Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.10.2017, 21:32:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:24:57.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.10.2017, 00:06:48
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Legat de ceea ce ai spus mai sus, cred ca in anii ce vor urma o sa se inceapa sa se schimbe tot mai multe regulamente, o sa fim tot in defensiva.
Frate Iorest erai bun de ziarist crede-ma, le interpretai cum vroiai. Eu asa ii stiu pe preoti si calugari cu parul lung si barba, ca avand parul legat in coada ,asa cum de fapt a amintit "Oita ratacita" mai sus.Nu cu o frizura gen Alain Delon ,lejera. Pe mine ce ma deranjeaza, ca vine cineva care n-a intrat pe merit la Liceul asta, sa faca reguli.

Isi spun greco catolici, ptr ca printre altele slujba Liturghiei si multe slujbe sunt aproape la fel cu ale noastre.De fapt asta a fost conditia cand cei 38 de preoti au semnat actul Uniatiei la 1698, ca toate randuielile sa ramana la fel,altfel actul sa nu aiba nici o valoare. Ma rog intre timp au schimbat catva unele lucruri .
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.10.2017, 00:51:00
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Pentru că în esență barba și pletele n-au nimic împotriva profilului teologic decât dacă ești fățiș împotriva ortoxiei folosind prin uzurpare titulatura ortodox, greco sau cum o fi, respectivul era la secția sociologie, nu făcea ascultare de vreun vicariat prin fișa postului, părul nu-i ajungea nici până la umeri, ar trebui și fetele să meargă cu el prins, chiar dacă e scurt nu ?

De ce dacă ai păr lung musai ești neîngrijit ?

Ai voie să fii scos de la cursuri după Legea Educației dacă stai liniștit în bancă ?
Legea Educatiei nu permite scoaterea elevilor de la ore nici daca stau nelinistiti in banca. Profesorii nu au voie sa scoata elevii de la ore indiferent de motiv. Dar tot Legea Educatiei (respectiv Regulamentele scolare interne bazate pe Legea Educatiei) propune ca sanctiune impotriva celor care merg la ore cu tinute indecente (aici fiecare institutie de inv enumera cu exactitate tot ce e perceput ca tinuta inadecvata pt a evita reclamatiile cu "nu scrie in regulament") mustrarea verbala sau observatia individuala la prima abatere si la abateri repetate se ajunge pana la eliminarea de la cursuri pe o anumita perioada. Bineinteles, toate aceste sanctiuni atrag dupa sine scaderea notei la purtare. Regulamentul unor scoli da posibilitatea cadrelor didactice sa trimita elevul acasa si sa se intoarca in tinuta adecvata.

Sper ca nu vorbesti doar asa fara sa fi citit si regulamentul de ordine interioara de la vreun seminar ortodox. Supozitiile si teoria conspiratiei chiar nu-si au rostul, nu in ceea ce priveste tinuta unor ELEVI. Uite, am luat aleator un exemplu http://www.justinpatriarhul.ro/wp-co...Patriarhul.pdf De la pagina 26. Poti sa mai gasesti si altele, liceele cu pagini web publica si regulamentul de ordine interioara. Asta cu tinuta si implicit cu freza e valabila in toate scolile.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.10.2017, 01:02:07
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Poftim si regulamentul 2016-2017 de la Micu Klein http://www.liceulimicu.ro/wp-content...e-si-clase.pdf
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.10.2017, 21:49:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:26:01.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 28.10.2017, 01:25:17
anne77 anne77 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Nu cred ca e vorba despre barba si par lung in sine, ci despre ceea ce semnifica ele. Si in situatia asta ele reprezinta o sfidare la adresa regulilor. Poate barba mare e ceva normal pentru un calugar, dar nu pentru niste elevi. Liceul acela se vrea a fi unul care promoveaza niste valori conservatoare, poate de moda veche. Mai e nevoie si de astfel de scoli, macar ca o alternativa. Este si asta un fel de libertate de alegere. Ar trebui sa fim liberi sa alegem un astfel de liceu, nu sa li se impuna sa renunte la valorile lor conservatoare. Nu se duce nimeni cu forta acolo.
__________________
Proprietar magazin de cafea Lavazza
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.10.2017, 01:40:04
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Așadar directorul a încălcat regulamentul dacă l-a scos din ora de chimie, mai ales că nu i-a dat un preaviz înainte de a-l scoate, nicio înștiințare, nimic.
Scoaterea în curte a mai multora seamănă a instrucție cu părere de rău o spun, nu scoți așa 20-30 de elevi din clase, nu suntem la reeducare.
Directorul este managerul scolii, are un alt statut si alta autoritate decat un simplu profesor. Ce preaviz? ce instiintare? I-a scos in curtea scolii sa-i instiinteze.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cât privește să se mute la alt liceu, se poate muta probabil doar la cele mai slabe, la cele bune se ocupă locurile la admitere, unde să mai fie loc la o clasă de 28 ocupată în urma repartizării ?.
Liceul Micu Klein e un liceu cotat ca fiind unul mediocru spre slab. Mai sunt destule asemenea. Avantajul aici e ca nu da bac din mate...asta ar fi o pierdere, intr-adevar.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu e nicio teorie a conspirației, vezi ce zice un maghiar absolvent la greco-catolici, de sus în jos e o manieră de control nu cumva să existe prea multe asemănări cu clerul ortodox tradițional, jegoșenia e când unele racile se transpun și secțiilor laice.
Nu ma intereseaza ce spune unul singur si mai e si maghiar :))) are fiecare liber sa zica, si maghiarul, si rebelul pletosul, si eu, si tu. Dar, intr-un oras multiconfesional cum e Clujul am invatat sa ne toleram si sa ne respectam unii altora credinta.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-am găsit nicio referire la frizură în regulamentul de la seminarul ortodox Justin, dar am găsit anumite interpretări hilare, cu tot respectul:
Am precizat ca am luat un exemplu la intamplare. Nu l-am citit in amanunt, sunt toate asemanatoate, in unele se face referinta si la freze acolo unde dezvolta ce intra la tinuta indecenta.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
„Este interzisă orice manifestare care deranjează desfășurarea orelor (ex. casetofoane, telefoane mobile deschise, convorbirile telefonice,filmările fără acordul cadrelor didactice, etc.
Cu alte cuvinte nu cumva să surprinzi prin filmare vreo ilegalitate, abatere a cadrelor didactice - așadar inserare la limita legalității.
Da, e cum spui tu, nu e vorba de manifestari care deranjeaza desfasurarea orei. Ei, da-l undeva pe mascariciul de la catedra sa vorbeasca singur eu tre sa-mi fac un selfi, sa-mi dau checkin pe fb sa vada iubi, sa-mi dea ador; apoi sa dau niste smsuri sa ma programez sa-mi schimb genele ca astea nu arata bine in poze......
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Art. 90
Elevii eliminați de la cursuri, pe o perioadăde 3-5 zile vor executa activități gospodărești în curtea liceului.

Nu poți obliga pe cineva să se prezinte și să efectueze propriu zis nicio activitate, nici măcar cei condamnați la muncă în folosul comunității nu pot fi obligați, e o chestie ce ține de drepturile omului, altfel de mult pușcăriașii ar fi fost scoși la muncă silnică, cel mult o amendă se poate da.
La limită din nou.
Si cine taie chitanta de amenda? personalul scolii ar face-o ilegal.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
De departe o inserare care ar stârni amuzamentul în mediul academic :
art.81 pct.5„Elevii au obligația de a acorda semnele exterioare de respect (salutul din poziția în picioare, acordarea priorității de trecere...) profesorilor, personalului școlii, elevilor mai mari.”
O treabă amuzantă, care ține de educația fiecăruia nu trebuia detaliată .
Habar nu ai...Daca tine de educatia de la scoala atunci trebuie mentionata. Mult prea des parintii lasa educatia propriilor copii in seama altora.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oricum prin regulamentul de la seminarul Iustin nu ai reușit decât să-mi confirmi că nu există nicio obligație gen5 centimetri maxim firul de păr - frizura la bărbați și fără barbă”, epic fail pentru comuniștii confesionali de la Micu.
Ținută decenta e exemplificată fără inserarea vreunui detaliu cu privire la frizură și e normal ce ai zis tu cu pantaloni lungi, etc.
Da, bineinteles, elevii nu au nicio obligatie, au doar drepturi. Comunistii dreaku.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.10.2017, 01:54:05
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu se știe dacă nu a intrat pe merit, a intrat în urma admiterii naționale, dacă vor să facă școală confesională și pentru secții laice să pună taxă de școlarizare, să vedem câți se mai înscriu, ar da faliment fără elevi ortodocși.
Câtă vreme fiecare elev e finanțat de la Minister, regulamente prea confesionale nu-și au locul la secții laice, e drept că trebuie ținută decentă nu zice nimeni asta.
Vorbim despre aprozar? Aprozarul da faliment fara mere, numai cu pere.
Nu exista taxa de scolarizare in invatamantul preuniversitar de stat, obligatoriu 10 clase si GRATUIT.
Nu este finantat fiecare elev de la Minister, ci scoala este finantata pe numarul de elevi.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 28.10.2017, 01:57:48
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit Off topic

Cum faceți să îngroșați (să utilizați Bold pe) anumite fragmente de text?
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #90  
Vechi 28.10.2017, 14:42:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Cum faceți să îngroșați (să utilizați Bold pe) anumite fragmente de text?
Cand scrii un mesaj iti apare deasupra casutei in care scrii un menu de editare.
Selecteaza cuvintele pe care vrei sa le evidentiezi si apoi du-te in menu si apasa pe "B". Iti vor iesi ingrosate.

Subiectul este foarte interesant in general.
Referitor strict la elevul acela, eu inca n-am inteles: este sau nu la un liceu confesional, este la o sectie laica sau nu.
Si de ce/cum a ajuns acolo?
Aici este un dezavantaj al modului in care se face repartitia la licee (dupa note neaparat si nu si dupa dorinta elevului). Aici trebuie lucrat.
Da, dupa note, dar nu pui in liste chiar toate liceele posibile. Ca ajunge unul cu handicapuri la liceu sportiv numai din cauza notelor? (ca tot a mai fost o discutie pe tema asta pe forum). Trimiti un elev care nu are treaba cu religia sau cu o anumita confesiune la un liceu din asta unde sunt anumite alte conditii in afara de note, sau invers. Vrea unul sa urmeze mai tarziu teologia si tu il trimiti la militar sau sportiv ca acolo mai sunt locuri si notele sunt mai mici? Mie aici mi se pare prima aberatie.

Daca acel elev a dorit sa fie ceva confesional, atunci trebuia sa fie constient de cerinte.

Pe urma n-am inteles ce inseamna "par lung" la un baiat? Inseamna plete, sau numai anumiti centimetri?
Cum il avea elevul respectiv?

Si acum sa va spun cum era pe vremuri la scoli? Vad ca trecem de la o extrema la alta si nu e bine.
Deci: inainte vreme existau anumite cerinte la elevi. Ele erau dictate de siguranta, de igiena si de aspect.
La baieti parul trebuia sa fie scurt. Trecea profesoara printre banci si baga mana in par. Ceea ce depasea (ca inaltime) degetele ei, trebuia sa dispara.
Deci scurt. Nu la zero, dar scurt, tuns frumos.
La fete parul trebuia ori tuns scurt (la baza gatului), ori trebuia prins in cozi. Scurt insemna sa nu poata fi prins in cozi. Si era obligatorie bentita.
In felul asta elevii aratau civilizat, frumos si se spalau mai usor, se evitau paduchii si alte boli transmisibile.
Pe urma la anumite activitati parul lung incurca: la sport, la scris (intra in ochi), la desenat, la atelier (se putea prinde in utilajele la care se lucra - fetele trebuiau sa poarte basma pentru siguranta in acest caz), la gatit (ca mai faceam si ore de gospodarie).

La baieti imi amintesc eu ca daca erau prinsi cu chica (asa se spunea daca parul depasea o anumita lungime) erau dati afara, trimisi sa se tunda. Si daca mai veneau totusi netunsi, erau tunsi in clasa (chiar cu masina).
Fetele fara bentita erau trimise acasa. Si erau puse sa-si lege parul.

Mi mi se pare ca azi se face revolta din orice impotriva scolii. Orice cerinta pare absurda, inutila, rea.
Dar am vazut si la scolile din vest cerinte clare: uniforme, dat afara daca e fusta prea scurta, sau nu se respecta regulamentul scolii.
Si acolo se mai revolta unii, dar exista reguli care trebuie respectate.

Am impresia ca depinde si de scoli. Nu peste tot este la fel.
Vad ca se imbraca tinerii azi de nici nu stii daca sunt elevi. Frizuri excentrice, haine nu mai spun. Piercing, tatuaje etc.

Eu as vrea sa inteleg problema asta a lumii intregi care tot isi doreste sa se schimonoseasca in felul asta. Se uita in oglinda si li se pare ca sunt mai frumosi, mai interesanti daca au tatuaje, piercinguri, parul ras pe o parte si pleata pe partea cealalta, in toate culorile, lanturi, tinte, cuie?

Mai este un aspect inclusiv la cei din cadrul bisericii.
O frizura si o tinuta trebuie sa se potriveasca si cu omul in sine, cu trupul sau.
Ma uit ca este de ceva vreme o moda cu barba la barbati care abia astept sa se termine. Cred ca este o moda a lenii. Sa nu se mai rada.
Si toti au barba, fie ca parul lor le permite, sau ca le sta bine pe ansamblu, sau nu.
Unii au barba rara si doar tepi care cresc. Asa sunt ei de la natura. Pentru ce le trebuie barba?

Toti au aparut brusc cu barbi. Cum le-a dat Dumnezeu, mai dese sau mai rare, grizonate sau in alte culori. Si doar la putini le sta bine cu ele.
Altii au barbi dese si nu-i mai vezi printre par. Alti isi impletesc barba in codite, s-au si-o fac mai stiu eu cum. Oare ce spun sotiile/partenerele lor?

Unii nu au par (au chelie), dar alea putine fire pe care le mai au le lasa lungi.
Pentru ce?
Altii se rad pe cap, dar in schimb au barba si mustati.

Fiindca spunea/intreba cineva: parul lung si barba dau nota de neglijenta si te imbatranesc/maturizeaza.

Exista (cazuri rare insa) barbati cu un par superb, carora le sta bine si cu el lung, si cu coada si un gen de coc.
Exista aici la noi un comic cu radacini turcesti. Ei are omul asta un par cum nu am mai vazut la alt barbat). Imi aminteste mereu de Maria Dragomiroiu. Doar ca ele este brunet perfect.

Parul lung si barba nu se lasa asa in dorul lelii. Barba (si mustata) trebuie regulat tunse, ingrijite, data o forma si o lungime. Parul la fel.
Altfel arata ca mosii. Si si aia trebuie sa umble ingrijiti.

Si oamenii cu par cret sau ondulat trebuie sa arate ingrijit. Nu cu clai pe cap.

La preoti si calugari:
1. Exista ceva reglementat ina cest sens? Ceva scris, nu vorbe.
2. Si preotii trebuie sa arate ingrijit. Si nici lor nu le sta la toti bine cu barba.

Calugarii probabil ca se ghideaza dupa regula ca nu trebuie sa te preocupe trupul. Si nu mi se pare corect. Nu-si ingrijesc nici parul si nici barba. Bonetica aia nu acopera parul. Si multi au par putin si subtire, rar. Mai trebuie si lung?
La maici este altfel. Si la ele nu este valabila regula asta cu trupul? Ca ele umbla curate si ingrijite. Macar nu li se vede parul.

N-am vazut preoti cu parul lung si nici tunsi la zero. Unii mai poarta parul prins in coada. Dar rar.

Si cu tunsul la zero este alta cealalta extrema.
Din pacate vad si fete tunse si vopsite cat mai ciudat, chiar tunse la zero.

Nu mai stie lumea ce vrea si ce cauta.

Iar cu sfintii - eu nu stiu cum umblau oamenii pe vremea aceea.
In icoane sunt diferite viziuni.
Femeilor nu li se vede parul, este acoperit cu vesmantul.

Si cum la barbati nu le sta bine in general cu parul lung, nici la femei nu le sta bine cu el scurt. Depinde de figura si de par si de varsta.
Dar este si o moda la doamnele de la o varsta in sus care nu-si mai fac coafuri feminine ci se tund scurt, masculin. Nici asta nu-mi place.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare