Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2011, 18:34:18
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Reamintesc spusele părintelui Savatie Baștovoi:

Dincolo de glumele care se fac pe seama credintei in zodii, aceasta credinta exista. Este curios, dar oamenii care refuza ideea unui Dumnezeu Creator, prefera sa se supuna unor berbeci imaginari care alearga prin stele. O gospodina trece cu vederea cuvintele lui Hristos: "iubeste pe aproapele tau", dar o asculta pe prezentatoarea TV, daca ii zice: "astazi veti avea o zi grea, evitati conflictele cu cei apropiati".

Faptul ca omul e indreptat spre latura tainica a existentei sale, vorbeste despre dualitatea naturii umane. Pe de o parte, lumea imediata, vazuta, iar pe de alta parte, lumea mistica, necunoscuta si nesigura, dar prezenta in chip latent in fiecare. Omul crede, daca nu in Dumnezeu, atunci in orice altceva. De exemplu, studentii din Iasi nu trec in timpul sesiunii pe sub peretele fostei edituri "Junimea", pentru ca nu le merge la examene. Altii, din aceleasi motive, nu calca pe capacele de canalizare.

Lumea interioara a acestor oameni e o lume caleidoscopica, dezordonata, care isi lasa amprenta asupra modului de gandire si de receptare. De aici fragmentarismul lumii moderne si, mai ales, postmoderne, lumea clip-urilor si a colajelor.

Omul are nevoie de repere in univers, el nu poate sa existe de la sine. Experienta fricii, a singuratatii, ne impinge spre credintele cele mai ciudate. E adevarat, exista stele si constelatii, fiecare cu nume si traiectorii proprii, dar cum putem crede ca un corp irational poate influenta in vreun fel fiinta atat de complexa care este omul ? Ce-i drept, in complexitatea sa, omul poate sa creada chiar si ca luna, care nu e decat un bolovan, poate sa-i hotarasca soarta ! Aceasta credinta ma duce cu gandul la personajul lui Creanga, care plangea de frica bolovanului de sare de pe soba.

Sfintii parinti spun ca obisnuintele sunt a doua fire. De aceea, omul care asculta mai multa vreme horoscoapele, ajunge, in cele din urma, sa fie o umbra a semnului sau zodiacal. Acesti oameni nu isi dau seama ca devin foarte vulnerabili, pentru ca e destul sa-i afli zodia si poti face cu el ce vrei, il manipulezi ca pe un zombi, ceea ce e valabil, mai ales, pentru femei.

Noi suntem invitati sa imitam sau pe Hristos, sau berbecii, taurii si racii zodiacali. Imitand, devenim, sustine ascetica ortodoxa. Dar, desigur, fiecare e liber sa aleaga ceea ce vrea el sa devina.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2011, 18:55:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Vasile cel Mare

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Toți Sfinții Părinți condamnă această "credință " ! Nu există loc de interpretare, de poezie și gargară , căci înșelăciunea tot înșelăciune e, venită de la cel înșelător ! Vasile cel Mare avea un discurs foarte dur , dar realist față de această înșelăciune ! Am să caut pasajul respectiv și am să-l postez , unde se adresa astfel :"Omule nebun , de ce-ți pui nădejdea în stele . . . ."
Deci , am gasit mesajul exact :" Omule nebun , ce legatura poate sa aiba zodia de pe cer , cu nasterea ta pe pamant ?. . . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2011, 19:04:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci , am gasit mesajul exact :" Omule nebun , ce legatura poate sa aiba zodia de pe cer , cu nasterea ta pe pamant ?. . . "
Ne-am facut rai din cauza rautatii noastre. Am dat vointa noastra in mana satanei , ne-am facut rai de bunavoie , nu de sila . Nu ne-a silit nici luna la rau , nici zodiile , nici constelatiile cerului , ci rautatea noastra si voia noastra proprie , iar aceasta aduce munca vesnica ! .*( Multumesc userului Strajeru - Stan Petrica , pentru ajutorul acordat in descifrarea unor nelamuriri si in gasirea unor surse verificate )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2011, 22:15:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, multi dintre noi ne-am obisnuit sa vanam muste si vedem in ograda celuilalt nimic altceva decat balarii. Se consuma foarte multa energie pe impresii false si pe intelegerea gresita a unor optiuni si pareri. Daca e fatarnicie sau nu, Dumnezeu stie. Nu ma disculp si nu acuz pe nimeni si fiecare isi traieste viata dupa cum doreste. Fiecare priveste miracolul acestei vieti prin proprii ochi, dupa cum Dumnezeu (sau... altcineva) i-au format propriul univers.
Exista in jurul nostru probleme cu adevarat grave, dar noi ne risipim cu totul in "vanatoare de muste". Daca as fi lasat de inteles ca abordez viata prin perspectiva previziunilor astrale, daca as fi inclinat sa cred ca pun macar putin la indoiala puterea rugaciunii (care implica EXACT ce implica: iubire, smerenie, cainta), as spune: "OK, aveti dreptate"
Nu neg ratacirile care mai apar din loc in loc. Probabil, anumite detalii ramase in mintea mea, au fost uneori subiective. Dar de aici si pana a nega ceea ce se vede cu ochiul liber (influenta Lunii asupra Terrei, cand au loc mareele, starile psihologice ale omului sau animalelor in timpul puternicilor explozii sau vanturi solare, cometele care au adus schimbari indiscutabile pe pamant, si despre care s-au scris biblioteci intregi, si cate si cate si cate mii de exemple care vorbesc de la sine), mie nu-mi ramane decat sa spun precum Giordano Bruno: "e pur si muove". Puneti-ma pe rug, fratilor. Asa vedeti voi dragostea si credinta. Jignind, atacand omul si punandu-i in seama interpretari la 180 de grade, apelari la "ajutoare", doar-doar cuvantul nostru va avea mai mare greutate daca avem girul "Strajerului".
Eu sunt eu. Tampit, nebun, prost, idiot, cum vreti voi. Cand cred ca am ceva de spus, o spun, iar convingerea imi apartine fiindca asta e concluzia la care am reusit eu sa ajung, nu prin vorbele babei Safta, dar nici prin prelegeri pagane sau yoghine. Multe biserici au pictate stele si comete, dar noi ne-am obisnuit sa vedem Lumina numai de la fereastra noastra!
Pacatul si ratacirea, cred eu e aceea de a nu crede in Dumnezeu, sau de a da celorlalte influente, importanta mai mare. Dumnezeu este unic si El a creat TOTUL, inclusiv astrele. Iar eu lui Dumnezeu ma supun, chiar daca "vanatorii de muste" au pareri diferite!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2011, 22:31:28
mika mika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Nu va mai certati fratilor!

mai draga, Omubun, , nu fi suparat pe niste copilarii ale unora, care au inca dinti poate de lapte. sau poate noi avem astfel de dinti. In orice caz, trebuie sa ne toleram si sa ne iubim, asa cu gandurile noastre, poate, puierile.
Unii au nevoie de legi mai aspre, ca altfel is ispititi de pacate! Si pentru ei nicio miscare cereasca nu inseamna nimica!
Dar cati dintre noi cei ce scriem acuma, nu spunem ca ne doare capul datorita schimbarii de temperatura,presiune.. legea boyle-marriot! etc.etc
Doamne ajuta, Omubun!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.01.2011, 23:55:50
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu, mika! Mai presus de toate, eu sunt suparat pe mine ca nu reusesc sa ma stapanesc si in loc sa trec indiferent mai departe, ma pomenesc vorbind despre ceea ce cred ca si altii stiu. Dar se intampla ca cei ce stiu, dau cu adevarat dovada de intelepciune si isi pastreza doar pentru ei si cercul lor apropiat, toate convingerile "mai delicate", care pot crea confuzii in ochii celor obisnuiti sa vada numai o singura culoare a curcubeului.
Inca o data imi fac o mare vina fiindca, in loc sa aduc liniste, ma pomenesc intrand in jocul contradictiilor si rautatilor, cand stiu bine ca "Inteleptul cedeaza!" Probabil ma deranjeaza lipsa de echivoc: "daca nu gandesti asa cum iti spun eu, esti dusmanul lui Dumnezeu, si al meu si al tuturora!" Cine ne da dreptul sa dam astfel de verdicte? Suntem incredintati de cunoasterea Adevarului lui Dumnezeu? Care alt adevar in afara iubirii, exista? A judeca un om dupa zodia in care s-a nascut este ca si cum ai rade de un handicapat. Fiecare om, oricat de neinsemnat, are sensibilitatea lui, are lumea lui. In momentul in care incercam sa impunem pareri si sa transam opinii legate de cat de ratacit e omul cu care vorbim, intram intr-un mare conflict cu insasi credinta si mantuira noastra. Pentru ca ne preocupa atat de mult mantuirea altora incat in orgoliul nostru nu mai incape loc de indoiala, (iar asta e valabil si pentru mine, evident). Dar de la a-mi spune o parere si pana la a-i rapi celuilalt dreptul la mantuire numai fiindca vede lucrurile altfel, e cale lunga. Din punctul meu de vedere, as zice ca as fi multumit sa-mi lase Dumnezeu numai pacatul de a vedea aceasta simbioza si clasificare zodiacala si sa ma ajute sa nu judec pe nimeni nici dupa horoscop, nici dupa culoarea pielii, nici dupa credinta... E tare greu sa veghem cu adevarat asupra celor importante, dar macar cand vine seara, sa pot avea acea pace in suflet, pentru a ma ruga cu sufletul deschis pentru pacatele mele. Ori, daca eu urasc si ma razboiesc cu aproapele, ce liniste mai pot avea, oare?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.01.2011, 00:08:01
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu vreau polemica si nu raspund nici unei provocari. Va vorbesc dintr-un punct de vedere personal, ca cineva care a studiat caracterele umane, nu astrele ca previziune. Oricat am incerca sa facem abstractie, exista o anumita specificitate a caracterelor pe zodii, ce nu poate fi ignorata decat de rauvoitori sau necunoscatori. Asa cum anumite plante se incadreaza in anumite criterii de terapie, la fel si omul are anumite trasaturi comune pentru segmente de timp. Totul are o reversibilitate mai devreme sau mai tarziu. Tainele lui Dumnezeu nu le putem noi cuprinde, dar nu putem face abstractie doar de unele, in timp ce pe altele le luam in calcul. In fiecare an, Sfintele Pasti se calculeaza de la data echinoxului de primavara. Daca n-am tine cont de astre, toate regulile ar fi reduse la zero. Toti batranii intelepti stiu ca cele mai indicate momente pentru a semana sau a planta, sau a pune o closca cu pui, este atunci cand e luna in crestere. Cu toate ca sunt ortodocsi practicanti cu multa frica de Dumnezeu, ei tin cont de fazele lunii si nimeni nu-i va da canon de pocainta pentru asta. Dumnezeu nu ne cere nimic altceva decat sa-I oferim ceea ce I se cuvine si nimic din ceea ce facem, sa nu sminteasca pe cel de langa noi, nici sa-l manie, nici sa-l judece. Intreg Universul apartine lui Dumnezeu si are reguli extrem de precise. Sa le luam ca pe o taina bine-placuta si folositoare si sa nu ratacim adancindu-ne in Univers si uitandu-L pe Creatorul lui.
Asta e parerea mea, care nu doresc sa o impun nimanui, iar daca e o mare ratacire, este a mea. Oricine poate crede orice. Eu stiu ca sunt in zodia berbecului si oricat as incerca sa ma schimb, nu ma pot identifica cu caracterul nici unei alte zodii, desi am facut uneori mari eforturi. Totul ni se da "de sus", iar noi trebuie sa le acceptam asa cum sunt. Nu cred in horoscoapele de prin ziar, TV sau site-uri specializate pe net. Sunt doar "afaceri" care nu au nimic comun cu Dumnezeu. Omul, chiar nascut sub un anumit semn, daca are credinta, nici o influenta nefasta nu-l poate atinge, ci dimpotriva, poate schimba totul in viata lui, in ciuda unei harti astrale care pare sa duca in alta directie.

Astea sunt prostii. Conform porcăriei de zodiac, eu sunt balanță și, în realitate, sunt aproape total opus față de descrierea acestei zodii. Sunt numai minciuni!
N-am vrut să te jignesc, dar dacă vei analiza cu atenție chestiile astea cu zodiacul vei ajunge la concluzia mea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2011, 08:28:58
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Nu cred ca este post(inafara de trinitas ,animaxuri,minimaxuri) care sa nu aiba propria emisiune despre zodiac.
O secunda, dragilor. Horoscoape pe Trinitas TV? Asta ar fi o premiera.

Edit: nu pot sa nu observ inclinarea lui OmuBun catre aproape tot ce inseamna ocupatii mistico-ezoterico-new-age-iste. Nu o fac cu rautate, e dreptul fiecaruia sa creada in ce doreste, dar stau si ma intreb, cand esti ca OmuBun si iei oarecum apararea mai multor seturi de invataturi aflate in totala contradictie cu crestinismul, cum te mai poti numi crestin? Aproape ca nu e thread pe forumul asta despre pseudostiinte sau doctrine new age la care OmuBun sa nu devina avocatul diavolului intr-o oarecare masura.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 20.01.2011 at 08:32:45.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.01.2011, 10:10:10
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit soarele dreptatii

An nou fericit tuturor.I-auziti ce spune,, troparul nasterii Mantuitorului":
...Cei ce slujeau stelelor,
De la stea s-au invatat
Sa se inchine Tie ,
Soarelui dreptatii .
Si sa te cunoasca pe Tine
Rasaritul cel de sus

Este adevarat ca pana la venirea Mantuitorului toate popoarele pagane practicau intr-o forma sau alta magia (aici se intelege si astrologia) .Dar venirea in trup a lui Hristos a dat peste cap,si a rusinat toate aceste practici ,tocmai prin faptuitorii lor: magii de la rasarit
Pai acei trei magi ,erau si intelepti ,tocmai asa si-au dat seama ca steaua care au vazut-o era ceva neobisnuit pana atunci pentru ei ;era o taina. Vrand sa dezlege aceasta taina ,asa cum erau ei obisnuiti ,au ajuns sa se recunoasca invinsi in practicele lor ,si sa inchine adevaratului soare,,Soarele dreptatii,Rasaritul cel de Sus".Vedeti lucrarea dumnezeiasca,ca o data cu venirea Mantuitorului ,Dumnezeu pune capat tuturor practicilor pagane (inclusiv cititul in stele,sau cu alte cuvinte horoscoapele),si ne indeamna sa ne inchinam adevaratului Soare al dreptatii,Iisus Hristos .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.01.2011, 17:59:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Horoscopul in Ortodoxie

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...ortodoxie.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde