Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.07.2013, 11:42:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Orice infractiune se sanctioneaza respectand anumite proceduri legale, fara a aduce prejudicii statutului unei profesii. In cazul de fata, au fost implicati elevi, profesiri si parinti. Fiecare au avut partea lor de vina.

E grav ca atunci cand nu ne place imaginea din oglinda, e vinovata ... oglinda! In niciun caz nu trebuie incurajata atitudinea lui Goe care e deprins de parinti sa se descurce pe orice cai ca sa-i fie bine. Cui i-o fi venit ideea? Daca erau elevi constiinciosi, nu aveau nevoie de metode neoneste pentru a promova bacalaureatul.

De ce in clasa a noua sunt primiti elevi care la Testarea nationala nu iau cinci la romana si matematica? Au acestia sanse sa promoveze bacalaureatul? De ce sa ne batem joc de niste copii care ar putea foarte bine sa mearga la o scoala profesionala si sa-si valorifice talantul pe care-l au. Multi dintre ei ar putea foarte bine sa invete o meserie si sa se descurce. De ce sa mearga la liceu cu orice pret?

Si lantul slabiciunilor poate continua, dar nu peste tot, asa ca nu putem generaliza. La unele facultati particulare, de asemenea sunt acceptati tineri care, pe romaneste, nu sunt de facultate. Apoi cine sufera? Tinerii sunt ofensati ca diploma lor nu le este suficienta pentru a-si gasi un loc de munca.

Atat parintii cat si elevii trebuie mai bine consiliati pentru a-si accepta nivelul real. Cei care nu-si accepta nivelul real de inteligenta au de suferit, cauta sa para altfel de cum sunt. Unii reusesc sa se descurce, altii se simt mereu nedreptatiti. E greu sa-l aduci la smerenie pe un astfel de om, astfel incat sa se acccepte asa cum este. Cine are de suferit? Intreaga societate se trezeste cu insi tupeisti dispusi sa-si sfideze aproapele pentru ,,un blid de linte.''

Cate reportaje s-au realizat cu licee in care totul a decurs corect, iar notele au fost realiste? Nu cred ca nu exista si astfel de licee.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.07.2013, 11:53:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Total de acord!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.07.2013, 13:12:09
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Pe mine m-a deranjat f.tare faptul ca a dezbracat fetele de fata cu barabti si le-a controlat! Asta nu se face! Si nu controlezi corporal fara mandat, doar asa ca poti sa faci abuz de lege.
**
Daca harta e corecta, sa inteleg ca cei mai pampalai sunt cei din judetul Ilfov? Spuma tarii. (sub 30% admisi)
*
Voi uitati ca in fiecare an s-a facut o noua reforma si asta afecteaza. De cativa anim mereu se schimba cate ceva cand vine vorba de materia de la examene, ba se schimba metoda, ba materiile, ba programa etc.

Si nu inteleg de ce presa e asa interesata de bac si rezultate. Cu cativa ani in urma nu erau interesati cine pica si cine ba. Eventual anuntau doar ca maine elevii din clsa a8a sau a 12a dau examenulo national, nu era atata interes.

Si de ce lovesc in liceele tehnice si cele vocationale?

Ca si la capacitate, subiectele de la Bac au fost extrem de simple! De ce? Sa promoveze toti prostii si lenesii?
Attached Images
File Type: jpg harta.jpg (19,4 KB, 2 views)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.07.2013, 13:42:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din aceleasi motive pentru care persoane stupide numite "vedete" sunt promovate pe toate canalele media.

Societatea nu are nevoie de foarte multi oameni inteligenti (ba chiar de la cei care ne conduc vedem ca se poate si fara) iar prostii sunt mai usor de condus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.07.2013, 14:40:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

“NORMALIZAREA” ABUZULUI ca modus operandi in “statul procurorilor” sau TERORIZAREA CETATENILOR SIMPLI, “IN FORMA CONTINUATA”, in numele mincinos al “luptei impotriva coruptiei”

Tătăl unei eleve care a dat bacalaureatul la Liceul Dimitrie Bolintineanu a relatat, în emisiuneaRealitatea la Raport, despre modul în care au fost tratați elevii în perioada în care au fost reținuți în clădirea liceului, fără a li se permite să meargă la toaletă.
“Fata mea, pe 5 iulie, când a terminat examinarea, m-a sunat și mi-a spus: ‘Am făcut bine, dar nu știu de ce sunt ținută în școală’. A revenit cu alt telefon: ‘Tată, nu-mi dau voie să ma duc la WC, mi s-a făcut rău. Mi s-a spus că dacă ți se face rău, numai când cazi chemăm Salvarea“, a povestit tatăl acesteia. El a relatat că fiica sa, care are probleme de sănătate, era programată la ora 16 la medic și că eleva i-a spus că trebuie înainte să meargă la Parchet, că polițiștii au mandat. “I-am zis că nu au voie să facă asta, mandatul se dă personal, nu global, nu la toți copiii. Nu au voie să facă asta, e o încălcare a legii. Pentru mandat intâi vine o inștiințare, după vine o citație, dacă refuzi incă o citație, abia apoi mandat de aducere. A fost un abuz”, a apreciat tatăl elevei, polițist pensionat.

De altfel, acesta a fost bruscat de polițiști la liceu în ziua respectivă, după evenimentul respectiv acestuia deschizându-i-se dosar de ultraj.“Am fost foarte calm. Am întrebat ce se intâmplă cu fata mea, au început să mă bruscheze, m-am trezit că trebuie să mă apăr”, a relatat el.

Metodele staliniste aplicate în ancheta de la “Bolintineanu” prezentate de “Ziua Justiției”

Exact când mai-marii magistraturii aniversau Ziua Justiției, la Liceul Bolintineanu se desfășura în văzul lumii o acțiune care arăta cum se face justiție în România. Scenele scandaloase ale abuzurilor la care erau supuși elevi, profesori și părinți de Poliție, Jandarmerie sub conducerea procurorilor au scandalizat întreaga țară. Realitatea crâncenă a pătruns într-un târziu și în sala de festivități unde se țineau discursuri frumoase despre menirea Justiției și rolul magistraților pentru însănătoșirea României. Premierul a întrerupt somptuoasa ședință și a dat o declarație care a stopat, cel puțin pentru moment, zelul anchetatorilor. Astfel cel puțin 100 de elevi pregătiți să fie duși în autocarele Ministerului de Interne la anchete în două sedii– la Poliția Capitalei și Direcția Generală Anticorupție – au putut să plece acasă.

Au ieșit la iveală maniera brutală a sechestrării elevilor după terminarea examenului la proba de vineri 5 iulie dar și pătrunderea în incinta claselor a polițiștilor înainte de finalizarea examenului.

Desantul de procurori instalat la Liceul Bolintineanu dorea să ancheteze 250 de elevi, posibili martori ai fraudării examenului. Nu punem la îndoială dreptul Parchetului de a elucida faptele care ar fi deturnat corectitudinea examenului de Bacalureat. De aici până la a transforma acest dosar într-o investigație cu metode staliniste, folosindu-se intimidări, distribuirea de informații false este o cale lungă.

Procurorii din dosarul “Fraudă la bac” l-au transformat într-un instrument de teroare asupra unor adolescenți în pragul intrării în viață care pot rămâne marcați de contactul dur cu instituțiile statului cu apucături dictatoriale. Cine sunt procurorii care lucrează la acest caz devenit un motiv de discordie între instituții ale statului fără ca cei responsabili să aibă până acum atitudini fără echivoc? Ne referim aici la ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, Procurorul General, Tiberiu Nițu și șefa CSM, procuror Hăineală Oana.

Foarte discreți în aparițiile publice
Dosarele par să fie instrumentate de o mână invizibilă așa încât informațiile despre procurori se obțin greu. Sunt motive pentru a păstra discreția asupra vieții unor procurori care sunt în luptă cu mari infractori, cu criminali și persoane violente. Dosarul “Fraudă la bac” nu are elemente care să ne îndemne să păstrăm discreție asupra procurorilor. După cele ce s-au întâmplat și se întâmplă în continuare chiar este bine să prezentăm câteva elemente care pot da “portretul” procurorilor care voiau să urce în dubele de protocol suta de elevi de la Bolintineanu.

Rechizitoriul prin care a fost arestată directoarea liceului a fost întocmit de procuroarea Ileana Adina Mocioacă. Traseul profesional prin magistratură începe în 2002 când Ileana Mocioacă este judecător la Orșova. De la malul Dunării se transferă la malul mării, ca procuror, la Judecătoria Constanța. Ținta de a atinge Capitala este atinsă prin transferul ca procuror la Judecătoria Sectorului 2. În 2006 o găsim, din 15 februarie, ca procuror pe lângă Tribunalul București, instanță la care se află și acum. Interesant este că la propunerea lui Daniel Morar, șeful DNA, în iunie 2008 procuroarea Mocioacă este transferată în această structură. ÎN DNA, o decizie luată de Ileana Mocioacă stârnește un scandal puternic între CSM și Înalta Curte, neînceperea urmăririi penale dată de acest procuror fiind infirmată de șeful ierarhic. Era vorba de celebrul dosar “Trădare și spionaj”. Doamna Mocioacă nu are proprietăți, în declarația de avere figurând doar cu un autoturism VW-Polo. Interesant este că nemulțumită de tăierea unor drepturi salariale a cerut executarea silită a Ministerului Public. În schimb instituția îi plătește chiria.

Șeful anchetei de la Bac este prim-procurorul Remus Budăi Damian. Declarațiile lui incoerente despre mandatele de reținere sau de aducere, sau de citare au arătat că acțiunea “Autobuzul” a fost gândită de mintea lui. [...]

***
Voua chiar vi se pare normal ce s-a intamplat? De cand rezolvi problemele cu teroare, abuz si frica?

****
DC News: Aceiași procurori: Elevii, ridicați la fel ca bolnavii de cancer în cazul rețetelor false

Luju.ro: ACELASI MODUS OPERANDI – Procurorii care au navalit peste elevi la Liceul Dimitrie Bolintineanu au semanat teroare si printre bolnavii de cancer. Sute de pacienti, unii aflati in faza terminala, au fost saltati din paturi pentru a fi audiati in dosarul “Retetelor false” de aceiasi procurori din cazul fraudarii examenului de bacalaureat,printre care purtatorul de cuvant al Parchetului Bogdan Staicu. Si atunci au fost emise mandate de aducere, fara ca in prealabil martorii sa fie citati

complet:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...a-cetatenilor/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2013, 14:47:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Rares Bogdan despre TEAMA PARINTILOR de a vorbi despre ABUZURILE anchetei de la Bolintineanu (video)

toata emisiunea aici: http://www.realitatea.net/jocuridepu...Iulie2013-2215

Last edited by Parascheva16; 11.07.2013 at 15:03:30.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2013, 15:01:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine ar fi să putem cunoaște realitatea așa cum a fost, nu cum vrea presa să o cunoaștem. Chiar nu băgați de seamă manipularea tot mai grosolană pe care presa o face cu noi în interesul lui Voiculescu și a altora ca el?
Lupta pentru justiție este tot mai aprigă. Într-o apariție recentă, referindu-se la arestarea șefului Antenei spunea pe față că va (vor) avea grijă ca justiția să nu mai facă chiar așa, ce vrea ea (cuvintele mele).
Faptul că suntem mințiți sistematic de atâția ani, știind că în spatele marilor trusturi de presă sunt foștii securiști care formează și controlează opinia publică după în funcție de interesele lor este unul dintre motivele pentru care am renunțat la TV.
Este greu să discerni adevărul într-o lume atât de plină de minciună. Este, totuși, necesar.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2013, 15:32:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa-i speriem de mici

Cateva concluzii:

1. Metodele utilizate de procurori (perchezitii corporale a elevelor, sechestrarea in scoala a elevilor, etc) pot fi discutate si se apropie sau chiar depasesc limita abuzului. Daca procurori au comis abuzuri exista organe competente care pot si trebuie sa-i sanctioneze.

2. Toti elevii care au dat spaga si profesorii care au primit spaga trebuie pedepsiti conform legii, fiind vorba de o infractiune penala.

3. Interventia publica a lui Victor Ponta a fost neinspirata.

Acuma in legatura cu afirmatia ca ""fostii securisti conduc trusturile de presa"" mi se pare exagerata!
In afara cazului Dan Voiculescu (inainte de 1989 era director la ""ICE Dunarea"", firma acoperita a securitatii, prin care se desfasura mare parte din comertul exterior romanesc. In momentul revolutiei, banii pentru marfurile livrate de statul roman diversilor parteneri externi trebuiau sa vina in tara. Partenerii externi au trimis banii, insa in haosul din acele zile, Dan Voiculescu aveea acces la acele conturi, si in loc sa trimita banii in bugetul statului, i-a bagat in buzunarul propriu!), celelalte mari trusturi media si posturi tv din Romania nu vad cum sa fie conduse de foste cadre ale DSS-ului:

-""Pro-tv"" este a lui Adrian Sarbu, care in 1989 era regizor la studiourile "Sahia Film"";
-""Realitatea tv"" a fost infiintata de Silviu Prigoana, care in 1989 era mecanic masini-unelte la Fabrica de spirt din Gherla
-Ion Cristoiu era in 1989 redactor la ""Scanteia tineretului""
etc.

Asadar in afara de Dan Voiculescu, restul oamenilor din presa si mass-media de astazi la momentul 1989 nu prea aveau legatura cu DSS-ul!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.07.2013, 16:04:10
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu știu exact cine stă în spatele celorlalte televiziuni. La Realitatea a fost SOV, și în vremea aceea, cel puțin, era o televiziune foarte partizană. Acum mi se pare că sunt cei de la RTV.
Dacă ești atent, nu este foarte greu să-ți dai seama dacă informația ți se oferă în interesul tău sau al altuia (politic, financiar). Dacă ar fi pentru noi ni s-ar prezenta cinstit informațiile, lăsând interpretarea în seama noastră.
Cred că la TVR știrile sunt încă mai cinstite. Prefer, însă, să ascult radioul (România Actualități îmi par cei mai profesioniști).
Nu mi-am făcut o părere sigură despre digi TV; la o primă vedere îmi par profesioniști. Îmi place Cosmin Prelipceanu.

P.S. Atâția ani ne-am plâns că nu-i vedem luați la întrebări pe marii corupți. Iar acum, când Justiția parcă a început să se ia de ei, zicem că e abuzivă, că trebuie să-i întrebe pe ei dacă sunt de acord să fie anchetați...

Revenind la subiect: Mi-e greu să cred că au dat dovadă de atâta lipsă de profesionalism, încât să nu țină cont de sex, cu atât mai mult cu cât era vorba de niște adolescenți. E un lucru elementar, și la pușcărie este personal de același sex cu deținuții.

Last edited by N.Priceputu; 11.07.2013 at 16:15:05.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.07.2013, 16:08:55
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Legaturi cu securitatea a avut in schimb Basescu, chiar daca el si-a luat dosarul sau l-a distrus. E limpede ca nu puteai sa fii reprezentant al statului roman la Anvers si sa nu colaborezi cu secu.
Metodele securistice ale lui Basescu sunt cele pe care le vedem si azi.
Din cauza asta si-a dorit sa numeasca el procurorii ca sa controleze tara in continuare.
In momentul asta Basescu mai are serviciile secrete in mana si procuratura.
Restul puterii a pierdut-o. Mai incearca insa sa mai sperie lumea cu aceste doua instrumente care-i mai stau la dispozitie.
Problema nu e doar la Voiculescu. Daca nu ma insel, trustul lui Voiculescu e cam singurul care traieste din publicitate. Restul, inclusiv postul basist B1, ziarele basiste Evenimentul Zilei si Adevarul etc. au datorii imense si sunt tinute special ca instrumente de atac ale lui Basescu.
Nu-i iau apararea lui Voiculescu, dar trustul lui e unul dintre principalii contributori la bugetul Romaniei. O fi fost securist Voiculescu, dar si Basescu a fost.
Reply With Quote
Răspunde