Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 04.10.2013, 15:25:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Primăria Capitalei a găsit vinovatul pentru copacii care cad peste oameni: veverițele și păsările care-și amplasează cuiburile ilegal

Sorin Oprescu crede că astfel de lucruri se întâmâmplă deoarece în lumea animalelor nu există birocrație, ceea ce e foarte rău

Edilii bucureșteni sunt foarte supărați din cauza arborilor care cad peste oameni și mașini la fiecare furtună! “Deși oamenii ne fac răspunzători, n-avem noi nicio vină”, declară Sorin Oprescu, “am convocat un comitet de cirză care să analizeze situația și am ajuns la concluzia că principalii responsabili sunt păsările care-și amplasează cuiburi ilegal, fără autorizație de la Primărie, astfel că îngreunează excesiv copacii. Ca să nu mai spunem că multe păsări își fac cuiburile, în mod iresponsabil, pe crăcile de rezistență ale arborilor”.

Primarul General al Capitalei mai dă vina și pe veverițe, care găuresc copacii ca să-și facă vizuini, dar și pe ciocănitori, pe care Oprescu le numește “bormașinile SDS ale lumii animale”. Primarul spune că niciunul din aceste animale nu cere vreodată autorizație pentru lucrările pe care le execută și nici măcar acordul viețuitoare din copacul respectiv, ceea ce a condus la situația actuală, cnd arborii se prăbușesc peste cetățeni sau produc pagube materiale. “Practic, în lumea animală nu există birocrație, ceea ce este foarte rău, fiindcă nu ne-ar deranja să dea și veriețele măcar un plic cu ghinde pentru o autorizație de vizuină eliberată mai repede”, conchide Sorin Oprescu. (sursa: audvoci.ro)
Reply With Quote
  #542  
Vechi 04.10.2013, 15:28:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Noi prevederi în Codul Rutier: de la 1 octombrie, autoturismele trebuie să fie dotate obligatoriu și cu vâsle

Cine vrea să circule toamna pe drumurile publice trebuie să poată ieși singur din bălțile mai adânci de un metru, spun cei de la Ministerul de Interne

Ploile din ultimele zile au dus și la o modificare a Codului Rutier! După ce autoritățile i-au obligat pe posesorii de autoturisme să se doteze cu anvelope de iarnă, acum vor să-i pună să-și ia și vâsle, pentru perioada toamnei. Cei din Ministerul de Interne spun că aceasta este singura soluție pentru ca șoferii să nu mai rămână blocați în pasaje inundate sau în bălțile mai adânci și că s-au inspirat din modelul țărilor din Uniunea Europeană, mai precis din modul în care se circulă în Veneția.

Mai precis, în fiecare an de la 1 octombrie și până la 1 iunie, conducătorii auto vor trebui să aibă în mașină minim un set de vâsle, motocicliștii - o pagaie iar posesorii de SUV-uri și jeep-uri, un echipaj de cel puțin patru vâslași la galere plus un om care să țină ritmul bătând la tobe.

Veștile proaste nu se opresc însă aici! Dacă ploile vor mai continua, este foarte posibil că șoferii care vor totuși să circule pe drumurile publice vor trebui să obțină și brevetul de căpitan de navă. (sursa: audvoci.ro)
Reply With Quote
  #543  
Vechi 11.10.2013, 23:02:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit


__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #544  
Vechi 14.10.2013, 14:54:53
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Doi câini Husky se iau la întrecere cu un bebeluș

http://www.youtube.com/watch?v=EYDTLvDLLEE
Reply With Quote
  #545  
Vechi 14.10.2013, 21:24:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

"Sorin Oprescu le promite bucureștenilor un nou record de Guinness Book: cea mai rece apă caldă la robinet din lume!

Primarul se laudă că nicăieri în lume apa caldă nu are o temperatură atât de scăzută ca în București


Primarul General al Capitalei vrea să intre și anul acesta în Cartea Recordurilor! Sorin Oprescu i-a chemat azi la București pe oficialii Guinness Book pentru a omologa cel mai nou record al său: cea mai rece apă la robinet din întreaga lume! “Până acum”, spune primarul, “făceam eforturi în direcția greșită, încercam să batem recordul pentru cea mai murdară apă la robinet din lume, or la asta ne băteau în fiecare an țările africane. Ne-am dat seama însă la timp că punctul nostru forte e temperatura scăzută a apei”

Recordul este cu atât mai remarcabil, spune Oprescu, cu cât nu este vorba de doar de cea mai rece apă care vine pe țeava de apă rece, ci și de cea mai rece apă caldă. Practic, Primarul Capitalei se laudă că Bucureștiul este primul oraș din lume unde apa caldă are temperaturi chiar și sub zero grade.

În calitate de medic, Oprescu ține totuși să le atragă atenția bucureștenilor să nu consume apă atât de rece decât pe perioada iernii, fiindcă vara ar putea răci sau chiar intra în comă din cauza șocului termic." (sursa: audvoci.ro)
Reply With Quote
  #546  
Vechi 14.10.2013, 22:35:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"[b]Practic, Primarul Capitalei se laudă că Bucureștiul este primul oraș din lume unde apa caldă are temperaturi chiar și sub zero grade.(sursa: audvoci.ro)
O fi apă cu antigel? ...))))
Reply With Quote
  #547  
Vechi 14.10.2013, 23:11:29
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

"Oprexu" poate candida la si proba de biatlon "apa rece si murdara" si la proba de neprins cainii vagabonzi/unitate de timp!
Reply With Quote
  #548  
Vechi 15.10.2013, 15:38:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
O fi apă cu antigel? ...))))
Apa cu tot ce vrei si ce nu vrei :-))

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
"Oprexu" poate candida la si proba de biatlon "apa rece si murdara" si la proba de neprins cainii vagabonzi/unitate de timp!
Acelasi succes il va avea si la: daramare constructii monunent istoric/unitate de timp sau strazi asfaltate cu nimic :-)

Last edited by Ekaterina; 15.10.2013 at 15:55:04.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 26.10.2013, 01:07:34
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Doua femei dupa moartea lor. Prima o intreaba pe cealalta:
- Cum ai murit ?
- Inghetata, zice cea de-a doua.
- Ah, oribil, spune te rog cum este sa mori inghetata ?
- Tremuri, degetele te dor, dar dupa un timp devii calma ca si cum ai adormi....
- Si tu... cum ai murit ?
- Eu am facut stop cardiac. Credeam ca barbatul ma inseala si m-am decis sa termin odata cu minciunile. Am intrat in casa in plina ziua si l-am gasit la televizor. Am cautat peste tot dar nu era nimeni, la subsol, in dormitor, in viteza dar totul era curat. Am urcat la etaj dar nici acolo nimic... In final am urcat in pod dar nu reusisem decat cateva scari sa urc si am facut stop cardiac.
Femeia cealalta zice:
- Nenorocire si durere !! Daca ai fi verificat si in congelator, azi am fi fost amandoua in viata.
Reply With Quote
  #550  
Vechi 08.11.2013, 22:48:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Ana către Manole:
- Ce faci acolo?
- Un zid. Te bagi?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde