l împărtășiți cu alții, inclusiv în felul acesta. :)
Vă mulțumim mult pentru aceste gânduri impresionante pe care ni le-ați împărtășit!

Domnul să fie cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.12.2012, 22:49:11
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, aici nu e vorba de simpla smerenie a lui Dumnezeu. E prea tare chestia. Ar fi fost simpla smerenie a lui Dumnezeu nasterea intr-un bordei cu pamant pe jos. Dar sa existe macar un pat normal. Un lighean cu apa calda. O baba priceputa cu atributii de medic obstetrician. Ei bine, nu. Vagauna, ieslea, boul si magarul au format spatiul de joc, decorul si publicul piesei "Alba Sanctissima Nox".

Era pe undeva un topic cu humorul lui Dumnezeu. Eu cred ca toate astea, de acuma, tin de humorul lui Dumnezeu. Cred ca a vrut sa ne arate ce impresie are fata de toata goana noastra dupa case aratoase, mobila faina, confort termic, etc. "Ceea ce voi numiti "avere" este carpa lepadata", cam asta cred ca e mesajul. Prin circumstantele Nasterii Mantuitorului, Dumnezeu a facut misto de materialismul nostru.
Nu au avut conditii/confort dar au avut spatiu si intimitate (si pentru a alatura langa Copil pe cei cu intentii frumoase-magii).
Daca erau conditii bune atunci oamenii ar fi dorit sa stea acolo...

Dumnezeu nu face misto...El da ceea ce trebuie (unele lucruri ne par proaste dintr-un punct de vedere dar sunt bune din alt punct de vedere).
I-a daruit Copilului dragoste in primul rand, nu multime, curiosi si comentarii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.12.2012, 22:56:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Dumnezeu nu face misto.....
Foarte corect , dar in schimb M.D. face misto de rugaciune , improsca cu noroi cea mai tainica legatura cu Dumnezeu . Posteaza pisici care chipurile se roaga , indeamna pe alte threaduri la sexul oral intre soti , iar cand are el chef scrie de bine de Dumnezeu . Se joaca alba-neagra aici pe acest forum ortodox , caci misiunea lui aici este complet alta , dictata de cei de pe forumul catolic si nu numai .
Un ultim exemplu de misto pe topicul cel mai serios de aici :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15892
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.12.2012, 22:59:32
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Ceea ce voi numiti "avere" este carpa lepadata", cam asta cred ca e mesajul. Prin circumstantele Nasterii Mantuitorului, Dumnezeu a facut misto de materialismul nostru.
Dar, la puține zile de la nașterea Sa, Mântuitorul a primit în dar aur. Și smirnă, și tămâie - toate acestea, fără îndoială, valorând o avere pentru o familie din Nazaret. Deci: sărăcie, sărăcie, dar....

Cam la fel vedem și în biserică: Sf. Francisc predică sărăcia, catedralele se împodobesc cu aur.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.12.2012, 23:01:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Cam la fel vedem și în biserică: Sf. Francisc predică sărăcia, catedralele se împodobesc cu aur.
Valabil si pe la noi . Corecta observatie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 09:56:13
Bun venit in Postul Nasterii Domnului ! marcel3 Stiri, actualitati, anunturi 0 14.11.2010 20:09:48
Cuvinte la praznicul Nasterii Domnului ... mihai anton Craciunul - Nasterea Domnului 0 16.04.2010 01:55:12
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 05:42:21