Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.01.2016, 22:19:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

O femeie care a facut 17 ani de ispasire ptr pacatul ei.O femeie inteligenta, frumoasa chiar si acum la 42 de ani.A aparut la TedTalks dupa 17 ani de tacere.
Veti zice ca totul a fost ceva simplu?...
Am citit la un moment dat un comentariu pe care l-a scris o moderatoare dupa vreo luna dupa ce a a avut loc filmarea.Dupa ce a fost uploadata inregistrarea au inceput un extrem de mare numar de comentarii batjocoritoare la adresa lui Monica Lewinski,daca echipa de moderatori nu isi faceau treaba, ceea ce fusese acum 17 ani nu era prea departe si acum sa se intample. Au sters multe mesaje tendentiose si vulgare la adresa ei, si incet au inceput sa predomine mesajele pozitive.Ceea ce putea sa se transforme intr-o noua umilire si victorie a anonimilor si railor, s-a transformat in cel mai vizualizat film TEDTalks pe anul 2015. Si in revenirea unei femei care a ispasit destul ptr pacatul ei.

Acum este tradusa si in limba romana:
https://www.ted.com/talks/monica_lew...pt?language=en
O parte din rezumat:
... În 1998, după ce am fost prinsă într-o poveste de dragoste imposibilă, am fost prinsă în mijlocul unui vârtej politic, juridic și mediatic cum nu se mai văzuse înainte. Amintiți-vă, cu doar câțiva ani înainte, știrile veneau doar din trei surse: citind un ziar sau o revistă, ascultând radioul, sau urmărind televiziunea. ...
03:46
Un click care a cutremurat lumea. Ce a însemnat asta pentru mine personal a fost că peste noapte m-am transformat dintr-o persoană privată la una umilită public la nivel mondial. Am fost „pacientul zero” în pierderea reputației personale la scală globală, aproape instantaneu. Aceasta grabă de a judeca, activată de tehnologie, a condus la o mulțime de „aruncători cu pietre" virtuali. Desigur, a fost înainte de rețelele de socializare, dar oamenii puteau comenta online, puteau trimite email-uri și, desigur, puteau trimite glume răutăcioase. Sursele de știri au postat fotografiile mele peste tot pentru a vinde ziare, bannere publicitare online și pentru a ține oamenii în fața televizorului.... Am fost etichetată drept târfă, vagaboandă, prostituată, pițipoancă și, desigur, femeia aceea. Mulți m-au văzut, dar puțini m-au cunoscut. Și înțeleg: era simplu să se uite că acea femeie era dimensională,
05:33
că avea un suflet, care era cândva intact. Acum 17 ani, nu exista un termen pentru ce mi s-a întâmplat. Acum i se zice „cyberbullying”, hărțuire online. Astăzi vreau să împărtășesc cu voi puțin din experiența mea, să vorbesc despre cum acea experiență mi-a definit observațiile culturale.
și cum sper ca experiența trecutului meu să ducă la o schimbare din care să rezulte mai puțină suferință pentru alții. În 1998, mi-am pierdut reputația și demnitatea.
06:14
Am pierdut aproape totul, și aproape mi-am pierdut viața...
Nu era ceva ce se întâmpla frecvent în 1998. Prin asta mă refer la furtul vorbelor, al acțiunilor private ale cuiva, a conversațiilor sau a fotografiilor și distribuirea lor publică, fără permisiune, fără context, și fără compasiune.
Sărim 12 ani, în 2010, apărea mass-media pe rețele sociale. Apăruseră mult mai multe exemple ca al meu, fie că persoana respectivă făcuse sau nu o greșeală, și acum sunt implicate persoane publice și private. Pentru unii, consecințele au fost dezastruoase.
09:25
Vorbeam la telefon cu mama mea în septembrie 2010 despre știrea că un student de anul I de la Rutgers University, Tyler Clementi -- blând, sensibil, creativ -- a fost filmat în secret de colegul lui de cameră având relații intime cu alt bărbat. Când s-a aflat online, au început ridiculizarea și
umilirea. După câteva zile, Tyler s-a aruncat de pe podul George Washington și a murit. Avea 18 ani.
10:06
Mama mea era atât de afectată de povestea lui Tyler și a familiei lui și suferea cu adevărat, într-un fel pe care nu îl înțelegeam. În final am realizat: ea retrăia 1998. Retrăia momentele când veghea la patul meu în fiecare noapte, retrăia cum mă obliga să fac duș cu ușa de la baie deschisă, retrăia o perioadă în care părinții mei se temeau că aș putea fi umilită de moarte la propriu.
10:47
Astăzi, prea mulți părinți nu au avut șansa să intervină și să-i salveze pe cei dragi. Prea mulți părinți au aflat de suferința și umilința copilului lor după ce era prea târziu... Cruzimea nu e ceva nou,
12:58
dar în mediul online e amplificată de tehnologie, e necontroltă și e mereu accesibilă. Ecoul rușinii obișnuia să se extindă doar în familie, în sat, școală sau comunitate. Acum se extinde și în comunitatea online. Milioane de oameni, sub anonimat, te pot răni cu vorbele lor, asta cauzează multă durere. Nu există limite pentru câți oameni te pot observa public și te pot pune la zid. Există un preț foarte personal pentru umilirea publică, iar dezvoltarea Internetului l-a făcut să explodeze.
13:50
De aproape două decenii, am pus semințele rușinii și umilirii publice în solul nostru cultural, online și offline. Site-uri de bârfe, paparazzi, reality show-uri, politica, știrile și, uneori, hackerii, toți „trafichează” rușinea. Asta a dus la desensibilizare și la crearea unui mediu online permisiv care se pretează la batjocură, invadarea intimității și „cyberbullying”. Această schimbare a creat ceea ce profesorul Nicolaus Mills numește „cultura umilirii”. Gândiți-vă la câteva exemple faimoase doar din ultimele șase luni. Snapchat, serivicul folosit în principal de generația tânără, pretinde că mesajele sunt stocate doar câteva secunde. Imaginați-vă ce conținut variat au acestea. O aplicație suplemetară folosită pentru stocarea mesajelor a fost spartă de hackeri și 100000 de conversații personale, poze și video-uri au circulat online și acum au o durată de viață permanentă.

Lui Jennifer Lawrence și altor actori le-au fost sparte conturile iCloud și imagini private nud au fost împrăștiate pe Internet fără acordul lor. Un site de bârfe a avut peste 5 milioane de accesări pentru această postare. Cât despre spargerea Sony Pictures? Documentele care au primit cea mai multă atenție erau email-uri private cu potențial maxim de umilire. În această cultură a umilirii,
15:41
există un alt preț atașat batjocorii publice. Prețul nu măsoară prejudiciul adus victimei, pe care Tyler și mulți alții, în special femei, minorități și membrii comunității LGBTQ l-au plătit; prețul măsoară profitul celor care abuzează de aceștia. Invadarea celorlalți e materia primă, exploatată eficient și fără scrupule, împachetată și vândută pentru profit. A apărut piața, umilirea publică devenind marfa industriei rușinii. Cum se fac bani din asta? Prin click-uri. Mai mare rușinea, mai multe click-uri. Mai multe click-uri, mai mulți bani din reclame. E un cerc vicios. Cu cât accesăm acest fel de bârfă, cu atât devenim mai indiferenți la viețile din spatele ei. Și cu cât devenim mai indiferenți, cu atât accesăm mai mult. Între timp, cineva face bani din suferința altcuiva. Cu fiecare click, facem o alegere. Cu cât ne saturăm cultura cu umilire publică, cu atât aceasta devine acceptabilă și constatăm mai multe comportamente precum „cyberbullying”, batjocură, spargerea conturilor și hărțuire online. De ce? Pentru că toate au umilirea ca fundament. Acest comportament e un simptom al culturii pe care am creat-o. Gândiți-vă.
17:30
Schimbarea comportamentelor începe cu evoluția ideilor. ...
Schimbarea începe din ceva simplu, dar nu e ușor. Trebuie să ne întoarcem la valorile tradiționale: compasiune și empatie. Online avem un deficit de compasiune, o criză de empatie...
19:51
Discutăm mult despre dreptul nostru la liberă exprimare, dar trebuie să vorbim mai mult despre responsabilitatea pe care o implică. Cu toții vrem să fim auziți, dar haideți să recunoaștem diferența dintre a te exprima cu intenție și a te exprima pentru atenție. Internetul este mediul ideal pentru exprimare, A fi empatic online e în folosul tuturor și ajută la crearea unei lumi mai sigure și mai bune. Trebuie să comunicăm online cu compasiune, să consumăm știri cu compasiune, să accesăm pagini cu compasiune. Imaginați-vă cum ar fi să trăiți o zi în profilul altcuiva. Aș vrea să închei într-o notă personală. În ultimele nouă luni, întrebarea primită cel mai des a fost de ce. De ce acum? De ce mă expun? Puteți citi printre rânduri aceste întrebări, dar răspunsul nu are nimic de-a face cu politica.

Răspunsul a fost mereu și este: acum e timpul. E timpul să nu mă mai feresc de trecutul meu. E timpul să încetez să trăiesc cu această stigmă. Și e timpul să îmi revendic povestea.
21:17
Și nu fac asta doar pentru a mă salva pe mine. Oricine suferă din cauza rușinii și a umilirii publice trebuie să știe un lucru: Îi poți supraviețui. Știu că este greu. Poate nu este lipsit de durere, rapid sau ușor, dar poți lupta pentru un alt final al poveștii tale. Să ai compasiune pentru tine. Cu toții merităm compasiune și merităm să trăim online și offline într-o lume mai empatică...
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #62  
Vechi 05.01.2016, 04:43:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, Monica o termina prost. Vrea o lume mai empatica...
Ceea ce cred ca ii scapa este faptul ca acolo unde e mai multa empatie e, de exemplu, si multa cruzime. Pare contradictoriu, dar asa stau lucrurile pe pamant. Unii se folosesc de empatie tocmai pentru a gusta mai deplin chinurile altora...
Vestea buna e ca nu de empatie avem nevoie, ci tocmai de depasirea ei prin salt.
Lumea cautata, lumea mai buna, e dincolo de empatie. E peste ea. E acolo unde nu am nevoie de imaginatie (empatia fiind o forma a acesteia), ci de rugaciune. Rugaciunea nu presupune empatie ci, dimpotriva, taina indescifrabila a unei alte prezente pe care o doresti si o accepti. Careia i te daruiesti si i te supui. Iar ea se daruieste tie, intreaga.

A te ruga inseamna sa te dai altuia cu totul si el sa ti se daruiasca in intregime tie.
Ce empatie, domle, mai e aici? Ce empatie poti sa ai cu Dumnezeu?
Rugaciunea este, pe langa empatie, ceea ce este o sotie devotata pe langa o curva mieroasa.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 05.01.2016, 22:18:31
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Scrii mult gresesti mult,scrrii putin gresesti putin.Ce inseamna Empatie dupa WIKIPEDIA:
Empatia - este capacitatea de a recunoaste si, într-o oarecare masura, de a împartasi sentimentele (cum ar fi tristetea sau fericirea) care sunt experimentate de catre o alta fiinta, chiar daca aceasta nu le exprima explicit. O persoana are nevoie de a avea un anumit grad de empatie înainte de a putea sa fie capabil sa simta compasiune.

Eu cred ca nu poti sa simti cu cineva ceva,sa fii empatic cu cineva si sa fii batjocoritor in public de exemplu,cum era aratat in filmuletul amintit de mine mai sus.A fi empatic trebuie sa simti cu adevarat ceva fata de persoana rrespectiva.Cu o persoana cu care empatizezi in mod real nu cred ca poti fi crud sau badaran.

Empatia si relatiile umane ajuta mult la intarirea spirituala a credinciosilor.Cei care nu mai aveau nevoie de Empatie si relatii umane respectiv pustnicii,erau 1 din mai mult de o mie, si inainte erau caliti in familii si comunitati.Fiind caliti si intariti se puteau dedica cu totul rugaciunii.
E o foame teribila de empatie in societatea actuala.Facebook in nici un caz nu poate sa o acopere, dimpotriva, este inceputul a ceea ce spunea un parrinte: "Atunci cand nu va mai fi poteca intre casa si casa, atunci va veni sfarsitul!"
Cum spunea un predicator protestant referindu-se la Facebook: "Aici se vehiculeaza barfe cum nu s-au vehiculat de cand e lumea!"Exemplu:Era astazi la TV nevasta lui Borcea necajita ca vrea sa isi salveze casnicia asa cum e ea(casnicia), el fiind in inchisoare,dar vrea sa o pastreze ca au doi copii. Nu stiu ce femeie a pus pe Facebook ca o sa aiba copil cu Cristi Borcea .Si barfele,rautatile astazi se duc "ca vantul".Parca altfel te doare un lucru care stii ca il stie un grup restrans de oameni si nu tot Net-ul?NU???
Cum poti unui om care are nevoie de a discuta cu cineva ca are probleme sa ii spui doar de rugaciune,cand el vrea dupa rrugaciune sa comunice cu cineva real,sa ii vada ochii ,sa ii simta prezenta.

NU e adevarat! cu Dumnezeu poti sa ai empatie !Dar nu cand vrei tu!!! Eram pe vremea cand credinta mea era pura ,eram la inceput, nu stiam alta rugaciune in afara de Tatal nostru .Aveam niste probleme mari . Ma rugam cu lacrrimi fiebinti si cu infinita durere.Si l-am simtit de cateva ori(putine, mai putin decat degetele de la o mana) ca fiind langa mine,cand durerea era mai mare, pot spune ca era langa mine.M-a ajutat mult atunci prin acea prezenta !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.01.2016, 22:27:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una e sa Il simti pe Dumnezeu, alta e sa empatizezi.
Empatia, repet, e o forma a imaginatiei. O transpunere imaginativa in situatia altuia (om, pom etc.)
Ori, a simti pe Dumnezeu e altceva decat imaginatie. Sunt experiente net diferite.
Vrei sa faci diferenta, te rog, intre experienta directa, fata catre fata, si imaginarea acestei cunoasteri?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 06.01.2016, 19:12:29
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Eram in urma cu cativa ani am avut o zi grea, parca nu mergea nimic.Vin la tara si parca nu ma puteam aduna sa fac nimic.Zic, hai sa ma duc la un vecin din zona, sa mai povestesc cu el sa vad ce face.Plec catre el, si pe drum vad o batranica in fata casei ei, nu departe de prietenul meu."Buna ziua!Ce mai face-ti!" imi raspunde si imi spune cat de greu e sa fie singura ,ca singuratatea asta o doboara,ca e din alta zona si aici nu are multe rude.Si imi vorbeste asa cu o simtirre si atat de frumos, incat puteam sa nici nu mai merg la prietenul meu, caci am simtit asa un val de simtire ,de multumirre(la sfarsit mi-a multumit ca am stat cu ea de vorba) .Eu spun ca a fost empatie asta care mi-a modificat starea psihica in cateva secunde.Dar eu as zice ca nu e doar o stare de imaginatie as spune ca e mai mult de atat.
In urma cu sute de ani daca le-ai fi spus de curent, ca e o stare bine definita a materiei nu ar intelege,sau la fel cu magnetismul.
Parca ceva imaterial s-a transmis in aer, intre mine si acea batranica.Deci eu ced ca empatia e ceva mai mult decat definitia.

Dar legat de experienta mea cu Dumnezeu(enumerata mai sus)daca nu picam de acord cu cuvantul empatie, spune-i comuniune, atunci in clipele alea de rugaciune sincera in vremuri grele.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #66  
Vechi 06.01.2016, 23:25:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci nu e vorba despre ce a facut ea, ci de faptul ca a trebuie sa supore niste consecinte pe masura.

Nu e atat vorba de ce a facut ea ci de faptul ca s-a aflat.
Nu si-a pierdut reputatia cand le-a facut, si-a pierdut-o cand s-a aflat de ce a facut.

Ca sa nu mai vorbim ca de fapt si de drept, tot ea a fost si cea care a facut in asa fel incat sa se afle.

Deci nu conteaza ce faci, la ce nivel, lumea sa fie intelegatoare.

La fel si cu bietii LGBTQ.

Misto discurs.

Nu despre responsabilitate, nu despre decizii bune sau mai putin bne, ci despre cum ar trebui sa fim feriti de consecinte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2016 at 12:46:06.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 06.01.2016, 23:32:33
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Și astea chiar n-au nicio legătură cu faptul că soția lui Bill candidează ?!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.01.2016, 21:50:00
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Scuze ca raspund cu intarziere,dar am avut mai mult de 12 zile in care nu am avut acces la Internet.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci nu e vorba despre ce a facut ea, ci de faptul ca a trebuie sa supore niste consecinte pe masura.
Nu e atat vorba de ce a facut ea ci de faptul ca s-a aflat.
Nu si-a pierdut reputatia cand le-a facut, si-a pierdut-o cand s-a aflat de ce a facut.
Consecintele le-a suportat.17 ani de ispasire crred ajunge.
Nu inteleg cum adica: "si-a pierdut-o cand s-a aflat de ce a facut".Era o femeie tanara care era indragostita de un barbat foarte frumos si foarte puternic.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa nu mai vorbim ca de fapt si de drept, tot ea a fost si cea care a facut in asa fel incat sa se afle.
De ce ar fi vrrut ca sa se faca de "cacao" in public?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel si cu bietii LGBTQ.
Misto discurs.
Nu despre responsabilitate, nu despre decizii bune sau mai putin bne, ci despre cum ar trebui sa fim feriti de consecinte.
Scopul ptr care am pus link-ul asta nu a fost ptr " bietii LGBTQ"!
De ce am pus adresa asta?
Sunt putini care ridica problema asta a cyberbulling-ului (mai sunt oameni, dar putini care o ridica)asa ca e bun si link-ul asta.Sunt si oameni in toata firea care sunt hartuiti online.Am sa pun zilele astea un link, dar ptr ca e in engleza, am sa traduc o parte.

Zilele trecute o tanara naiva(la noi in tara) s-a intalnit cu un tanar cunoscut pe Facebook cu vreo 3 luni in urma, care dupa ce a profitat de ea, i-a facut si poze compromitatoare ,dupa care a santajat-o.Dupa cateva zilea mai adus vreo doi cu el si obligand-o sa se culce cu ei.Dupa asta a venit momentul cand a spus la parinti.Nu stiu ce s-a mai ales cu treaba asta.Cert e ca o tanara dupa chestia asta ramane cu sechele!!!
Nu stiu daca tineri au de ales, cu Facebook asta.Daca le spune cineva, "vedeti ca acolo sunt multe pericole si oameni cu obraz gros.Oameni fara nici un fel de scrupule.Vede-ti ca cel mai mare pericol e ca intalniti acolo oameni care nu i-ati intalni in viata reala!"
Ar trebui ca la ore de dirigentie sa se spuna astea,nu numai sa dea teme pe Facebook ca e mai usor,chiar daca copii nu au 13 ani. Profesorii trebuie sa fie responsabili.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.01.2016, 23:19:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Consecintele le-a suportat.17 ani de ispasire crred ajunge.
Haha, sa fim seriosi. A fost in atentia generala cat? o luna, doua, trei, sase?

Citat:
Nu inteleg cum adica: "si-a pierdut-o cand s-a aflat de ce a facut".Era o femeie tanara care era indragostita de un barbat foarte frumos si foarte puternic.
Daca ar fi avut 16 ani poate "indragostitul" era o scuza.

Si in definitiv, ea a fost cea care s-a dat de gol.

Citat:
De ce ar fi vrrut ca sa se faca de "cacao" in public?
Probabil ca un soi de razbunare dandu-si seama de ceea ce trebuia sa stie de la inceput: ca relatia asta nu o sa ajunga nicaieri.
Ce-si inchipuia ca pica doar el si ea nu?

Citat:
Zilele trecute o tanara naiva(la noi in tara) s-a intalnit cu un tanar cunoscut pe Facebook cu vreo 3 luni in urma, care dupa ce a profitat de ea, i-a facut si poze compromitatoare ,dupa care a santajat-o.Dupa cateva zilea mai adus vreo doi cu el si obligand-o sa se culce cu ei.Dupa asta a venit momentul cand a spus la parinti.Nu stiu ce s-a mai ales cu treaba asta.Cert e ca o tanara dupa chestia asta ramane cu sechele!!!
Si asta cat avea? "tot" 16?

Citat:
Nu stiu daca tineri au de ales, cu Facebook asta.Daca le spune cineva, "vedeti ca acolo sunt multe pericole si oameni cu obraz gros.Oameni fara nici un fel de scrupule.Vede-ti ca cel mai mare pericol e ca intalniti acolo oameni care nu i-ati intalni in viata reala!"
Aiurea. Sunt si in viata reala. Dar nu se face atata caz de asta.
Daca esti proasta si te dezbraci in fata unuia care abia il cunosti si inca de la distanta, ce vina are ca e facebook sau nu?
S-au intamplat din astea si fara facebook.

Citat:
Ar trebui ca la ore de dirigentie sa se spuna astea,nu numai sa dea teme pe Facebook ca e mai usor,chiar daca copii nu au 13 ani. Profesorii trebuie sa fie responsabili.
Ce e aia "teme pe facebook"? :)))

Chiar crezi ca parintii nu le zic sa nu aiba incredere in necunoscuti?
Li se spune asta inainte sa invete sa stea bine pe picioare.

Dar asta nu e o lectie pe care toti o invata o data pentru totdeauna.

Si nici nu tine loc de o educatie aprofundata vizavi de relatiile cu altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.01.2016 at 23:23:57.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.01.2016, 09:35:20
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Faptul ca Monica Lewinski s-a indragostit sau nu de Clinton la acel moment, este treaba ei si nu suntem noi in masura sa apreciem daca asa a fost sau a urmarit alte interese.

Insa, pe de alta parte, tot circul mediatic creat in jurul acestei intamplari, este si din vina ei. Era majora, stia ce face, era constienta ca omul respectiv este casatorit , si in mod logic stia comportamentul presei de scandal.

Orice om matur trebuie sa-si asume si consecintele faptelor sale, sa fie constient ce efect pot aveea anumite decizii care le ia la un moment dat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare