Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.05.2010, 18:36:26
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit De ce revin necazurile

Tocmai am citit un comentariu al sofiei_78 referitor la faptul că dacă aluneci putin din pravilă/credintă, diavolul se întoarce, indiferent de cât timp a trecut, si-ti face necazuri si mai mari. Acelasi lucru cred că mi se întâmplă si mie. Situatia mea e foarte sensibilă si chiar si cel mai mic pas gresit este taxat; asta încercam să subliniez mai devreme, în topic. Nu o să povestesc aici, acum, ce am făcut, însă a fost un păcat (subestimat de mine).
  #42  
Vechi 23.05.2010, 00:34:25
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
...Să stiti că poate să sune si soneria. (N-am avut asa ceva, slavă Domnului...)

Iarăsi, din părintele Argatu:

7) Poate auzi soneria de la usă:

a) Dacă sună o dată, este un hot. Este bine să aprinzi luminile, să faci zgomot, ca să fugă.

b) Dacă sună de două ori, este de la diavol. Îl alungi cu tămâie, rugăciuni, semnul Sfintei Cruci. Zici de 3 ori: „În numele Mântuitorului Iisus Hristos, pleacă de la mine si de la casa mea. Pe pustiu să te duci si aici să nu te mai întorci.

c) Dacă sună de trei ori, este un înger. Fii atent, că îti aduce ceva, te avertizează de ceva.

Punctele b) si c) se referă la faptul că soneria sună singură, nu sună o persoană. [...]”.

Adaug o mică întrebare retorică: când am zis eu că la mine, bătăile în usă erau la usa de la intrare?

Doamne-ajută.
si daca suna de 4 ori e politia:))) mai glumim si noi, nu imi bat joc
  #43  
Vechi 23.05.2010, 20:11:53
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
si daca suna de 4 ori e politia:))) mai glumim si noi, nu imi bat joc
La mine a bătut de 4 ori.
Nu-i nici o problemă.

Multumeste-i lui Dumnezeu că poti să glumesti.

Numai gânduri bune,
C
  #44  
Vechi 30.05.2010, 14:49:39
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Exclamation Buna catisma,

CUTREMURATOARE SI TRISTA POVESTEA TA IN ACELASI TIMP,si cred cat de ingrozitoare este viata ta ,dar sa incep cu inceputul..........am mai incercat sa-ti raspund aseara de doua ori,dar din cauza lungimii mesajului ..............a cazut severul,mi sa blocat siteul de aceia voi incerca sa scurtez,sau sa scriu in mai multe etape......spuneam ca cred si stiu prin ce calvar treci,si stiu ca nu e deloc usor....pt ca am trcut si eu,prin situatii foarte asemanatoare,ceia ce m-a si determinat sa-ti scriu,este adevarat ca nu la fel de greu a fost si atunci cand imi faceam pacate..........nenumarate,desi intr-o alta grea incercare din viata mea am promis ca nu voi ma repeta greselile din trecut totusi nu m-am tinut de cuvant............suparand-L pe DUMNEZEUL meu prin comportamentul meu,si dupa luni de postiri si rugaciuni si lacrimi,Dumnezeu S-a indurat de mine si mi-a daruit zile,aveam doar 38.............de kg,nu ma puteam tine pe piciore ,si aveam doi fii in varsta pe atunci de 3ani,respectiv4 ani si 3 luni,ca sa-mi pot creste copilasii,sa nu ramana orfani de tot,asa cumma rugam Domnului,la primele semne de intarire fizica m-am tarat la biserica iar mai apoi la SF MASLU,vazand ca prind putere pe zi ce trcea,si caprin marea milostivire a TATALUI CERESC,m-am ridicat de tot din patul suferintei si al durerii,dar cu timpul m-am departat din nou de DUmnezeu furata lasandu-ma de viata cotidianaba mai mult de cand cu..........internetul alceva mai bun nu imi gaseam de lucru decat sa sar dupa un site pe altul din horoscop in horoscop..................nu-mi incepeam ziua de lucru fara a le consulta.........desi nu se implineau nici o data.........................numic.Erau doar vorbe goale.....cu cre IL intristam pe Domnul Dumnezeul meu zi de zi...............si
Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Postez această relatare în speranta că poate va fi de folos cuiva. Problema este, din păcate, încă departe de a fi rezolvată, însă cred că e util să o prezint, chiar si asa, în stadiul în care e.

Să încep cu sfârsitul. În momentul de fată am probleme extrem de mari. Practic, nu pot dormi normal în nici o noapte. De vreo două luni, foarte rar ajung să dorm în cea mai mare parte a noptii, nederanjată, si atunci mă bucur ca de o mare realizare.

Pro blema constă în faptul că sunt trezită. De fiecare dată când atipesc, îmi este miscată o mână, un brat, un picior, capul, practic orice încercare de a adormi este întreruptă sistematic de o „zgâltâială”. Asa o duc până pe la 3-4-5 dimineata, iar apoi reusesc să dorm netulburată până pe la vreo 8 sau mai târziu. Nu mai trebuie să vă spun că ăsta nu e somn si asta nu e viată.

Necazurile de tipul ăsta sunt recente. Problema durează de câtiva ani buni - as marca anul 2005 cu momentul în care practic, au început aceste sâcâieli la un mod foarte insistent, astfel încât m-am trezit si eu la realitate, în sfârsit, si am mers la un duhovnic - si abia recent am început să-mi dau seama că, de fapt, durează de mult mai multi ani, însă n-am fost eu atentă si nu am dat importantă povestii ăsteia.

Spun că necazurile de tipul ăsta sunt recente, pentru că în fiecare an am avut „altceva”. Frecventa, tipul problemelor au diferit de la o perioadă la alta. Zgomote, simtit tot felul de lucruri invizibile, sub forma unor animale, ciocănituri în usă, greutăti imense asezate pe piept în timp ce dormeam, timp de câteva minute bune, în care încercam să mă eliberez. În fine, tot felul de „năzbâtii” de genul ăsta. Acum vorbesc linistită; la ora respectivă eram speriată, pentru că nu stiam ce erau.

Fenomenele astea mai spectaculoase si menite clar să înfricoseze s-au terminat. Acum stresul e mai putin spectaculos, însă mult mai persistent - am aceste sâcâieli, noapte de noapte, practic din 10 în 10 minute sau ori de câte ori atipesc, sunt trezită până dimineata. Practic, dacă munca mea ar fi într-un birou si ar trebui să merg la lucru în fiecare dimineată, m-as ridica din pat dimineata la fel cum mă culc seara: perfect trează. Am ajuns să-mi pun probleme serioase în legătură cu viata mea din prezent; dacă acest nesomn noapte de noapte mai continuă în ritmul ăsta, nu-mi mai pot duce viata normală / serviciul, ca până acum.

Nu mai trebuie să adaug că de când am început să pătesc lucrurile astea, merg la biserică, mă spovedesc & împărtăsesc si, în general, fac tot posibilul să-mi îmbunătătesc viata si să stau departe de păcat. Viata mea s-a schimbat în bine din acest punct de vedere - pentru mine a fost o bucurie să mă las „invadată” de tot ce înseamnă învătătura si viata ortodoxă; nu mai vreau să adaug cuvinte inutile despre adevărul credintei noastre; este indiscutabil si clar. La asta mă refer si când spun că am lăsat frica în spate; nu îmi mai e teamă. După ce am citit sfaturile diferitilor părinti si diversele relatări patristice etc, am înteles cu ce am de-a face - mai bine zis, cu „cine”. Însă as vrea să rezolv problema, evident.

Pentru că ea a continuat, sub diferite forme - si, cum spuneam, în ultima vreme, s-a intensificat. Parcă e „cineva” acolo care se încăpătânează să rămână în peisaj si nu reusesc să-l alung.

Nu stiu ce să mai fac si unde să mă mai duc. Îmi e din ce în ce mai greu să mă scol noaptea si să citesc rugăciuni sau să fac metanii. (Ăsta e stadiul în care mă aflu la ora actuală; urmez sfaturile pe care le dă părintele Argatu în cărticica lui despre lupta împotriva vrăjilor si farmecelor.) Sunt din ce în ce mai obosită si am ajuns să refuz comenzi de lucru (eu sunt liber-profesionist, traducător), pentru că după noptile astea haotice, nu sunt în stare să mă trezesc si „ziua mea lumină” începe din ce în ce mai târziu.

Am stat de vorbă cu mai multi preoti, inclusiv cu un staret de mănăstire... Ideea principală pe care am retinut-o a fost că ar trebui să am un om care să mă ajute. Duhovnicul meu, desi e un om foarte bun, nu are timp pentru asa ceva si în afară de sfatul pe care mi-l dă tot timpul, să nu-mi pierd nădejdea, nici el nu stie ce să-mi mai zică. Asa mi-a dat binecuvântare să cer si sfatul altora si să caut ajutor si sfaturi si de la altii.

Fac tot posibilul să rezist - fizic - si să mă rog si să sper în continuare, însă devine din ce în ce mai greu.

Mă opresc aici, pentru că povestea e mai lungă si am să mai continui mai târziu. As vrea să ajung la niste molifte astăzi.
Doamne-ajută tuturor, si vreau să vă spun un lucru: Dumnezeu există. Toate acestea nu sunt glume, nici metafore, nici impresii si nu ne vin pe cap degeaba. Cu tot necazul pe care îl am si amărăciunea pe care mi-o provoacă, as vrea să folosesc această pătanie a mea ca pe un act de mărturisire.

Numai bine tuturor si pe curând.
  #45  
Vechi 30.05.2010, 15:22:45
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Exclamation si.........

nu stiam cat se mult IL intristam............. in marea SA milostivire.................mi-a tot rabsat toate cate le-am facut....................pana intr-o zi cand a venit si scadenta ...........datoriilor pe cre le aveam fata de EL................si am patit la fel draga mea sora intru Hrisos ca si tine si nu ma mir ca avand curajul povestirii lor chiar daca unii dintre fratii sau surorile noastre ne trimite mai elegant sau mai putin elegant la pshiatru............si te rog sa nu te superi pe ei,pentru ca privit per ansamblu..................pt cei neexperimentati,nici nu doresc sa mai fire nimeni................Doamne fereste! si bine ar fi sa fie tuturor spre invatatura,ca sa nu mai patimeasca nimeni ...............si mie mi se intampla ca imediat dupa ce stingeam veioz sa fiu atinsa de .............o mana rece................si simteam prezenta cuiva...........dar nu am vazut nimic.................de indata ce aprindeam veioza,disparea....am primit tot felul de avertismente,boli grele,infectii,complicate,operatii,dar eu in nestiinta mea,cautam......sa vindec efectulsi nu cauza....................asa cum suntem tentatii majoritatea sa o facem.........nu durmeam nici eu ca tine ,iar ziua lucram............franta de oboseala,fenomene ciudate ,inexplicabile pt mintea noastra omeneasca,se manifestau continuu,eram strigata in miez de noapte,se auzeau tot felul de ciocanituri,bufnituri scartaituri,intr-o noapte am fost trasa din pat cu plapuma cu tot,apucata de picior si trasa efectiv.............,intr-o alta noapte iarasi am fost apucata si trasa cu o ptere foarte mare de data asta tot jos dar acum stiam ca acel"jos" nu se limita doar pe dusumea sau pe..........covor,ci mult mai jos...........iar eu in disperarea sigroaza acelor clipe care nu se poate descrie in cuvint............Lam strigat pe ISUS HRISTOS ........de 3 ori................iar puterea celui rau scdea de fiecare data cand ii rosteam numele SAU CEL SFANT...............si atunci abia mi am dat seama in ce prapastie danca ma scufund......................
Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
CUTREMURATOARE SI TRISTA POVESTEA TA IN ACELASI TIMP,si cred cat de ingrozitoare este viata ta ,dar sa incep cu inceputul..........am mai incercat sa-ti raspund aseara de doua ori,dar din cauza lungimii mesajului ..............a cazut severul,mi sa blocat siteul de aceia voi incerca sa scurtez,sau sa scriu in mai multe etape......spuneam ca cred si stiu prin ce calvar treci,si stiu ca nu e deloc usor....pt ca am trcut si eu,prin situatii foarte asemanatoare,ceia ce m-a si determinat sa-ti scriu,este adevarat ca nu la fel de greu a fost si atunci cand imi faceam pacate..........nenumarate,desi intr-o alta grea incercare din viata mea am promis ca nu voi ma repeta greselile din trecut totusi nu m-am tinut de cuvant............suparand-L pe DUMNEZEUL meu prin comportamentul meu,si dupa luni de postiri si rugaciuni si lacrimi,Dumnezeu S-a indurat de mine si mi-a daruit zile,aveam doar 38.............de kg,nu ma puteam tine pe piciore ,si aveam doi fii in varsta pe atunci de 3ani,respectiv4 ani si 3 luni,ca sa-mi pot creste copilasii,sa nu ramana orfani de tot,asa cumma rugam Domnului,la primele semne de intarire fizica m-am tarat la biserica iar mai apoi la SF MASLU,vazand ca prind putere pe zi ce trcea,si caprin marea milostivire a TATALUI CERESC,m-am ridicat de tot din patul suferintei si al durerii,dar cu timpul m-am departat din nou de DUmnezeu furata lasandu-ma de viata cotidianaba mai mult de cand cu..........internetul alceva mai bun nu imi gaseam de lucru decat sa sar dupa un site pe altul din horoscop in horoscop..................nu-mi incepeam ziua de lucru fara a le consulta.........desi nu se implineau nici o data.........................numic.Erau doar vorbe goale.....cu cre IL intristam pe Domnul Dumnezeul meu zi de zi...............si
  #46  
Vechi 30.05.2010, 16:02:21
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Exclamation si..........

am zis gata ! asa nu se mai poate,si m-am hotarat sa-mi schimb viata,adica in primul rand.....am scos siteurile cu horoscoape,care erau bagate pe prima pagina de internet..........la favrite..........am inceput sa postesc si sa ma rog mai des zilnic adica si de fecare data cand am timp,sa nu mai fac rele,nici macar sa nu le gandesc,desi..........inca tot mai gresesc cate.........o data........si sa postesc.........acum nu mi se mai intampla nimic "ciudat" dar aproape 3 ani a fost iad,de nedescris viata mea,si toate acestea pe fondul muzical..............noapte de noapte de ma ingrozeam cand se apropia ora12pm al............bufnitei!..............pana la ora 4 am..........cand isisi inceta concertul..............sau mabine zis tipatul.....ascutit........desigur ca imi este inca greu,pt ca cea mai apropiata biserica se afla cam la 100 de mile distanta,ma refer la biserica ortodoxa romana,si acum cand am visa ultima data ceva iesit din comun.....a fost;ca l-am vazut pe cel rau..........dar de data ast,nu mi-a mai facut rau,nici nu mi-a mai fost teama de el,pt ca stiam ca DOMNUL meu ISUS HRISTOS,M-A IERTAT ACORDANDU-MI O NOUA SANSA IN MARINIMIA CE MARE A SA,si vegheaza asupra mea,si ziceam ca cel rau mia zis;"tu esti numai la inceputul credintei",iar eu i-am raspuns: iata un lucru cu cre suntem de acord .....amandoi...............si m-am trezit dandu-i slava lui DUMNEZEU.........de atunci ma rog ziua,noaptea si nu imi mai este rau.............si cred ca nici o camasa de forta............nici un calmant,administrat,nu m-ar fi putut scapa de toate acestea ca si rugaciunile ,postul,si ca mila cea mare a LUI DUMEZEU ATUNCI CAND il CHEMAM CU TOATA DRAGOSTEA IN VIATA NOASTRA.............acum imi incep ziua de lucru,citind CRESTIN ORTODOX rugandu-ma Tatalui,precum si sfantului zilei...............am citit undeva p acest portal,ca e bine sa ne facem prieteni cati mai multi dintre sfintii.............da,este foarte adevarat,eu am experimentat,acum sunt convinsa de lucrul acesta ca toti sfinti mijlocesc pt noi in fata TATALUI,carora noi ne rugam,si acum nu as mai renunta pt nimic in lume la ele si la frumoasele Acatiste cantate de Marian Moise,si multumes tuturor pe acesta cale,inititorilor acesui site,care s-au ostenit pentru noi,si pentru salvarea noastra..............DOMNUL DUMNEZEU SA-I RASPLATEASCA si sa-i binecuvanteze.De asemeni ma rog pentru toti ,cei din triburile salbatice,cei din jungla,pt toata omenirea dar mai cu seama pt bitul meu popor roman,acum greu incerca,si pt romanii de pretutindeni,pt ca cei ce crede in ELsa se mantiasca,si sa fie binecuvantati............iar pentru cei ce nu-L cunosc sa L i se descopera si sa-i mantuiasca,pt ca indiferent ca noi credem sau nu DUMNEZEU EXISTA,si va exista de-a purur si e omniprezent,cu voia noastra sau fara voia noastra........si suntem vegheatii...............chiar daca avem liberul arbitru..................DOAMNE INDURATE DE NOI SI AI MILA.........AMIN.
Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
nu stiam cat se mult IL intristam............. in marea SA milostivire.................mi-a tot rabsat toate cate le-am facut....................pana intr-o zi cand a venit si scadenta ...........datoriilor pe cre le aveam fata de EL................si am patit la fel draga mea sora intru Hrisos ca si tine si nu ma mir ca avand curajul povestirii lor chiar daca unii dintre fratii sau surorile noastre ne trimite mai elegant sau mai putin elegant la pshiatru............si te rog sa nu te superi pe ei,pentru ca privit per ansamblu..................pt cei neexperimentati,nici nu doresc sa mai fire nimeni................Doamne fereste! si bine ar fi sa fie tuturor spre invatatura,ca sa nu mai patimeasca nimeni ...............si mie mi se intampla ca imediat dupa ce stingeam veioz sa fiu atinsa de .............o mana rece................si simteam prezenta cuiva...........dar nu am vazut nimic.................de indata ce aprindeam veioza,disparea....am primit tot felul de avertismente,boli grele,infectii,complicate,operatii,dar eu in nestiinta mea,cautam......sa vindec efectulsi nu cauza....................asa cum suntem tentatii majoritatea sa o facem.........nu durmeam nici eu ca tine ,iar ziua lucram............franta de oboseala,fenomene ciudate ,inexplicabile pt mintea noastra omeneasca,se manifestau continuu,eram strigata in miez de noapte,se auzeau tot felul de ciocanituri,bufnituri scartaituri,intr-o noapte am fost trasa din pat cu plapuma cu tot,apucata de picior si trasa efectiv.............,intr-o alta noapte iarasi am fost apucata si trasa cu o ptere foarte mare de data asta tot jos dar acum stiam ca acel"jos" nu se limita doar pe dusumea sau pe..........covor,ci mult mai jos...........iar eu in disperarea sigroaza acelor clipe care nu se poate descrie in cuvint............Lam strigat pe ISUS HRISTOS ........de 3 ori................iar puterea celui rau scdea de fiecare data cand ii rosteam numele SAU CEL SFANT...............si atunci abia mi am dat seama in ce prapastie danca ma scufund......................
  #47  
Vechi 03.06.2010, 02:22:12
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Unhappy cauza necazurilor mele,

cred ca este urmatoarea mea poveste...voi incepe chiar cu inceputul...mama mea facea parte dintr-o familie cu 12 copii! 6fete ,6 baieti,acum au murit toti cu exceptia a doua surori,si toti au murit in conditii ciudate...ucisi,cu autori necunoscuti,arsii de vii in case,gasiti inghetati,loviti de masinii,in afara de 4 care au murit de moarte naturala,aceasta afost doar o paranteza,care poate are legatura si cu mine sau nu,nu stiu inca...prima care s-a casatorit a fost mama mea intr-un sat din apropiere, la ea venea adesea una dintre surorile ei,care era si ea la varsta maritisului ...asa l-a cunoscut zicea mama mea pe un flacau din vecini ....frumos tare baiatul,dar ...cu care nu s-a casatorit pt ca...era sarac,si asa sa casatorit cu un altul mai urat, dar cu avere...si asa ea a dat nastere la un baiat...si o fata,dar ea tot nu l-a iubit pe barbatul ei, si pe deasupra amandoi copii sufereau si sufera de epilepsie, mama mea nu m-a avut doar pe mine,si slava Domnului pe atunci sanatoasa...dar cand am avut vreo 7 ani am intrebat-o pe maicamea de ce nu vorbeste cu matusea care era in sat cu noi,noi deja ne mutaseram la oras unde era viata mai usoara... iar ea mi-a zis ca matusea mea a blestemat-o sau mai bine zis m-a blestemat,ca sa nu imi gasec nici eu fericire si sa sufar cum sufera ea ca sa maritat cu x....mami a zis ,da de ce ca doar nu te-am maritat eu cu el ,tu ti l-ai ales ca-i mai cu avere,si la randul ei a blestemat-o si ea pe copii ei desigur ca nu mergeau nici unele pe la biserica...,eu eram in cl a2a abia am invatat sa scriu ,ca i-am si scris o scrisoare,nu imi amintesc exactce amstiut eu sa scriu in ea dar rezultatul..a fost ca s-au impacat dupa cativa anii buni,dar iarasi sau certat....si nu au mai vbvreo 20 de ani,iar eu nu am mai putut sa le impac...rezultatul;m-am casatorit,nu am fost fericita,nici o data am doi fii minunatii,singura mea bucurie....care au ramas orfani de tata la varsta de 10 respectiv 11 ani,iar eu vaduva ..de 16 ani....dupa 7 ani de doliu am incercat sa-mi refac viata iarasia fost bine alti 7ani,cand a murit si al doilea sot...inecat in mures..si acum iarasi sunt in doliu de 2 ani incoace, iar eu am fost in coma in urma cu 5 luni datorate unei sinusite cronice de care habar nu am avut...si care sa complicat cu meningita...si era sa mor aici la o distanta foarte mare de casa si de copii mei,desigur ca nu le-am spus nimic,celor din tara doar unei bune prietene cu 25 de ani mai mare decat mine...dar ea nu o sa spuna mai departe,acum urmeaza povestea verisorilor mei primari....baiatul varul meu e cel mare,este gr1 in evidentele ISTPH cu pensioara aceeia, cu drept de insotitor,iar insotitorul,este ...sora lui,verisoaramea,el are 45 de ani ea 43,a fost casatorita,datorita situatiei materiale bune cu un preot prima data cu carte a stat...o luna,a divortat
Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
am zis gata ! asa nu se mai poate,si m-am hotarat sa-mi schimb viata,adica in primul rand.....am scos siteurile cu horoscoape,care erau bagate pe prima pagina de internet..........la favrite..........am inceput sa postesc si sa ma rog mai des zilnic adica si de fecare data cand am timp,sa nu mai fac rele,nici macar sa nu le gandesc,desi..........inca tot mai gresesc cate.........o data........si sa postesc.........acum nu mi se mai intampla nimic "ciudat" dar aproape 3 ani a fost iad,de nedescris viata mea,si toate acestea pe fondul muzical..............noapte de noapte de ma ingrozeam cand se apropia ora12pm al............bufnitei!..............pana la ora 4 am..........cand isisi inceta concertul..............sau mabine zis tipatul.....ascutit........desigur ca imi este inca greu,pt ca cea mai apropiata biserica se afla cam la 100 de mile distanta,ma refer la biserica ortodoxa romana,si acum cand am visa ultima data ceva iesit din comun.....a fost;ca l-am vazut pe cel rau..........dar de data ast,nu mi-a mai facut rau,nici nu mi-a mai fost teama de el,pt ca stiam ca DOMNUL meu ISUS HRISTOS,M-A IERTAT ACORDANDU-MI O NOUA SANSA IN MARINIMIA CE MARE A SA,si vegheaza asupra mea,si ziceam ca cel rau mia zis;"tu esti numai la inceputul credintei",iar eu i-am raspuns: iata un lucru cu cre suntem de acord .....amandoi...............si m-am trezit dandu-i slava lui DUMNEZEU.........de atunci ma rog ziua,noaptea si nu imi mai este rau.............si cred ca nici o camasa de forta............nici un calmant,administrat,nu m-ar fi putut scapa de toate acestea ca si rugaciunile ,postul,si ca mila cea mare a LUI DUMEZEU ATUNCI CAND il CHEMAM CU TOATA DRAGOSTEA IN VIATA NOASTRA.............acum imi incep ziua de lucru,citind CRESTIN ORTODOX rugandu-ma Tatalui,precum si sfantului zilei...............am citit undeva p acest portal,ca e bine sa ne facem prieteni cati mai multi dintre sfintii.............da,este foarte adevarat,eu am experimentat,acum sunt convinsa de lucrul acesta ca toti sfinti mijlocesc pt noi in fata TATALUI,carora noi ne rugam,si acum nu as mai renunta pt nimic in lume la ele si la frumoasele Acatiste cantate de Marian Moise,si multumes tuturor pe acesta cale,inititorilor acesui site,care s-au ostenit pentru noi,si pentru salvarea noastra..............DOMNUL DUMNEZEU SA-I RASPLATEASCA si sa-i binecuvanteze.De asemeni ma rog pentru toti ,cei din triburile salbatice,cei din jungla,pt toata omenirea dar mai cu seama pt bitul meu popor roman,acum greu incerca,si pt romanii de pretutindeni,pt ca cei ce crede in ELsa se mantiasca,si sa fie binecuvantati............iar pentru cei ce nu-L cunosc sa L i se descopera si sa-i mantuiasca,pt ca indiferent ca noi credem sau nu DUMNEZEU EXISTA,si va exista de-a purur si e omniprezent,cu voia noastra sau fara voia noastra........si suntem vegheatii...............chiar daca avem liberul arbitru..................DOAMNE INDURATE DE NOI SI AI MILA.........AMIN.
  #48  
Vechi 03.06.2010, 03:00:13
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Red face

apoi s-a casatorit de nenumarate ori,nu a stat cu nici unul,copii nu are fratele ei e asa cum e...parinti ei acum sunt barani ,iar ea tot cauta si acum sa se...marite,ba mai mult m-a rugat chiar si pe mine ca sa-i prezint pe cineva,si i-am prezentat un politist,cu care a stat 3 saptamani,apoi i-am prezentat un intrprinzator,cu care ...a stat o lun jumate,desigur ca nu ne vizitam dar eu totusi anul trecut cand mama mea inca traia in vara am dus-o la rudele de la tara,si am trecut si pe la sora in cauza,iar...matusea mea ne-a primit afara pe banca ...la strada,iar eu cand am vazut nici nu am coborat de la volan ca nu avea rost,mama mea a coborat,si a stat cu ea pe banca si au povestit putin asta se intampla in august,iar in 6 decembrie,a decedad,atunci vazandusi sora pentru ultima oarasora ei nu a venit la inhumare,iar celelate rude a zis ca e mai bine asa,ca si asa s-au dusmsnit toata viata si tot blestema si astavara,si zice ca a fost la vrajitorsi ca iarasi o sa mearga,si ca nu voi avea nici o data fericire si noroc asa cum nu are nici fata ei,cu toti bani mei si tot fara noroc voi fi....eu am fost trista ,nu am zis nimic dar am plas tot drumul parcurs pna acasaiin jur de 75 km....iar dupa ce mam intors din concediu in 9 august am venit inapoi in tara care m-a adoptat,iar in 12 aug am avut prima operatie,apoi a murit mama mea in ,apoi a decedat fratele mai mic a lui maicamea la 5 saptamani dupa ea,iar cam la o saptamana si dupa moarea lui am cazut eu in coma ,si cred din ce in ce mai mult si cu mai multa tarie,ca daca ILcautam pe DUMNEZEU mai demult nu mi se intamplau toate aceste necazuricu toti vrajitori si vrajile si blestemele lui matusa mea,nici macar nu mai pot sa fiu suparata pe ia,dimpotriva ma rog pt ei asa cum ne invata MANTUITORUL nostru drag dar nu voi mai merge sa-i caut...pt ca m-am lasat umilita de ei,mergand cu cadouri aduse de departe,iar ei ne-au rasplatit tinandune la poarta,dar am facut-o pentru ai imlini o ultima dorinta dragi mele maicute... de aceeia ziceam la inceput,ca ar trebui sa tratam....cauzele imbolnavirilor iar nu efectul..... si nepretuite sunt draga mea si rugaciunile maicutei tale,care a uitat de propiile ei suferinte datorate varste,si se roaga pt tine......DOMNUL DUMNEZEU SA SE INDURE DE NOI TOTI SUPUSII LUI,SA NE IERTE SI SA NE MILUIASCA,DOAMNE AJUTA.AMIN
Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
am zis gata ! asa nu se mai poate,si m-am hotarat sa-mi schimb viata,adica in primul rand.....am scos siteurile cu horoscoape,care erau bagate pe prima pagina de internet..........la favrite..........am inceput sa postesc si sa ma rog mai des zilnic adica si de fecare data cand am timp,sa nu mai fac rele,nici macar sa nu le gandesc,desi..........inca tot mai gresesc cate.........o data........si sa postesc.........acum nu mi se mai intampla nimic "ciudat" dar aproape 3 ani a fost iad,de nedescris viata mea,si toate acestea pe fondul muzical..............noapte de noapte de ma ingrozeam cand se apropia ora12pm al............bufnitei!..............pana la ora 4 am..........cand isisi inceta concertul..............sau mabine zis tipatul.....ascutit........desigur ca imi este inca greu,pt ca cea mai apropiata biserica se afla cam la 100 de mile distanta,ma refer la biserica ortodoxa romana,si acum cand am visa ultima data ceva iesit din comun.....a fost;ca l-am vazut pe cel rau..........dar de data ast,nu mi-a mai facut rau,nici nu mi-a mai fost teama de el,pt ca stiam ca DOMNUL meu ISUS HRISTOS,M-A IERTAT ACORDANDU-MI O NOUA SANSA IN MARINIMIA CE MARE A SA,si vegheaza asupra mea,si ziceam ca cel rau mia zis;"tu esti numai la inceputul credintei",iar eu i-am raspuns: iata un lucru cu cre suntem de acord .....amandoi...............si m-am trezit dandu-i slava lui DUMNEZEU.........de atunci ma rog ziua,noaptea si nu imi mai este rau.............si cred ca nici o camasa de forta............nici un calmant,administrat,nu m-ar fi putut scapa de toate acestea ca si rugaciunile ,postul,si ca mila cea mare a LUI DUMEZEU ATUNCI CAND il CHEMAM CU TOATA DRAGOSTEA IN VIATA NOASTRA.............acum imi incep ziua de lucru,citind CRESTIN ORTODOX rugandu-ma Tatalui,precum si sfantului zilei...............am citit undeva p acest portal,ca e bine sa ne facem prieteni cati mai multi dintre sfintii.............da,este foarte adevarat,eu am experimentat,acum sunt convinsa de lucrul acesta ca toti sfinti mijlocesc pt noi in fata TATALUI,carora noi ne rugam,si acum nu as mai renunta pt nimic in lume la ele si la frumoasele Acatiste cantate de Marian Moise,si multumes tuturor pe acesta cale,inititorilor acesui site,care s-au ostenit pentru noi,si pentru salvarea noastra..............DOMNUL DUMNEZEU SA-I RASPLATEASCA si sa-i binecuvanteze.De asemeni ma rog pentru toti ,cei din triburile salbatice,cei din jungla,pt toata omenirea dar mai cu seama pt bitul meu popor roman,acum greu incerca,si pt romanii de pretutindeni,pt ca cei ce crede in ELsa se mantiasca,si sa fie binecuvantati............iar pentru cei ce nu-L cunosc sa L i se descopera si sa-i mantuiasca,pt ca indiferent ca noi credem sau nu DUMNEZEU EXISTA,si va exista de-a purur si e omniprezent,cu voia noastra sau fara voia noastra........si suntem vegheatii...............chiar daca avem liberul arbitru..................DOAMNE INDURATE DE NOI SI AI MILA.........AMIN.
  #49  
Vechi 03.06.2010, 04:04:16
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cateva sfaturi & sugestii pt. Neyra 383

Neyra, in primul rand trebuie neaparat sa mergi la o biserica sau manastire unde sa cauti un preot duhovnic la care sa te spovedesti (spovedanie generala, cat mai detaliata, dupa un indreptar de spovedanie - iti poti cumpara unul de pe la vreun magazin bisericesc - ti l-as recomanda pe cel al par. Cleopa Ilie, dar daca gasesti si de alt autor, tot bine este), si sa ii ceri sa iti citeasca rugaciunile pentru dezlegari de blesteme. De impartasit, doar daca-ti va da voie, dupa spovedanie, iar daca nu, poti sa bei agheasma mare pe nemancate si sa iei anafora, sa te miruiesti etc. Si (sa cauti sa-ti faci timp, zilnic) sa faci canonul pe care ti-l va da parintele duhovnic la sfarsitul spovedaniei, caci este F. important, ajuta F. mult la vindecare. Sa-ti cumperi niste smirna/tamaie de pe la vreo bis. ortodoxa, ca sa ai acolo, si sa mai aprinzi si sa tamaiezi prin casa, macar din cand in cand (daca nu in mod regulat). La fel si apa sfintita/agheasma, sa-ti iei intr-o sticla din plastic si sa o pastrezi, sa mai bei din ea dimineata pe nemancate, in zilele de post, si sa stropesti si prin locuintza. Ar mai trebui sa tii si o candela cu ulei aprinsa in casa, macar in zilele de post, daca nu zilnic.

Si ar mai trebui sa mergi si pe la slujbe de Sf. Liturghii si Masluri (afla cand si unde se fac, in bis. din orasul tau), iar daca nu ai posibilitatea din cauza ca locuiesti in diaspora si pe acolo nu se prea fac sau nu ai vreo bis. ortodoxa prin apropiere etc, atunci macar cand ajungi prin tara in concediu/vacanta, macar lasa pomelnice pt. 40 de zile sau chiar si pt. 1 an de zile, pe la vreo cateva bis. si manastiri, dupa cum ai posibilitati financiare (dar de obicei, nu trebuie sa lasi prea multi bani, depinde). Sau poti oricand trimite pomelnice (incluzand si o mica suma de bani) chiar si de acolo de unde te afli, pe la unele manastiri mai puternice din tara (cum ar fi, spre ex. Frasinei, Sihastria, Neamt, Petru Voda, Sihla, Varatec, Secu etc, sau la Radu-Voda din Bucuresti, unde se afla si o particica din moastele Sf. Nectarie, sau la man. Cernica de langa Bucuresti, sau la Schitul Darvari din Bucuresti, unde se afla icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, copie dupa Prodromita din Sf. Munte, sau la man. Antim din Bucuresti etc), le gasesti adresele pe internet. In rest, roaga-te si tu cat mai mult, citeste frecvent 'Paraclisul Maicii Domnului', caci ajuta F. mult, sau 'Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului', sau 'Acatistul Buneivestiri', psalmi din 'Psaltirea Maicii Domnului' etc, precum si alte acatiste si paraclise de Sfinti (Sf. Ciprian si Iustina - aparatori de vraji, Sf. M. Mc. Mina - aparator de pagube si pierderi, Sf. Nectarie, Sf. Nicolae, Sf. Cuv. Parascheva de la Iasi, Sf. Spiridon al Trimitundei s.a.), si dupa cum ai timp etc.

Iar in ceea ce priveste rudele respective, care nu v-au primit decat la poarta si nu v-au invitat dincolo de poarta, poate ca nu a insemnat numaidecat ostilitate din partea lor... mai gandeste-te ca poate or fi avand prea deranj, poate ca nu aveau curatzenie prin casa/curte si gospodarie/ograda, si le-o fi fost jena/rusine sa te primeasca acolo si sa se fi prezentat intr-o atare situatzie in fatza ta care veneai din strainatate etc - parerea mea. Cel putin asta ar fi o varianta de interpretare a lucrurilor, si totodata, o incercare de gasit unele circumstantze atenuante... dar poate ca lucrurile chiar stau altfel, tu poate ca stii mai bine situatzia...
  #50  
Vechi 03.06.2010, 17:42:58
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
DOMNUL DUMNEZEU SA SE INDURE DE NOI TOTI SUPUSII LUI,SA NE IERTE SI SA NE MILUIASCA,DOAMNE AJUTA.AMIN
Îti multumesc pentru mesaj, dragă Neyra.
E uluitor cât de multă lume se implică în asa ceva - a merge la „vrăjitori” - , fără nici cea mai mică frică de Dumnezeu sau pur si simplu, fără a-si pune întrebări în ce se bagă.

E de la sine înteles că oricine ajunge să aibă de-a face cu astfel de necazuri ia măsuri si se apropie de Dumnezeu cât poate mai mult. (Evident, fără excese si nu „de capul lor”, asa cum am mai subliniat, pentru că fără binecuvântarea duhovnicului, ar trebui să fii inconstient, să nu realizezi riscurile la care te expui dacă actionezi de unul singur.)

În momentul de fată, iau o pastilă numită ”Somn usor” (se găseste la farmacie fără retetă) cu o oră înainte de culcare si mă consider o mare „fericită” pentru că am „avansat” la un nivel la care tracasările se opresc după vreo oră - o oră jumătate după ce mă culc, în loc să mă tină trează până dimineata, cum se întâmpla până acum. Deci, în loc să mă chinui până la 5-6 dimineata (si după), suport zgâltâielile de rigoare doar până pe la vreo 1:30-2.

Sunt cu totul de acord că păcatele noastre si ale celor din familie - plus, una peste alta, lipsa de spovedanie si de practică bisericească (mersul la biserică etc) - se adună si, în cazul unui incident nefericit precum vrăjile, se îngrămădesc toate în capul unui individ.

Pe lângă păcatele care se acumulaseră la mine, am mai spus, este clar că pe mine m-a găsit povestea asta total descoperită, fără nici cea mai mică protectie, nemergând niciodată la biserică până atunci.

Să ne rugăm bunului Dumnezeu în continuare să ne dea putere să rezistăm si să nu ne pierdem smerenia, realizând că nu putem face nimic fără El. Efectiv, nu se poate face nimic altceva, decât continuat cu o viată duhovnicească mai bună, masluri/molifte/pomeniri etc, asa cum zice si Cherub, cu măsură, fără exasperări si exagerări, chiar dacă ne vine foarte greu. Din câte înteleg, Neyra, tu ai trecut deja o etapă grea. Eu mai am de lucru... Doamne-ajută si mă rog ca Maica Domnului să aibă milă de neajunsurile si neputintele mele si să mă scoată din acest necaz, încet-încet.

__________________________________________________ ____

P.S. Văzând că cu o seară înainte, am fost nederanjată fără să iau pilula aceea, azi-noapte n-am mai luat-o. Rezultatul: tracasarea începuse iar, sistematic, cu acelasi spor, si era deja 3:30. Asa că m-am sculat si iar am luat acel „Somn usor” - si am dormit.

Nu pun schimbarea, totusi, numai pe seama pastilelor (desi dă, într-adevăr, o stare de somnolentă, pentru scurt timp, pe prospect văd că scrie că în primul rând e un supliment alimentar, bazat pe plante) - ci si (mai ales) pe faptul că am tot continuat să merg la slujbe. (Mama mi-a spus cu toată sinceritatea că nu mai stă noaptea să citească - si o cred; am rugat-o mult să nu mai stea, pentru că nici nu e normal si nici nu vreau să mă bazez exclusiv pe efortul dânsei. Atât timp cât ne tinem amândouă de rugăciunile de seară (indiferent ce decidem noi să citim, dar să ne tinem de ele), mă gândesc că e suficient.)

Doamne-ajută tuturor.
Subiect închis

Tags
chinuiri de la diavol, farmece, părintele argatu, privare de somn, vraji

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 03:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 12:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 21:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 13:57:13