Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2014, 12:24:29
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citati partial:

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Actuala BOR trebuie asadar combatuta cu aceeasi intensitate cu care se combate coruptia, nerespectarea drepturilor constitutionale si pradarea banului public. Parazitarea mintii e mai grava decat cea a buzunarului.
In ticalosenia mea, nu sunt deloc de acord cu o astfel de atitudine. BOR nu trebuie combatuta sub nicio forma.
Fiecare pasare pe limba ei piere. O interventie, de orice tip, nu face decat sa invrajbeasca si sa martirizeze. E suficient sa respectam principiile democratiei. Nu trebuie nimic mai mult.

Majoritatea presei si chiar Statul insusi imi pare de o ipocrizie colosala acum. In numele dreptului la libera exprimare au fost tolerate ani de zile televiziuni si institutii partinitoare in tot ceea ce tine de politica. BOR este doar o alta institutie, dintre alte sute, care a intrat in acest joc. Spiritele s-au agitat doar pentru ca s-a considerat ca aceasta institutie are o putere mai mare, care nu este de neglijat.
Ca si exemplu, imaginati-va problemele recente, cu votul diasporei. Principiul de baza al democratiei ar fi fost incalcat si daca o singura persoana nu ar fi votat. Mizeria ar fi avut deja loc, principiul a fost incalcat. Acum doar se cuantifica gravitatea, in functie de numarul celor carora li s-a incalcat acest drept. ...Inutil as spune eu. Democratia a fost calcata in picioare incepand cu primul primul om care nu si-a putut exercita dreptul de vot.
BOR isi apara interesul si nu vad nimic iesit din comun aici. Nu inteleg de ce un ateu ar fi revoltat. Doar nu credeati in infailibilitatea Bisericii?!

Consider ca directia in care se indreapta societatea este deja cea corecta. Este mult mai bine astazi decat in trecut. Lucrurile se aseaza pe fagasul lor, in mod natural. Nu are rost sa fortam noi lucrurile pentru ca nu vom face decat sa agitam spiritele si sa amanam inevitabilul.

Nu trebuie sa cerem si sa ne dorim legi si masuri potrivnice Bisericii. Ele vor veni de la sine, in functie de context. Societatea in ansamblul ei va considera ca este mai bine asa (nu o mana de oameni ce detin puterea). Trendul este unul clar. Doresc democratie pana la capat. Majoritatea sa decida!

Nu ma credeti? Eu am certitudinea ca Antena 3, spre exemplu, a contribuit masiv la esecul lui Ponta in aceste alegeri. Ani de zile a jignit si a mintit, fara sa-si dea seama ca s-a afundat singura in mocirla. BOR sa faca ce doreste, respectand democratia. Nu a incalcat nicio lege intrand in jocul politic. Este dreptul ei. Nu e problema mea ce consecinte a suferit in urma acestei decizii.

Eu am multa incredere in om. Se va trezi singur din somnul ratiunii, chiar daca are nevoie de inca cateva generatii. Nu e graba. Imaginati-va ce ar fi insemnat sa scriu toate acestea acum cateva sute de ani. ...Eram deja spanzurat :).

PS: Nu avem ce sa dezbatem aici: BOR a intrat in jocul politic, fara doar si poate! Nu ar fi facut acest lucru doar daca lua masuri aspre pentru reprezentantii din sanul ei care "au calcat de-alaturi". O non-reactie este echivalentul faptului ca isi asuma pozitiile luate de catre cei din sanul ei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.11.2014, 12:36:27
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-as dori cat de curand un referendum national in urma caruia sa se stabileasca daca veniturile Bisericilor sa fie impozitate.

Promit ca nu as participa decat ca sa validez referendumul, anuland "votul".

As lasa sa decida majoritatea aia de 99%, non-atee :). Atunci nu ar trebui sa mai existe discutii si victimizari.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.11.2014, 12:46:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și eu mi-aș dori.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.11.2014, 13:16:06
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și eu mi-aș dori.
Ma bucur!

Dar atentie! Daca se constata ca neintroducerea Bisericilor in sistemul de impozitare este neconstitutionala, cum a decis CC in cazul religiei, ca materie obligatorie, e alta mancare de peste. Atunci majoritatea nu mai poate face regulile, chiar daca pare aparent democratic.

Spre exemplu, imagineaza-ti cum s-ar sfarsi un referendum pe tema "vreti sa fie izgoniti ungurii din tara?". O fi majoritatea covarsitoare pentru acest demers, dar constitutia ar fi in mod flargant incalcata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.11.2014, 13:26:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai zi ca la proști, că-mi place. Ai verb în tine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.11.2014, 13:30:27
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai zi ca la proști, că-mi place. Ai verb în tine.
Ai colegi din categoria mentionata de tine care, atunci cand CC a spus ca religia nu poate fi materie obligatorie, au invocat principiul majoritatii. Ii trageau intr-una cu tara majoritar crestina, de parca asta conta. Nu m-ar mira sa fi fost si tu unul dintre ei. O sa verific.

PS: cui pe cui si șto pe șto!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2014, 13:36:39
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Verifică-mă.
Vrei să mă și predau undeva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.11.2014, 14:24:41
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Macar in cazul impozitelor, toate cultele si bisericile sunt egale. Nici una nu plateste impozite.

Ce e incorect este ca organizatiile non-profit platesc impozite, in timp ce bisericile nu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.11.2014, 14:47:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O organizație non-profit pe ce plătește impozit?
Pe profitul neexistent?
Pe salariile date? Mersi, și BOR plătește cu vârf și îndesat!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.11.2014, 15:17:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
O organizație non-profit pe ce plătește impozit?
Articolul 15 alineat (3) Cod Fiscal.
Reply With Quote
Răspunde