Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.03.2009, 20:23:55
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Sincer, nu stiu ce sa cred exact. Totusi am impresia ca lungimea parului conteaza doar la femei, pentru ca doar femeile pot gasi in asta motive de vanitate.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.03.2009, 21:11:42
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit buna ziua,cozia

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Un alt fenomen ciudat pe care-l vedem este "Revolutia cheliosilor" adusa de moda tot a anglo-saxonilor din Anglia si America de Nord si care s-a raspindit ca focul.

Barbatilor bucurati-ve de podoaba capilara(cit o mai aveti!)
Fiecare gest de imitare a celor din Vest ca aparenta fizica(lasind vestimentatia deoparte) este in felul ei o tradare si o abatere de la nornele Ortodoxe, si nu trebuie sa te calugaresti ca sa-ti formezi o coloana vertebrala a ta si a credintei si a apartenentei tale!
nu cred ca la barbati, conteaza lungimea parului,iar referitor la femei, intr-adevar parul este o podoaba naturala.referitor la barbati,ce spune Biblia,este sau nu este pacat,obligatie...faptul ca poarta sau nu par?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.03.2009, 22:23:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Codana, nu ai decit sa te uti pe peretii Bisericilor noastre si ai sa vezi o bogatie si varietate de podoabe capilare ale sfintilor. Nici unul din ei nu s-au luat dupa moda creata de calai, macelari, puscariasi, gladiatori ci si-au pastrat cu demnitate parul lor frumos.

Este mai usor sa nu recunoastem ca de fapt noi imitam moda puscariilor si a gheilor din Anglia si America combinata cu imitarea frustratilor care genetic ramin fara par in tinerete.

Fresca cu sfintii de pe pereti ne arata ca desi oameni nevoiasi cheliosi si frustrati au existat si in trecut, Sfintii nostri au preferat sa NU IMITE FAD_ul si MODA acelor timpuri ci sa umble cu parul in diverse feluri dar nu la chelie(inainte de vreme)!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.04.2009, 11:55:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Ma intreb daca parul are numai rol de podoaba a capului, sau mai are un rol, despre care nu stim mai nimic? De ce preotii si calugarii isi lasa parul lung si barba? Sa fie chiar numai de forma? Dealtfel consider ca rasul in cap confera chipului multa duritate.
Frumoasa observatie, ca si preotii au datoria de a-si lasa parul lung. Sunt si canoane ale Sfintilor Parinti care randuiesc preotului sa nu isi tunda barba si parul capului. Preotul este una cu calugarul, diferentele dintre ei constand doar in cateva detalii.

Cat despre barbati, nu stiu inca ce sa spun. Sfantul Apostol Pavel, parca spune ceva de genul "femeia sa nu isi tunda parul ei, iar barbatul sa nu se asemene femeii, lasandu-si parul lung". Totusi, in inima mea simt ca tunsul la zero este ceva nefiresc. Este doar o parere, caci inca nu am nici un temei mai consistent. Consider insa ca daca Dumnezeu a lasat ceva, se cade oare ca omul sa dea la o parte, ca si cum "Dumnezeu nu si-a dat seama ce a facut, si a gresit in acest detaliu".

Cred ca te poti mantui si tuns zero. Cred ca poti iubi pe oameni si pe Dumnezeu si tuns la zero.
Mai cred insa si faptul ca daca Dumnezeu ajunge in inima ta, nu te vei mai tunde la zero.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.04.2009, 16:02:06
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Din cate am observat eu,barbatii care incep a se tunde la zero si continua astfel,sunt cei care au ceva chelie,sau doar un inceput de chelie care avanseaza vizibil,astfel ca ei prefera sa se tunda zero pentru a le persista pe chip tineretea,chelia dezavantajandu-i vizibil.
Deci,si tunderea aceasta la zero a barbatilor tine de mai multe motivatii,unele valabile,decat de moda sau vre-o imprumutare din alta parte.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.04.2009, 10:59:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Tinanad cont ca tunsul la zero este o mare schimbare survenita in trup, consider ca intrebarea duhovnicului nu este de trecut cu vederea. Acesta ne poate spune si ne poate face sa vedem lucruri pe care le'am trece cu vederea.

Totul sa se faca sub ascultare. De la cele mai mari spre cele mai mici, in functie de evlavia si ravna fiecaruia.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.04.2009, 01:22:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frumoasa observatie, ca si preotii au datoria de a-si lasa parul lung. Sunt si canoane ale Sfintilor Parinti care randuiesc preotului sa nu isi tunda barba si parul capului. Preotul este una cu calugarul, diferentele dintre ei constand doar in cateva detalii.

Cat despre barbati, nu stiu inca ce sa spun. Sfantul Apostol Pavel, parca spune ceva de genul "femeia sa nu isi tunda parul ei, iar barbatul sa nu se asemene femeii, lasandu-si parul lung". Totusi, in inima mea simt ca tunsul la zero este ceva nefiresc. Este doar o parere, caci inca nu am nici un temei mai consistent. Consider insa ca daca Dumnezeu a lasat ceva, se cade oare ca omul sa dea la o parte, ca si cum "Dumnezeu nu si-a dat seama ce a facut, si a gresit in acest detaliu".

Cred ca te poti mantui si tuns zero. Cred ca poti iubi pe oameni si pe Dumnezeu si tuns la zero.
Mai cred insa si faptul ca daca Dumnezeu ajunge in inima ta, nu te vei mai tunde la zero.
Firele de par sunt ca niste antene; daca le taiem din radacina, nu mai avem aceste antene.
Cand se obisnuieste a se taia parul "zero"?
In armata, ca sa iti mai pierzi din personalitate si sa faci parte dintr-un grup, caci grupul conteaza, nu individul.
In manastire, pentru ca cel care se calugareste sa rupa legatura cu lumea.
La scoala: ca pedeapsa pentru o fapta rea.
Pana aici tunsul zero nu are nici o conotatie pozitiva.
Moda: pentru a sublinia barbatia, sexualitatea, deci animalicul din om.
De vreme ce sexualitatea monogama nu mai e la moda, nu cred ca poti iubi fiind tuns zero, caci atentia barbatului va fi distributiva si in cautare de noi victime, cu ajutorul tehnicii, nu a sentimentului sincer purces din inima, ci a instinctului plasat sub centura.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.04.2009, 09:44:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Firele de par sunt ca niste antene; daca le taiem din radacina, nu mai avem aceste antene.
Cand se obisnuieste a se taia parul "zero"?
In armata, ca sa iti mai pierzi din personalitate si sa faci parte dintr-un grup, caci grupul conteaza, nu individul.
In manastire, pentru ca cel care se calugareste sa rupa legatura cu lumea.
La scoala: ca pedeapsa pentru o fapta rea.
Pana aici tunsul zero nu are nici o conotatie pozitiva.
Moda: pentru a sublinia barbatia, sexualitatea, deci animalicul din om.
De vreme ce sexualitatea monogama nu mai e la moda, nu cred ca poti iubi fiind tuns zero, caci atentia barbatului va fi distributiva si in cautare de noi victime, cu ajutorul tehnicii, nu a sentimentului sincer purces din inima, ci a instinctului plasat sub centura.
Chelia = lipsa antenelor ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.04.2009, 12:25:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chelia = lipsa antenelor ?
Si cand te gandesti ca din cand in cand foarfeca mai da gres,asa incat unii barbati raman fara antenutze!!!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.04.2009, 15:01:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca pare nostim, totusi asa e!
Reply With Quote
Răspunde