Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.11.2005, 14:07:24
elena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de unde s-a plecat si unde s-a ajus! vis-a-vis de botez si cununie,da e bine ca parintii copilului sa fie cununati, dar daca nu se intampla asa, atunci nu inseamna ca acel copil ramane nebotezat!iar pt nasii copilului e cea mai mare onoare posibila, aceea de a crestina un sufletel!:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.11.2005, 16:34:54
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena
de unde s-a plecat si unde s-a ajus! vis-a-vis de botez si cununie,da e bine ca parintii copilului sa fie cununati, dar daca nu se intampla asa, atunci nu inseamna ca acel copil ramane nebotezat!iar pt nasii copilului e cea mai mare onoare posibila, aceea de a crestina un sufletel!:)
Ceea ce spui tu in mesajul tau, s-a spus si in mesajele de mai sus dinaintea ta, interesant este nu unde s-a ajuns, ci modul cum se pune problema! Daca ai o parere proprie in acest sens spune-o! Dar ceea ce ai transmis in mesajul tau, vine ca o intarire nu-i rau, dar ca sa spui unde s-a ajuns?
Oricum unde s-a ajuns s-a ajuns bine, ca tot la Dumnezeu s-a ajuns!

P.S. Cand repeti ceva bun, o afirmatie dogmatica sau o rugaciune, nu este rau! Dar daca vrei sa si sustii ceea ce repeti, incearca sa raspunzi problematicii pe care o ridica participantii la forum, argumentat! S-a plecat de la Iisus Hristos si s-a ajuns la Yahve sau Yehova, Eu sunt Cel ce sunt! Adica se marturiseste Unitatea de Fiinta A Sfintei Treimi, Tatal Fiul si Duhul Sfant!
Este cea mai mare onoare posibila, sa traiesti cea ce crezi si sa fii in stare sa crezi ceea ce traiesti!
Se poate si ca copilul sa ramana nebotezat, si/sau copilul chiar botezat din cauza modului cum este crescut sa nu poata activa pe parcursul vietii, harismele, darurile Duhului Sfant date prin Botez si Mirungere! Adica este crestin cu vorba (nici macar cu Cuvantul), iar dupa fapte face pacate, savarseste raul!:hmmm:
Si atunci cu sufletelul............. cum ramane? Nu mai spun de onoare................
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.11.2005, 02:14:30
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Nu exista ateism, pozitiv

Se vede ca nu stii multe despre ateism. Exista ateism pozitiv("puternic" ori explicit) care este lipsa teismului fara sa negi ceva sau negativ("slab" ori implicit) prin care negi existenta fiintelor supra naturale. Eu sunt pozitiv.

"ajunge sa nege ceea ce este evident, adica existenta Lui Dumnezeu"

Existenta lui Dumnezeu este departe de a fi evidenta... n-ar fii mii de religii daca este asa de evidenta.

"Raul nu exista, el este de fapt o absenta a harului"

Nu este adevarat. daca ar fi asa ca in cazul luminii sau in caul sunetului ar fi o faloare 0 de rautate pura. Spre exemplu la lumina: daca nu exista nici un foton intr-un spatiu limitat atunci asa este intuneric pur. Inca o data ce este rautatea pura?

6. Asta este prea de tot! Sunt ateu si nu derilez, si nu am vazut altii de alte religii deriland sau si nu am probleme cu sanatarea mintala
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.11.2005, 20:38:49
Diana Diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

O intrebare de interes personal si una de curiozitate.Poate un om nebotezat sa mearga la biserica?Din cate stiu nu e prea bine ca un pagan sa faca asta.Si...un om nebotezat la biserica,dupa ce moare merge direct...acolo jos,la subsol,nu?Curiozitatea mea e ce cauta un ateu pe un site de felul acesta.Chiar vreau sa stiu,nu sa ofensez.Merci anticipat
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.11.2005, 14:56:00
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diana
O intrebare de interes personal si una de curiozitate.Poate un om nebotezat sa mearga la biserica?Din cate stiu nu e prea bine ca un pagan sa faca asta.Si...un om nebotezat la biserica,dupa ce moare merge direct...acolo jos,la subsol,nu?Curiozitatea mea e ce cauta un ateu pe un site de felul acesta.Chiar vreau sa stiu,nu sa ofensez.
Invatatura de credinta, spune ca si paganii fac din fire cele ale legii. Despre paganism poti discuta in zilele noastre sub foarte multe aspecte, inclusiv sub aspectul vietii cotidiene a celor (la modul real!)mai buni crestini! Cred ca si un om nebotezat poate merge la Biserica, sigur, chiar prima parte a Sfintei Liturghii se numeste Liturghia Catehumenilor, adica a celor care nu sunt inca botezati, dar se pregatesc, inclusiv teoretic, pentru primirea botezului. Aceasta deoarece in primele veacuri ale crestinismului, pedo-baptismul, adica, botezul copiilor, nu fusese inca generalizat!
Deci cred ca poate merge la Biserica, atata doar ca nu poate sa sa ia parte la administrarea Sfintelor Taine, practic, in comunitatea haric-liturgica a Bisericii, nu esti primit decat prin botez. Botezul inseamna practic primirea in randul comunitatii crestine!
Stii eu ori si ce as face nu pot sa nu vad in fiecare om un semen si o cruce, priveste oricine, fiece OM este o CRUCE, si nu pot sa condamn pe nimeni la iad! La iad ne condamnam singuri, prin prostie, rautate si ura, la care as mai adauga lacomia, invidia si desfraul! Ca stii vorba aceea care spune, ceea ce isi face omul cu mana lui..........!
Sa stii ca nu stiu ce cauta un ateu pe forumul asta?!:thumbsup:
Dar cred ca poti sa-l intrebi pe el (utilizatorul care ti se pare ateu!)! Eu am constatat cu groaza ca acest forum este mai degraba un Forum pentru promovarea New-Age, am gasit in mesaje, si nu cred ca exista vreo exceptie, toate ereziile posibile de la arianism, gnosticism, modalism,...........SI ASTIA CICA ERAU CRESTINI BOTEZATI??????!!!!!!!!:dontgetit::dontgetit::dontg etit: :(
Sa nu ma intrebi unde merg!:( Te rog!:(

Poate doar Qvo vadis Domine?:( Ca sa-L mai rastignim odata?:(:(:(
Cat despre yawn-life, utilizatorul acesta nu-i mai ateu ca mine cel putin!:(
Pentru ca eu constat ca in esenta spunem acelasi lucru numai ca fiecare foloseste limbajul lui!
Stii ce iese o..............babilonie!
pentru ca yawn-life, vrea sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista, dar Este Cel Ce Este, Yahve, Eu sunt Cel Ce Sunt. Eu ii spun ca Dumnezeu Este in esenta Sa Spirit, Duh, si ca ne este accesibil prin intermediul energiilor Sale harice, care insa nu sunt acelasi lucru cu Fiinta Lui Dumnezeu!, care ne este inaccesibila! De aia spune Yawn-Life, ca Dumnezeu nu exista!
Cat despre alti utilizatori sunt de-a dreptul periculosi, si stii de ce pentru ca vor sa faca politica si habar nu au ce-i aceea!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.11.2005, 09:23:50
Diana Diana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.11.2005
Mesaje: 7
Implicit

Multumesc pt raspuns.Intrebarea despre ce cauta yawn_life aici era adresata lui,dar de fapt nu are relevanta raspunsul,nu ma intereseaza in mod deosebit,iar cea despre ce se intampla cu oamenii nebotezati dupa moarte era in stricata legatura cu mine.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.11.2005, 10:57:41
elena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, , poate nu m-am exprimat prea bine, dar am zis asa pt ca raspunsurile de mai sus pt mine sunau un pic altfel. un raspuns scurt si la obiect cred ca este suficient. eu nu judec pe nimeni. iar daca ce am scris eu intareste ce s-a zis mai sus, atunci afla ca asta e parerea mea!daca te-a deranjat raspunsul meu atunci, imi cer scuze! dar cred ca fiecare are dreptul la propria opinie. sa auzim de bine!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.11.2005, 14:16:23
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena
da, , poate nu m-am exprimat prea bine, dar am zis asa pt ca raspunsurile de mai sus pt mine sunau un pic altfel. un raspuns scurt si la obiect cred ca este suficient. eu nu judec pe nimeni. iar daca ce am scris eu intareste ce s-a zis mai sus, atunci afla ca asta e parerea mea!daca te-a deranjat raspunsul meu atunci, imi cer scuze! dar cred ca fiecare are dreptul la propria opinie. sa auzim de bine!
De acord un raspuns scurt si la obiect! Dar cate intrebari sunt intr-un singur mesaj, si cate probleme se ridica? Nu m-a deranjat, m-a facut atent! Stiu ca-i obositor, dar aceasta este si pentru mine!
Sincer nu stiu ce intareste acum mesajul tau, decat poate o parere a ta personala. In mesajele postate anterior, ma refeream la rugaciune.
Da fiecare are dreptul la propria opinie, de aceea si mesajele difera inclusiv d.p.d.v al posibilitatii de a raspunde f. scurt astfel incat sa raspunzi inteligibil!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.11.2005, 21:08:21
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Nici mie nu mi-au spus clar ce se intampla ca necredinciosii dupa moarte (in opinia crestina).
Daca imi permiti yawn_life am sa incerc sa iti raspun eu la intrebarea la care nu ai primit raspuns desi cred ca este cunoscut de tine.
In lume sunt lucruri care prin deasa folosire au devenit banale, au trecut din constient in subconstient. De exemplu aerul, apa etc Aerul il respiri in fiecare zi asa ca nu mai poti vedea cat de important e. Doar daca s-ar intampla sa fii undeva inchis fara aer atunci ii vezi valoarea.
Acum dragostea Lui Dumnezeu tine toate lucrurile in picioare si e banal sa tot auzi asta in fiecare zi. Dar daca o singura zi acesta dragoste sar opri ai vedea consecintele.
Acum sa revin la unde se duc necredinciosii: In Iad sau locul de chin vesnic, da stiu banal si clasic iadul (care probabil nu exista iti zici) dar cum spuneam vine o zi cand lucrurile evidente in lumea Lui Dumnezeu se vor arata si atunci necredinciosii vor fi judecati si gasiti vinovati.
Pacatele fac parte din lumea Lui Dumnezeu si sunt realitati in acea lume.
Daca faci un pacat (nu conteaza ce spune lumea sau oamenii despre el) acel pacat e o realitate in lumea Lui Dumnezeu si el nu dispare ramane acolo vesnic. Verdictul pentru pacat e Iadul, singurul mod de a scapa e ca Dumnezeu Sa-l acopere sa nu-l ia in seama, si acesta prin sangele Lui (Jertfa de la Golgota). Tine doar de vointa Lui Sa dea iertarea, iar necredinta nu e altceva decat neacceptarea acestei iertari pentru tine (negarea ei) de aceea verdictul Lui Dumnezeu e drept.
E destul de logic raspunsul meu pentru tine? (am evitat termenii teologici pentru ca raspunsul sa fie cat mai logic si de inteles)
Cu respect BF
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2006, 14:03:40
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Nici mie nu mi-au spus clar ce se intampla ca necredinciosii dupa moarte (in opinia crestina).
Daca imi permiti yawn_life am sa incerc sa iti raspun eu la intrebarea la care nu ai primit raspuns desi cred ca este cunoscut de tine.
In lume sunt lucruri care prin deasa folosire au devenit banale, au trecut din constient in subconstient. De exemplu aerul, apa etc Aerul il respiri in fiecare zi asa ca nu mai poti vedea cat de important e. Doar daca s-ar intampla sa fii undeva inchis fara aer atunci ii vezi valoarea.
Acum dragostea Lui Dumnezeu tine toate lucrurile in picioare si e banal sa tot auzi asta in fiecare zi. Dar daca o singura zi acesta dragoste sar opri ai vedea consecintele.
Acum sa revin la unde se duc necredinciosii: In Iad sau locul de chin vesnic, da stiu banal si clasic iadul (care probabil nu exista iti zici) dar cum spuneam vine o zi cand lucrurile evidente in lumea Lui Dumnezeu se vor arata si atunci necredinciosii vor fi judecati si gasiti vinovati.
Pacatele fac parte din lumea Lui Dumnezeu si sunt realitati in acea lume.
Daca faci un pacat (nu conteaza ce spune lumea sau oamenii despre el) acel pacat e o realitate in lumea Lui Dumnezeu si el nu dispare ramane acolo vesnic. Verdictul pentru pacat e Iadul, singurul mod de a scapa e ca Dumnezeu Sa-l acopere sa nu-l ia in seama, si acesta prin sangele Lui (Jertfa de la Golgota). Tine doar de vointa Lui Sa dea iertarea, iar necredinta nu e altceva decat neacceptarea acestei iertari pentru tine (negarea ei) de aceea verdictul Lui Dumnezeu e drept.
E destul de logic raspunsul meu pentru tine? (am evitat termenii teologici pentru ca raspunsul sa fie cat mai logic si de inteles)
Cu respect BF
Trebuia sa mai spui ceva! Poate cel mai important lucru, ca rezolva si iadul si pacatul!

Acoperirea pacatelor, stergerea pacatelor o face Dumnezeu, in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine, a caror savarsitor este preotul sau arhiereul! Cele (Sfintele Taine)care sterg sau acopera pacatele sunt Botezul,Spovedania si Impartasania, si Sfantul Maslu (vezi si subiectul in cauza)!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
botezul dulcineea Mirungerea(Ungerea cu Mir) 70 09.09.2008 10:17:27
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00