Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.03.2009, 12:01:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cardiacii, de exemplu, nu au voie vin, dar au voie putin alcool pentru circulatie.
Nici nu trebuie sa-ti placa tuica, daca o folosesti in tratament; e ca un medicament, care cu cat e mai rau (la gust), cu atat e mai bun ca efect.
Dar se stie ca cine intrece masura, odata sau des, suporta consecintele.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 25.03.2009, 12:02:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu nu inteleg rationamentul conform caruia exista tuica. Gustul e detestabil, iar daca vreau sa ma imbat o pot face cu ceva mai bun la gust decat cu tuica.
A nu se intelege ca-i contest proprietatile benefice, dar stim cu totii la ce e folosita tuica intr-o covarsitoare proportie.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 25.03.2009, 12:03:24
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Fiind alergica la diferite medicamente am scapat de infectie dentara cu ceai preparat din: coada soricelului, galbenele, cimbru, musetel.(parti egale!!!)Am facut gargara si in cateva zile a trecut infectia... a fost ceva nemaipomenit, chiar nu ma asteptam
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.03.2009, 12:06:21
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cardiacii, de exemplu, nu au voie vin, dar au voie putin alcool pentru circulatie.
Nici nu trebuie sa-ti placa tuica, daca o folosesti in tratament; e ca un medicament, care cu cat e mai rau (la gust), cu atat e mai bun ca efect.
Dar se stie ca cine intrece masura, odata sau des, suporta consecintele.
Si pentru cei care au probleme cu tensiunea arteriala e de preferat consumul de tuica decat de vin
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.03.2009, 12:07:58
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Algocalminul si Antinevralgicul,aceste medicamente sunt interzise in alte tari fiindca pot avea reactii adverse grave.. daca se asociaza pot produce hemoragii grave...nu mai luati aceste medicamente...doctorul mi-a zis ca medicamentele foarte ieftine chiar daca isi fac efectul ridica toxicitatea in corp....



Pentru analgezice naturiste cititi postul meu de mai sus..
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.03.2009, 12:09:59
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Ce mai pot recomanda din propria experienta:
ceai de salcam ptr hiperaciditate si gastrita
ceai de sanziene ptr tiroida.... am consumat timp de cateva luni si la mine a a avut un efect surprinzator
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.03.2009, 12:24:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ceaiul de tei este bun pentru insomnii,stari de nervozitate..chiar isi face efectul...Eu de o luna dorm doar 4-5 ore pe noapte..nu mai rezist
Daca ai insomnie, inseamna ca ai timp de rugaciuni mai lungi, sau chiar priveghere. Vei dormi neintors site vei trezi odihnit. Iar cascatul, ce apare imediat ce pui mana pe cartea de rugaciune, alunga-l dandu-ti un ghiont, dupa metoda Sf. Ierarh Nifon, stiut fiind ca acest cascat vine de la diavolul, care incearcasa ne opreasca de la rugaciune. Sa-i aratam noi lui...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.03.2009, 13:07:48
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Ce mai pot recomanda din propria experienta:
ceai de salcam ptr hiperaciditate si gastrita
Da, e foarte bun, pentru gastrite...

Eu am avut un ulcer in stadiu destul de avansat, si m-am vindecat in felul urmator: pe stomacul gol dimineata o lingura da miere de salcam amestecata cu obligeana (cat luam intre 2 degete). Si in timpul zilei beam in loc de apa ceai de salcam. Important e ca mierea sa fie de salcam, nu de altceva, mierea de altceva decat de salcam provoaca hiperaciditate, si e mai rau. Si trebuie sa fie miere adevarata, nu inmultita cu sirop. E greu sa-ti dau seama la mierea de salcam din prima daca e adevarata sau nu. Mierea trebuie sa se zahariseasca, asta e semnul cel mai clar ca e adevarata. Mierea de salcam insa zahariseste mai greu, deci foarte rar o vom gasi putin zaharisita macar. Cel mai simplu e, atunci, sa o mirosim. Trebuie sa miroasa putin a faguri. Daca miroase a ceva dulce si are un miros pregnant de salcam, fara sa semene cu mirosul de faguri de miere, e mult mai putin probabil sa fie veritabila.
Mierea de salcam este intens "falsificata" in ultima vreme, intrucat salcamii, datorita vremii, nu si-au putut mentine florile deschise suficient timp ca albinele sa recolteze miere suficienta. De aceea aceea acum doar apicultorii cu foarte multi stupi comercializeaza miere de salcam 100% veritabila,si la preturi mult mai ridicate. Restul, adica majoritatea, lungesc cu sirop mierea de salcam ramasa din anul trecut si putinul de miere de salcam slab calitativa rezultata anul asta. (slab calitativa pt ca albinele, neputand colecta suficienta miere de salcam, continua sa completeze cu miere din altfel de flori, altfel mierea isi modifica si proprietatile, si culoarea, si gustul)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.03.2009, 13:21:15
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Si pentru cei care au probleme cu tensiunea arteriala e de preferat consumul de tuica decat de vin
In cazul acesta trebuie sa incep sa beau putina tarie...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.03.2009, 13:23:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
Da, e foarte bun, pentru gastrite...

Important e ca mierea sa fie de salcam, nu de altceva, mierea de altceva decat de salcam provoaca hiperaciditate, si e mai rau.
IAta deci secretul, de ce lumea cauta miere de salcam!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
Medicina si Religie alexioana92 Morala Crestina 44 23.05.2012 00:04:11
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 15:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 26.07.2009 23:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 12:14:29